Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

FLY TYING - Böcek bağlama

Konu, 'Fly İle Balık Avı ve Teknikleri (Fly Fishing)' kısmında Tarık ERSAL tarafından paylaşıldı.

1. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Birol Kardeşimin imal edip, bana hediye ettiği vise ile ilgili söz verdim mi? İnanın hatırlamıyorum.

Ama Birol isterse neden olmasın?
    Bu vesile ile daha önceki eski forumda yayınladığım Fly Tying konulu nacizane çalışmalarımı sizlerle paylaşmamış olduğumu yeni farkettim. :rolleyes:

Bu işe gönül vermiş arkadaşlarıma fayda sağlayacağını umarak tekrar aktarıyorum.

RASTGELSİN.

FLY - BÖCEK BAĞLAMA

Hepimizin bildiği gibi, bir çok balığın başlıca besinini su içinde veya dışında, ama suya bağımlı yaşayan böcekler ve av olacak büyüklükte balıklar oluşturur.
    Bu böceklerin yaşam evrelerine göre değişen formlarını çeşitli materyaller kullanılarak sahtelerinin yapımını becerebildiğim kadar aktarmaya çalışacağım.

Aktaracaklarım böcek bağlamaya başladığım 2001 yılından bu güne kadar öğrendiklerim, yapabildiklerim, bence doğru olan ve avda denenerek başarı sağlamış öneri ve örnekler ile sınırlı olacaktır.

Günümüzde internet aracılığı ile ulaşılabileceğiniz bir çok kaynak, Fly Tying yani Böcek Bağlamak konusunda bizlere çok geniş bilgi sağlayacak durumdadır. Türkçe olarak yayınlanan pek fazla kaynak bulunmasa da, araştırdıkça ne kadar bol bilgi kaynağı olduğuna sizde hayret edeceksiniz, eminim.

Eğer doğal ala balıklarımıza ve avına değer veriyorsanız, fly fishing yaptı veya yapacaksanız, yani uçurtmacılığa merak sardıysanız hele birde kendi yaptığınız yemle balık avlamak istiyorsanız, en başta böcek bağlamaya başlamanızı engelleyecek önyargılardan kurtulmanız gerekmektedir.

Nedendir bilmem, bazı konularda yapabileceklerimizi çoğu zaman gözardı eder, kendimizi küçümser, kolayına yönelir, kendimiz yapacağımıza, hazır olanları kullanır veya tamamen uzak dururuz.

Hemen söyleyeyim.
    Böcek Bağlamayı ve bu yapay yemlerle avlanmayı mutlaka deneyin. Sonuçta büyük bir olasılıkla başarılı olacak ve büyük keyif alacaksınız.

En azından başlangıçta, böcek bağlamak için gereken aparatlar ve imal edeceğimiz sahte böceklerin oluşumunda kullanılan malzemenin temininde bir kaçı hariç (iğne ve taşıyıcı tüyler) çevremizde bulunan imkanlar yeterlidir.
    Ben öncelikle yakınımızda bulunan imkanlarla başlayabileceğiniz aparatlar ile yapım malzemelerini aktarıp, ilk adımda fazla bir masrafa girmenizi engellemek ve aynı zamanda yaratıcılığınızı harekete geçirmek amacındayım.

Avcılığın özünde de yer alan araştırmak,
    gözlemlemek, uygulamak ve el becerinize güvenmek
    söz konusu olduğuna göre, neden olmasın?

En azından ben yaptım ve oldu.
    Sizlere de şiddetle tavsiye ediyorum.

Yapacağınız yapay böceklerle birkaç kez balık, hele de alabalık avlamanız durumunda ise dipsiz bir kuyuya düştünüz demektir ki, kesenizin elverdiği her türlü imkanı sağlamak, daha iyisini elde etmek ve uygulamak için dışa açılmak, ne yazık ki dışarıdan malzeme temin etmek mutlak olacaktır.

Umarım ülkemizdeki balık avcılığı sektörü yeni yeni başladığı şekilde Fly Avcılığı için gereken ihtiyaçları bizlere uygun ve değişik seçeneklerle sunmaya devam eder.

Seçim sizlerin.
    İster 100 ile 500 dolar arasında bir masraf ile başlangıç aparat ve malzemelerinden temel nitelikli olanlarını elde edebilir veya benim aktaracaklarım ve kendi hayal gücünüzü de katarak bu aparatları da imal eder, malzemeyi de çevrenizden elde ederek böcek bağlama işine başlayabilirsiniz.

Kendinize güvenin ve isteyin, bence benekli şeytanların birçoğunu kandıracak böcekleri yapabilirsiniz.

Eğer fly avcısı olacaksanız heyecanlı, zevkli ve uzun bir yolculuğa çıktınız bile.

İmal için gereken öncelikli aparatlarlar aşağıda listelenmiştir.

� İğne tutucu,
    � Tüy tutucu,
    � Birkaç adet makara tutucu,
    � Düğüm aparatı,
    � Makas,
    � İp çekme aparatı,
    � Kıl hizalayıcıdır.

İğne tutucuyu başlangıçta benim yaptığım ve üstte görüldüğü gibi küçük bir tezgaha bağlı metal ayağa kaynaklanmış, mümkün olduğunca küçük bir matkap mandreninden (uç tutucusundan) imal edebilirsiniz.

[​IMG] [​IMG] [​IMG]

Ancak bir süre sonra daha rahat ve hassas çalışabilmek için yurakıdaki resimde görünen iğne tutuculardan bir tane edinmeniz gerekecektir. Ben öyle yaptım.

Makara tutucuyu, bir tükenmez kalemin dış kısmını gövde olarak kullanıp, iki çelik yassı telden makara tutucunun ayaklarını oluşturarak, bu ayakları gövdeye ip ile sarıp, sabitledikten sonra Japon yapıştırıcı yardımı ile yapıştırarak elde edebilirsiniz.

Veya yukarıdaki bu iş için dizayn edilmiş olan makara turuculardan satın alabilirsiniz.

Düğüm aparatını büyük boy bir ataç (7 cm.) veya uygun sertlikte başka bir tel kullanarak, yukarıda her ikisinin de bire bir ölçüleri verilmiş boyutlarına göre büküp, iki boncuk ve bir kablo izolesinden sap oluşturarak hazırlayabilirsiniz. Kablo izolesi tel üzerinde rahatça dönebilmelidir.

Veya üstte görünen bir düğüm aparatı satın alabilirsiniz.

Tüy tutucuyu ise mümkün olduğunca küçük boy bir forsepsin (ameliyat maşasının) gaga ucunu kablo izolesi veya makaron ile kaplayıp, tüyü kavrarken kesmesini engelleyecek bir duruma getirerek kullanabilirsiniz. Yaptığınız kaplama gagayı iyice kavramalıdır. Yine de iyi iş çıkartmak için altta görünenlerden orijinal bir tane edinmek en iyisi.
    Ne yalan söyleyeyim forseps ile çalışmak epeyce zor oluyor. :rolleyes:

Yukarıda görünen ip çekme aparatını ise makara tutucunun içinden ipi dışa doğru kolayca çekerken kullanacaksınız. Bu aparatı da makara tutucunuzun ipi geçireceğiniz uç kısmından geçebilecek incelikte bir çelik telden resimdeki şekilde büküp, herhangi bir sap takarak hazırlayabilirsiniz.

