Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gecenin Şanslısı

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında agartan tarafından paylaşıldı.

1. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Merhabalar

En son ne zaman güzel bir balık yakaladım hatırlamıyorum maalesef.

Genel bir deyimle klavye balıkçısı oldum çıktım. Kâh raporları kıskanıp ah çekerek, kâh onlara tebrik düzerek geçen balıkçılık hayatım birden şu Sapı Kırılan Spin Kamış konuyla değişip renkleniverdi.

Ne yapalım, nasıl yapalım diye konuşurken kendimi “orası bana çok ters” derken buluverdim. Bana ters dedim ama hemen peşinden kapladı mı beni bir pişmanlık. Zaten bitmeyen kaşıntım iyice doruğa çıkınca yerimde duramadım ve “sen gidiyorsan, ben de geliyorum” diye yazıverdim sevgili Ali Sami’ye. Karşılıklı telefonlar verildikten hemen sonra çalan telefonumda Ali Sami’nin sesi vardı. Konuştuk ve saat konusunda sözleştik.

Hemen malzemeleri ortaya çıkarıp gözden geçirdim. Shimano Spirex 2500 FA makinemin bir kafasına bağlı olan 0,15mm Power Pro kırmızı ip misinaya AWA-SHIMA FluoaroX 0,30 mm mono misinadan bir metre civarı şok bağladım. Bir bağladım, elimle çekiştirip denerken düğüm kaydı, 2, 3, 4 derken sonunda 5. de sağlam bir düğüm atmayı başardım. Sonra gece boyunca bu düğümü her 8-10 atıştan sonra çekiştirip kontrol ettim.

Bir tavsiye: Bu düğümü kontrol etmeyi sakın ihmal etmeyin. Aksi halde ya sahtenizden olursunuz, ya da balığınızdan.

Evden çıktığımda saat 23:10, garajı kapatıp çıktığımdaysa 23:20 idi saat. Avlağa vardığımda ise saat gece yarısını çoktan geçmişti. Ben hemen gerekli hazırlıklarımı yapmaya başladım ve 10-15 dk sonra da Ali Sami geldi. Kısa bir tanışma faslından sonra O’da takımlarını hazırladı. Ben kendisine bir kamış getirmiştim ama o çoktan yeni bir kamış almıştı bile..

Aslında ben geceye kötü bir sürprizle başladım. Kılıfından çıkardığım kamışımın en alt halkasının kırılmış, içindeki seramik parçanın düşmüş olduğunu gördüm. Oysa yaklaşık iki ay kadar önce Çanakkale’de levrek avı denemesi yapmış ve sonra da yıkayıp paklayarak kılıfına koymuştum. Ayak kırılsa anlarım da o halka nasıl kırılmış anlamadım. Çünkü bunu becerebilmek için ancak penseyle kesmeye çalışmak gerek.

Sonuçta yapacak bir şey yoktu. O haliyle de bırakamazdım. Bırakırsam misina içinden geçmese bile atıp çekerken sürtünebilir ve hasar görebilirdi. Ben de ayağı ileri geri esneterek en dibinden kırdım. İnanın bu hiç kolay olmadı. Oysa halka olan kısım kendiliğinden kırılmayı başarmıştı.

Sonunda ikimiz de hazırdık ve olta atacağımız bölgeye doğru kısa bir yürüyüş yaparak vardık. Ali her zamanki yerine geçti, ben de hemen solunda uygun bir yere. Avlak zorlu, denizden yüksek ve bir miktar da uzağız. Kamış asla suya değmiyor bu mesafe yüzünden. Bu şartlarda hedef balığın su üstü yapması, taklalar atması kaçınılmaz. Bu hesapları yaparak at çeke başladım.

Bir üç beş derken zaman ilerlemeye başladı. Avlağa bizden önce gelmiş olan olan 4 kişi daha vardı. Henüz balık kendini göstermemişti kimseciklere. Acaba derken makinemin kolu bir anda durdu. Hemen hafif bir tasma atarak balığı tarttım. Zorluydu…

Her ne kadar en alt halkası olmasa da kamış dahil tüm ekipmanıma güveniyordum. Lüfer avında kalomamı açık bırakmam. Ancak maksimum seviyelerde bir balığın misina alabileceği ayarlarda durur. Bunda da öyleydi ve balık hiç misina sağamadı. Her ne kadar epeydir balık tutmamış olsam da, heyecanlansam da boşluk vermeden balığı çekmeye devam ettim. O doğal davranışını yaptı, su üstüne çıktı, taklalar attı ama nafile. İki gün önce Boat Show fuarındayken satın aldığım Tackle House Node 130F 18 gr lık sahtemin iğneleri balığa tam ağzından batmıştı.

