Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fiber teknede motor değişimi için marka önerileri

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında hamatum tarafından paylaşıldı.

1. hamatum

hamatum Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba,
    5.80 Özkaya yapımı polyester tam balıkçı tip teknemde 9.9 yamaha 2 zamanlı motor kullanıyorum. Ancak motor zayıf kalıyor, önümde iki seçenek var, 20 yada 25 beygir 4 zamanlı motor düşünüyorum, marka olarak ta Yamaha veya Mercury. Genellikle uzun mesafeli sırtı çekiyorum. Tekne 300 kilo civarında. Motor 20 yoksa 25 mi olsun? Yamaha ya da Mercury? Son soru: Yamah satılıp Mercury alınır mı?
    Teşekkürler:harika:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

9.9 gerçekten zayıf kalır o boy tekneye,Yamaha da Mercury de çok iyi motorlardır.Daha önceki teknemde 15 hp 4 zamanlı Mercury vardı ve gayet memnundum.Şu anda 50 hp 4 zamanlı Yamaha var yine çok memnunum.Yamaha marka olarak 1 adım öndedir diğerlerine göre ama Mercury de sorunsuz kullanabileceğiniz bir motordur.4 zamanlı motorların 53 kiloya varan ağırlıklarıyla 2 zamanlılara göre dezavantajı vardır bunu da unutmayın derim.Fakat uzun süre sırtı çekiyorsanız 4 zamanlı idealdir.Bence 5.80 tekneye 25 hp daha uygun olur.Sizin yerinizde olsam 25 hp Mercury alırdım,Yamaha ya nazaran daha uygundur fiyat olarak..

4. hamatum

hamatum Yeni Üye

Bilgi için çok teşekkür ederim, bir de Honda ları sormak istiyorum. Honda kullanan arkadaş var mı? Çok sessiz çalıştıklarını duydum, yedek parça, performans v.b konularda bilgi alabilir miyim?

5. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

4,5 mt teknede Mercury 15 hp 4 zamanlı uzun şaft kullanıyorum sırtıda veya uzun oltada rolantide 1,5 km ye kadar düşebiliyorum elektrikli motor gibi suyuda fazla karıştırmıyor tek başıma tam gaz 32-35 km arası süratü var ben çok memnunum.

6. pride

pride Üye

şimdi 9 metre bir tekne kullanıyorum ve içten takma 75 HP Makine var tabiki yavaş kalıyor. Bilen arkadaşlar var:)

Çok uzun zaman Honda kullandım. Daha öncesinde Amerikan markaları kulandım ama öncelik ile kesinlikle 4 zamanlı motoru tavsiye ediyorum. Honda çok sağlam bir makine kesinlikle yolda bırakmıyor kısaca anlatayaım.

Tandık bir kişi tekneyi alabora etti. Motoru çakıllara soktu ve içine ufak kum parçları almıştı. Devir daim lastiği parçalanmış ve soğutma sistemi görevini tam yerine getireme bir halde suya çıkmıştık (daha sonradan) motor kendini kapaattı ve dinlenerek geri gelebildim. Ne motora zararı oldu nede conta yaktı. Bunu anlatmamdaki sebep, incelerken aşırı ısınmaya karşı gibi uyarı sistmeleri olan motorları tercih edin. Olmaz demeyin olabiliyor. 2. tavsiyem de bu olacak.

3. tavsiyem ise 25 HP alamanız yönünde. Ben en son 4.50 teknede 20 HP kullanmıştım.

7. Ediz Dülger

Ediz Dülger Aktif Üye

Honda 4 zamanlı motorda tartışmasız 1 numaradır ama fiyatı da farklıdır..

8. hamatum

hamatum Yeni Üye

arkadaşlar, honda 4 zamanlı 20 hp elektrik marşlı makine almaya karar verdim, benim tekne 25 hp ile fazlaca burun kaldırıyor, 20 hp ve kuyuk pali ile sorun aşılacak gibi duruyor, yardımlara teşekkürler, deniziniz durgun balığınız bol olsun,

9. Cemmm

Cemmm Yeni Üye

Kesinlikle 25 bg derim,hatta 25 ile 30 arasında fazla bir fark yok 30 a çıkmanızı tavsiye ederim,blok farklı olacaktır.Malüm deniz bu patladımı şakası olmaz kaçması kolay olur ayrıca minumum 20 bg kabül eden bir teknede yüksek bg li motor kullanmanız tork açısından yüklenilmemesi sebebi ile yakıtı düşürecektir.20 bg de tam gaz gideceğinize 30 bg de yarım gaz gidersiniz motor da yorulmaz,yakıtta da düşer.

10. pilkır

pilkır Yeni Üye

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

Honda hayat onda demişler gerçekten uzun ömür yeni teknoloji honda ancak fiyatı farklı yerinizde olsam bütçemiz uygunsa honda 30 bg alır bir daha motor arama derdim olmazdı ama mercury de uygun vede kullanışlıdır bende 9.9 2 zamanlı var 4 metre kayığa fazla bile geliyor uçuruyor ama bütçem uygun olsa honda alırdım iyi akşamlar