Kullanacağımız makas ise hemen hemen her kırtasiye dükkanında bulabilirsiniz. Bu makasın keskin bölümü mümkün olduğunca kısa bir yapıda olmalıdır. Uzun uçlu makasları kullanırken, kesme hamlesi sırasında istem dışı kesiklerin oluşmasını engellemek için bence bu gereklidir.

Böcek bağlamada başarı sağlamanın bence en önemli anahtarı, avcının avını ve avlak doğasını çok iyi incelemesi, hatta okuması, avlak civarında bulunan ve balıkların başlıca besinini oluşturan böcek ve lavraların renk, boyut, şekil gibi özelliklerinin sahteleri üzerinde sabırla uygulaması, denemesi, hataların görülüp, gidermeye çalışılarak tekrar tekrar denemesi ile ele geçer.

Bizim baktığımızda aynı canlısı gibi görünen bir yapay böcek bile, doğada o mevsimde hemen hemen o böcekten başka bir şey yemeyen balıklara, özellikle de alabalıklara o an için hiçbir şey ifade etmeyebilir. Hatta bulunduğu ortamı anında terk etmesine veya daha dikkatli gizlenmesine, ne yaparsanız yapın ilgisini çekememenize neden olabilir.

Yapay yemin gerçeği gibi su yüzeyinde veya su içerisinde yüzmesi, askıda kalması veya batması, büyüklüğü, renkleri, uzuvlarının tam ve yerinde olması, oranlarının abartısız olması gerektiği gibi, o çevrede ve o mevsimde hayatını sürdüren canlıların yapaylarının kullanılması gereklidir.

İlk başlarda bunlara dikkat ederek yapılan yemlerle sağlanan başarı, daha sonra yem üzerinde bazı artırma veya eksiltmeler yapılarak ve deneme yanılma yoluyla çok daha etkin bir hale getirilebilir. Ama işe başlarken öncelikle aslına uygun ölçülerde yapay yemler üretmeye çalışmanızı tavsiye ederim.

Av sırasında gözlemlediğim kadarıyla diyebilirim ki, gerçek böcek doğal yollarla suya düştüğünde veya su yüzeyine yaklaştığında yapayını en uygun şekilde hemen yanına düşürseniz bile özellikle alabalıklar öncelikle gerçeğine atlayacaktır.
    Sonrasında yapayını yemeyi tercih etmesi ise sizin bilgi ve becerinize kalıp, yine sizin için bir sınav anıdır. Gerçeğinin yanına düşürdüğünüz sahte yem tercih edildiğinde ise mükemmeli buldunuz demektir.
    Ben daha o aşamaya gelemedim. :(

Fly avında balığın iğneye yakalanmasını takiben, sepete alıncaya veya suya geri iade edinceye kadar geçen her adım dikkat, bilgi ve beceri gerektirir. İğnenin battığı yerden çıkartılması, bu işlem sırasında balığın vücuduna en az zarar verecek oranda özen gösterilmesi gerekir. Bu işlem suya geri iade edilecek olan, ama önce fotoğrafını çekeceğiniz ve sonrada zaman geçirmeden kendisini toparlamasına yardımcı olarak salacağınız balık için çok önemlidir.

Sonunda balık sepete girse bile, yakışıklı bir fotoğraf çektirmek bence onların hakkıdır. Özellikle de doğal alabalıklarımızın.

Bağladığınız veya hazır alıp elde bulundurduğunuz yapay böcekleri avda kullanırken doğayı, alaların yeminize ve sizin hareketlerinize tepkisini, mevsim ve ışık farklılıklarını göz önüne almanız, bu konuda kendinizce bir mantık yapısı oluşturmanız ve buna uyum sağlamanız şarttır.

Unutmayalım ki, Fly avında diğer balık avcılığı türlerine nazaran şans faktörü en az etkendir.

Balığın bulunduğu bölgeyi kestirmeniz, yemi onu ürkütmeden ve ona hedef oluşturacak bir şekilde sunmanız, kendinizi göstermemeniz, ürkütecek ses çıkartmamanız, yemi kaptıktan sonra elinize geçmesi için vereceğiniz uğraş ve sonunda onu elinize almanız gerektiği düşünüldüğü veya (daha güzeli) yaşandığında, bana hak vereceksiniz.

Yine de her avda olduğu gibi RASTGELMELİ tabii ki.
    Yukarıda saydıklarımı gerçekleştiremezseniz, fly ile avda "başarı için en az etkendir" dediğim şansınız tavan yapmış olmalıdır.

Balık avcılığında doğru zamanda, doğru yerde, doğru yöntemle, doğru yemin kullanımının başarı getireceğini unutmayalım.
    Hele ki fly avında bu parametrelerden birinin olmamasını geçin, aksaması bile sonucu olumsuz etkileyecektir. Bu doğruların elde edilmesi ise daha önce de yazdığım gibi izlemek, balık gözüyle görmeye çalışmak, araştırmak, deneyimleri edinenlerden öğrenmek, sabırla uygulamak ve bol bol denemekten geçer.

Öğrendim diyemeyecek, öğrenmeyi sürdürerek devam ettirecek ve eminim bu uğraştan müthiş bir zevk alacaksınız.

Ayrıca unutmayın ki; alabalık her ne yöntemle avlanırsa avlansın, bu avlama yöntemleri içinde ona en az zarar veren fly ile avcılığıdır.
    Fly ile avlandığında suya iade, hangi boyda olursa olsun hemen hemen her ala için mümkündür. Ben fly iğnesini yutan ala görmedim desem yalan olmaz..
    Ala sadece dudağının ucunda küçük ve tek bir delik ile ya suya geri döner, ya da sepete girer. Geri dönenler bundan bir ders alır, etkilenir mi? Hiç sanmıyorum. :)
    O ne kadar ürkek, nadide, avı zor ve çevik bir balık olursa olsun, nede olsa bir balıktır.

Lütfen, iç sularımızın pırlantaları niteliğinde olan doğal alabalıklarımızı tebliğler aracılığı ile bizlere verilen avlanma tarih ve limitlerine uygun şekilde avlayalım. Kurallara aykırı, ona ve yaşam alanlarına zarar verecek yöntemlerle avlananları, davrananları ikaz edelim. Yanlış yaptıklarını anlatıp, ikna etmeye çalışalım. Olmadı, ihbar etmekten çekinmeyelim.
    Araştırıldığında görülecektir ki, iç sularında bizim ülkemiz kadar bol türde doğal alabalık barındıran ülke sayısı çok azdır. Avcılığını sürdürebilmek için onları mutlaka korumamız gerektiğini unutmayalım.

