Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

fly takımı

Konu, 'Fly İle Balık Avı ve Teknikleri (Fly Fishing)' kısmında barishfull tarafından paylaşıldı.

1. barishfull

barishfull Yeni Üye

tüm doğa ve balık dostlarına merhabalar,
    değerli fly ustaları, bir süredir fly fishinge ilgi duyuyorum ve bu konuda okumalar yapıyorum. zannettiğimden çok detayları olan bi alan olduğunu da öğrendim. teorik bilgiler bir tarafa acemi/başlangıç düzeyinde pratik yapmak ve bir fly takımı edinmek istiyorum. internetten birkaç alternatif takım gördüm bunlardan en ekonomik olanı aşağıda linkini verdiğim takım. ekonomik olması el pratiği kazanımncaya kadar yeterli özelliklere sahip olması benim için yeterli. ancak bazı çekincelerim de var bu takım hakkında. örneğin kamışın yeterince yumuşak/esnek olup olmadığı makinanın misinaya ve kamışa uyumu gibi. başlangıç için yerli olup olmadığı konusunda değerli görüşlerinizi ve yönlendirmelerinizi bekliyorum.

Spider F-240 Fly Set - 50.00 TL + KDV

veya aynı ürün

Hepsiburada.com : Mobydick F-240 Fly Set | Outdoor ve Deniz

ayrıca, bunun dışında DAM marka başka setler de mevcut ancak bu setleri almam için baharın sonunu beklemem daha uygun olacaktır zira daha fazla pratik yapmam o zaman mümkün olailecek.

2802056 DAM FLY KARBON E-MOTION 2.70 CM #5/6 - Fly Olta - AVmarketi.com

veya
    2802078 DAM FLY KARBON E-MOTION 2.70 CM #7/8 - Fly Olta - AVmarketi.com

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. can

can Üye

Merhaba

Bu işe gönül vermiş olmanız, bilinizki balık avında ayrı bir boyuta geçmeye hazırlanıyorsunuz demektir benden söylemesi.

Bugüne kadar yaptığınız avlar, temel bilgi olarak aklınızın bir köşesinde kalacak ve bundan sonra avlanacağınız ekipman ile birlikte avlak gözlemlerinizde değişecek. Hedef avınızın beslenme şekilleri, avlanacağınız meradaki böcek türleri gibi.

Bu iş çok emek ister ama karşılığını fazlası ilede verir. Bu disiplin ile ilk balığınızı yakaladığınızda bilinki fly fishing de sizi yakalamış demektir.

Konu fly fishing olunca, heleki yeni başlayacak bir avcı olunca çenemi tutamıyorum kusuruma bakmayın. İlk başladığım zamanlardaki heyecanımı hatırlayıp oturduğum yerde terliyorum inanın.

Diyeceğim, kesinlikle ucuz diye size ön bilgi verecek fakat bu iştende soğutacak malzemelerden uzak durun. Vermiş olduğunuz linkleren birincisini unutun.

Dam marka setlerden ilkini tavsiye ederim, takım ağırlığı olarak başlangıç için uygun ve işinizide uzun süre çok rahat görür.

Ayrıca takımınıza kavuşup avlanmaya başladıktan sonra, kendi yem imitasyonlarınızı kendiniz yapmaya başlayacaksınızki, asıl keyif bundan sonra başlar bilesiniz.

Rastgele.

4. A.Bülent KUTLUCA

A.Bülent KUTLUCA Aktif Üye

--Spider set, tek kullanımlık fotoğraf makineleri gibi bir set, parana yazık olur, kaldırıp atarsın ve bu işe başlamadan bitirmene neden olur.

-DAM emotion serisi çok zayıf ve composit bir kamış, yani amatör kullanım için hiç uygun değil. Elinde kalır, yani patlar.

-DAM forrester speed fly serisi başlangıç için ideal ve sağlam bir modeldir. Mutlaka bu seri ile başlamanı tavsiye ederim.

5/6 makine

5/6 veya 6/7 no 2,60 veya 2,70 uzunlukta kamış

WF 5 F veya WF 6 F ip

4x-5x-6x leader(kılavuz)

iç sularımızda avlanman için yeterli olur

En önemli konu kamış, makina ve ip numarasının aynı olmasıdır. Yani
    5/6 makina*5/6 kamış*5 veya 6 no ip seti. Mutlaka böyle oluşturmalısın

****eğer uzun boya sahipsen mutlaka 2,60 boy kamış almalısın

Kamışın çok parçalı (3 veya 4 parça)olmasına dikkat et. 2 parça

kamış daha iyi aksiyon ve mukavemet verir. Araç taşıma

sorunun yoksa 2 parça, varsa çok parçalı.

Fly oltasında uyum çok önemli olduğu için mutlaka aynı marka ve numarada ürün almalısın, bu işin kuralı ve uyarı bu. Maddi olarak çok ucuza kaçman aldığın malzemeyi kısa sürede kullanılmaz halde bulmana neden olur, buna dikkat et.

DAM forrester speed serisini araştır, fiyatlar hiç bir sitede aynı değil. Farklı yerlerden ayrı ayrı daha ucuza temin edebilirsin.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 29 Eylül 2011