Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Fırtına Çapası

Konu, 'Tekne İle İlgili Genel Bilgiler' kısmında umooth tarafından paylaşıldı.

1. umooth

umooth Aktif Üye

Selamlar,
    Marmarada bu sene rüzgar dinmek bilmedi, daha önce uzun olta dolaşan balıkçılarda gördüğüm bir yöntem vardı. Teknenin arkasına plastik kova bağlıyorlar böylelikle rolanti süratini düşürüp daha ağır seyrediyorlardı. Bunun kesin profesyonel bir çözümü vardır diye araştırırken Fırtına Çapası ismiyle karşıma çıktı. Bu akıntılı denizlerde teknenin yavaşça akmasını sağlıyor. Ancak ne kadar verimlidir kullanan var mı aramızda?
    Benim teknem 4.80 boyunda ve yaklaşık 500-600kg'lık toplam ağırlık ile seyrediyorum. Hangi boyda bir çapa işimi görür?
    Sevgiler,

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Vedat Abayoğlu

Vedat Abayoğlu Daimi Üye

Karaköy Albada Rıdvanla görüşürseniz size bir yer tarif edecektir.Burada her türlü deniz malzemeleri bulunur.Sahibi bilgilidir.Hangi Boy Rüzgar çapası uygunsa onu verecektir.

Faydasını görürsünüz,ancak lütfen iplerini arada kontrol ediniz,zaman içinde aniden kopabiliyor.

Sevgiler

4. ALİCO

ALİCO Üye

Değerli Üstadım.

Vedat baba bulabileceğiniz yeri belirtmiş ancak ben teknenizde dıştan takma bir motor ve fiber bir tekne kullandığınızı tahmin ederek; motor devrinin 400 lere kadar düşmesi bazen elzem oluyor ancak İstanbulda avlandığınız meranın neresi olduğunuda bilemekle beraber ya tekneyi akışına bırakarak yada kaçarına av yapmanızı tavsiye ediyorum. ağır kurşun kalın el oltası kullanmak gibi yoksa tekneyi bizim meralarımızda çapa ile tutmakta biraz zor olacaktır. ki poyraz alabildiğine yüklüyor. Siz fırtına çapası ile teknenin rüzgara karşı direncini, suyun direnciyle karşılamaya çalışacaksınız ve hep rüzgarıda arkaya alarak kullanış açısından biraz daha düşünmenizi öneririm.

Sevgiler.

5. BİROL

BİROL Daimi Üye

Eski bir araba lastiğine 1-2 mt ip bağlayıp,teknenin arkasından suya salarsanız rölanti hızınızı düşürmüş olursunuz.yani akıntı tekneyi daha yavaş sürükler.

6. umooth

umooth Aktif Üye

Aslında tam istediğimi aktaramadım hata bende kusura bakmayın.. Akıntılı sularda motoru stop ettiğimde hızlı bir şekilde değil de yavaş yavaş,dalgayı önden alacak şekilde sürüklenmek istiyorum. Bunu nasıl sağlarım?

7. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Ben 3.80 bot kullanıyorum ve zaman zaman dakikada 110 metre sürüklendiğimiz oldu.Jig yaparken bu süratli akıntı sürekli sorun olduğu için ikinci el 6 metre tekne için kullanılmış bir rüzgar çapası alıp denedik.Sonuç çapasız halde dakikada 85m çapalı 52m.
    Eğer yüzey akıntısı varsa rüzgar çapası pek bir işe yaramıyor.
    Çözümü şöyle bulduk.6mm kromdan bir çapa yaptırdık,çapaya 1m zincir bağladık.Zincire 300m 5mm sağlam ip bağladık.Çapayı meraya varınca atıyoruz,takıdığında 15 litrelik bir bidonu bağlıyoruz ve 50-60 metre civarı ip bırakıp botu bağlıyoruz.Böylece çapa ipinin olumsuzluğundan kurtulup av yapıyoruz.Çapa, bidon ve bot arasında "L" şeklinde bir bağlantı olmuş oluyor.
    Çapayı 6'lık yapma nedenimiz, çektiğimizde açılarak çapanın kurtarılmasını sağlamak.Kalın yapılırsa çoğu zaman yukarı almak mümkün olmuyor..

8. umooth

umooth Aktif Üye

Aradığım cevabı buldum, sanırım fırtına çapası pekte bir işe yaramıyor. Benim istediğim en azından teknenin burnunu dalgaya çevirmesini sağlatıp yandan dalga yememekti, bunu da pek başaramayacak sanırım.. Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ederim.

9. Surffishing

Surffishing Daimi Üye

Bu çok basit.

Çapayı 7-8 metre sarkıt bağla rüzgarı kafadan alırsın.3,5 kiloluk bot çapası bile bunu başarabiliyor.:)

10. umooth

umooth Aktif Üye

Denedim olmadı, sanırım bunu sen daha önce bir konuda söylemiştin ordan aklıma geldi.. Birisi de araba lastiği demişti onu denemedim ama kova denedim yine olmadı :)

11. samiahmet

samiahmet Yeni Üye

ben west marine den aldım
    140 tl civarı
    teknem 7.40
    10 knot uzeri ruzgarda cok basarılı
    deniz demiri olarak da geciyor teknenin kafasını dalgaya ceviriyor ve suruklenme hızını çok dusuruyor