Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gemlik Pendik arası tekne yolculuğu yardım.

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında selçuközşener tarafından paylaşıldı.

1. selçuközşener

selçuközşener Üye

Gemlik kurşunludan aldığım teknemi İstanbul Pendik civarına getirmek istiyorum. Normal şartlarda tekne taşıma firmasına verecektim (400 tl). Fakat akıl danıştığım birkaç tanıdığım "ne gerek var, senin teknen çok oturaklı ve motoruda oldukça yeni, bas denizden git" dedi. Teknem 2005 model 4.55 m Bursa yapımı fiber (450 kg oldukça sağlam), üzerinde 2005 model daha 6-7 depo yakmış, full bakımı 25 gün önce tarafımca yeni yapıltırılmış olan (15 gün boyunca kullandım hiçbir sorun çıkarmadı, çok temiz bir motor) 15 hp Mariner uzun şaft motor var.

Aşağıda çizmeye çalıştığım rota ile yolculuk yapmak istiyorum. Kaç mil olduğunu hesaplayamadım.

Yolculuğa çıkarken teknenin yakıtını etkileyecek faktörler şöyle.
    25 lt yakıt deposu var.
    3 kişiyiz ortalama 250 kg
    Sabah erkenden 05:00 gibi yola çıkıcaz.
    Rüzgar ve deniz, sakin sayalım.
    Tam yol veya bir kademe altında yolculuk yapıcaz.

Bu durumda yaklaşık nekadar yakıt tüketimim olur?
    Yanıma fazladan nekadar yakıt almalıyım?
    Dikkat etmemiz gereken en önemli konular neler olmalı?
    Can yeleği, ıslanmaz telefon (3g uydudan direk çekiyor), haricinde teknede ne olmalı?

Tecrübeli arkadaşların yardımını rica ediyorum.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. onder

onder Aktif Üye

4. umooth

umooth Aktif Üye

Evet ben de benzer bir yolculuk hazırlığındayım, motorunuz 2 zamanlı sanırım. Ölçümüme göre yaklaşık 90km'lik bir yol sizi bekliyor.. Kısa bir mesafe değil ve 2 zamanlı bir motor tam yolda o kadar uzun süre gider mi,sıkıntı yaratır mı? Bir çok kişi 2 zamanlı motorların çok uzun süre tam yolda ya da yüksek devirde kullanılmasının problem çıkardığını söylüyor. Kıyı şeridi boyunca düşük seyir edip açığa çıktığınızda tam yol gitmek daha güvenli olabilir benim görüşümce.. yakıt olarakta yanınıza dolu depo haricinde 30-40lt yakıt almakta fayda var diye düşünüyorum..
    Bir de evraklarınız tam mı? olası bir sahil güvenlik ziyaretinde tüm evraklarınız tam olmalı

Bağlama kütüğü ruhsatnamesi
    Can yelekleri Sertifikaları
    Yangın Söndürücü Sertifikaları
    15hp motor olduğu için Amatör Denizci Belgesi
    Can simidi,

Bu evrakların tam olması gerekiyor.
    İyi yolculuklar, benden önce yola çıkarsanız tecrübelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Google Earth ten ölçtüğümde yaklaşık 95 km geldi ama son düzlüğü çizdiğin gibi tam ortadan geçebilirsen tabii.
    Böyle bir yolculuk için bana sorarsan 3 kişi çok. Hem yakıtı artırır, hem de yavaşlatır.
    Deniz sürekli uygun durumda da olamayacaktır büyük ihtimalle. Bu nedenle günün yarısını denizde diğer yarısını da bir koyda geçirmek zorunda kalabilirsin ki bu da 2 günlük yol eder.

6. selçuközşener

selçuközşener Üye

Verdiğiniz değerli bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim.
    Aldığım geri bildirimlerden anladığım kadarıyla Gemlik Pendik seferi çok riskli olacak.
    Bazı dostlarımdan aldığım tecrübe bilgileri ve sizlerinde değerli yorumlarıyla, sanki okyanusa açılacakmış gibi hissettim kendimi. Açıkcası gözüm korktu. Cumartesi akşamına kadar karar vericem. %50-50 oranında kararsızım. Çok hevesli olmama nazaran vazgeçme durumumda oluştu.

7. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

4.55 tekne ile bu yolculuk yapılmamalı. Tavsiye etmem. Teken kıyı seyri için uygun. Marmara Denizi deyip geçmeyin. Çok değişken hava koşulları olabilir.

8. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

kaptanım marmara denizine deniz polisleri o.. pu deniz diyorlar gerçekten iyi bir nokta buldunuz sabah başka eser öğlen başka akşam ise daha başka eser sadece motora değil üstündekilere de iş düşer denizi iyi okuması gerek zaten 15 bg kullanıyorsa büyük ihtimal adb si vardır o zaman yapılmayacak bir yol değil
    2 zamanlı motorlara gelince tam yolda giderken dikkat edilmesi gereken en önemli konu su devrinin düzenli olup olmamasıdır gerisi bişey olmaz ancak yedek buji mutlaka olmalı yağ sebebi ile yolda öksürtebilir veya çok fazla yakıt harcatabilir

9. oktay16

oktay16 Moderatör

Selçuk abi gemlikten çıktın;

Kıyıdan kumla, narlı, kapaklı armutlu, boz burunu döndün diyelim çınarcı' ğa geldiğinde başlıyor riskin, ordan karşıya geçmek mantıklı değil, Birde marmara denizinin ne zaman ne yapacağı belli olmaz, aman diyim:confused::confused: sakın kalkışma böyle bir şeye, mesafe çok uzun. Sen 400 tl ile bitir işi en temizi:)

10. selçuközşener

selçuközşener Üye

Sendemi Oktay.;) Uyarın için teşekkür ederim.

Motor bakımını yaptırdığım ustayla konuşup fikrini aldım.
    Motorla (15 hp Mariner 2 zamanlı) tamgaz 5 saat bile gitsen sorun olmaz dedi (uzun çalışması açısından). 2 kişiyle yola çık 3. kişi olmasın dedi. 2 kişiyle ortalama 15-17 mil hızla gidersin. Yanına herhangi bir aksiliğe karşı 2 buji al. Çınarcık mevkine kadar 2 saatte gidersin. Çınarcıktan sonrada 1.5 saatlik yolun var dedi (normal şartlar altında). Yakıt olarakta 30-35 litre ile pendiğe varırsın ama yanına fazladan 10 litre al önerisinde bulundu. Beni oldukça cesaretlendirdi. Bu başlık altında yorum yazan herkesin fikrine saygım var ve özellikle çok teşekkür ederim. Büyük bir ihtimalle Pazar sabahı 05:00 gibi Gemlikten yola çıkmayı düşünüyoruz. Bu macerayı yaşamak istiyorum. İşlerin aksi gitmesi durumuna karşılık acil durum planıda yapıp can güvenliğimizi en önde tutucam.

Cuma gününe kadar hava durumu çok iyi. Pazar tahmini daha düşmedi.
    Marmara Cuma günü
    Hava Durumu: Az bulutlu
    Rüzgar: Kuzey ve kuzeydoğudan 2 ila 4 kuvvetinde,
    Dalga: 0,5 ila 1,0m
    Görüş: İyi

11. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

abicim kolay gelsin ben destekliyorum demeyi çok isterdim yapılmayack iş değil ama tabii karar sizin hayat yaşayınca güzel