Bilmeliyiz ki,
    Avlamak yok etmek değildir.
    Avcılığın meyveyi dalından, dalına zarar vermeden
    almaktan bir farkı yoktur.
    Hepimizin bildiği gibi dal yoksa meyvede olmayacaktır.

Büyüklerimizin siyah beyaz resimlerinden gördüğümüz, bir karış büyüklüğünde kuyrukları olan doğal alaları değil avlamak, çoğu kaynağımızda tüm boyları bir karış kadar olanları görmek bile zorlaşmaya başlamışsa, bunun tek suçlusu yine bizim insanlarımızdır.
    Bizim insanlarımız deyince kastım, sadece biz avcılar olmayıp, kural koymakla ve denetlemekle sorumlu birimler, avcılık sektörü, sanayicilerimiz, çiftçilerimiz, yetiştiricilerimiz, yani o kaynağa yakın olan veya uzakta olsa etkileyen bizim insanlarımızdır.

Birbirine bağlı ve karşı tarafı anlaması, dayanışması gereken bu gruplardan oluşan ayaklar bir sacayak oluşturmalıdır. Birbirimizi daha iyi anlayacağımıza, gelecekte daha sıkı bir dayanışma içinde olacağımıza ve bunun olmazsa olmaz bir faktör olduğuna ben inanmaktayım.

Biraz fazlaca uzattım herhalde.
    İster hazır olarak alınmış bir sinek bağlama başlangıç kiti ile, ister benim gibi kendi kitinizi oluşturarak tezgahınızı hazır ettiyseniz, ya da bilgi edinmek istiyorsanız, gelin böcek bağlama aşamasına geçelim.

Ne yazık ki mutlaka yurt dışından temin etmek durumunda olduğumuz, ülkemizde imal edilemeyen, ancak ithal edilmeye başlanan iğne ilk adımımız, iskeletimiz olacak.

Fly iğneleri farklı boyutlarda, farklı ağırlıklarda üretilmekte olup, 1 den 24 e kadar numaralandırılmıştır. Ülkemizde bulunan alabalık türlerinin avında kullanacağımız böcekleri bağlamak için ben genellikle 12-14-16 ve 18 numaralarda iğneleri kullanmaktayım.

Unutmadan bir hatırlatma; böcek bağlayacaksınız öncelikle kıldan, tüyden, telekten düzenli bir koleksiyon yapmaya başlayacaksınız demektir. ;)

Hemen hemen her tür doğal kıl, tüy, bir çok doğal ve sentetik malzeme ile çeşitli yapıda iplik çeşitleri kullanmanız gereken malzemeler olacaktır.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

FLY YAPIMINDA DÜĞÜM

Fly yapımında düğüm konusunu kavrayabilmek için epey uğraştım.
    Düğüm atmaya atıyordum, ama istediğim gibi en sağlam, en az ağırlık veren düğümü aynı şekilde bir kaç kez atamıyordum.

Flylarımı kullanırken de bu düğümlerin istediğim sağlamlıkta ve istenmeyen ağırlıkları yaratmadığını görünce, sizlere aktarımı için yapmam gerekeni

Aşağıdaki aktarımda iki ayrı düğüm tekniğini anlatmaya çalıştım.
    İlkini sağlamlık açısından, ikincisini de pratiklik açısından tavsiye ederim.

DÜĞÜM APARATI KULLANARAK

1- Atacağınız düğüm imal edeceğiniz flyda ekstra bir ağırlık yaratmayacaksa, ilk düğümün peşinden montaj ipinizi kesmeden bir düğüm daha atarak flyınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

2- Aparat ile düğüme başlarken rahatça bu işi yapmanız için bir ayrıntı vereyim.
    Düğüm aparatınızın çengel kısmı ile flyınızın düğüm atacağınız bölgesi arasında kalan mesafede kullandığınız düğüm aparatının çengel ve dirsek kısımları arasındaki mesafenin 1/3 ü kadar bir ip bırakarak düğüm için aparatı çevirmeye başlayın.

Bu oranı uygularsanız düğümü hiç zorlanmadan tamamlayacaksınız.

3- İp tutucusunu tutan elinizi ve dolayısıyla ipinizin düğüme doğru giden hattını düğüm atılan flyın tam sırtına getirip, 40-45 derece açı ile geriye yatırmanız düğümü çok rahatça uygulamanıza yardımcı olacaktır.

4- Düğüm aparatını büyük boy bir ataç (7 cm.) veya uygun sertlikte başka bir tel kullanarak, aşağıda her ikisinin de bire bir ölçüleri verilmiş boyutlarına göre büküp, iki boncuk ve bir kablo izolesinden sap oluşturarak hazırlayabilirsiniz. Kablo izolesi tel üzerinde rahatça dönebilmelidir. Veya orijinalini satın alarak kullanmanız da tabii ki mümkün.

KALEM GÖVDESİ KULLANARAK

1- Atacağınız düğüm imal edeceğiniz flyda ekstra bir ağırlık yaratmayacaksa, ilk düğümün peşinden montaj ipinizi kesmeden bir düğüm daha atarak flyınızı sağlamlaştırabilirsiniz.

2- Düğüm atmak için kullandığınız kalem dış gövdesine ipinizi sararken düğüm atacağınız yer ile ipi kaleme sarmaya başladığınız yerin mesafesinin kaleminizin ucu ile aynı mesafe olmasına dikkat ederseniz kalem üzerindeki ipi iğnenize aktarmakta fazla bir sorun yaşamazsınız.

3- Kalem dış gövdesi üzerine sardığınız ipi iğne başına naklederken kalemi tutan elinizin parmakları ile düzgün nakletmeye destek olun, diğer elinizle de ipi yavaşça çekin. Düğüm kendiliğinden uygulanacaktır.

Herhangi bir tükenmez kalemin dış gövdesini bu amaçla kullanabilirsiniz.
    Kalemin orijinalinde ucunun bulunduğu delik, kullandığınız fly iğnesinin halkasının girişine müsait olsun, yani ne dar, ne de fazlaca geniş olmasın yeter.

Tezgahınız başında kolaylıklar, avda başarılı sonuçlar dilerim.

RASTGELSİN.

4. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

ADAMS FLY Yapımı

Malzeme:

İğne: 12 - 16 arası standart dry fly iğnesi
    Montaj ipi: Siyah
    Kanat: Horoz göğüs tüyü
    Kuyruk: Geyik sırt kılları
    Gövde: Kaz, kartal, akbaba, doğan veya hindi kanat teleği dalcıkları (Kaz kanadını tercih ederim)
    Saçak: Grizzly Horoz yaka tüyü

1.Adım:
    Kuru sinek yapımında kullanılan, yani su yüzeyinde durabilmesini sağlamak için olabildiğince hafif bir yapıda olan standart dry fly iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
    Kullanılacak malzemenin iğne üzerine sabitlenmesini sağlamak için ince floş ip (ipek ip) kullanmanız gerekecektir. İpek veya yerine edindiğiniz diğer maddelerden üretilmiş ipin özellikle suyu tutmayacak, en az ağırlık verecek bir dokuda ve sağlam olması önemlidir. İpinizi makara tutucusunun kol aralıklarına uygun büyüklükte bir makaraya saralım. İpi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.

