Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göl kamışı ile alabalık avı

Konu, 'Balık Avı Teknikleri, Balık Nasıl Avlanır' kısmında gökala tarafından paylaşıldı.

1. gökala

gökala Üye

Elimde çeşitli oltalar var ama Akarsularda ben daha çok göl kamışını tercih ediyorum.Akarsuda Göl kamışı(porselensiz kamış) ile alabalık avında ne kalınlıkta misina kullanıyorsunuz. ben oskar ultra 0.20mm(20 lik) kullanıyordum bunu asso ultra 24 ile değiştirsem av verimliliği fark edermi? ikisi de 9kg civarı çeker yazıyor, ama benim tartıya bağladım oskar(0.20) olan 4.3kg da kopuyor asso(0.24) olan 5.2kg da kopuyor. 20 lik misina ile en fazla 1kg alablık aldım, yorma yapmadan hemen havaya kaldırarak. geçen gün göl kamışı ile 1-2 kg lık alabalığı 1 numara mepss takılı iken vurdu kancadan kurtuldu. ben genelde orta ve küçük akarsularda avlandığım için 1-2 metre misina bağlarım böyle takaşma azalır, yeme istediğim hareketleri verebilirim takılma olursa çıkramazsam kamışı misinaya paralel şekilde asılır koparırım. o yüzden örgü kullanmak istemiyorum bu misinalrda yetiyor bana. kamışın uç kısmının dolgu olması misinayı koparırken önemli, ama alablıık avı olduğu için ince dolgu olmalı. Sizce 24 lük misina ile göl kamışı kullanrak ne kadar ağılıkta alabalık alınabilr.? Malzeme alarken bana alablıkta 25 lik ve altı kalınlıkta misna avcıdır demişlerdi. Ama ana misina 50 köstek 35 ile alabalık alanda gördüm.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Haziran 2012
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hunterakrep

hunterakrep Üye

Kalitesine ve test değerlerine güvenebileceğin 0,18 ile 0,25 arası misinaları gönül rahatlığı ile kullanabilirsin. Zaten göl kamışları çok hassas ve esnek kamışlar o yüzden balıktan gelen darbeleri emer buda misinaya extra yük bindirmez. Ben de uzun zaman 3 metreya kadar göl kamışlarına fincan ve makina takıp alabalık avladım güzel trofe sayılabilecek balıklarda yakaladım misinadan yana sorun yaşamadım.

Piyasada 0-10 5-25 spin kamışlar var 2.10-2.40 kamışlarıda gönül rahatlığı ile kullanabilitsin.

4. gökala

gökala Üye

değin gibi göl kamışları esnek gücü emer fakat balığı hamleler yapmadan direk kaldırıp alayım dersem o zaman sorun galiba; misina 4-5 kg kaldırıyor ama bir kaç kg balığın ağırlığını ilk çekme ile bu ağırlıklara ulaşırsa. 1kg lık olanı 0.20 ile sorunsuz kamışı havaya kaldırıp aldım.(misinanın düğüm yerlerinden vs. zamanla yıpranmamış olmamasına dikkat etme şartıyla) daha irilerinde galiba biraz yormak gerekebilir kamışın esnekliğiyle, ama bazende bu sıradaki hamlelerle kaçabiliyor. göl kamışı dar takalaşık yerlerde daha etkili oluyor, ayrıca balığı havaya kaldırınca kaçma durumu pek olmuyor. yoksa elimde 1-10 atarlı kaşık oltası var,onu daha geniş alanlarda kullansım geliyor. göl kamışı ile av, kaşık oltası kadar heyacanlı olmayabilir ama göl kamışı ile av da zevkli bir avcılıktır.

5. ibrahim ünal

ibrahim ünal Üye

Abi bende göl kamışı almak istiyorum abi 4 ya da 5 metrelik esnek ve sağlam orta fiyatta yardımcı olur musun tavsiyelerini bekliyorum teşekkürler