Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gece kolyoz - palamut avı 03.08.2013 fethiye

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında bacteria tarafından paylaşıldı.

1. bacteria

bacteria Aktif Üye

aysız bir geceyi fırsat bilip arkadaşlarla gece kolyoz avına çıkalım dedik. uzun süredir özlediğim bir bereket ile geceyi sabah ettik. 2 gün önce benzer bir şekilde kolyoza gitmiş ve toplam 3 adet kolyoz ile geceyi sonlandırmıştık.. ama dün başka bir bereket vardı maşallah denizanada...başlarda 1-2 saat ses çıkmadı, tek tük geldi.. ancak bir ara 6 tane kolyozu aynı anda çekince sabrımızın sonucunu aldık sanırım :)

1 saat içinde çıpırlar ile doldu denizin üstü. sonrasında vatos, yunus, sokarcalar, turnalar ziyaretimize uğradı.. gecenin 1-2 saat diliminde aldık kolyozların çoğunu. bir ara çapariden kolum yoruldu bırakıp tekli kurşunsuz şeytan oltası ile şansımı denedim. balığın birden bire çekip oltayı gitmesi, o ani çekmeyi hissetme çok daha keyifli idi. bir süre şeytan oltası ile devam ettiysem de sonrasında balık kesti tekrar çapariye döndüm.çapari ile çoğunlukla 15 metre ve 30 metrelerde aldım balığı. 6 lı çektiğim olta ise 30 metrelerden geldi. sanırım 1-2 tane tutmuştum ve yukarıya çekene kadar arkadaşları yalnız bırakmak istememişler onlar da atlamışlardı oltaya :)

sabah gün ağarmaya yakın balık nüfusu azaldı. küçükler kaldı. bir ara palamutlar bir baskın yaptı ve bütün çıpırlar dağıldı. balık kalmadı teknenin yanında :S sonra bir daha toplandılar ancak 5 dkya bir baskın daha..deli gibi balıkları talan edip ortadan kayboldular.. biz de hemen, çapayı çekip sırtıya başlamak için hazırlıklarımızı yaptık. daha 20-30 metre ilerlemeden sırtı ağırlaştı. (bu arada sırtı ile ilk kez balık aldım :D ) toplam 10-15 dk içinde 10 adet palamut tuttuk :eek:

geceden kalma uykusuz olduğumuzdan ve yeterince balık tuttuğumuzdan balık işini bırakıp düşük hızda keyifli ve mutlu bir şekilde marinanın yolunu tuttuk. sırtıya devam etsek daha çok balık alırdık belki ama... bir dahaki sefere görüşmek üzere sözleşerek balıklardan ayrıldık :)

eve gelip hasılatı tarttığımızda 7 kg balık tuttuğumuzu gördük..

uzun zamandır verdiğim emeğin sonucunu bu keyifli ve bereketli av ile almış olduk :)

herkese rastgele..

şimdiden forumdaşlarımın mübarek ramazan bayramını kutluyorum ;)

sağlıcakla kalın

palamutun ikisini poşetin içinde unuttuğumdan kadraja giremedi :D

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 5 Ağustos 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. frenist

frenist Aktif Üye

Maşallah, maşallah, maşallah :D

4. Mert Yılmaz

Mert Yılmaz Daimi Üye

Güzel bir av olmuş.Elinize sağlık.

5. emilyana

emilyana Yeni Üye

güzel av olmuş bir an kedim tutmuşgibi oldum

6. poyraz

poyraz Aktif Üye

Maşallah güzel balık almışsınız avınızın devamını dilerim.

7. night fisher

night fisher Aktif Üye

Kolyoz avınız güzel ve bereketli geçmiş,afiyet olsun.Yalnız ,diğer balıklar tombikde denilen gobene balığı(Auxis rochei ).Gerçek palamutlar şu an karadenizde ikamet etmekteler.Gobene de boy limiti yok,maximum 50 cm civarına ulaşır,dolayısıyla sizin avınızda tebliğ ve av etiği yönünden bir sıkıntı yok.Bu balıklara PALAMUT ismi verilmesinin yanlışlığı diğer ton balıklarında sıkıntıya yol açıyor.
    Bilindiği üzere,yazılı orkinos(Euthynnus alletteratus-min.boy limiti 45 cm,20-25 kg a kadar büyür)ve diğer ton balığı çeşitleri(Thunnus alalunga-uzun kanat orkinoz,thunnus thunnus -mavi yüzgeçli orkinos) 800 kg a kadar büyüyebilen balıklar ve ihracatı mümkün,yüksek ekonomik değerli balıklar.
    Bu ton balıkları günlük 1 adetle ve min 60cm(thunnus alalunga)ve 90 cm(thunnus thunnus) le sınırlandırılmaktadır. Malesef yaygın olarak,palamutla karıştırldıklarından,yavru haldeyken katledilmekteler,üstelik aşırı lezzetsizsizdirler.
    Büyük boyları konserve ve suşi sektöründe ekonomik değere sahipselersede,turistik sportif balıkçılıkta çok daha büyük değere ulaşırlar.dolayısıyla korunup kollanmaları ülke ekonomisi açısındanda yararlıdır.

Biz amatörlere düşen,yakaladığımız balıkları tanıyacak bilgi düzeyine erişmeye çaba sarfedip,sürdürülebilir avcılığa elimizden geldiğince destek olmaktır.Bu yönde hizmet vermeye çalışan BALIK SEVDAM .COM sitemizde bu konularda geniş bilgiler barındırmakta.Tüm amatör arkadaşların incelemelerini tavsiye ediyorum,SAYGILAR,RASTGELSİN.

8. fishlover

fishlover Aktif Üye

Tebrikler.

9. himm

himm Üye

Çok bereketli bir av olmuş. tebrikler

10. bacteria

bacteria Aktif Üye

teşekkürler dostlar.. bir kere de şansım döndü.. 1 yıldır azmetmenin sonucu galiba bu :)

değerli bilgilendirme için teşekkür ederim abi... biz palamut sanmıştık..av sonrası balıkçılık yapan bir büyüğüm bunun orkinos olduğunu söyleyince kafamız karıştı.. dün biraz netten baktım ve sizin yazınızı da az önce gördüm.. ancak farklarını çok ayırt edemedim :( bu familyadan ilk kez bir balık tuttuğumdan belki.. bir gün gerçek palamutu tutarsam (inşallah) belki anlarım farklarını ;)

saygılar.. rastgelsin

11. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Mahmut, güzel bir gece olmuş. Dediğin gibi balıkları ayırmak zor oluyor ama zamanla gözün alışıyor anında anlıyorsun :)