Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GEÇ ÇALIŞMA SORUNU

Konu, 'Tekne ve Deniz Motorları' kısmında Ayhan Özer tarafından paylaşıldı.

1. Ayhan Özer

Ayhan Özer Üye

dostlara selamlar. 9.9 2 zamanlı johnson da karbüratörü tertemiz temizledim bujiler daha sıfır ve kendi bujileri benzin pompasında sorun yok .. bunlara rağmen defalarca ipini çekmeden çalışmıyor.sebebi ne olabilir acaba..bir sorum daha olacak.. motor çalışırken istop edildiğinde benzin bidonundan gelen pompa sertmi olmalı yoksa daha yeni çalıştırırken olduğu gibi yumuşak olup tekrar pompalamak mı gerkiyor.dikkat ediyorum benim pompa motoru istop ettiğimde çok yumuşak ..herkeze saygılar..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Depodan gelen el pompasının yönü ters olabilir. Jikleyi çekiyormusunuz eğer çekiyorsanız 4 defa ip çektikten sonra yine çalışmıyorsa. Jikleyi kapatıp tekrar deneyin.

Sent from my iPad using Tapatalk

4. pelletizer

pelletizer Yeni Üye

1)karbüratör ayarları tam değildir(hava -benzin)

2)karbüratör şamandırası delik olabilir.

3)benzin kirli kalitesiz,bayat olabilir(boşaltıp baska bir yerden benzin alınız.

4) benzin pompalama hortum giriş ve çıkış nozullarının kauçuk oringleri deforme olmuş olabilir ,kontrolu yapılmalı.deforme olanı değiştirilmeli.mümkünse baska bir hortum pompa denenmeli ,mevcut olanda delik olabilir.

5)karbüratör memeleri kirlenmiş ,tıkalı ,karbüratörün bir yerinde çatlak olabilir.

6)benzine kullandığınız yağ ,iki zamanlı outboard oil<TCV3> mü? ve ne oranda ilave ediliyor1/100 oranı olmalı.(örneğin :10 litre benzine 100 santilitre yağ)

7)motrun herhangi bir yerinde civatalar gevşemiş olabilir ,bir yerlerden hava alabilir kopresyon düşüyordur,tüm görünen civataların sıkılık kontroları yapılmalı.

8)bujiler uygun olmalı,tek tek söküp motora yaklaştırıp ip çekilmeli atlama yapıyorlarmı,buji kablolarının durumuna bakılmalı deformasyon varmı,motora atlama yapabilir,gerekli ise değiştirilmeli.motor kompresyonu ölçülmeli.

9)kesinlikle benzini içine tcv3 yağdan başka bir katkı konmamalı .

Bunları bir deneyiniz umarım sorun çözülür,diğer sorunuz içinde kauçuk pompa normal sertlikte olmalı, her defasında pompalamaya gerek yok,uzun süreli kullanılmassa pompa sertleşebilir sadece.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 10 Haziran 2014
    Dentex, KalamA ve oktay16 bunu beğendi.
  5. Babali07

Babali07 Aktif Üye

Adnan abi detayli anlatmis

Ancak yağ oranini yanlis yazmis 1/10 koyarsan motor calismayabilir
    Marka modele gore değişir yağ orani ayni model kullanan birisine sor
    1/20 ile 1/100 arasi değişir oranlar 2 zamanli motorlarda.
    deniz motorları genelde 1/50 ile 1/100 arasında degisir

Az yağ koyarsak motora zarar verir fazla koyarsak bujiler yağlama yapar

Dentex ve KalamA bunu beğendi.
  6. pelletizer

pelletizer Yeni Üye

Düzelttim,teşekkür ederim

KalamA bunu beğendi.