Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gölde derede hangi kamış

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında alperserttas tarafından paylaşıldı.

1. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

Sevgili hobi dostlarım abilerim, derede gölde ve barajlarda balık tutmak istiyorum. gideceğim iki göl var birisinde çok güçlü ve büyük yayınlar var (tabiki hedef yayın, olmazsa sazan). kıyıdan atış yapacağım. hangi boy ve çekerde kamış önerirsiniz. (gece beklemeli yemli av olacak).

Diğeri de sazan avı için derede balık tutacağım bir kamış önerisi istiyorum. (sazanda at çek avı olur mu bilmiyorum büyük ihtimalle yemli av yapacağım).

Deniz için az çok bilgim var fakat gölde şimdiye kadar hep karacahil misali öylesine atılmış oltalarla tesadüfen tuttum. doğrusu nedir bu işin?

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Alper merhaba, Sazan da atçek olmaz.

Ben sazan için atçek takımlarımı kullanıyorum. Genelde Shimano Yasei Red Seabass 7-35, 2,40 m kamışı kullanıyorum. Benim gittiğim gölette balıklar en fazla 1 kilo olduğundan bana yetiyor. İlave malzemeye gerek görmüyorum

alperserttas bunu beğendi.
  4. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

Ben de spin oltası gibi mi kullanayım. Sazan için boili yapacakmışız. Büyük 50lik makine mi götüreyim abi. Atıp beklemeli av olacak mademki uzun kamış alayım göl çok büyük

5. zokacı

zokacı Aktif Üye

garp kamışları incele

6. Burak Kızılırmak

Burak Kızılırmak Daimi Üye

Hedef sazan ise 3 parça ya da taşıma problemi olmayacaksa 2 parça Sazan kamışları kullan
    Yok ben yayın avı da yapacağım dersen daha esnek ve sağlam kamışlar bulman lazım yayınla mücadele etmek için ben Savagear Predator 120 gr tavsiye ederim. Bende Epix v2 3 parça 3.5 lbs sıfır kullanılmamış bir kamış da almak istersen yardimci olurum.

7. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

Peki misina ne önerirsiniz. Yayın avına da gideceğim. Yayın hiç tutmadım merak ediyorum avını. Yem ne takacağımı da bilmiyorum ama araştırırım onu yine

8. Burak Kızılırmak

Yayın avı çetrefilli iş önce sağlam bir makine lazım ki sağlam bir misina sarabilsesin ama pahalıya mal olur bén basta sana el oltasi tavsiye ederim.

Yayın için iyi bir makine kamış edinirsen mutlaka mutlaka ip misina kullan el oltasinda ise 60 ya da 70 mm orta sert çok esnek olmayacak bir misina kullanmalısin.

Ben raw 65 üzerine berkley wiphlash 0.24 mm sarılı kullanıyorum. Kamış tercihim ise savagear mpp 120 gram genellikle irmak.

9. alperserttas

alperserttas Aktif Üye

Yayın için önerebileceğiniz yem türü var mıdır. Yada kanca numarası

10. Burak Kızılırmak

İri çapraz pala igne kullanacaksin minimum 06 numara olmali daha küçüğü iş yapmaz. Ayrıca iğneyi kaliteli al üzülme öyle direnç altında kırılacak eğilip bukulecek iğne olmasın dikkat et.

Derede irmak av yapacaksan sualtı şamandıralı takımı tavsiye ederim. Valla yeme gelince basta canli yem bulunamiyorsa özellikle sülük ama 4 5 tane takılacak şekilde yoksa kokusu olan her türlü yem de fayda var kesilmiş tavuk kafasıyla bile yayın avı yaptığımız oldu yani :)

11. deep_._blue

deep_._blue Üye

Alper kardeşim yayın avında takımlarının sağlam olması gerekır. Burak beyinde tavsıyesı olan 6/0 5/0 4/0 gibi ığneler kullanmalısın. küçük ığne ve küçük yem kombininde ufak balıklar rahat bırakmaz, büyük balıkta gelirse büyük ihtimal ile boş vuruş alırsın.
    oltanı attığın yerden 1kg,lık balıkta gelebılır 20 kg,da . 15 mart 15 hazıran arası yasaklı dönem sonrasındakı zamanlarda sülüğü severek yer. yanlız kan sülüğü olmasına dikkat et. sular biraz daha ısındığında kurbağaya hayır diyemez ozellikle gece avında . ve mutlaka yanına uzun gönderlı sağlam bir kakıç al. gece avları genellıkle tehlıkelıdır ne olacağı yada ne buyuklukte bır balık geleceği hıç bellı olmaz yanında işten anlayan bır arkadaşın olursa hem zaman gecer hemde bırbırınıze yardımcı olursunuz.

bulunduğun merada kerevit var ise mutlaka yem olarak kullan. benim avlandığım mera akarsu ,çok kokulu yemler özellikle gerekiyor bulabilirsem tavuk bağırsağı bulamazsam ufak baş hayvanın dalagını kullanıyorum iyi de verim aldım. yayının gözleri az görür ancak koku ve titresımlere karsı çok duyarlıdır bu söylediğim yemleri bulamaz isen merada bulunan yemlik balıklar işine çok yarar canlı olarak iğnede kalmaları ıstenen bır durumdur. avlanacağın yerin derın olmasına dıkkat etmelısın ırı balıklar derınde daha çok bulunur.

av limitimiz 90 cm ve bir adet ile sınırlıdır.

bir ricam olacak yayın çok büyüyebılen bir balıktır. bazen oltamıza hani 90 cm limit boyda değilde 80 cm balık gelır . işte o zaman avın büyüsune kapılmadan lütfen bu balığı zedelemeden sal.

Rastgelsin.

Selim_ist ve alperserttas bunu beğendi.