Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GES KULLANIMI

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında deepderin tarafından paylaşıldı.

1. deepderin

deepderin Yeni Üye

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

'Ges' süper atış verimi olan değişik aksiyonu olan mükemmel bir sahte. Marmarada bunlarla balıklar oynuyor kuyruk atmalar kafa atıp yanından zıplamalar gibi ama verimli olduğu yerlerde var tabii güzel bir sahte herkesin çantasında bulunmalı.

4. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Kasım Şubat ayları arasında saroz ve Çanakkale boğazında iş yapıyor. Diğer yerler hakkında tecrübem yok.
    Düz çarşaf gibi olan denizde randımanları düşük. Sert hava ve dalgalı denizde güzel çalışıyorlar. Tamamı su üstü sahtesidir., ancak çekmeyi bırakırsanız batarlar.

Geliboluda tek bir kişi GES üretmiyor. Birkaç kişinin bireysel olarak ürettiğini biliyorum. Birtanesinide şahsen tanıyorum. Birde sanırım bir firma üretip satıyor. Yanılmıyorsam bizim eski sitede de vardı. Farklı üretimler söz konusu olunca sahtenin de aksiyonları fark ediyor. Bende 6 tane var. İki tanede atış esnasında kopartmayı başardım. Bendekilerin bir kaç tanesi aynı kişinin sahtesi olmasına ramen aksiyonları farklılık gösteriyor.

Bir önemli hususta kullanılan kamışın aksiyonu ve makinanın devri, aynı sahte sert veya orta sert olan kamışla veya deviri farklı olan makinelerde farklı aksiyon gösterebiliyorlar. GES lerde tecrübeyle sabittir. Bu arada GES ler tekne kullanımına uygun değildir. Kıyıdan at çek için üretilmişlerdir. Bir üreticinin bu konuda uyarıları mevcut.

5. Yakamoz

Yakamoz Aktif Üye

Sebebi nedir? Videoda aksiyon verilmesi şart değil diyor. Kıyıdan başarılı olup tekneden kullanımı olmamasını anlayamadım. Tekneden kullanımda avlaktaki balığı kaçırır falan diyorlar hatta. Neden?

6. Cüneyt Hoca

Cüneyt Hoca Aktif Üye

Sahte yemlerle balıkları kandırmaya çalışıyoruz. Bir gerçek yemin balığı cezbetmesi için tazeliği, ki bunda en önemli husus kokusudur, görünümü önemlidir. Av verimini arttıran en önemli yem tabiiki canlı yemdir. Öyleyse balıklar niçin balığa benzemeyen kaşıklara atlıyorlar. Piyasadaki kaşıkların hemen hemen hiç birinde göz, kuyruk, yüzgeç gibi balığa benzeyen taklit unsurları yok. GES leri piyasadaki en kalitesiz maket sahte ile bile yan yana getirdiğinizde elinizdeki sahte GES ten daha çok balığa benzemiyormu? Yani geslerin etkileyici bir görüntüsü yok gibi.
    Yalnız polyester oldukları için geslerden kırılan ışık ışınlarının balıklar üzerindeki etkisi tartışılabilir.
    Hiç bir sahte yemde balık kokmadığına göre geriye bir tek aksiyon dediğimiz sahtenin yüzüş hareketleri etkin özellik olarak kalıyor. Tatlı ve tuzlu suda suyun dibinde, ortasuda veya yüzeyde duran hareketsiz bir sahte yemi yiyecek bir balık bizim sularımızda yaşamıyor. İster slikon yemler olsun, isterse rapala diye adlandırdığımız maket balıklar olsun, isterse envayi çeşit kaşıklar olsun aksiyonları balığı cezbetmediği sürece yeme atlamazlar.

GES leri kıyıdan kullanıyoruz, makinanın çekiş hızını değiştirmemiz, kamışın çekiş esnasında esnemesi GES te bir nebze de olsa aksiyon değişmesine sebep olabiliyor. Bu unsurlar diğer sahteler içinde geçerli. Ben bir gesin aynı makina ile iki farklı kamışta aksiyonlarının farklı olduğunu tecrübe ettim.

Geslerin niçin tekne arkasından çekilmesi için tavsiye edilmiyor? Tekneden sahte yem çekerken biz tekne ile yem arasına en az gözkararı ile 30-35 metre mesafe bırakıyoruz. Genelde de bu mesafe av türüne, suyun derinliğine göre 30 ile 100 metre arasında değişir. Benim gözlemlediğim kıyıdan 40 metre ve daha uzun atışlarda Geslerin belirli bir mesafeye gelmeden aksiyon yapmadığıdır. Yani uzaktan gelirken dümdüz gibi geliyor. Kıyıya 25 metre gibi (göz kararı) aksiyon yapmaya başlıyor. Tabi bu aksiyona başlama mesafesi kamışınızın boyu ile, kamışı dik, suya parelel, veya su yüzeyine yakın tutmanızda alakalı.

Önceki mesajımda Geliboluda bir kaç farklı kişinin GES ürettiğini söylemiştim. Bu sahteler sadece Geliboluda üretlimiyor. Cam sahte adıyla değişik yerlerde de üretilip satılıyor. Bu arada yanlış anlaşılmasın, Geslerin reklamını yapmak veya kötülemek gibi bir niyetim yok. Ben geslerimi tek bir üreticiden temin ediyorum. Bu yüzden izlenimlerim sınırlı. Aktardığım kendi kullandığım geslerden edindiğim izlenimlerdir.

Ben dümdüz gelen bir sahtenin verimli olmayacağını düşünüyorum. Ancak dümdüz gelen sahteye balıkların göstereceği ilgi avlakta diğer türler ile rekabetin olması, balığın küçük gruplar halinde olması veya sürü halinde olması, balığın yumurtlama dönemi öncesinde olması gibi sebepleriyle değişkenlik gösterebilr.

7. Çıkrık

Çıkrık Yeni Üye

El yapımı olmaları dolayısıyla aksiyonlarında farklılıklar olabiliyor. Ama bu sahteyi özel yapan da bu zaten. Ben de Gelibolu'dan almıştım 2 tane. GES kullanıcıyla zamanla bütünleşen huyunu suyunu birlikte vakit geçirdikçe anlayabileceğiniz bir sahte. Bununla birlikte özellikle içinde bulunduğumuz mevsimde çok verim alınıyor. Henüz çok harcıalem olmasa da çeşitli yerlerden temin edilebiliyor. Geçenlerde gittigidiyor'da da rast geldim.

8. rapalacikral

rapalacikral Aktif Üye

9. Hyacinth

Hyacinth Üye

Bakın ne dikkatimi çekti Abiler Konu "Ges Kullanımı" diyerek açılmış yorum yazanların hepside "Ges" olarak yorumlamış.Yahu biride çıkıp şunun açılımını yapsada işi bilmeyen adam site site aranmasa nedir bu "GES" diye.Balık Sevdam'a üye olalı fazla olmadı ve burada duyduğum çoğu yabancı terimi hep internetten araştırarak öğrenmek zorunda kaldım (Acemi oldugum için) Rica ediyorum sizin gibi işini bilen insanlar için büyütülecek bir durum değil ama yeni başlayanlar için gerçekten izah edeceğiniz fazladan bir satır çok anlam ifade edebiliyor. (Kusur ettiysem affola ama faydası olacağı düşüncesindeyim)

10. Turuncu

Turuncu Aktif Üye

Ges: Gelibolu Sahtesi