Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gece Atçek avımız ve levrekler

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Fatih Koç tarafından paylaşıldı.

1. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Merhaba arkadaşlar.
    Atçek avında avlak tespitini ve keşfini tam yapamadığımız için 1 ayı aşkın bir süredir Palaskalarla (kayış) idare etmek zorunda kalıyorduk.
    Dün saat 14 gibi evden çıktım atçek takımlarımı motora güzelce bağladım ve çarşının yolunu tuttum.
    Niyetim arkadasım Hüseyin'le sipariş ettiğimiz malzemeleri kargodan gidip almak incelemek ve aksam suyuna onuda kandırabilirsem atçek yapmaktı.
    Onun işlerinin baya uzaması benim güzel çay yapan biyer buldummu çıkmak bilmeyişim ve diğer sebeplerden biz saati 17:30 yaptık.
    Tam çıkacakken Aklıma Ali'yide aramak geldi artık niyeti bozmuş işi gece avına çevirmiştik.
    Ali zaten dünden hazır. Derken Alinin evde toplanıp yeni avlak yerimize konuşlandık.
    Ben aceleye gerek yok erkenden kesilmeyelim önce semaverde çayımızı içelim sohbetimizi yapalım sonrada Allah Allah nidalarıyla atçeke başlayalım derken Ali semaveri yakmaya başlamıştı bile. Çay suyunu koyduk koymasınada bizim Ali demlik almayı unutmuş.. hadi buyrun.
    Neyse Türkün aklı devreye girdi ve1.5 lt lik su şişesinden demlik icat edip keyfimizi yaptık bir güzel.
    Çaya karşı konulmaz bi zaafım var arkadaşlar, Meşe odununda üstelik birde semaverdeyse kimse beni o güzelliğin yanından ayıramaz.
    Neyse plastik su şişesindeki çağın icadı demliğimizden sıcacık çaylarla içimizi ısıstırken yanındada sigaralarımızı tüttürürken gözüm sudaki aşırı yakamoza takıldı.
    Gündüz aynı bölgeden aldıgımız istihbarata göre 2 ve 3kg lık 2 adet gönüller paşası alınmıştı 20 dk içinde ama aklımada bi kılçık girmedi değil acaba bu yakamozda av yapabilecekmiyiz diye..
    Uzatmayayaım ben ve iki arkadasım daha fazla dayanamayıp saat 19 gibi üçüde birbirinden farklı sahtelerimizi suyla buluşturduk.
    Dalgaların muhteşem vuruşları arasında yüzdürebildiğimiz kadar sahteleri suda yüzdürmeye çalıştık.
    ilk denediğim sahte Eg-063f renk 005 olan 8.6 gr strike pro idi. Ama hafif oluşu
    ve rüzgarıda karsıdan almam yüzünden zaten 10-40 atarlı salina seaspin kamışa daha fazla eziyet etmedim ve 14.5 gr agırlıgındaki pelican nitro-44 130 mm ile devam ettim.
    Yere yabancıyız takılma riskini hepimiz 3. veya 4. atışlarla öğrenmiş olduk. Hava rüzgarlı sahtelerimiz ileriye gitmiyor, bulundugumuz yer denizden 2-3 mt yüksekte yüksek yerden atçekin zorlugunu biliyorsunuz bize 5 mt kala aksiyon yarım yamalak oluyor derken saati 22:30 yaptık.
    Ali azmağın deniz tarafını yoklarken bizde Hüseyinle azmağın içlerini bi gıdıklayalım dedik anlamadıgımız bir şekilde sert bi vuruşun akabinde Hüseyinin o günün gündüzü elimize ulaşan river marka 20 grlık sahtesi yarım geldi.
    birşeymi koparttı bişeyemi taktık akıl erdiremedik fakat bir sahte aşırıda asılmadıkça nasıl ve ne tarafından iki parça edilir o gecenin muamması olarak kaldı,
    o saate yakın bi zamanda Ali baska bir yere gitmeyi tavsiye etti, bense ''zaten çaydı şuydu buydu topu topu kaç kez attınki devam devam'' dememe kalmadı Alinin kalamanın sesi o cümlemi bitirmeden ''noluyo yaa'' dememe sebep oldu.
    Şimdi öyle bi yerdeyizki arkadaşlar kofana var, turna (ıskarmoz yada baraküda) var ee levrekte var.
    neyin kalamayı bu kadar cırlattıgını bilmeden Ali direkledi kapattı kalamayı ve Ya Allah nidalarıyla asılmaya başladı.
    Hey maşallah öyle şapırdıyoki mübarek suyu döve döve geliyo bayada iri bi levrek bu.
    kepçeyi unutmuşuz,kakıcım o yükseklikten asagıya yetişmiyo,inip elle alabileceğimiz bi durum sözkonusu bile değil çünkü o deli dalgalar kayalarda resmini çıkartır adamın.
    öylemi yapsak böylemi çıkarsak derken balık dibimize kayalıkların tam altına kadar geldi.
    Yaradana sığınıp misinayı elle tutarak kaldırdık ve levreğinde bizi fazla üzmemesi sayesinde gecenin 54 cm gelen yaklaşık 3 kg civarı ilk levreğini almış olduk. saat 22:45 ilk levrek 3 kg civarı 53 cm. Rapala max-rap green flake ile alındı.
    Gidelim diyen Ali'ye bi baktım o ara, be adam ne zaman çıkardın sahteyide ne zaman düğümü yeniledin ne zaman tekrar atçeke başladın hay mübarek...
    neyse bu hevesle daha önce dip ve bırakma takımları harici atçekle henüz levrek tutamamış olan ben ve Hüseyini kim tutar.
    Yani görüntü olmasın sadece sesleri dinletin birine kamışların fırlatma sesinden adamın birini kırbaçlıyorlar sanacak duyan , o derece konsantre olmuşuz olaya.
    Ata çeke ata çeke yağmurun artık çekilmez dokunuşlarına tahammül edemediğimiz yerde arabaya kaçıştık.
    tabi ben o ara hemen semaverin altını bi harmanlayıp ateşi yeniledim gecenin ikinci çayını yapmaya başladık.
    arada arabanın içinde laflıyoruz sigaralar tüttürülüyor arada ben tüm yağmura ve rüzgara kafa tutan ''bide ben tutaydım iyiydi'' hevesiyle atıp çekiyorum
    derken benim kalama agırdan frekansı tutmamış bir radyo kanalı moduna girdi.
