Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gelincik balığı hakında bilgi ve yemek tarifi

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında scrab tarafından paylaşıldı.

1. scrab

scrab Yeni Üye

Merhaba balıkçı dostları sizlere gelincik balığı hakında araştırdığım bilgileri ve birde gelincik balığı yemek tarifi anlatmaya çalışacağım.Forumdada bayağı bir tartışma var yenirmi yenmezmi diye.Şahsen kendim geçdiğimiz 2 hafta sonu boyu sürüsüyle tutum ama tutuğum gibi ingiliz komşularıma ikram ediyorum onlar bayılıyor gelincik balığına.Kendimizin öncelikli balığı değildir otcul bir balık olduğundan eti çok lezetli değildir yalnız pişirme yöntemleriyle eti lezetli halle getirebilirsiniz.

Pek benzemese de mezgit, bakalyaraos ve bizim sularda olmayan morina balığı ile aynı ailededir. Her türlü balığı yeme imkanı olan Sultan Abdülhamit'in en sevdiği balığın tereyağında kızartılmış gelincik balığı olduğu söylenir.Museviler için ise çok özel bir balıktır. Gaya adını verdikleri bu balığı ekşi eriğin sosu ile özel bir şekilde pişirip yerler. Tabii bulabilirlerse. Musevilerin çok olduğu Büyükada'da balıkçılar özel olarak gelincik yakalayıp sokaklarda "Gaya geldi madam" diye dolaşarak satarlardı. Musevi vatandaşların Gaya Kon Avramila isimli özel yemeğinin tarifi şu şekilde.

Tabii burada yeşil erik denilen can eriği değil, kırmızı eriğin olmamışı olan ekşi erik. Yani bu tarifi ancak Haziran-Temmuz aylarında hazırlayabilirsiniz. Diğer zamanlarda kızartma veya pilakisini önerilir.

Dikkat edilmesi en önemli konu ise taze iken tüketilmesi çünki çok çabuk bozulan bir balık.

Erikli Gelincik Balığı (Gaya Kon Avramila) yemek tarifi Tanımsız resimli ERİKLİ GELİNCİK BALIĞI (GAYA KON AVRAMİLA) tarif nasıl yapılır Genel yemek tarifleri pişirme erikli gelincik balığı (gaya kon avramila) malzemeleri

Yemek : Erikli Gelincik Balığı (Gaya Kon Avramila)
    MALZEMELER
    1 kg gelincik balığı
    Yarım kg yeşil erik
    1 kahve fincanı sıvıyağı
    1 tatlı kaşığı toz şeker
    Tuz

HAZIRLANIŞI
    Gelincik kemikli balıklar takımının mezgitgiller familyasından bir balık. Akdeniz balığı olan gelincik uzunluğu 20-40 cm arasında değişir ve eti çok lezzetlidir. Tanımımızda gelinciği yeşil erikle birlikte pişireceğiz.
    Önce yeşil erikleri yıkayıp üzerini geçecek kadar su koyup, haşlayalım. Soğuyunca tel süzgeçle geçirerek hem çekirdeklerini ayıklayalım, hem de yemeğimizde kullanmak üzere püre haline getirelim. Erik püremizi derin büyük bir tavaya alarak, içine sıvıyağı, şeker, tuz ve biraz su ekleyerek bir sos pişirmeye başlayalım. Balıklarımızı yıkayıp, kılçıklarını ve başlarını ayırarak iri iri dilimleyelim. Sos kaynamaya başlayınca, içine balıkları dizelim, tavayı kapatarak 10 dakika pişirelim.

Bir başka tarif ise tulumunu çıkartıp tuz biber kekik nasıl istersen serpip bide una batırdın mı tavası şahane oluyor diyolar:rolleyes:..dış görünüşü ve çok yumuşak oluşu biraz düşündürüyor olsada lezetini seven bir çok insan var.

Gelincik balığyla ilgili bir anımda yaklaşık 14 adet gelincik balığı tutmuş kıyıya dönerken bir balıkçı teknesiyle karşılaştım tutuğum balıklara bakdı tabi ozamanlar gelincik balığını tanımıyordum bile balıkçıya sordum bu renkli balıklar yenirmi diye onun cevabıda en kötü deniz balığı birçok tatlısudan güzeldir bunu bilmiyorlar galiba dene demişdi:) yani takdir herkezin damak zevkine kalmış demek istedi zehirli olmasında denizden ne çıkarsa yenir.:)
    Gelincik hakında biraz araştırma yaptım çıkan sonuçlar bunlar aydın didimdeki yazlık sitemizdeki birçok kişi bu balığı tüketiyor aklında soru işareti olanlar için inşlh faydalı olur sağlıcakla kalın herşey gönlünüzce olsun:)

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Tolga

Tolga Aktif Üye

Serkan eline sağlık. Hiç aklıma gelmezdi bu balığın böyle malzemeler eklenip yapıldığı.

4. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Küçücük balık tutması da çok zevkli değildir, döne döne gelir çoğu zaman, iğneyi de yutar. Genede çok güzel renklere sahip balıktır suyun altında da izlemesi zevklidir.

5. muratbozk

muratbozk Aktif Üye

Bizim tekne sahibi arkadaşım var yaz aylarında sepet ile bu balıkları yakalayıp Büyükada da sattığını biliyorum. Ama hiç yemedim. Söylediğine göre tadına alışık olmayanlar için ilk yendiğinde tuhaf geliyormuş.

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

küçük,,çok güzel renklere sahip kaygan ve yavan ve ekşimsi ete sahip bir balıktır,,bu şekilde yapıldığını bilmiyordum ,,ilginç..
    gökovada yöre balıkçıların ve daha önceki yıllarda bizlerin lahos a canlı yem olarak kullandığı vazgeçilmez bir " bırakma" balığıdır...:)

7. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Her balığın meraklısı olması normal ama ben ele alınca yapış yapış olan bu balıkları sevmiyorum.
    Kazara oltama gelse bile doğru denize iade..

8. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

10 yaşlarımda bolca tutup tükettiğim bir balıktı. Tadı da gayet güzeldir, eti de bembeyazdır. Hanostan daha lezzetlidir. Bu balıkla ilgili bir anım, bir tanesinin tutup salma esnasında dudağını kopartmıştım, ertesi sene aynı dudagı kopuk balığı tutmuştum:) Yakalandığında yapışkan ve kıvrak olduğu için çupra sargoz mırmır gibi balıklara merak sarmıştım daha sonra:)

9. tunc68

tunc68 Üye

Yemek tarifi için teşekkürler, Fotoğrafta ki balık Gün Balığı diye bilinen bir türdür. Gelincik balığı ile akrabalığı yoktur :eek:
    Google arama sayfasında çıkan fotoğraflardan 2. ve 3. fotoğraf hatalı

10. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Resimdeki balık gelincik değil. Gün balığı.

Gelincik avının pek bir esprisi olmasada, orta kılçığını alarak yapılan tavası tek kelimeyle mükemmeldir. Her yaz avını bir kaç kez yaparım.

11. m1976k

m1976k Aktif Üye

arkadaşım ingilizlere hayatlarında bi Allah'ın kulu birşeymi ısmarlamış adamlar beleş balığı görünce bodozlama atlar tabiki :)))) şaka bir yana bu balıklar denizde daha güzel ama canlı bırakma içinde ideal balıktır ...