Balığım iyice kıyıya gelince kaldırıp önce göğsüme, oradan da kayanın üstüne yatırdım. Sakinleştirmeye çalıştım ama ne fayda, ele avuca sığmıyor, çırpındıkça çırpınıyor. Yaşanmış tecrübelerden biliyorum ki acele eder ve acemice davranırsam balığa batan o iğneler bana da batabilir. Hemen yanımda getirdiğim bezle balığa bir miktar bastırdım ve yine hemen yanımdaki “fish griple” balığı ağzından yakalayıp sağlama aldım. En büyük korkum da hemen bulunduğum kayanın dibine konuşlanmış olan “Su Samuruna” caanım balığımı kaptırmamdı. Bu nedenle yanımda getirdiğim tel livarı suya indiremedim maalesef.

Balıktan iğneleri çıkarırken bir iğnenin kırılmış olduğunu gördüm. Bu şekilde bakınca balığı alabilmiş olmama bir kere daha sevindim. Demek ki Tackle House sahtelerinden satın alıyorsak iğneleri güçlü bir iğneyle değiştirmemiz gerek. Hele hele dişli avı yapıyorsak bu kaçınılmaz olmalı. Aynı sorun Rapala Max Rap’ler için de geçerliydi yanılmıyorsam. Bu iğneler lüfer, sarıkanat avında açılmaz, ya da kırılmaz ama körün taşı gibi sahtenize atlayan bir kofanayı karaya alamayabilirsiniz. Neyse ki ben şanslıydım ve tek iğne değil de üçü birden balığa saplanmıştı.

Artık balık cepte.. Hemen kırılan iğneyi çıkarıp yerine aynı boy ama daha sağlam olan Daiwa Shore Line sahtelerimden en az kullandığım kırmızı kafanın iğnesini söküp Tackle House taktım ve ava devam ettim. Bu pek kısa sürmedi. Sağ olsun Ali “yardıma ihtiyacın var mı Şeref Abi” diye seslendi ama “yok” diyerek işime devam ettim.

Sonunda yeni balıklar için hazırdım. Tekrar başladım at çeke..

At çek, at çek bir saatten fazla zaman geçti. Ne bende ne de avlaktaki diğerlerinde hiçbir hareket, yani balık yoktu. Sahte değiştirme zamanı deyip her zaman yaptığım gibi beş şans verdim kullandığım sahteme. 5, 4, 3, 2 derken yine o mutlu his. Lüfer oltada. Bu seferki direnecek cinslerden değil, kolay lokma. Saat 02:30..

Balığı karaya aldım ve diğerinin yanına yerleştirdim. İkisine birlikte baktığımda “dede ve torun” dediğimi hatırlıyorum.

Sonrasında 03:30 a kadar aralıksız çalıştık. Bu esnada sadece bir kişi bir lüfer daha yakalayabildi. Başka balık çıkmadı. Biz saat 03:30 da toplanıp giderken bizden önce giden iki üç kişi olmuştu. Son kalan avcı da toplanıyordu. Gecenin en şanslısı bendim. Hem yakaladığım balıklardan, hem de tanıştığım yeni ve iyi bir arkadaştan dolayı.

O saate kadar ayakta olmak ve çalışmak beni yormuş ve acıktırmıştı. Saat 04:00 civarında güzel bir sandviç yiyip eve yollandık. Ben yattığımda saat 05:00 kalktığımda ise öğlen 12:10 olmuştu.

Balıkları bu akşam ölçüp tarttığımda büyük olan 46 cm ve 780 gr, küçük olansa 30 cm ve 220 gr geldi.

Balığı ağlatmamak için beraberinde ne yiyip içmek gerekiyorsa yiyip içerek ailecek lezzetli bir akşam geçirdik. Kızım bir bütün lüferi tek başına götürdü, biz diğer garibanlarda (ben, eşim ve annesi) kofanayla idare ettik.

Herkese gönlündeki balıkların rast gelmesi dileklerimle..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. eylmz

eylmz Daimi Üye

Şeref üstad cok guzel bir anlatım ve guzel balık avi olmus o güzellerin resimlerini de görmek isteriz

4. YEKTA

YEKTA Daimi Üye

birazcık kurt dökmüşssün abi tebrikler

5. hayalet avcısı

hayalet avcısı Aktif Üye

tebrikler şeref abi,anlatımında yakaladığın balıklar kadar lezzetli,tekrarları rastgelsin

6. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Şeref abi, kısmetiniz açık olsun. Ali Sami'ye selamlar :)

hızır şeref gültekin bunu beğendi.
  7. özgür41

özgür41 Aktif Üye

Tebrikler abi...raporda süper..balıklarda..

8. Musti.barut

Musti.barut Daimi Üye

Tebrikler şeref abi

9. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Tebrikler.Afiyet olsun abi.

10. sabora

sabora Daimi Üye

Tebriker Şeref ağabey ve de Ali Sami. Güzel balıklar almışsınız. Afiyet olsun. (Bu arada 780 gr kofananın yarısı 220 gr lüferden fazla sanki :D)

11. çinekolog

çinekolog Aktif Üye

Şeref abi gerçekten çok güzel bir av ve rapor olmuş tebrikler...

Dahalarına rastgele...