Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fiber tekneye portatif balık bulucu aparatı tasarımı

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında ozgurarslan tarafından paylaşıldı.

1. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

geçen yaz, tasarımını yaptığım ve değerli sostum Atilla Bey sayesinde imalatı gerçekleşen ve iyi sonuçlar aldığım cihaz. (cihazdan başka kelime bulamadım kendisi için)
    anlatmak için 3 parçaya böldüm.
    1. fikir tasarım ve ölçü alma aşaması
    2. imalat için teknik çizim aşaması
    3. sonuç aşaması

(ne yazık ki imalat fotoğraflarım yok)
    ilk aşama...

Ekli Dosyalar:

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

mesleğim mimarlık olduğu için autucad programı ile çizimlerini yaptım. imalat çizimleri daha da detaylıdır, yalnızca fikir vermesi açısından bunlar yeterli gibi göründü.

Ekli Dosyalar:

4. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

baştan uzun uzun düşünüp hesaplandığından büyük bir aksilik ile karşılaşmadım. kendisi yapmayı düşünecek kadar sevdalı arkadaşlara tasarımdaki göz ardı edilebilecek kusurları izah ederim. bir daha yapsam şuna da dikkat ederim dediğim ufak tefek şeyler var. ama sonuçtan genel olarak memnunum.

Ekli Dosyalar:

Dentex bunu beğendi.
  5. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

bir tecrübeye sahip iseniz, onu sunmadan talep etmenin de pek adil olmadığını düşündüm. ben balık hususunda elim erdiğince, aklım yettiğince "değişik" bir şeyler yapmaya uğraşıyorum hep.
    meraklısı için bu cihazın nasıl yapılabileceğini paylaştım. bu bilgilerden kısmen yararlanan arkadaşların "çapariler" hususunda sorduğum soru ile ilgili yardımları olabilirse memnuniyetle kabul ederim.

rastgele...

Ekli Dosyalar:

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık Özgür
    Herşey gayet detaylı

Not: Senden izinsiz olarak başka başka yerlerde kullanımlarını engellemek, kullanılırsa da kime ait olduğunun belirlenebilmesi için eklediğin çizim ve şemalara imza atmanı öneririm.

7. ozgurarslan

ozgurarslan Daimi Üye

çizimlere isim yazmak aklıma geldi.

ilk bu aleti tekneye koyup çalıştırdığımda, o kadar keyif aldım ki, arkadaşlarla havaya girip "patentini alalım" , "seri üretime geçelim" gibi şakalar da yaptık.

aslına bakarsanız isteyen yararlansın, yararlanırken de dikkat etsin aynen kopyalamasın her teknenin küpeştesinin ölçüleri farklı...

benden başka bunu düşünenler olmuştur ancak hem teknik bilgisi hem de atölye imkanları (aziz dostum Atilla Bey sağolsun) benim kadar olmadığından gerçekleşememiştir. şu bilinsin istedim ki olabiliyor, olmuşu var. istenirse daha iyisi de yapılır.

bu aleti benim yaptığım gibi tekneye koymak için bu çizimler yol gösterici olur, ancak bunu gidip bir yerden alıp koyamayacağınıza göre yine de bir çalışma gerekecektir. bu sadece fikir verir. inanın benim tanıdığım çok az balıkçı bu tür bir sıkıntının altına girer.

teknesini marina-barınak türü yere bağlayanların böyle bir sıkıntısı yok, standart yöntemlerle (tekne altı, tekne aynası transducer) ön panelde ekran olacak şekilde bağlayabilirler. tekneden ayrılırken sadece ekranı yanına alır çok güvenlikli değil ise, bende 5.50 tekne varken ben semizkumlarda da böyle yapıyordum.

bu bizim orası için geliştirilmiş bir zorunlu durum. bizim orada çocukların tekneye binmesi ve ilginç bulduğu her şeyi kurcalaması engellenemez bir yazlık geleneği. böyle bir alet çalınmasa bile ilk günden pert olur.

benimle benzer koşulları paylaşan amatör arkadaşlar, benzer bir iş yapmak istiyorlar ise yol göstermesi açısından çizimleri incelesinler. ayrıca genel olarak bu tür şeyleri tasarlamaya kafasını çalıştıran insanlar tek bir fotoğraftan da işi bir yere kadar çözerler...

ilginiz ve uyarınız için teşekkürler...

rastgele...