    Cızırdamalar cozurdamalar levrek olmaya levrek değilde bu ne yahu dememle sahtemin ucunda beni çok seven 70 cm uzunlugunda bi palaska (kayış balığı) arkadaşla müşerref oldum. Hedef avımız levrek ve diğer kofana, turna gibi sevimli arkadaslar oldugu için bu kayışı salmak niyetindeyim lakin bilenler bilir mübarek sahteyle içiçe geçmiş resmen, kafa göz kalmamış o yüzden dursun bari şu kenarda diye kendisine kale arkasından bi yer temin edildi (levrek hala locada kurulmuşki mübarek sanki Aziz Yıldırım haa ) saat 01:20 sahtem rapala x rap suspending XR10 Renk:Hot Head
    arkasından tekrar yağmur sağanagıyla mücadelemiz başladı ve çil yavrusu gibi kuytulara kaçıştık.
    Bi ara bende göğüs tulumu var bana su gelmez diye bi artistlik yapayım dedimdi dalga nasıl bi çarptıysa ardıma taa sırtımdan aşil tendonuma kadar su içinde kaldım.
    Allahtan büyük uğraşlarla ve Aliyle Hüseyinin nefesleriyle harlanan ateşin üzerindeki çayda demlenmişte o yetişti imdadıma. İçelim yani değilmi bu sogukta sırılsıklam olmusuz zaten.
    çaylar, tekrar durum kritikleri.
    O ara aksamdan hemen önce görüştüğüm canım abim Hür Mol'u bi arayım bakiim Mordoğan Levrek Tutma Yarışmasında skor yapmısmı diye telefonunu çevirdim ulaşamadım herhalde yağmurdan bıraktılar geceyarısına dogru.
    Hani kendi çapımızda bizde Fethiyeden online yarışacaktık hehe
    rüzgar dinmiyordu maalesef ve yagmurda hemen hemen sabaha dek yağdı arkadaslar, ben gece avını daha önce biçok kez yapmama ragmen iş atçek olunca durum biraz farklıymış.
    İlk Hüseyin ''abi soğuk yaa'' diye dert yanmaya başladı, ona ''yok bee atçeke başla hadi durma ısınıyon'' falan dedimsede gercekten hava ciddi soğumuştu.
    yaklaşık saat 04:00 a kadar arada ata çeke arada arabada pinekleye pinekleye sabahı karşıladık.
    Biz arabada dumanaltında havayı ve rüzgarı anarken Alide camgöz çeker gibi bi aksiyonlar vermeye başladı, hemen çıktık gidelim yardıma ihtiyacı varsa diye ama meğerse arkadaş ilk balık 53cm levrek olunca yine havaya girmişte ufacık kayış balıgına tepki veriyomuş.
    gecenin 3. avı 40-45cm bi palaska (kayış) sahte: strike pro model falan yok tamamen modifiye, otoboyasıyla bilmem kaçıncı renge boyanmış garibim
    Efendime söyleyeyim saat sabah 6 ya kadar hüseyinle ikimiz arabaya tünemiş bi halde ara ara yağmurdan dert yanıp ara arada ''rüzgar olmasaydı kesin tuttuyduk birer ikişer'' diye hayıflanıp zaman geçirdik.
    Hüseyin çıkmak istemesede ben bu sabah suyuna çok hevesliydim gün agarmaya başlayınca aldım silahlarımı taktım ucuna bi sahte river2sea triho minnow ve başladım denizi azmağı taramaya.
    o kadar kaptırmısımki kendimi Hüseyini falan unutmuşum Ali karşıdan seslenmese bizim Hüseyin sabah suyu falan göremeyecekti.
    onu uyandırdım neyse ''amanın çok soğuk Fatih abi dondum'' falan diye diye oda başladı atçek yapmaya.Orasımı burasımı derken azmagın karsı tarafına Alinin levreği aldıgı yere gecmeye karar verdik.
    dalga öyle bir geliyorki yani sırtımızı kayalıklara iyice yaslamasak rüzgarıyla bile bizi alaşağı edecek vicdansız.
    üçümüzde akla mantığa uymayacak bi yerde kayalıklara sıfır çok dik bi alanda bize çok kısıtlı atış imkanı sunan bu boşlukta atıp çekerken günün 2. levreği Hüseyinin oltasına geldi. sahte max rap flake green..
    37 cm gelen bu arkadası hemen yukarıya çıkartıp atışlara kaldıgı yerden devam ettik.
    şimdi çoğu yerde çoğul yazıyorum sebebinide anlatmak isterim; arkadaşlar atçek yaptıgımız yerde denizden yüksek bi konumdayız ve kayalıkların üzerinde dengesiz yerlerde atçek yapıyoruz. dibimiz devasa kayalarla dolu ve birimizin kamısı yan cevirmesi demek diğer iki kişiyide direk etkiliyor ve seve seve birimiz tutunca diğerleride hemen makinalarını sarıp tutana alan açmak zorunda kalıyor.
    Hüseyini tebrik edip ''Hadi şeytanın bacagını kırdın len gavur'' falan derken Ali bir vuruş aldı ama tasmalayamadıgından kaçırdı ben bi vuruş aldım kaçırdım ve Bizim Hüseyin daha o gün eline ulaşan CORMORAN BULL FIGHTER SPINNING LIGHT 195cm kamışı, RYOBI ECUSIMA 3000Vi makinesi, 0,25 MM TRABUCCO T-FORCE SUPER SOFT misinası ve ucunda takılı rapala max-rap flake green sahtesi ile adamakıllı bi atçek takımıyla yaptıgı ilk avında yaklaşık 1.5 kglık ikinci levreğinide kamışı büke büke çekti. saat 08:20
    bense hala atçekle levrek tutamamanın garip hüznü ile bi cigara yakıp uzaklara taa uzaklara daldım gittim
    aradan 5 dk geçmemiştiki bizimkiler evladına yanan ana endamıyla dizlerine vurmaya şaşkınlıklarından bağıra çağıra abooo falan demeye durdular.
    hayrola demeye kalmadı koca bi kofananın sabah ziyafetine şahit oldum caanım levrek herhalde havada 2 -3 parça oldu sanırım.
    ardından güzel bikaç turnanın dibimizden resmi geçit yapmasıyla heyecan katlandı ve çıta yükseltip nasip diye atıp çekmeye çalıştıksada artık gücümüz tükenmiş, uykusuzluktan ve 2 saat önce biten nikotinsizlikten dolayı hafifte sersemlikle ''yeter artık bitirelim'' demeye başlamıştık.
    Arkadaşlar sizlere Fethiyede yaptıgımız bi avın hikayesini anlatmaya çalıştım.
    Sürçi lisan ettimse affola.
    Oldukça sizlerlede paylaşmaya çalışacagım avlarımızı..
    sağlıcakla..

