Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

genel olarak atılan kurşun ağırlıkları

Konu, 'Kurşunlar (Ağırlıklar), İskandil ve Kurşun Çeşitlemelerine Genel Bakış' kısmında adil kaan tarafından paylaşıldı.

1. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

merhabalar,

uzun zamandır kendime atarı düşük bir surf kamış almayı planlıyorum. istanbul'dan bodrum sularına transfer olduğumda burda balıkçıkların 40 gr kurşun kullandığını görünce biraz şaşırmıştım açıkçası. haliyle su durgun. boğazın azgın sularına pek benzemiyo. ne diye atasın 140-150 gr.

şimdi içinde bulunduğum durum şöle. istediğim kamışın 50-100 gr ve 80-150 gr atarlısı mevcut. pek çoğumuzun düşündüğü şu oluyo; şimdi 50-100 ü alıcam ya yarın öbür gün 125-135 gr atmak durumunda kalırsam. kamış çalışmayacak para boşa gidecek.

bilinen diğer bi durumda bir "kamış alayım her balığı tutayım" mantığının da çok iyi işlemediği. iyide bütçemiz kısıtlı bende isterim boyboy kamışlarımı dizeyim balığa çıkarken gönlümden geçeni alıp gideyim. ama oda pek çoğumuza nasip olmayan bir lüks.

sormak istediğim ise hangi kamışı alayım, hangisi daha mantıklı olur değil. yurdumun hangi köşelerinde oltacılar kaç gr. kurşun kullanmakta. bunu merak ettim. şöle küçük bir envanter çıkarsak güzel olabilir diye düşündüm. hem tozlanmaya yüz tutmuş "kurşunlar, ağırlıklar" başlığına da bi taze kan olur.

mesela;

ben bir senedir bodrum/güvercinlik te avlanıyorum.

beklemeli avlar : 40 gr.
    at çek : çok üzücü ama yok.
    diğer: yok

cümleten rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. turna

turna Aktif Üye

Kamışın atarı kullanacağın yere bağlı, çok akıntılı bir yerde 250 gr da kullanırsın akıntısız bir yerde 30 gr kullanırsın, kendin karar ver 50-100 gr atarlı al akıntılı yerde de kasnak kullan.

4. roy

roy Aktif Üye

50-100gr araligi tavsiye edilen ideal atar araligidir zaten. 40-120gr civari atis yapabilirsin. 40 gram kursunu düsürmen gereken menzil çok uzak degilse 50-100 gram kamis yeterlidir. menzil uzak kaliyorsa 20-60gram kamislara bakmak daha dogru olur.

5. Coşkun meray

Coşkun meray Aktif Üye

Bende şu ara çok bakıyorum hatta konu bile açtım sonunda shimano alivio 4.20 150 gr atarlı teleskopik alıcam gibi.

6. Sahil33

Sahil33 Aktif Üye

kimseye sorma kamışına bi bak o nederse olu at kamış atarı 50 100 ise 200 atarsan yeni bi kamış alırsın :)

7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Ege'de 150 gram atanlar da var. Hatta pendulumdu şuydu buydu derken ciddi ekipman ve tecrübe yapmış elemanlar. Gerçek anlamda 200 metreleri geçiyorlar. Şimdi senin durumunda şu bilgi eksik, hedef balık nedir? Vuruşu sert olan balıklarsa, kamışın üst atarını biraz daha yüksek tutabilirsin. Artısı ne olur, rüzgarlı havalarda biraz daha ağır kurşun takarak takımın dalgalardan daha az etkilenmesi ve dalgaların dövdüğü sahile yanaşacak olan sargoz türü balıkları yakalama ihtimalinin artması. 3.60 - 4 metre boy, 50-100 ya da 80-120 aralığında 100 lirayı geçmeyen bolca kamış seçeneği var. Pelican'lar, Shimano Alivo-Catana'lar, bazı Alba kamışlar fazlasıyla işini görür. Ha bulunduğum yer minekop yatağı dersen bambaşka ürünler önermek gerekir, öyle bir yer bulursan yaz, ben malzemelerle gelirim hemen :)

8. onder

onder Aktif Üye

Ben de bu yoruma sonuna kadar katılıyorum. Biz Marmara' nın en durgun sularında bile yemli avlarda 75 gr kurşun kullanıyoruz en az. Çünkü hafif kurşunlar dibi çok tarıyor, misinanın boşluğunu alamadığımız için balık suyundan çıktığımız da oluyor bazen açıkçası. Bir de Murat abi' nin dediği diğer etkenler bence dibi tarayıp, misinanın gergin durmasını önleyememekten daha önemli. Bence de.

9. adil kaan

adil kaan Aktif Üye

aslında benim merak ettiğim hangi kamışı seçmem grektiğinden çok genel olarak attığınız ağırlık idi. tabi dediğiniz gibi hedef balık, akıntı durumu gibi unsurlar bunu etkilerde genel olarak attığınız ortalama bi ağırlık vardır diye düşndüm. belki genel olarak kullanılan ağırlıkları gözleyebileceğimiz bir harita oluşturabiliriz. ama tabi çok fazla etmen var öle bi genlleme yapmak belki mümkün değil.

bu arada nasıl olsa 40gr kurşunu 80 metre atmam icab etmior diye kamışı 80-150 aldım. hedef balık çupra. zaten başkada balık yok burda oltacılara, oda yazın. allahtan bol. gördüğüm kadarı ile çupra bazen çok narin bazende paldır küldür vuruyo oltaya. ama sorun değil gözlerim keskindir yanından geçse anlarım ben : )

madem konu buraya geldi çupra üstadlarından bir iki öğüt varsa hiç geri çevirmem.

cümleten rastgele.

10. cross

cross Üye

arkadaşım şimdi 100 grm atarlı bi kamışla 150 grm da atarsın bu tabiki senin atış tekniğinle alakalı .. ama abi sağlam olsun şu atarlar arasında olsun yeri geldimi şunuda atsın diyorsan italicana dan şaşma der geçerim =))

11. cross

cross Üye

bizim üsküdar da attığımız ağırlıklar ise 185 gr ve 250 gr arası fakat asansör yaparken 300 ve 350 grm attığımızda oluyor.. tabi bu demek değilki 300 gr takıp 200 grm mesafesine atıyoruz attığımız mesafe belli bi mesafe ..=)