Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GERİYE DÖNÜK 10 YILLIK KART AİDATI İADE TALEBİ

Konu, 'Genel Konular' kısmında SAHAPBURAK tarafından paylaşıldı.

 1. SAHAPBURAK

  SAHAPBURAK Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  2
  X BANKASI A. Ş.
  GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE
  .............../İSTANBUL

  ADRES .......................................... ............../İSTANBUL

  Konu: Kredi kartı üyelik aidatının iadesi Hk.

  Bankanızın 1234 5678 9101 1213 numaralı kredi kartı müşterisiyim. Her yıl bankanıza, anılan karta ait kredi kartı aidatı ödemekteyim.
  Ancak , çeşitli tüketici mahkemeleri ve Yargıtay kararlarıyla da “Kredi kartı aidat ücretlerinin haksız şart niteliğinde ve tüketicilerden tahsilinin haksız olduğu sabitlenmiştir.
  “Ayrıca , bu konuda , Yargıtay 13.Hukuk Dairesince verilen ve ekte sunulan 2011/4736 esas ve 2011/11579 sayılı son karara göre ise söz konusu yıllık kart aidatının BK. 125 Md ve HGK 2010/1-93-88 sayılı kararı uyarınca on yıl geriye dönük olarak tüketiciler tarafından alınabileceğine ilişkin hükmü de kesinleşmiş bulunmaktadır.
  Bu çerçevede ve yukarıdaki gerekçeler doğrultusunda;

  1- On yılla sınırlı olmak üzere şimdiye kadar bankanıza yaptığım kredi kartı aidat ödentilerinin on yıl geriye dönük olarak ve dökümünü içeren bir listenin tarafıma verilmesini,
  2- On yıl geriye dönük olarak benden kesilen yıllık kart ücretlerinin toplam miktarının yasal faizi ile birlikte defaten tarafıma iadesini,
  Aksi taktirde alacağımın faiziyle birlikte tahsili için her türlü mahkeme masrafları ve avukatlık ücretlerini bankanızdan tahsil etmek üzere yasal yollara baş vuracağımı bildiririm.
  Saygılarımla
  15/09/2012
  Adı Soyadı


  ADRES:
  ....................................................:  Ek : Yargıtay 13. Hukuk Dairesi Kararı.

  Dilekçeyle beraber bağlı bulunduğunuz Tüketici Hakem heyetine başvurmanız gerekmektedir.

  Ayrıca kullanmış olduğum konut kredisi ile ilgili alınan masrafların (Dosya Masrafı, Ekspertiz Ücreti, Hayat Sigortası, ve diğer masraflar 1.800,00.-TL. küsür, Tüketici hakem heyetinin almış olduğu karar sonucu 1.440,00.-TL.'nin tarafıma iadesine hükmetti, söz konusu tutar icraya verilmiştir. Ancak banka itiraz etmiş olup mahkeme devam etmektedir. Ayrıyetten Kredi yenilemeden dolayı almış oldukları ücretinde iadesini mahkemede olup, bu ve bunun durumda olan arkadaşlara fikir olması açısından iyi olur diye düşündüm.

  Söz konusu davalar ile ilgili kesinleşmiş yargıtay kararları mevcuttur.
  Sevgiler,

  YARGITAY’ın KARARI:
  6 Aralık 2011 SALI
  Resmî Gazete
  Sayı : 28134
  YARGITAY KARARLARI
  Yargıtay 13. Hukuk Dairesinden:
  Esas No : 2011/4736
  Karar No : 2011/11579
  YARGITAY İLAMI
  Mahkemesi : Ankara 2. Tüketici Mahkemesi
  Tarihi : 12/10/2010
  Numarası : 2010/291-2010/548
  Davacı : Ankara T.A.Ş. vekili avukat Zeynep Eren Çengelci
  Davalı : Koray Karacan vekili avukat Mehmet Behic Güleç
  Taraflar arasındaki Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararının iptali davasının yapılan yargılaması sonunda, ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kabulüne yönelik olarak verilen hükmün Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca Kanun Yararına bozulması istenilmekle, dosya incelendi, gereği konuşulup düşünüldü.
  KARAR
  Davacı, davalı ile kredi kartı üyelik sözleşmesi imzaladıklarını, sözleşme gereği 2007 yılı içerisinde yıllık üyelik ücreti olarak davalı hesabından 40.00 TL kesinti yapıldığını, davalının Tüketici Sorunları Hakem Heyetine Başvurarak, yapılan kesintinin iadesini istediğini, Altındağ Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 10.3.2010 tarihli kararı ile bu kesintinin davalıya iadesine karar verdiğini, davalı talebinin yasal dayanaktan yoksun olduğu gibi sözleşmeye aykırı olduğunu davalının talep hakkının bir yıllık zaman aşımına uğradığını belirterek Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptalini istemiştir.
  Davalı, davacının kredi kartı üyelik ücreti talep etmesinin yasaya aykırı olduğu gibi sözleşme hükmünün haksız şart niteliğinde bulunduğunu savunarak davanın reddini istemiştir.
  Mahkemece, davalı talebinin sebepsiz zenginleşmeye dayalı olduğu, BK 66 maddesi gereğince davalı, hesabından kesinti yapıldığını öğrendiği tarihten itibaren 1 yıllık zamanaşımı süresinde dava açması gerektiğini, kredi kartı sahibinin kesintiyi öğrendiği tarihten itibaren 1 yıllık sürede talepte bulunmadığı için istirdat talebinin zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle, davacı itirazının kabulüne Altındağ Kaymakamlığı Tüketici Sorunları Hakem Heyetinin 10.3.2010 tarihli kararının iptaline dair verdiği karar, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca kanun yararına temyiz edilmiştir.
  Taraflar arasında 20.11.2006 tarihli kredi kartı üyelik sözleşmesi imzalandığı, bu sözleşmeye dayanarak Koray Karacan’a kredi kartı verildiği, Bankanın 2007 yılı için Koray Karacan’ın hesabından 40.00 TL kredi kartı üyelik ücreti kestiği, bunun üzerine Koray Karacan’ın 2010 yılında yapılan kesintinin iadesi için Tüketici Sorunları Hakem Heyetine başvurduğu, yapılan inceleme sonucunda talebin kabulüne 40.00 TL kredi kartı üyelik ücretinin, kart hamiline iadesine karar verildiği, Bankaca bu kararın iptali için Tüketici Mahkemesine itiraz edilmesi üzerine yapılan yargılamada kredi kartı sahibinin kesintinin yapıldığı 2007 yılından 3 yıl sonra istirdat talebinde bulunduğu, oysa; kart hamilinin istirdat talebinin yasal dayanağının sebepsiz zenginleşme olup BK 66 maddesi gereğince öğrenme tarihinden itibaren 1 yıllık sürede talepte bulunmadığı için istirdat talebinin zamanaşımına uğradığı gerekçesiyle itirazın kabulüne, Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararının iptaline karar verildiği toplanan deliller ve dosya içeriğinden anlaşılmaktadır.
  Yukarıda açıklandığı üzere, taraflar arasında sözleşme ilişkisi kurulduğu ve 40.00 TL kredi kartı üyelik ücretinin bu sözleşmeye dayalı olarak davalı hesabından mahsup edildiği saptandığına göre uyuşmazlık, sözleşme ilişkisinde uygulanması gereken BK 125 maddesindeki 10 yıllık zamanaşımına tabidir. Uyuşmazlıkta sebepsiz zenginleşme hükümlerine ilişkin BK 66 maddesi uygulanması mümkün değildir. HGK 2010/13-93-88 sayılı kararı da bu doğrultudadır. Mahkemece BK 66 maddesinde 1 yıllık zamanaşımı süresi esas alınarak itirazın kabulü ile Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararının iptaline karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının kanun yararına bozma talebinin kabulü gerekmiştir.
  SONUÇ: Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kanun yararına bozma isteminin kabulü ile mahkeme kararının sonuca etkili olmamak üzere kanun yararına BOZULMASINA, 18.7.2011 gününde oybirliğiyle karar verildi.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. mertsak

