Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göllere ve barajlara balık salımı

Konu, 'Göller, Barajlar, Akarsular ve Diğer Tatlısu Avlakları' kısmında enginson tarafından paylaşıldı.

1. enginson

enginson Daimi Üye

Ben pek tatlı su avından anlamam fakat bir kaç kere turna avına gitmiştim ve çok keyif almıştım. Eskiden çok duyardım Ömerli barajında çok turna olurmuş ama artık yok diyorlar sadece belli yerlerinde nadir çıkıyormuş. Şimdi merak ettiğim bazı göllere ve barajlara balık salındığını duymuştum. acaba talep edilse Ömerli, elmalı gibi ve ya başka şehirlerdeki göllere balık salınabilir mi? keşke öyle bir imkan olsa ve o bölgede bir iki sene av yasaklansa balık popilasyonu artsa süper olurdu. zamanında denetimsizlikten balık bırakmadılar güzelim barajlarda ve göllerde.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

ülkemizde göllere israil sazanı salımı yapılıyor bolca. iki üç sene içinde bu lanet balık, tüm çeşitliliği bitiriyor. ömerlide, eğridirde olduğu gibi. durum vahim yani :(

4. enginson

enginson Daimi Üye

İsrail sazanı tam başa bela. Turna balığının iç sulara salınımı bir ara yasak diye duymuştum ama bu İsrail sazanı turnadan beter. Turnanın hiç değilse ekonomik değeri var. eskiden ömerlide en az terkosdaki kadar turna var derlerdi. ama gerek tırıvırı laneti, gerek aşırı avlanma ve İsrail sazanı sayesinde şimdi neredeyse hiç yok.

5. 1onderozen1

1onderozen1 Üye

eğridirde 4'ü endemik, 28 farklı balık türü vardı, ıstakoz karideste cabası... sırf çiftlik kurma sevdasına 28 tür yok edildi. çeşit olmayınca izin alması kolay oluyor. bunu bildiklerinden israil sazanı salıyorlar heryere

6. fatih014

fatih014 Aktif Üye

Bu İsrail in balığı bile başa bela :)

7. vetburak35

vetburak35 Aktif Üye

Hocam balik salinimini Tarim Bakanligi yapiyor. Önemli nokta ; salinim yapilacak yerin habitati iklim şartlari katkisi ayrica salinacak balik türünün uyumlu olup olmaması. Eskiye göre biraZ daha fazla dikkat ediliyor bu hususlara. Tarım il müdürlüklerinde bulunan su ürünleri şubesiyle görüşüp somutlaştırabilirsiniz.
    salinacak bolgedeki dogal turlere zarar vermeyecek cins olmasi çok önemli.

8. enginson

enginson Daimi Üye

salınacak bölgede doğal tür kalmamış zaten İsrail sazanı sayesinde. aslında bir kampanya yapılsa belki dedim mevcud eski türleri yeniden canlandırmak adına. mesela turna, sazan gibi

9. asivolki

asivolki Aktif Üye

bence bol bol turna balığı ve deniz levreği hatta yayın balığı bırakılsa israil sazanından eser kalmaz bence. ha diyecekler ki bu seferde bu balıkların populasyonu patlayacak. arayın beni ben oraya gelip bir hafta kamp kurarım. botumla açılırım at-çek yapa yapa popülasyonu normale çeviririm zevkle siz hiç merak etmeyin :krsn: hiç değilse bu balıkların ekonomik değeri var yahu