Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Galata köprüsü için kamış

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında CemalSz tarafından paylaşıldı.

1. CemalSz

CemalSz Üye

Başlıkta da bahsettiğim gibi sadece köprüde kullanıcağım bir kamış almak istiyorum alba star black sea 4110 kullanıyorum fakat köprüde 75 gr bile attığımda ucu fazla eğiliyo atarı 180gr olması lazım sanırım şikayetim fazla esnek durması, sadece köprüde kullanıcam yemli ile buna uygun fiyatlı hangi kamışı önerirsiniz 350 yada üzeri olması tercihim.
    ben bunu düşündüm 50-100 gram arası kurşun la yemli takım yada çapariyi salıcam sonuçta atmıycam uygunmudur acaba?
    Shimano Alivio Slim Tele 3mt 40-80gr Olta Kamışı, Fiyatı 91,14 TL | SpotBalik.com.tr

Son düzenleme: 8 Ocak 2015
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Eray Aksoy

Eray Aksoy Aktif Üye

3,50 metre ve üzeri kamış + 180 gr. atarlı olması gerektiğini yazmışsınız.Linkini paylaştığınız kamış ise 2,70 metre boyunda ve en az 40 maksimum 80 gr. atarında.Arzu etmiş olduğunuz ağırlıkları kaldırmaz.Sizin istediğiniz surf kamış iken bu linkteki spin kamışıdır.Yani size uygun olmaz.Şayet fiyat aralığınız aşağı yukarı bu limitlerdeyse aşağıdaki kamışları önerebilirim.Bu fiyatlarda Oskar,Virax ve Pelican gibi muhtelif markalar mevcut ancak şahsen bunları kullanıp kalitelerini bilemediğimden tavsiye de edemedim.Ama Lineaeffe nin kamışlarından çok kullandım ve hiç sıkıntı yaşamadım.Ama bütçenizi 150-200 liraya kadar zorlayabilirseniz Okuma,Shakespeare ve bunlar gibi markaların kamışlarını elbette ki daha çok tavsiye ederdim.Bakalım İstanbul'lu ustalar neler tavsiye edecekler?

Lineaeffe Rounder Carbon 350cm 80-150gr Olta Kamışı, Fiyatı 93,30 TL | SpotBalik.com.tr

Lineaeffe Rounder Carbon 350cm 100-200gr Olta Kamışı, Fiyatı 103,35 TL | SpotBalik.com.tr

Lineaeffe oyster cast kamış 3.90 Lineaeffe olta kamışları AVmarketi.com

CemalSz bunu beğendi.
  4. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

Tavsiyem köprüde uzağa aymak aksiyon vermek gibi sıkıntılar olmadığı için ben senin yerinde olsam çok pahalıya gitmeden bir teleskopik kamış alırdım. Modelini hatırlamadım Alba 3.00 veya 3.30 arasında ucuz bir kamış vardı atarı 50-100gr ve fiber :). 75-80 gr rahat atabiliyorsun ve fiber olduğundan mıdır nedir 75gr bağlıyken en küçük balıkta bile ucundaki hareketlenmeyi görebiliyordum.
    Hesaplı kamış alarak artan parayı gelecek sezon için güzel bir surf kamışa yatır :) Bu benim tavsiyem tabiki karara sizin.

5. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Albastardan şaşma :D 4,20 den kısa olmasın, karbon ve ucu rengarenk bir kamış vardı benim zamanımda, en keyifli oydu, ağır kamış özellikle tercih etmelisin, balık çok sarstığında kamış aşağı uçuyor eğer hafifse, tahtayı marangozda ağır ahşaptan büyükçe yaptırt, arabanın acil kutusunda bulunan lastikli takmalı bişeyler vardı onlarla tutturuyorduk en sağlam şekilde :)

CemalSz bunu beğendi.
  6. CemalSz

CemalSz Üye

Abicim öncelikler yorumun için teşekkür ederim ama atarı 180 gr kamış istemiyorum benim elimdeki 180 yada 200 atıyor demek istedim.Yani 75-100 gram bi kamışı salıcam suya sadece uzun atmamı gerektirmiycek tek istediğim en uç noktası 100 gram saldığımda u gibi yamulmasın ve aşırı sağır bir kamış olmasın, alba star vb uygun yollu bir tavsiyen varsa değerlendirmek isterim.Çünkü sadece köprüde ayda bir iki kere kullanıcağım yedek bir kamış olucak.

7. CemalSz

CemalSz Üye

Bir nevi oltanın ucu şöyle dursa yeterli anlatmak istediğim bu.

8. Eray Aksoy

Eray Aksoy Aktif Üye

Pardon yanlış anlamışım o halde :) @Selahattin dostumun yazdıklarına aynen katılıyorum.At-cek yapmayacağın bir kamış olmadığından öyle çok pahalı bir kamış almana gerek yok.İstediğin gibi duracak bir kamış için de kesin bir çözüm var.Kamışı almaya gittiğinde makinanı da götür ve kamışa bağla.Sonra istediğin ağırlıktaki kurşun ile deneyip bak.Deneyerek alırsan istediğin kamışı da bulmuş olursun.Atarı 50-100 gr. aralığında olmasına dikkat etmen yeterlidir.

9. zokacı

zokacı Aktif Üye

yemlide kullanıcaksan bot kamışlarına bak bende shimano vengeance iki parçalısı var iyi iş yapıyor

10. mctymn

mctymn Aktif Üye

köprüde ben 40- 80 atarlı 3.00 metre kamış kullanıyorum. sap kısmı uzun olması sal çek te kolaylık sağlar, kısa oldumu sal çekte yoruyor. sıcak akıntının az olduğu havalarda 40 gram kurşunla çalışıyorum. sert havalarda kurşun çok gezme yapıyorsa 60 gram kurşunla çalışıyorum. çaparide köstek aralarını köprüde uzun tutuyorum , bazen çapari boyu kamıştan uzun kalabiliyor , bu durumda toplarken sıkıntı olabiliyor. toplarken bunuda çapariye gelindiğinde, çaparinin üst kısımlarından , çapariyi sarma koluna alıyorum , çaparinin devamını ve kurşunu biraz yana köprü demirinin üzerinde bırakıyorum .oltayı yere koyduğunuzda çapari konumu; kamış ucu + yerde sarma kolu + yukarıda demirin üstü şeklinde üçgen oluşturuyor. böylece karışmadan , uğraşmadan , oltanın uzunluğundan daha uzun çapariyle rahat çalışılıyor.

100 gram kurşun la çalışacağınızı söylemişsiniz. bu durumda 80-150 gram atarlı kamışları araştırmalısınız.