Montaj ipinizi taktığınız makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile de boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda hazır olacaktır.

2. Adım:
    İp ile iğne üzerine yemimizin temeli niteliğinde bir sarım yapalım. Bu temel sarım kullanılacak diğer malzemenin yer değiştirmesini, eksen üzerinde dönmesini, kaymasını engelleyecek bir zemin oluşturacaktır.

İğne sapı üzerine yapılacak olan bu ilk sarımda halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz.
    Yapay böceğimizin tüm bölümlerini bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. Ben mümkün olduğunca başladığım montaj ipi ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum.

Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.

3. Adım:
    Bu yemde kuyruk için kullanılacak malzememiz olan mümkün olduğunca ince ancak sert kılları boylarını eşitleyerek iğneye 5-6 tur ip sararak sabitleyelim.
    İğne halkası tarafında kalan fazlalığı makasımız ile keselim.

Unutmayalım ki, kuyruk veya diğer uzuvlar oluşturulacak yemin doğalının yapısına, rengine uygun ve benzer oranda olmalıdır. Bizim için detay gibi görünen bazı vücut bölümleri alanın yemi tanımlaması ve kanması için önemli ayrıntılardır.

4. Adım:
    Bu örnekte gövde yapısını oluşturmak için kullanacağımız malzememizi kaz, kartal, akbaba veya doğan gibi yırtıcıların dalcıkları mümkün olduğunca uzun kanat tüylerinden elde edeceğiz. Olmadı hindi kanat tüyünü de kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi kanat teleğinin ekseninden 5-6 dalcığı gövdesinden makas ile kesip ayırarak alalım.

İğne tutucusu yönünden iğneye 3-4 tur ip ile sararak tüy dalcıklarını sabitleyip, montaj ipimizle geniş aralıklı sarımlar yaparak, iğne halkasına kadar ilerleyelim.
    Makara tutucusunu elimizden bırakalım. Dip kısmından iğneye sabitlenmiş dalcıkları uç kısmından tüy tutucusuna kıstırarak veya elimiz ile tutarak iğne halkasına doğru saralım. Halka tarafına gelindiğinde saçak, kanat ve baş için ayırdığımız boşluğu unutmadan, burada bıraktığımız makara tutucusundaki montaj ipimiz ile dalcıkları iğneye sabitleyelim.

Artan dalcıkları makasımız ile keselim.

5. Adım:
    Sıra böceğimizin kanatlarının oluşturulması ve gövdeye montajına geldi.
    Kanatları şekillendirmek, arzu edilen forma getirmek için ben aşağıda resmini gördüğünüz yakma maşalarını tenekeden keserek, kendim yaptım.
    Bu maşaları çeşitli kanatlar yapabilmek için imal edilmiş olarak diğer aparatlar gibi dışarıdan da temin edebilirsiniz.

Küçük kuşların, örneğin sığırcık, bıldırcın gibi kuşların kanat ve kuyruk tüylerini, sülünün sırt tüylerini, horoz göğüs tüylerini veya ekseni fazla sert olmayan, yapacağımız yemin aslına uygun renkte olan herhangi bir tüyün ekseni tam ortada kalmak kaydıyla yakma maşasına sıkıştıralım.

Maşanın ucundan itibaren fazlasını makas ile keselim. Kanatçık formunda olan maşa ucunun dışında kalan kısımları düzenli bir şekilde yok etmek, traşlamak için çakmak ateşi ile yakalım.

Elimizle istediğiniz boyuta gelinceye kadar tüy köküne yakın olan dalcıkların alt kısımda olanlarını kopararak kanadı hazırlayıp kanatlara son şeklini verelim.

6. Adım:
    Kanat açılarını gözeterek her iki kanadı da gövdeye (aslına uygun bölgeye) makara tutucudaki montaj ipi aracılığı ile, her adımdaki gibi mümkün olduğunca az ip kullanarak sabitleyelim.
    Kanatlatın dibinde kalan fazlasını makasımız ile keselim.

Kanatları aslına uygun bir açı ile sabitleyelim.

7. Adım:
    Saçakların yani taşıyıcı ayakların oluşturulması aşamasına geldik. Dry Fly yapımında saçakları elde etmek çoğunlukla horoz yaka tüylerini kullanmakla mümkündür. Benim böcek bağlarken bulmakta en zorlandığım malzeme bu tüylerdir.

Şimdi diyeceksiniz ki, Türkiye'de horoz yok mu?
    Evet, horozu bol bir memlekette yaşıyoruz.
    Ama her horoz yaka tüyünden uygun bir saçak olmuyor ne yazık ki.

Uygun saçaklar elde etmek için yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi dibinden ucuna kadar hemen hemen aynı kalınlıkta uzanan kamçıvari tüylerden elde edilmesi gerekiyor. Yani bu tüyün kökten uca kadar aynı formda devam etmesi, sarımda farklı boyda saçaklar ortaya çıkartmaması gerekiyor.

Bir diğer özellik ise, saçakları elde edeceğiniz tüyün dalcıkları (biotları) kullandığınız iğnenin boyunun yarısı uzunlukta olması gerekiyor.

Veya diğer bir ifade ile saçaklarımızı oluşturacak olan horoz yaka tüyünün dalcıklarını geri yöne çekerek, eksene dik bir hale getirdiğimizde, iki taraftaki dalcıkların açık haldeyken toplam boyu kullanacağımız iğnenin boyunu geçmemelidir.

Ve ideal saçak dalcıkları mümkün olduğunca sert olmalıdır.
    Aşağıdaki resimde verildiği gibi tüy eksenine dik hale getirdiğiniz açık dalcıkları iki parmağınız arasına sıkıştırıp, tüyü taşırken dalcıklar kapanmadıysa ve tüy parmaklarınız arasından düşmediyse anlayabilir, uygunluğunu test etmiş olursunuz.

Tüyün dip, yani kök kısmından floş ipimiz ile iki üç tur sararak gövde üzerine sabitleyelim ve makarayı iğne halkasına kadar getirip sarkar durumda bırakalım.
    Sabitlenmiş tüyün uç kısmından tüy tutucu veya eliniz ile tutarak, kanatların ve daha önce sarılmış saçakların üzerine basıp şeklinin bozulmasına neden olmamaya dikkat ederek iğne halkasına doğru saralım.Bu sarımın kaç kez olması gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. 12 -16 nr. arası iğnelerde bence 6-7 kezden fazla olmamalıdır.
    Uygun bir saçak oluştuğunda montaj ipimiz aracılığı ile iki tur sararak gövdeye sabitleyelim.

