Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gölde spin kamış tavsiyesi

Konu, 'Kamışlar, Kamış Çeşitleri ve Özellikleri' kısmında gökala tarafından paylaşıldı.

1. gökala

gökala Üye

selam, ben mepps atmak için 180cm lik 2 parça dolgu kamış kullanıyorum. üzerinde 1-4lb yazıyor bu 2 kg kaldırabiilr demek mi bilmem ama 1-10 gr atışlarda etkin ve hassas. 10gr üzeri atışlar ağır geliyor. toplam 7 yüzüklü, remixon fanatic marka. 1-8 gr meppslar kullanıyorum.(0.20 monoflament misina kullanıyorum.) Daha çok akarsuda avlanıyorum ama yazın akarsuda adam acayip teliyor birde giydiğim tulummun sıcaklığı, yazın baraja takılmak daha mı iyi olacak bilmem.
    Bu takım gölde de iş yapıyor ama daha uzak atışlar için 240-300 gibi parçalı yada da teleskopik kamış düşünüyorum. Hedef alabalık.
    1) uzak atış da aynı uzunlukda,aynı atarlı parçalı kamış mı yoksa teleskopik mi daha etkin olur. parçalı kamışlar daha sağlam ve esnek diye biliyorum.
    2)bu iş için kullanılan meppse göre 1-10 atar uygun ama 5-25 atar kamış kullananlar da var bu uzak atışta çok fark eder mi?
    3) monoflament misinada 0.20 den aşağıya güvenemiyorum(0.20 kullanırım), örgü misinaya alışkın değilim 0.10 örgü misina kullansam atış mesafesi ve sağlamlık(kaliteli 0.20 monoflamente göre), kullanışlılık açısından nasıl olur.
    4)7 klavuz 180 kamış için çok mu atış mesafesi açısından fark eder mi.
    5) uzak atış açısından pek fazla fark olmaz ve av verimliliği açısından fark etmez gerek yok mu dersiniz.
    deneyimli alabalık avcılarından yorum bekliyorum,rastgele.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. gökala

gökala Üye

çok soru mu var diye mi bu alanda bilgisi olan az mı bilmem, pek cevap yok şimdilk. kaşıkla alablık avcılığında kafama takılan sorular bunlar. diğer balık avlarını biraktım oltaları sattım,hediye ettim. alabalık avı hem tutuş hem de lezzet açısından bir de bulunduğumuz çevre açısından daha çok ısparta ve antalya sınırları içersinde avlanıyorum, daha güzel geldi bana. tavsiye ederim.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tatlısu tecrübem hiç yok.
    Akarsular için kısa kamışlaqr kullanılması gerektiğini biliyorum.
    İş göl avcılığı olunca kamış boyunu biraz daha uzatmak faydalı olur. Tercihen 2,40-3,00 m arası..
    En ağır sahten 8 gr olduğuna max 10 gr atarlı bir kamış kullanman gerek. Gelebilecek güzel boylu gökkuşağı alalabalıkla daha iyi mücadele edebilmek, kafasını daha kolay çevirebilmek için sert aksiyonlu bir kamış tercih edilmeli diye düşünüyorum.

Kaliteli ve küçük bir makinaya sarılı 0,20 lik bir misina ile hakkından gelemeyeceğiniz alabalık olmak diye düşüğnüyorum.
    Rastgelsin

5. caberia

caberia Aktif Üye

bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışıyım anladığım kadarıyla sizin elinzideki takım ağaçlık ve bitki örtüsü yoğun olan yerlerde kullanmak için ideal sadece gölette daha uzağa erişmek için kullanacaksınız baraj gibi yerlerde sudan yüksekte olabilirsiniz ve daha uzun bir kamışla avlanmalısınız bunu isterseniz yemli (şamandıralı takım ) olarakta kullanabilrsiniz makinanız zaten varmış tek bir kamış kalıyor oda bu işler için idela olan bir kamıştır

istediğiniz ağırlığa göre ben bir tahminde bulunup seçim yaptım gerekli ihtiyacınızı siz karşılarısınız burdan diğer ürünlere bakıp

Shimano Nexave CX Trout 420 cm 8-12 gr Aksiyonlu Olta Kamışı | Shimano Teleskopik Olta Kamışları

6. gökala

gökala Üye

Shimano Nexave CX Trout 420 cm 8-12 gr Aksiyonlu Olta Kamışı :güzel kamış 420cm olduğu halde 200g ın altında ağırlığı varmış. uzak atışta çok iyi ama bence denize uygun, gölde 420cm uzunluk kamış biraz rahatsız eder diye düşünüyorum. daha önce 40-120g atarlı 420 daiwa surf kullamıştım ordan tahmin ediyorum, bir de bütçe olarak 100-110tl yi geçsin istemiyorum. bence uzunluk 300-240cm arası uygun olur. ilk tercihim parçalı kamışlardan yana ama taşıma sorunu var,115cm lik olta kılıfıma sığmaz.
    1-10 atarlı uzun bir teleskopik zor bulurum galiba, bulsan sağlamlığı ?
    avpazarım netteki 240 lık 1-11 atar sahimano catana kamış var ama uzak atışta farkı yeterince olurmu bilmem, bu sitede yok ama bunun 270 liğini düşünebilirm.
    örgü misinadan vazgeçtim 20 lik monoflamet misina yeterli. 0.10 örgü misina alsam üzerinde yazandan birazcık daha kalın olabiliyormuş, galiba takalaşmaya daha yatkınmış, aynı kalınlık momnoflamen misinaya göre atış mesafesi biraz daha düşükmüş vs.. dezavantaj ve avantajlarını okudum vazgeçtim. uzak atış için düşünmüştüm gerek yok.