Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gerçek doğa manzarasını akvaryum içine nasıl yaparız

Konu, 'Sohbet' kısmında özcan bolat tarafından paylaşıldı.

1. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

nerede gördüm hatırlamıyorum fakat niyetim bir doğayı yani bir kesitte olabilir örneğin bir tepe bir şelale vb bunu akvaryum gibi camekanın içine minyatür halini yapıyorlar bu konuda bilgisi olan varmı? ayrıca içine konulan çayır çimen canlı tamamen bi ekosistem düşüncelerinizi bekliyorum

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Özcan bey işim gereği yapay kaya, yapay şelale yapıyorum, size önerim Xps strafor kullanmanız. Şöyleki bunları gelişigüzel kesip üstüste istediğiniz ölçüye ulaşana kadar yapıştırdıktan sonra sert bir fırçaya alacağınız tinerle doğal taşlara veya kayalara benzer şeyler yapabilir üzerlerindede yine aynı yöntemle griftler, girintiler veya istediğinize yakın doku çalışmaları yapar sonrada boyarsınız.. çok zor değil ve oldukçada hesaplı olacaktır..

Bunu yaptıktan yani ana temayı oluşturduktan sonra gerekli akvaryum motorları ve sistemleri ile şelalede yaparsınız, su değirmeni de yaparsınız istediğiniz hemen hemen herşeyi yaparsınız..

İşin süsleme ya da botanik kısmını ise adı şu anda aklıma gelmeyen ve sürüldüğünde o bölgede yosunlara neden olan akvaryumcuların bildiği bir sıvı.. O kullanılıyor..
    İstedikten ve zamanı da sabırla ayırdıktan sonra çok güzel şeyler yapacağınıza eminim..
    Kolay gelsin.. Son olarak takıldığınız yerlerde bu site size çok yardımcı olacaktır..agaclar.net

4. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

paludaryum diye aratınca birşeyler çıkacaktır eğer istediğiniz buysa

5. cetin77

cetin77 Yeni Üye

Özcan bey bu tarz fonlara 3d fon denir.akvaryum canlılarına zarar vermeyen derzle kaplanan köpüklerden yapılır.Ben poliüretan köpükten yaptım ama türkiyede nadirdir bendeki fondan.Bitki olayı ise daha teferruatlıdır paylaşılan resimdeki akvaryum için co2 tutun daha ek bir sürü madde ve ışık gerekir.Tavsiyem ilk etepta köpük üstüne derz uygulayarak arka fon yapmanızdır.

6. Horozbina

Horozbina Daimi Üye

Bu iş balık yakalamaktan zor. CO 2 üretimi için reaktör veya hazır tüp ve basınç regülatörü, karbon dioksiti suda çözecek difüzör, yeterli güçte ve doğru renkte ışıklandırma, zemin için substrat, amonyağı önce nitrit ve sonra nitrata dönüştürecek biyolojik filtrasyon, sıcaklık kontrolü, uğraşın temel gereksinimi.

Beslenecek gerek hayvanlar, gerek bitkilerin baştan seçilip karar verilmesi ve bunların koşullarını yerine getirme. Basit çözümlerin yanında kum altı ısıtıcısına kadar uzayan malzeme sürekli takip, bu yerine getirilemiyorsa türlü otomasyon kullanılabilir. Örneğin suda çözünmüş CO 2 oranını otomatik ölçüp gaz valfine kumandaya kadar gider. Yaz aylarında aşırı ısınmayı önlemek için akvaryum suyu klimaları dahi mevcut. Çünkü su sıcaklığının bitkilerin sağlığı için 25 dereceyi geçmemesi gerekir. Uğraşın içinde budama dahi var, yoksa ortalık kısa sürede yabani ormana döner. Bu durum alg üremesini engellediği için iyi fakat istediğiniz görüntü bozulur. Ayrıca sudaki bitkiler için gerekli iz elementlerin oranı sürekli ölçülüp takviyesi yani gübreleme işleri var. Bunlar demir, mangan, bakır, potasyum, çinko, kalsiyumdan vanadyuma kadar gider. Sürekli fosfat ve nitrat kontrolü, artmaları durumunda su eksilterek taze suyla tamamlama vs işler hiç bitmez. Aksi durumda gübre ve karbondioksit verdiğinizden siyano bakterilerden türlü çeşit yosunların her yeri kaplaması her şeyi berbat eder.

Önce çok iyi öğrenip başlanmalı, ve bilgiler doğru kaynaklardan alınmalıdır. Ukalalığın kol gezmesi nedeniyle yanlış bilgilerin edinilmesinden bu işe heveslenenlerin çoğu sonuç alamaz.

7. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

tüm cevaplar için teşekkür ederim hepside faydalı oldu bana :)

8. özcan bolat

özcan bolat Daimi Üye

yapmak istediğimi söyleyeyim daha net anlaşılırım arkadaşlar: balıkçı teknelerinin bağlandığı bir liman düşünün ve hemen yanında liman giriş ağzında birde deniz feneri ama orjinalinin bilmem kaçbinde kaçı ölçekte küşültülmüşünü akvaryum içine koyacagım bir karışta su. yani işte fenere kıyıdan yürüyerek gidiyorsun beton ve geniş bir zeminden gördüğüm ve aşığı olduğum bir limanı evimin içine koymak istiyorum herşey aslına sadık olmalı fener betondan yol betondan anlayın arkadaşlarım tavsiyelerinizi bekliyorum