Bir çok böcek bağlayanın yaptığının tersine, ben 14 ile 18 numara arası iğnelerde ağırlık artırıcı bir unsur olarak gördüğüm için yüzen böceklerde baş kısmını yapmıyorum.
    8. adımda tarif etmeye çalışacağım, yemin yapımında kullanılan son düğüm zaten bu boyda bir iğne üzerinde bir baş görünümü veriyor.

8. Adım:
    Bu aşamada saçakların (taşıyıcı tüyün kollarının) düğümün önüne geçmesini engellemek için bir tükenmez kalem dış gövdesi ile iğnenin halka kısmından iterek saçakların sarımın önüne geçmesini ve ezilmesini önleyerek ipinizi 2-3 tur sarmanızı öneririm.
    Sonrasında saçakları oluşturduğumuz tüyün fazlasını keselim.

9. Adım:
    Geldik son adıma.
    Son adım düğümümüz olacak. Bunun için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.
    Fly Yapımında Düğüm videolarını görüntülemek için Burayı tıklayınız.

Bu düğümü ister resimde görünen düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya bazı ustaların yaptığı gibi sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
    Sonuçta üç ya da dört kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış kementler dizisi şeklinde bir düğüm oluşturmanız gerekiyor.
    Ben bir çok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.

Son düğümünüzü sağlamca attıysanız, montaj ipinizi kesin.

Adams Dry Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.

Aşağıda değişik renk ve değişik karın malzemeleri ile yapılmış Adams Dry Flylar görünmektedir.

Yapay böceğinizi suya düştüğü an onu kapmak için kafa kafaya tokuşan alalar görmeniz, fly avından en az benim aldığım kadar zevk almanız, ele geçirdiklerinizin içinden size yetecek kadarını ve kanuni limitlere uygun olanları alıkoymanız dileğimle RASTGELSİN.

.

5. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

CADDIS FLY Yapımı

Malzeme:

İğne: 12 - 16 arası standart dry fly iğnesi
    Montaj ipi: Siyah
    Kanat: Geyik kılları
    Gövde: Gri tavşan kılı
    Gövde saçağı: Kırçıllı horoz yaka tüyü

1. Adım:
    Ben bu fly için 12 ile 16 numara standart dry fly iğnesi kullanıyorum. Karar sizin.
    Kuru = Canlı böcek yapımında kullanılan, yani olabildiğince hafif bir yapıda olan iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
    Kullanılacak malzemenin iğne üzerine sabitlenmesini sağlamak için ince floş ip (ipek ip) kullanmanız gerekecektir. İpek veya yerine edindiğiniz diğer maddelerden üretilmiş ipin özellikle suyu tutmayacak, en az ağırlık verecek bir dokuda ve sağlam olması önemlidir. İpinizi makara tutucusunun kol aralıklarına uygun büyüklükte bir makaraya saralım. İpi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.
    (Bkz. Adams Dry Fly yapımı.)

Makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda olacaktır.

2. Adım:
    İp ile iğne üzerine yemimizin temeli niteliğinde bir sarım yapalım. Bu temel sarım kullanılacak diğer malzemenin yer değiştirmesini, eksen üzerinde dönmesini, kaymasını engelleyecek bir zemin oluşturacaktır.

Her böceği bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. İlk hareketimizde temel sarım halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz. Ben mümkün olduğunca başladığım sabitleme ip ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum. Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.

3. Adım:
    Bu yemde gövde için kullanılacak ilk malzememiz gri renkte tavşan baş ve ense kılları olacak. Bu tüyler için özellikle tavşanın kulaklarının gerisinde kalan kılları öneririm. Daha sonra gövde üzerine uygulayacağımız saçaklar için ise kırçıllı horoz yaka tüyü kullanacağız.

Tavşan tüyü

Horoz yaka tüyü

Öncelikle montaj ipimiz ile aşağıdaki gibi horoz yaka tüyünü iğne palasına sabitleyelim. Yalnız burada bir ayrıntı var.
    Horoz yaka tüyünü her zaman ki gibi dip kısımdan değil, uç kısımdan sabitleyin.

Fazlasını makasımız ile keselim.

Daha sonra iğneye sabitlenmiş horoz yaka tüyünü bir yana bırakıp gri tavşan kıllarını montaj ipimize dolayalım.

Bir fitil özelliğine kavuşan kılları sıralı ve sık adımlarla iğne palasına saralım, kanat ve baş için pay bırakarak, iğne halkasına yakın bölgede sarım işine son verip, montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

Daha sonra sabitlenmiş olan horoz yaka tüyünü aşağıda da göreceğiniz gibi takriben ikişer milimetre aralıklarla tavşan tüyünden oluşturduğumuz gövde üzerine saralım.

Baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip, montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

Sardığımız horoz yaka tüyünün fazlasını makasımız ile keselim.

4. Adım:
    Bu örnekte kanadı geyik kıllarından elde edeceğiz.

Geyik kıllarından 30-35 kılı bir arada tutarak makasımız ile dipten keselim.

Bu kılların uç kısımlarını mümkün olduğunca aynı hizaya getirelim ve aşağıdaki fotoğraftan da görüldüğü gibi iğne başındaki halkayı kapatmamaya özen göstererek montaj ipimiz ile iğneye sarımlar yaparak bağlayalım.

Geyik kıllarının fazlasını makasımız ile keselim.

5. Adım:
    Son adım düğümümüz olacak. Bunun için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.

Bu düğümü ister düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
    Sonuçta iki veya üç kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış bir düğümler, kementler dizisine ihtiyacınız olacak.

Ben 12-18 numaralar arası Dry Fly yapımında birçok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.

Bu fly türünde olması gereken baş kısmını oluşturmak için montaj ipimiz ile baş kısmına 10-12 sarım yaparak belirgin bir baş oluşturalım ve son kez bir veya iki düğüm daha attıktan sonra makasımız ile montaj ipini keserek işlemi bitirelim.

Caddis Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.

RASTGELSİN.

6. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

HUMPY FLY yapımı

Malzeme:

İğne: 12 – 14 arası standart dry fly iğnesi
    Montaj ipi: Beyaz. Baş siyah
    Kanat: Geyik kılları
    Kuyruk: Geyik sırt kılları
    Karın ve sırt: Geyik kılları
    Saçak: Seddle Brown Horoz yaka tüyü

1. Adım:
    Başlarken fazla küçük bir iğne kullanmamak, ama yaptığımız yemi de kullanabilmek için 12 veya 14 numara dry fly standart bir iğne ile başlayalım.
    Kuru = Canlı böcek yapımında kullanılan, yani olabildiğince hafif bir yapıda olan iğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
    (Bkz. Adams Dry Fly yapımı 1. Adım)

Makara tutucusu makaranızı kavramalı, az bir çekiş gücü ile ipin sağılmasına imkan vermeli, ama kendi ağırlığı ile boşalmamalıdır. Bu sayede sarım işini ve makara tutucusunu elinizden bıraktığınızda hem ağrılığı ile ipi gerecek, hem de hep elinizin altında ve bıraktığınız yerde sarkar durumda olacaktır.