[​IMG][/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]
    [​IMG][/URL][/IMG]

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. KARAGÜLLE

KARAGÜLLE Üye

Tebrikler.
    Sabaha kadar süren azmin ödülü olarakta levrekler harika.

4. ahmet1833

ahmet1833 Aktif Üye

Önclikle bu güzel anlatım için sizi tebrik ediyorum,müthiş bir rapor olmuş,avlarınız daim ve bereketli olsun..Rasgele.

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Bu güzel ve detaylı rapor için öncelikle teşekkür ederim..

Kısmetin açık olsun, Rastgele..

6. aksakal

aksakal Yeni Üye

Müthiş bir azim ve mücadele. Güzel bir rapor. Tebrikler.

7. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Fatih Bey süper av olmuş tebrikler, pelican iş yaptımı balıklar kıyıya yakın mı attığınız yerden bir kaç tur sarıncamı geldi acaba teşekkürler.

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler
    Keyifli, güzel bir av olmuş

9. ozi

ozi Aktif Üye

Tebrikler. Maaşallah güzel balıklar. RAsgele.

10. Aldirmaz

Aldirmaz Aktif Üye

Tebrikler harika bir anlarım süper balıklar ellerinize sağlık
    Tüm ekibi kutlarım.

11. Hür MOL

Hür MOL Aktif Üye

Sevgili kardeşim, çok güzel bir av ve mükemmel bir rapor olmuş. Eline emeğine sağlık.
    Seni ve ekibi kutlarım. Böyle güzel avlara ve daha iyilerine imza atacağına yürekten inanıyorum kardeşim. Görüşmek üzere...