Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fikir verirseniz sevinirim

Konu, 'Makineler, Olta Makaraları Özellikleriyle Açıklamaları' kısmında ayvalıklı10 tarafından paylaşıldı.

1. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Yüksek meblağlara çıkmadan yeni heves ettiğim atçek avcılığı için makine ve kamış almak istiyorum. Hedef balığım levrek, ama dedimya yeni heves :) yazdığım makinalar aşağı yukarı aynı fiyat marka ve sağlamlık gibi açılardan fikirlerinize ihtiyacım var.
    Effe paragon 30-40 8 bilyalı, 5.5.1 devir 55 tl
    Effe scud 3000 8 bilya, 5.5.1 devir 45 tl
    Okuma safina sna 25 1 bilya, 5.0.1 47 tl
    Okuma sting ray 40 2+1 bilya, 5.1.1 46 tl
    Shimano hyperloop 1000fb 1 bilya, 4.6.1,190 gr 51 tl
    Daiwa sweep fire e3000 1 bilya, 5.1.1, 240 gr 50 tl
    Daiwa sweep fire 2000x 1 bilya, 5.3.1, 290 gr 42 tl
    Spro necton dxı fd40 3 bilya, 5.5.1, 290 gr 42 tl
    Alba star 5+1 bilya, 5.2.1 devir, 320-350 gr fiyat 45-55 arası. Bunlardan hangisi tercih edilir ? Kamış olarak daiwa mini spin 210-240 cm 10/40 gryada dam ın 210 cm 5/30 gr ve spro 210 cm 5/25 iki parça kamışı. Tercih ne olabilir? Şimdiden teşekkürler.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Yokmu fikri olan. Demek istediğim şu effe nin 8 bilyalı 5.5 devirli makinasımı yoksa shimanonun 1 bilyalı 4.6 devirli makinasımı. Performans ve dayanıklılık açısından karşılaştırması açısından

4. ilgazpetcom

ilgazpetcom Aktif Üye

Merhabalar,

bende yeni spine başladım ve bu işte iyi bir arkadaşımın tavsiyesi ile aşağıda ki kamış makine ve misina seçimini yaptım. 72 cm turna siftah olarak aldık :) ve hiç bir sıkıntı çekmedim. tavsiye ederim.

Makine : Daiwa Laguna 4000FD
    Misina : Reactör İp Misina
    Kamış : Fladen Eco 240 2 parça spin

5. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Teşekkürler coşkun.

6. TekAdam

TekAdam Moderatör Yönetici

Murat merhaba,

Bahsettiğin makinalar hakkında ben fikir sahibi değilim. Bilgisi olan arkadaşlarımız da konuyu gördüklerinde mutlaka bilgi vereceklekdir ;)

Ancak, ben şunu söyleyebilirim ama yanlış anlaşılmak da istemiyorum. Bahsettiğin makinalarla Levrek yakaladığın da çekebilir misin, tabii çekersin ama kısa zaman sonra aldığın makinanın yeterli olmadığını göreceksin. Bu bağlamda biraz daha bütçeni arttırıp daha iyi ve uzun yıllar sana hizmet edecek bir takım kurman doğru olur düşüncesindeyim.

Henüz Levrek yakalayamamış bir avcı olarak bunları söyledim. Ancak Levrak avı için değerli büyüklerimden aldığın bilgiler doğrultusunda bu sezon ilk Levrek'imi yakalamayı umuyorum ve buna göre hazırlığımı yaptım. Bu duruma göre tabii son karar senindir, işine karışmak istemem :)

Her zaman rast gelmesi dileklerimle...

7. badhabbit

badhabbit Üye

hemşerim benim önerim Daiwa sweep fire e3000 1 bilya, 5.1.1, 240 gr 50 tl
    ben kullanıyorum birde linaaefe nin karbon kamışını 2.70 olan varsa ikisi çok uyumlu olur sadece öneri bende var 2.5 kiloluk levreği çokrahat köprüye çıkardım misina tavsiyemde 0,35 asso olabilir rasgele

8. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Süleyman bey öneriniz için teşekkürler. Söylediklerinize katılıyorum. Gönül isterki shimononun 200 liralık makinesini daiwanın 150 liralık kamışını alalım. Ama kısa bir süre önce bir surf takım ve malzemeler aldım bu spin işi yeni merak ve çok fazla para vermek istemiyorum. Zaten izmirde atçek için gidilecek yer bilmiyorum birkaç yer var onlarada zaman buldukça gidebilirim bu yüzden bu civardaki makinalar kafi gelir bana. Zaten levreği tutacağımda muamma :) . Benim esas sorum 5 bilyalı effemi 1 bilyalı daiwamı anlamında.
    Badhabbit keşke ayvalıkta olsam bir dünya yere gidebilirdim :) özellikle köprü iyi balık yapar. Tavsiyen için sağol. Benim fikrimde effe yerine daiwa yada shimano olacak büyük ihtimalle.

9. TekAdam

Murat merhaba,

Surf takımın hayırlı olsun, umarım bereketli avlarda kullanırsın ;)

Bilya konusu için şunu söyleyebilirim, "ne kadar ekmek o kadar köfte", yani bilayaların çok olması senin avantajına olacaktır. Umarım uygun bir spin takımı alırsın ve güzel avlarda kullanırsın :)

Her zaman rast gelsin...

10. ayvalıklı10

ayvalıklı10 Üye

Teşekkür ederim. Surf ayrı spin ayrı tekne için ayrı. Hatun evden kovacak valla git balıklarınla yaşa diye :) . Bilya mühimse çok bilyalı olanlardan tercih etmeli. Sağolun bilgiler için.

11. TekAdam

Rica ederim Murat, yardımcı olabildiysem ne mutlu bana ve bu arada küçük bir dip not vereyim ;)

Madem hanım bu konulara harcama yapmana kızacak duruma geldi, arada sırada kendine malzeme alacağın zaman ona da küçük hediyeler (incik boncuk gibi) alarak gönlünü almaya çalış ve malzemelerinle eve girdiğinde önce ona hediyesini ver, ardından da kendine aldığın oyuncaklarını göster, bakalım ne olacak ;)

Eminim, o anki mutluluğuyla sana hiçbir şey söylemeyecek ve seni bu işe daha da motive edecektir. Bu her zaman iş yapan bir taktik, tecrübe ile sabit

Haydi rast gelsin...