Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gagalı sahteleri kıyıdan nasıl atıyorsunuz ?

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında Furkanc tarafından paylaşıldı.

1. Furkanc

Furkanc Üye

Öncelikle herkese merhaba, sormak istediğim soru gagalı sahte balıkları nasıl atıyorsunuz, çok hafif değiller mi ? Onun yerine jig yapsam aynı işi görür mü ?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Çok hafıf olanları için 7-20 atarlı kamışlar var. Onlar kullanılabilir. Eğer biraz büyük ve ağırsa 20-50 atarlı spinlerlede atılabiliyorlar. Özellikle metal kaşıklar filan baya mesafe gidebiliyor. Ben bu şekilde kullanıyorum. Kumluk olan yerlerde jiglede yatay jig yapılabilir tabi.

4. Furkanc

Furkanc Üye

Sağ olun birde sormak istediğim bir şey daha var, levrek avlayacağım yer çok sığ ve yosunlu üçlü iğneleri olan sahteler yosunlara takılıyor bu yüzden 2 iğneli jig atacağım uygun olur mu ?

5. fthdmr

fthdmr Aktif Üye

bence 3 lü iğneleri tekli jig igneleri ile değiştir

6. darkprince

darkprince Aktif Üye

sığ yerlerde su üstü sahteler kullan yada az dalarlı kısa damaklı sahteler var 5 cm su altından gelir anca

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Levrek avcılığında kullanılan sahtelerin çoğu 13-21 gr aralığında. Bazılarının ağırlığı 28+ gr bile olabiliyor.
    En çok kullanılan kamış atar değerleri 10-30gr ile 14-40 gr.
    Sen de bu kamışlardan varsa veya bunlardan edinirsen sahteleri gerekli mesafelere atabilirsin.
    Eğer daha hafif sahteler kullanacaksan ya kamışın o sahtelere uygun olacak, ya da sahteden önce takıma bir ağırlık bağlayacaksın. Bu ağırlık meranın durumuna göre değişebilir.
    Derinse kurşun, sığsa sibirilino, zargana topu, şeffaf şamandıra gibi materyaller olabilir.
    Küçük gagalı sahteler kullanırsan, kamışın ucunu da mümkün mertebe yukarda tutarsan sahteler dibe takılmayacaktır ama mera 30-50 cm den daha da sığsa su üstü kullanmalısın

8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Böğğle arkaya doğru esnetip bir koyuyorum sen de 50 ben diyeyim 70 m :D