Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Fırdöndüyü dipten bağlama

• Konbuyu başlatan BS Okuru
  • Başlangıç tarihi
B

BS Okuru

Misafir
s.a arkadaşlar üç tane veya iki tane uzun pala iğneyi bağladıktan sonra bunların dibine bir tane mini fırdöndü bağlayıp mantara o şekilde sabitlemek istiyorum. Ne yaptım ne ettiysem tam dipten istediğim düğümü atamadım. Zaten hepi topu bildiğim bir tane düğüm var.

Hangi düğüm benim bu işimi görür acaba ?

ozgurarslan

Daimi Üye
şimdi öncelikle ifadeni doğru anladıysam 3 iğneden sonra fırdöndü, sonra mantar sonra beden düşünüyorsun. öncelikle bu ne gerekli ne mantıklı. 3 iğne sonra mantar ve sonra fırdöndü sonra beden olmalı. yemin takla atmaması için fırdönünğn çalışması mantardan once olmalı. eğer fırdöndüyü mantar ile iğne arasına koyarsan işlevi olsa bile mantar ile askı palası arasındaki mesafeyi uzatacağından yemin kuyduğu ile mantar arasında mesafe olur, küçük fırdöndüde belki çok rahatsız etmez, ancak önemli olan sıralamanın yanlış olduğunu düşünmem. mantar ile bden arasında fırdöndü amı aldığı gibi aynı zamanda mantara stopper görevi de görür, ki bu videoyu izleyeilseydin gayet açık anlattım orada.

ozgurarslan

Daimi Üye
tek düğüm bilmek ise çok elverişli değil. şu anda internette envai çeşit düğümün videoları var zaten. bu biraz kafa karıştırıcı da olabilir bazen. ben fırdöndü bağlarken palomar düğümü dercih ediyorum ,fırdöndü gözüne çift misina gelmesi güven veriyor, ancak daha basit bir düğüm - ki herkesin kullandığı düğüm, google'a fırdöndü bağı yazdığında karşına çıkan ilk videoda görünüyor.

B

BS Okuru

Misafir
İnternette tonlarca düğüm videosu var ve gerçekten çok faydalı bilgilerde var. Benim bir tane düğüm biliyorum dediğim sahaya çıktığım zaman işimi görecek tek bir düğüm kullandığım içindir. Bilgisayar başında otururken takım hazırlarkan netteki videolardan esinlenerek farklı düğümler atıyorum. Ama mesleğim gereği kafam çok dolu ve çok stresli olduğu için bazı şeylere adapte olmam zaman alabiliyor o yüzden hepsine birden yüklenmek istemiyorum.

Fırdöndü olayına gelirsek şayet benimkisi sadece bir merak ve kendi yaptığım bağımsız takımlar ile birşeyler yapmaya çalışmak. Sonuç alır veya almaz burasını denemeden kestiremiyorum, elbette üstadlar benden önce denemiş ve farklı gözlemler vardır. Ama insan oğlu ne olursa olsun kendi denemeden rahat edemiyor.

ozgurarslan

Daimi Üye
düğüm işinin sonu yok gerçekten. ben çok meraklı olmama ragmen 3 fırdöndü düğümünü hiç düşünmeden atabiliyorum ancak ve 4. ye de gerek yok, ama 1 yetersiz. sebebini anlatmak çok uzun amam bazı düğümler daha çok misina istiyor ya da dar yerde atılamıyor. o yüzden birkaç tane bilmekte fayda var. bunu söylerken amacım sadece yardımcı olmak. adını bilmediğim o google'da arattığında ilk çıkan fırdöndü bağı ile, - bir kroz yapıp 3 kez içinden geçirme- ıslatıp çekme- ile palomarı öğrensen kafi zaten. çinekop takımı bağlamak için herkese açık yaptığım video benim çok denemelerimden sonar ortaya çıkmış, işi çok çok karıştırıp sonra yine en basitine döndüğüm ve bugün itibari ile en kolay ve en verimli olduğunu düşündüğüm yakımı anlatıyor. bunun 4 iğneli versiyonu filan da var.(onda iğneler sıralı değil aynı uzunlukta iki adet 3. iğne)
eğer videoyu görebildiysen ve yardımcı olduysa bildir. olmadı sana yarın iki video çeker yollarım.