2. Adım:

Her böceği bu temel sarımdan sonra ve kuyruktan baş kısma, yani iğnenin halkasına doğru ilerleyerek yapacağız. İlk hareketimizde temel sarım halka yönünden başlayıp, iğne tutucusuna doğru olacak, daha sonra ise her eklentiyi takiben iğne halkasına doğru devam edeceğiz. Ben mümkün olduğunca başladığım sabitleme ip ile sonuna kadar devam etmeyi tercih ediyorum. Temel sarımı yaparken dikkat edilmesi gereken husus, iğne halkası tarafında saçaklar, kanatlar ve gerektiğinde başın yer alacağı alanı boş bırakmalı ve sarımı iğne damağının hizasında bitirmelisiniz.

3. Adım:
    Bu yemde kuyruk için kullanılacak malzememiz olan mümkün olduğunca ince ancak sert kıl veya tüy dalcıklarını iğneye 5-6 tur ip sararak sabitleyelim. İğne halkası tarafında kalan fazlalığı makasımız ile keselim.
    Unutmayalım ki, kuyruk veya diğer uzuvlar oluşturulacak yemin doğalının yapısına, rengine uygun ve benzer oranda olmalıdır. Bizim için detay gibi görünen bazı vücut bölümleri alanın yemi tanımlaması ve kanması için önemli ayrıntılardır.

4. Adım:
    Bu örnekte gövde olarak kullanılacak malzememizin devamını aynı zamanda aşağıda anlatılan şekilde kanat bölümünde de kullanacağız. Bu nedenle gövdede kullanılan geyik kıllarının kuyrukta kullanılan geyik kıllarından daha açık renkte ve kullanılan iğnenin iki katı boyda olması gerekiyor.

Bu kılardan 20-25 adet keserek ince uçları aynı hizada olacak şekilde hizalayalım. Bu işlem için kıl hizalayıcı kullanmanız gerekebilir. Ben tükenmez kalem dışını keserek içinde koyduğum kılları sarsıp hizalıyorum.

5. Adım:
    Hizaladığınız kılları iğne gövdesine paralel tutarak beyaz montaj ipi ile sarıp sabitleyelim ve birbirine paralel, ancak sık olmayan sarımlar yaparak iğne halkasına doğru ilerleyelim. Saçaklarımızı monte edeceğimiz baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

6. Adım:
    Sıra böceğimizin kanatlarına geldi. İğne halkası yönündeki düğüm sonrası boşta kalan kılları makasımız ile keselim.
    Kuyruk kıllarının üzerinde kalan gövdeye sardığımız kılların fazlalığını kuyruk kıllarından ayırarak iğne halkası yönünde yatırıp, böceğimizin sırtını oluşturarak aşağıdaki gibi bir görünüme geldiğinde montaj ipimiz ile sıkıca sabitleyelim.

İğnenin sırtında kalan son oluşturduğumuz bölüm ve kanat olarak kullanılacak olan kılların devamı yukarıdaki gibi olmalıdır.
    Boşta kalan ve kanatları oluşturacağımız dik duran kılları iki parmağımızla tutup, yukarıya doğru hafifçe çekerek, montaj ipimiz ile ön veya arkaya kolayca eğilmeyecek şekilde 6-7 tur sarılmayarak sabitleyelim.
    Arka tarafta kalan kılları ise iğne halkası tarafına doğru.

7. Adım:
    Saçakların yani taşıyıcı ayakların oluşturulması adımına geldik.

Uygun saçaklar elde etmek için yukarıdaki resimde de görebileceğiniz gibi, dibinden ucuna kadar hemen hemen aynı kalınlıkta uzanan kamçıvari tüylerden elde edilmesi gerekiyor. Yani bu tüyün kökten uca kadar aynı formda devam etmesi, sarımda farklı boyda saçaklar ortaya çıkartmaması gerekiyor.

Bir diğer özellik ise, saçakları elde edeceğiniz tüyün dalcıkları (biotları) kullandığınız iğnenin boyunun yarısı uzunlukta olması gerekiyor.

Veya diğer bir ifade ile saçaklarımızı oluşturacak olan horoz yaka tüyünün dalcıklarını geri yöne çekerek, eksene dik bir hale getirdiğimizde, iki taraftaki dalcıkların açık haldeyken toplam boyu kullanacağımız iğnenin boyunu geçmemelidir.

Ve ideal saçak dalcıkları mümkün olduğunca sert olmalıdır.
    Aşağıdaki resimde verildiği gibi tüy eksenine dik hale getirdiğiniz açık dalcıkları iki parmağınız arasına sıkıştırıp, tüyü taşırken dalcıklar kapanmadıysa ve tüy parmaklarınız arasından düşmediyse anlayabilir, uygunluğunu test etmiş olursunuz.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tüyün dip, yani kök kısmından floş ipimiz ile iki üç tur sararak gövde üzerine sabitleyelim ve makarayı iğne halkasına kadar getirip sarkar durumda bırakalım.
    Sabitlenmiş tüyün uç kısmından tüy tutucu veya eliniz ile tutarak, kanatları oluşturan kılların bütünlüğünü bozmamaya gayret ederek ve daha önce sarılmış saçakların üzerine basıp şeklinin bozulmasına neden olmamaya dikkat ederek iğne halkasına doğru saralım.
    Bu sarımın kaç kez olması gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. 12 -16 nr. arası iğnelerde bence 6-7 kezden fazla olmamalıdır.
    Uygun bir saçak oluştuğunda montaj ipimiz aracılığı ile iki tur sararak gövdeye sabitleyelim.

Sonrasında saçakları oluşturduğumuz tüyün fazlasını keselim.

8. Adım:
    Bu aşamada saçakların (taşıyıcı tüyün kollarının) düğümün önüne, yani baş bölgesine geçmesini engellemek için bir tükenmez kalem dış gövdesi ile iğnenin halka kısmından iterek saçakların sarımın önüne geçmesini ve ezilmesini önleyerek ipinizi 2-3 tur sarmanızı öneririm.

9. Adım:
    Geldik son adıma.

Bu düğümü ister düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
    Sonuçta iki veya üç kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış bir düğümler, kementler dizisine ihtiyacınız olacak.

Ben 12-18 numaralar arası Dry Fly yapımında birçok sinek bağlayıcının yaptığı gibi Japon yapıştırıcı veya diğer yapıştırıcıları düğüm üzerine uygulamayı ağırlık artırıcı bir unsur olarak görüp, mümkün olduğunca kullanmamaya çalışıyorum.