  mertsak Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2011
  Mesajlar:
  56
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  ankara
  selam sadece konut kredileri için mi masraflar iade? ben ihtiyaç kredisi çekmiştim 4 yıl önce ,benden aldıkları dosya masrafını talep edebilirmiyim?
   
 4. izmir3535

  izmir3535 Üye

  Kayıt:
  20 Şubat 2011
  Mesajlar:
  77
  Beğeniler:
  1
  Şehir:
  izmir/ksk
  başvuru yaparak alan var mı aramızda arkadaşlar?
   
 5. İsak

  İsak Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  4 Ekim 2011
  Mesajlar:
  754
  Beğeniler:
  149
  Şehir:
  İstinye / İstanbul
  Peki , artık kapattırdığımız kredi kartları içinde geçmişe dönük talepte bulunabiliyormuyuz, bunu bilen varmı?
   
 6. SAHAPBURAK

  SAHAPBURAK Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  2
  O Konu ile ilgili bilgim yok, ancak almış olduğunuz krediye istinaden sizden alınan dosya masraflarının dekontları mevcutmu? Şayet mevcut ise onunla beraber ilgili tüketici hakem heyetine başvurararak, alacağınızı tahmin ediyorum. Tüketici hakları 4077/6. maddesi gereği, şayet yok ise masraf dekontları, ilgili bankadan talepte bulunabilirsin,
   
 7. SAHAPBURAK

  SAHAPBURAK Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  2
  Evet mahkeme sonuçlanmak üzere, inşallah alacağız, kesinleşmiş yargıtay kararı var.
   
 8. SAHAPBURAK

  SAHAPBURAK Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  15 Ocak 2011
  Mesajlar:
  159
  Beğeniler:
  2
  Farketmez, Hangi bankalara ait kartınız var ise müşteri hizmetlerini arıyarak geriye dönük on yıllık yıllık kart ücreti adı altında kesilen hesap ekstrelerini, mail adresinize mail atıyorlar. Onlarla beraber ilgili tüketici hakem heyetine başvuruyorsunuz.
   
 9. özcan bolat

  özcan bolat Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.024
  Beğeniler:
  67
  Şehir:
  istanbul/ümr
  ben 2 bankad baş vuru yaptım dilkçeyle aps ile iadeli taahhütlü cebime mesaj geldi banka işte gel paranı verelim demedi elbet ilçe kaymakamlığına gitmek grekiyor tüktiçi hakem heyeti falan işler uzaycak yani
   
 10. Bora 38

  Bora 38 Yeni Üye

  Yaş:
  45
  Kayıt:
  20 Eylül 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğeniler:
  2
  Şehir:
  İstanbul
  Evet ben aldım.Tüketici hakem heyetine başvurdum 3 ay sonra yazı gönderdiler,bankanın aidat ücretini tarafınıza ödeneceğine dair,bir hafta sonra banka kredi kartı hesabıma parayı yatırdı.
   
 11. 2830hakan

  2830hakan Yeni Üye

  Kayıt:
  15 Ekim 2012
  Mesajlar:
  18
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  istanbul


  merhaba bir bankadan 1 yıldır kartsahibiyim dün yıllık aidat ücreti göndermişler tüketici hakem heyetine gitsemsem 40liralık aidatı ödömem heralde dimi teşekkürler.