Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gece avlarında kamışın ucunu görebilmek..

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında ishak BALLICA tarafından paylaşıldı.

1. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili dostlar, benim gibi gece avını seven ''Gece kuşları'' için sanırım gerek tatlı su ortamlarında gerekse tuzlu su ortamlarında en büyük sorun su ile kavuşturalan takımın/Kamışın ucunu görebilme sorunu olsa gerek...:(

En azından benim için bu büyük bir sorun teşkil etttiğini açık ve net olarak söylüyebilirim..;)

Bunun için bir çoğumuz elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışıyoruz...:confused:Bunlardan biri de kamışın ucuna bir adet zil tutturmak gibi.Hakikaten de bu sistem eli yüzü düzgün bir balık yeme bastığında bizi uyarmakta ve dikkatimizi o yöne çekmektedir.İİle velakin bazen zilin bizi yanılttığı anda olmaktadır.Nitekim rüzgarlı / oynak havalarda zilin sesini fark etmek zor..:rolleyes:Acaba rüzgardan mı çaldı...?Yoksa balık mı vurdu...? Misali...

Eminim sizlerde benim gibi bir çoğunuz ''zihni sinir projesi ''gibi acayip projeler üretmişsinizdir...heheMesela ben motorsiklet ve bisikletlerin jantlarına takılan ve araç gittikçe ortaya çıkan titreşimlerden dolayı adeta şip-şak- şip / şak diye yanıp sönen ampul' e kendimce silikon vasıtasıyla birer adet klipsli fırdöndü monte etmiş ve '' Sakin havalarda '' da bayağı verim almıştım...:)Zira düzgün balık basınca kamış ucu sallandığı için ışık kaynağı belirli süre sanıp sönmeye başlayınca beni uyarıyor..Ve, anlıyorum ki yemi kamışın ucunu oynatacak tarzda bir balık yokladı..

Yalnız işin ilginçi bu sistem sakin bir havada gayet mükemmel bir şekilde iş yaparken rüzgarlı havada ise ha bre yanıp sönmeye meyilli olduğı için kişiyi yanıltmaktadır.:(

Bana göre oldukça cüzi paralara piyasada satılan bu küçük aparat ve adına Lıght Stick (fosforlu ışık )denilen ışık kaynağı her türlü ortamda artık gece avında netice almak kolay olacak diye düşünüyorum..:)

NOT: Aşağıdaki ürün bahse konu ışık yayan çubuklara örnek olarak verilmiş olup; piyasada bir çok firmaya ait değişik boyda ve fiyatta ürün bulmak mümkündür...Bilgilerinize...[​IMG]

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. alagadi

alagadi Aktif Üye

evet geçen hafta Çandarlı da bir tanıdığımda görmüştüm çok faydalı ve de eğlenceli :):)

4. Volkan

Volkan Daimi Üye

Paylaşım için teşekkürler.

Ben de ufak bir ilave yapayım. Reklamcılarda satılan fosforlu yapışkanlar vardır, ışığı üzerine tuttuğunuzda depolar ve karanlıkta uzun bir süre parlar. Bundan kamışın en uç kısmına yapıştırırsanız, karanlıkta kamış ucunu görebilirsiniz.

5. TEKNOTURK

TEKNOTURK Aktif Üye

Bunlardan yoksa yanınızda, siğara paketlerinin içindeki alimünyum kaplı kağıdı fiyonk gibi yapıp kamışın uç kısmından yanlamasına geçirince de işe yarıyor. Tabi avlakta arkanızdan vuran az da olsa bir ışık kaynağı gerekli. Beşiktaş sahilde işe yarıyor, sokak lambaları sayesinde.

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Titreşime duyarlı olan ışık ilginçmiş
    Teşekkürler

7. ishak BALLICA

ishak BALLICA Aktif Üye

Sevgili Şeref kardeşim, Yanıp sönen ışık olayı sakin yada az esintili havalarda mükemmel iş görüyor...

Sanırım Balıkesir iline bir düğüne gitmiştik....Oradaki motorsiklerlerin jantlarında gördüm ve aklıma yazmıştım...:p

8. enis59

enis59 Daimi Üye

paylaşım için teşekkürler

9. BİROL

BİROL Daimi Üye

Birde ekleme ben yapayım.Bu fosforlu ışığı kırdınız ve yandı.
    birkaç saat avlandınız.10 saat ortalama ışık veren bu aparatı av sonunda atmayın,eve gidince buzluğa koyun donsun. Başka bir gün ava giderken yanınıza alın ve buzu eriyince kaldığı yerden yanmaya devam edecektir.
    Ben bu şeklide cuma akşamından başlayıp cumartesi dahil tüm haftasonu
    kullanıyorum 1 taneyi.

10. kuşcu

kuşcu Yeni Üye

kemerburgazda bende hem ışıklıve alarmlı olanını gördüm.

11. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

İshak beyin sözünü ettiği fosforlu ışık kaynağını, ilk defa üç hafta önce kıyıdan gece avında kullanmıştım.

Yalnız bir farkla. :)

Kendi çapımda mucitlik yapıp, gündüz avlarında kullandığım zilin üzerine, söz konusu ışık çubuğunu düşmeyecek biçimde en az iki noktasından sabitlemiştim. :)

Böylece hem işitsel hem de görsel bir alarm sistemim oldu. :D

Sabitlemek son derece basit. Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz ince bir tel bulun. (örneğin soyulmuş tek damar ince bakır elektrik kablosu) Işık kaynağını zilin yayı üzerine kıskaca daha yakın biçimde paralel yerleştirip, ince telleri iki noktadan turnike biçiminde sıkıp (burgu), ışık kaynağını sabitleyin. :)

Yalnız bunu yaparken, ışık kaynağı çubuğu zilin çalan küresine (çanına) temas ettirmeyin yeter, temas ederse ışık çubuğu titreşimi engelleyeceğinden dolayı zil ötmez.