Ve son olarak bu fly modeli için beyaz montaj ipimizi düğümden sonra keserek, siyah ipimiz ile siyah bir baş oluşturmamız lazım.
    Siyah montaj ipimiz ile fazla abartılı olmayacak bir sarım ile (7-8 sarım) baş bölümünü yapıp, tekrar düğümleyerek ipimizi keselim.

Humpy Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.

Yapay böceğinizi suya düştüğü an onu kapmak için kafa kafaya tokuşan alalar görmeniz, fly avından en az benim aldığım kadar zevk almanız ve ele geçirdiklerinizin içinden limitlere uygun olanları alıkoymanız dileğimle.

RASTGELSİN

7. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

MAY FLY Yapımı

Malzeme:

İğne: Standart dry fly iğnesi
    Montaj ipi: Beyaz
    Gövde, Kuyruk ve Kanat: Horoz göğüs tüyü
    Saçak: Horoz yaka tüyü

İmal adımlarına geçmeden bir hatırlatma yapayım. Yapımını anlatacağım fly için iki tüy bir iğne yeterli olacaktır.

1.Adım:
    Ben bu fly için 14 ile 18 numara standart dry fly iğnesi kullanıyorum. Karar sizin.

2. Adım:

3. Adım:
    Bu yemde gövde, kuyruk ve kanat için kullanılacak malzememiz horoz göğüs tüyümüz olacak. Horoz göğüs tüyünden aşağıdaki resimde görüldüğü gibi 8-10 dalcığı makasımız ile keselim. Kestiğimiz dalcıkların uzunluğu kullanılan iğnenin boyunun en az iki katından uzun olmalı ki, dalcıkları iğne palasına aralıkız ve sık bir şekilde sarmamız mümkün olsun.

Montaj ipimiz ile aşağıdaki gibi iğnemize sabitlediğimiz dalcıkları iğne palasına sararak iğne halkasına doğru ilerleyelim. Kanat ve saçaklarımızı monte edeceğimiz baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

Sardığımız dalcıkların fazlasını makasımız ile keselim.

4. Adım:
    Bu örnekte kanat ve kuyruğu farklı bir yöntem ile elde edeceğiz.
    Orta kısmından dalcıklarını keserek gövde malzemesini elde ettiğimiz horoz göğüs tüyünün uç kısmını tüy ekseninden aşağıdaki gibi, " V " harfi şeklinde bir boşluk kalacak şekilde keselim.

Üstte kalan parçayı kullanmayacağız.

5. Adım:
    " V " harfini oluşturan tüy dalcıklarının en üstte kalan birer veya ikişer tanesini aşağıdaki gibi bir iğne ucu yardımı ile ayıralım.

Bir elimiz ile ayırdığımız dalcıklardan tutarken, diğer elimiz ile geride kalan dalcıkları ters yöne doğru tüy ekseni boyunca yatıralım.

Tüyün dalcıklarını yatırmamız sonunda aşağıdaki gibi bir görüntü oluşmasını sağlayalım.

Tek dalcık kuyruk

Çift dalcık kuyruk

6. Adım:
    Montaj ipimiz ile parmaklarımız arasında sıkıştırdığımız tüyün şekli bozulmadan sararak tek düğüm ile sabitleyelim. Düğümümüz için kullandığımız ipin fazlasını keselim.

Tüyün geriye yatırdığımız dalcıklarının düğümden sonraki uçlarını kesmeden tüy eksenini keserek aşağıdaki resimde görüldüğü olmasını sağlayalım.

Bu parça May Flyımızın Kuyruk ve kanat bölümünü oluşturacaktır.

7. Adım:
    Elde edilen tüyü aşağıdaki resimde görüldüğü gibi iğnemize montaj ipimiz yardımı ile sabitleyelim.

İğne halkası tarafında kalan dalcıkların uç kısmını aşağıdaki resimde görüldüğü gibi iğne palasına dik bir konuma getirerek, montaj ipi ile sabitleyelim.

8. Adım:
    Saçakların, yani taşıyıcı ayakların oluşturulması adımına geldik.

Uygun saçaklar elde etmek için kullanılacak horoz yaka tüylerinin olması gereken yapı için Adams Fly 7. adıma bakınız.

Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi tüyün dip, yani kök kısmından floş ipimiz ile iki üç tur sararak gövde üzerine sabitleyelim ve makarayı iğne halkasına kadar getirip sarkar durumda bırakalım.

Sabitlenmiş tüyün uç kısmından tüy tutucu veya eliniz ile tutarak, kanatları oluşturan dik kılların bütünlüğünü bozmamaya azami gayret ederek ve daha önce sarılmış saçakların üzerine basıp şeklinin bozulmasına neden olmamaya da dikkat ederek, iğne halkasına doğru saralım.

Bu sarımın kaç kez olması gerektiğine kendiniz karar vereceksiniz. 12 -16 nr. arası iğnelerde bence 6-7 kezden fazla olmamalıdır.
    Uygun bir saçak yapısı oluştuğunda tüyün ekenini montaj ipimiz aracılığı ile iki tur sararak gövdeye sabitleyelim.

9. Adım:
    Bu aşamada saçakların (taşıyıcı tüyün kollarının) düğümün önüne, yani baş bölgesine geçerek düğüm altında kalmasını engellemek için bir tükenmez kalem dış gövdesi ile iğnenin halka kısmından gövdeye doğu (aşağıdaki resimde olduğu gibi) iterek saçakların sarımın önüne geçmesini ve ezilmesini önleyerek ipinizi 2-3 tur sarmanızı öneririm.

Saçak tüyümüzün fazlasını keselim.

10. Adım:

May Fly ınız kullanıma hazır. Elinize sağlık.

RASTGELSİN.

8. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

PRINCE NYMPH FLY Yapımı

Malzeme:

İğne: Standart dry fly iğnesi (12 – 16 nr. arası)
    Montaj ipi: Yapının rengine göre değişecek renkte
    Gövde: Yumuşak levha kurşun ve erkek tavus kuşu kuyruk tüy dalcıkları
    Kuyruk: Koyu renk kanat telekleri içinde birinci sırada yer alan telek (Bkz.4. Adım)
    Kanat: Beyaz renk kanat telekleri içinde birinci sırada yer alan telek (Bkz. 4. Adım)
    Saçak: Peç tavuğu göğüs tüyü

1. Adım:
    Ben bu fly için 12 ile 16 numara standart dry fly iğnesi kullanıyorum. Larva çalışmak için özel üretilen iğnelerden kullanırsanız daha başarılı olursunuz. Karar sizin.
    İğnenizi fazla sıkıştırmadan, ona zarar vermeyecek bir şekilde iğne tutucusuna sıkıştırın.
    Montaj pinizi, ip çekme aparatı ile aparatın ucu içerisinden geçirerek kullanıma hazır hale getirelim.

2. Adım:

3. Adım:
    Bu fly türümüz bir larva imitasyonu olup suya batan bir yapıda olması gerekiyor.
    Bu nedenle iğne üzerine yaptığımız temel sarımın hemen üzerine yumuşak levha halinde elde edilebilen kurşunu şerit gibi keserek monte edeceğiz.

