Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Flypopper 2 / El yapımı sahtelerim

Konu, 'Balık Avında Kullanılan El Yapımı Sahte Yemler' kısmında diverozcan tarafından paylaşıldı.

1. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Merhaba Arkadaşlar
    İsmini Flypopper koyduğum bu serinin ikincisini de denizde çinekop ve lüfer, tatlısuda da özellikle levrek ve sudak için hazırladım. Fosforlu renklere ağırlık verdim. Fly yapımında özellikle lüfer için tek iğne kullandım. 68 mm boyu, 8 gr. ağırlığı ve içindeki ses yapan bilyeler ile güzel bir su üstü aksiyonu sergiliyor. Keyifli seyirler diliyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. enis59

enis59 Daimi Üye

tebrikler elinize sağlık abi

4. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

tebrik ederim çok güzel bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık.

5. MUSA

MUSA Aktif Üye

Özcan bey,ellerinize sağlık yine güzel bir sahte yapmışsınız.
    Fakat sanki bunun boyası diğerlerinden farklı olarak sahtenin güzelliğini tam göstermemiş.
    Belkide fotoğraftan öyle gözüküyordur.

6. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Enis kardeşim teşekkür ederim. Sağlıcakla kal.

Teşekkürler Sinan kardeş. Selamlar.

7. diverozcan

diverozcan Aktif Üye

Teşekkür ederim Musa bey. Sizin de yakma tablolarınız çok güzel oluyor, ellerinize sağlık.
    Bu sahtede özellikle fosforlu renkleri kullandım. Hedef balık denizde lüfer familyası ve lüferin sevdiği renklerdir. Tatlısuda da yine levrek ailesi.
    Bir konuya da değinmek gereği hissetim burada. Piyasada sahte seçerken çoğumuzun hatası bizim gözümüze hoş görünen renkler ve motifler oluyor ama ne yazık ki bu sahteleri alıp da kullandığımızda başarılı olamıyor, işe yaramadı diyerek bir kenara atıyoruz. Öncelikle hedef balığımızı ve av şeklimizi(yer,zaman,derinlik gibi faktörler) belirleyip sahte tercihimizi de(renk,boy,ağırlık,batan/yüzen,aksiyon gibi) hedef balığın hayır diyemeyeceği renklere göre yaparsak göreceğiz ki çoğu şekilsiz ve uyumsuz renklere sahip sahtelerle çok iyi balıklar yakalamışız. Ülkemizde henüz yeni sayılabilecek bir av stili olan sert sahte yemlerle avcılıkta da maalesef çoğu avcıda öncelik, kendi beğenisi olmakta. Forumlarda bu konuda pekçok açıklayıcı bilgi yazılıp örnekler verilmekte. Ustaların ve tecrübeli avcıların bu çok değerli bilgileri de bana yol gösterici olmakta. Yakında bitecek olan yeni serimde de Yabancı bir sitede yer alan "en verimli model ve renkler" başlıklı bir anketi örnek alarak çalıştım. Orada da göreceksiniz ki aslında çok detaylı ve boyalı sahtelerden ziyade daha sade ve avcı renkler (tabi ki doğru aksiyonu bulmak kaydıyla) çok daha iyi avcı olabiliyor. Aslında sizlerle paylaştığım bundan önceki popper çalışmalarıma ait konu başlığında da bu popüler model ve renkleri kullanmıştım (Schoolbus, mother of pearl, red head, Black, Black&Blurple, Chicken Scratch, Baby striper gibi). Bu bitecek seri de onun devamı sayılabilir ve örneklerle yeri geldikçe bu modelleri sizlerle paylaşmaya çalışacağım.
    http://baliksevdam.com/vb/showthread.php?t=1338

Sağlıcakla kalın.

8. MUSA

MUSA Aktif Üye

Özcan bey açıklamanız için çok teşekkürler.
    Siz burada ayrıca bir konuya daha parmak bastınız.
    Balık yakalamadan önce balıkçı yakalanıyor sonra balığın peşine düşüyor.
    Evet maalesef hepimizde en cafcaflı renkleri seçmeye uğraşıyoruz ve sürekli bir masraf ve yine kazanan bayii oluyor.

Levrek ustası saygıdeğer hemşehrim Salih Bahtiyar abi der ki;
    Önemli olan,kullandığın sahte balığın şekli değil,balığın onu ne şeklide gördüğünü bilmek gerekir.
    Ve genelde pelikan sahteleri kullanır, aldığını bildiğim en büyük levrek 7.300 gr dır.
    Bende zaman bulsam güzel bir kefal yapmayı hedefliyorum,sonki yaptığımı kayalara takmıştım.
    Saygılar.