Şerit kurşunu montaj ipimiz ile iğne palasına sıkıca sararak bağlıyoruz. İğne halkası tarafında kanat, saçak ve başı oluşturacağımız alan için boşluk bırakmayı unutmayın.

Kurşun şeridin fazlasını makasımız ile keselim.

Ağırlaştırılmış olan iğnemiz diğer vücut bölümlerinin montajına hazır bir hale geldi.

4. Adım:
    Bu yemde orijinaline uygun formda bir kuyruk yapmak için kullanılacak malzememiz koyu renk (siyah tercihim) kanat telekleri içinde birinci sırada yer alan telekten alacağımız iki dalcık (biot) olacak.

Tüm bir kanadın telekleri içinden en önde olan telek. Bu teleği elinize aldığınızda boşluğa dönük olan dalcıkların kısa ve sert bir yapıda, tam da amacımıza uygun bir formda (kama gibi) olduğunu göreceksiniz. Yine bu türde kanatları da aynı kaynaktan ile elde edeceğiz.

Ve bu teleğin taranmış bölge içinde kalan dalcıklarının ikisini kuyruk olarak kullanacağız.

Bu dalcıklardan ikisini kesip alalım.

Yemimizin kuyruğunu oluşturmak için bu iki dalcığı, gerekli açıyı da vererek iğneye 5-6 tur montaj ipi sararak sabitleyelim.

İğne halkası tarafında kalan fazlalığı makasımız ile keselim

5. Adım:
    Bu örnekte gövde olarak kullanılacak malzememizi erkek tavus kuşu kuyruk tüy dalcıklarından elde edeceğiz.

Dalcıkları (biotları) telekten makasınızı kullanarak ayıralım.

Bu dalcıkların eksenine bağlı olan tüyler aşağıdaki resimde de görüleceği gibi, larvamızın gövdesi için aranan özellikteki yapıyı oluşturmak için idealdir.

Kuyruk için bağladığımız dalcıkların düğümünü gizleyecek şekilde erkek tavus kuşu kuyruk tüy dalcıklarından ikisini birlikte gövdeye montaj ipimiz ile sabitleyelim ve montaj ipimizi baş bölümüne kadar sarıp elimizden bırakalım.

Tüy tutucumuz veya elimiz ile kavradığımız dalcıkları gövdeye sıralı adımlarla saralım. Kanat, saçak ve başı oluşturacağımız baş kısmına yakın bölgede sarım işine son verip montaj ipi ile tek bir düğüm atalım. Makara tutucusunu elimizden bırakalım.

Gövdeye sardığımız dalcıkları montaj ipimiz ile iğneye sabitledikten sonra fazlasını makasınız ile keselim.
    Bazı tüylerin fazlaca kabarık göründüğü durumlarda gövde yapısının kalınlığını azaltmak için gövdeye sardığınız dalcıkların fazlasını makas ile hafifçe tıraşlayabilirsiniz.

6. Adım:
    Sıra larvamızın saçaklarına, yani ayaklarına geldi.
    Saçaklarımızı elde etmek için ben renk ve deseni uygun olması nedeniyle Peç Tavuğunun göğüs tüylerinden elde etmeyi uygun buluyorum.
    Farklı kanatlıların tüylerini de kullanabilirsiniz.

Bu tüyü oluşturulacak saçak boyunu da gözeterek tüy ekseninin uç kısmından kesip ayıralım.

Çıkardığımız kısmı kullanmayacağız.

Kestiğimiz tüyün “ V ” harfi gibi boşalan bölümünü ters çevirerek, iğnemizin gövde ile baş arasında kalan bölüme, saçaklar tamamen aşağıya bakacak bir şekilde monte edelim.

Montaj ipimiz ile attığımız düğümden sonra üstte kalan fazlasını makasımız ile kesip atalım.

7. adım:
    Yukarıda kuyruk oluşturma adımında açıkladığım gibi, ancak bu kez beyaz kanat telekleri içinde birinci sırada yer alan telekten alacağımız ve yine ön tarafta bulunan kama şeklindeki iki dalcık (biot) kanatları oluşturacak.

Yemimizin kanatlarını oluşturacak olan bu iki dalcığı, Gövdeye ile aynı düzlemde ve aralarında da gerekli açıyı vererek, teker teker 5-6 tur montaj ipi sararak iğneye sabitleyelim.

Sabitleme sarımını bitirince iğne halkası tarafında kalan kısmı makasımız ile kesip atalım.

8. Adım:
    Son adım düğümümüz ve sonrasında baş kısmını yapmak olacak.
    Düğüm için FLY YAPIMINDA DÜĞÜM başlığı altında iki ayrı video ile aktarmaya çalıştığım düğümü atmamız gerekecek.

Bu düğümü ister videoda görünen düğüm atma aparatı ile, ister bir tükenmez kalem gövdesi yardımı ile veya bazı ustaların yaptığı gibi sadece parmaklarınızı kullanarak atabilirsiniz.
    Sonuçta üç ya da dört kez ipin iç içe geçirilmesi ile atılmış kementler dizisi şeklinde bir düğüm oluşturmanız gerekiyor.

Baş oluşturmak için iğne halkasının kapanmamasına dikkat ederek montaj ipimizi sararak aşağıdaki resimde görünen forma getirelim.

9. Adım:
    Baş kısmını orijinalinde de olduğu gibi belirgin bir hale getirmek için ister aşağıda resimlerle aktardığım gibi vernik yardımı ile parlaklık verebilir, ister önceden buna karar verip 2. adımda verilen temel sarımdan hemen sonra çeşitli boncuklar kullanarak başı oluşturabilirsiniz.

Vernik kullanacaksanız verniği kalın bir iğne ucu ile alarak baş bölgesine muntazaman uygulayabilirsiniz.

Son düğümünüzü sağlamca attıysanız, montaj ipinizi kesin.

Prince Nymph Fly larınız vernik kuruduktan sonra kullanıma hazır.
    Elinize sağlık.

RASTGELSİN.

aliceylan bunu beğendi.
  9. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Candostlarım ile bir av partisi başlangıcı.

Sevdam ile buluşma zamanı. :harika:

Onun gönlünü bu böcüğün sahtesi ile çeleceğimi umuyorum. ;)

Oldu bu iş.

Artık avuçlarımdasın. :D

Onların yaşı küçüktü ve sularına geri döndüler.
    Ama bunlar benimmmmm.
    :D:D:D

Avına ve avlağına gereken değeri veren her amatöre RASTGELSİN.

.

10. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Değerli bilgiler ve paylaşım için teşekkür ederim Tarık abi.

11. Tarık ERSAL

Tarık ERSAL Üye

Hamdi kardeş,

Uzun bir aradan sonra merhaba.
    Umarım aktardıklarım ile bir fayda sağlayabilirim.

RASTGELSİN.