Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Göztepe ile Konak sahili arası avlanmak için nasıl olta takımı gerekir acaba?

Konu, 'Türkiye Genelinde Bölgeler ve Avlaklar, Nerelerde Balık Avlanır' kısmında TEKNOTURK tarafından paylaşıldı.

 1. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  Merhaba,

  Kardeşim İzmir'de öğrenci ve orada balık tutmak istiyor. Bisiklet grubundan arkadaşı ile. Balık tutacakları sahil başlıkta bahsettiğim yermiş. Oradan ne tür balıklar çıkar acaba? Ona buradan bir olta seti göndereceğim ama nasıl bir kamış-makineye ihtiyacı olur diye öğrenmek istedim bilenlerden.

  İstanbul'da malum surf kullanıyoruz, İzmir'de gerek yoktur belki surf kamışa. Bir de bisiklet ile taşıyacak, biraz daha kısa kapanır olsa iyi olur gibi geldi bana. Boyu 1.81 kısa kapanır DAM steelpower iyi olur mu acep oraya, yoksa mantar saplı gibi olanlar yeter mi o sahillerde :)

  Yardımcı olacaklara şimdiden teşekkürler.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  Bir de çapari ve yemli takımları olarak nelerden göndereyim? Şamandıralı v.b.
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.774
  Beğeniler:
  6.712
  Şehir:
  İstanbul
  O bölgelerde balık tutmak aslında yasak Erkan. :D
  O bölgeler ağır metal kirliliği altında ama buna rağmen balık tutanlar var.
  Ormanda mantar toplayan çocuklar gibi ben yemek için toplamıyorum ki, satmak için topluyorum mantığıyla avlananlar da olabilir. :D
  İllede avlamak istiyorsa 100 gr atarlı bir kamış ve orta halli bir makina yeterli olur.
  Çok sayıda olta takımı bırakmaya müsait yerlerdir. Genelde herkes yemli takımlarla avlanır. En çok peşine düşülen balık Çipura'dır. Etrafta boru kurdu ve yengeç satanlar bulunur.
  Yakala bırak yapsın, arada Şileli Salih'e takılsın, onunla yakaladıklarını yesin :)
   
 5. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.774
  Beğeniler:
  6.712
  Şehir:
  İstanbul
  Gezer kurşunlu tek iğneli takım bence en iyisi
  Bulunsun diye de klasik 3 iğneli yemli takım gönderebilirsin ama dikkat et iğneler sağlam olsun.
  Çipuralar iğneleri dümdüz etmeleri ile ünlüdür. :D
   
 6. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  Şeref Abi, sağolasın bilmiyordum bunu ben, kardeşim de öyle. :) Başka avlak bulsunlar madem, tutup yemek isterler balıkları, temiz biryer lazım bize o vakit.

  Bornova'da oturuyorlar, bisiklet ile gidebilecekleri güzel avlakları sorayım o zaman bilenlere. Sanırım orda İstanbul'daki gibi uzağa atan iri balığı alır durumu pek önemli değil. Normal, hafif, 100gr atan, sağlam bir kamış ayarlasam olacak demekki. Makina olarak'da elimdekilerden hafif vericem bir tane, Silvara 55'lik kafa.
   
 7. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili Erkan bahsettiğiniz bölge yasak alan içerisinde kalıyor. Bu vesile ile diğer arkadaşlarımızın da bilgilenmesi için hatırlatmakta fayda var;

  BEŞİNCİ BÖLÜM
  Alan Yasakları ve Sınırlamalar
  Yer yasakları
  MADDE 12
  (6) İzmir limanında, Bostanlı Sazburnu ile Üçkuyular vapur iskelesi arasında çekilen
  hattın doğusunda kalan saha içerisinde her türlü su ürünleri avcılığı yasaktır.

  [​IMG]


  Konu ile ilgili olarak ben de İzmir Büyükşehir belediyesinin sitesinde (zmir Bykehir Belediyesi) konunun uzmanı kişilerin yapmış olduğu açıklamalar mevcut.

  Konu uzmanlarının da belirttiği gibi 60 yıl kirletilen körfezin hemen temizlenmesi olası değil. Bu konuda yapılan çalışmaların olumlu sonuç vermesi ise bizim adımıza çok büyük mutluluk. Tekrar yüzülebilen, balık avlanabilen o eski güzel günlerine dönmesi hem bu yörede yaşayan bizler hem de gelecek kuşaklarımız adına bir düş olmaktan çıkıyor. Bu konuya da en büyük destek vermesi gereken kişilerin de gene bilinçli amatör balıkçılar olarak biz olduğumuzu düşünüyorum.
  Yasaklar konusuna gelince; hepimizin bildiği gibi maalesef kıyı şeridinde her metre kareye neredeyse 1 kişi düşecek şekilde avlanma yapılıyor. Bu konuda ne bir uyarı nede bir uyarı levhası var. Bu arada körfeze ağ atanları ve tüm şikayetlerimize rağmen konuya maalesef ilgisiz kalan yetkili mercileri hiç saymıyorum. Hatta konu ile ilgilenen yok bile denilebilir. Bir çok kişi de “denizde sınır(hat) mı olur? Balığın sınırın içinden mi veya dışından mı olduğu alnında mı yazıyor” gibi bence bilinçsizce tabirler de kullanıyor.

  Bu konudaki yasaklar hepimizin sağlığını düşünerek konulmuş kurallardır. Belirtilen sınırlar içinde av yasağının olması; suyun kirli olması ve bundan da balıkların etkilenmesi sebebiyle, insanlara zarar vererek, çeşitli hastalıklara sebebiyet verebilme ihtimalinin yüksek olmasından dolayıdır. Ağır metal iyonlarının gıdalarda oluşturduğu kirlilikler konusuyla bilgilenmek isteyen arkadaşlar aşağıdaki linkten bilgi edinebilirler;
  http://www.ekolojidergisi.com.tr/resimler/8-1.pdf
   
 8. Bahadır Sarıca

  Bahadır Sarıca Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.073
  Beğeniler:
  59
  Şehir:
  İzmir
  Sevgili Erkan,
  Bornova'dan bisiklet mesafesi olarak Konak'a gitmeyi göze alıyorlarsa, sanırım İnciraltına da geçebilirler. Oldukça yakın. İnciraltı'nda karagöz, çupra(Klasik çupra takımı ile), at-çek ile levrek alabilirler.
  Ayrıca bir otobüs mesafesinde(Bornova'ya) Güzelbahçe 1. ve 2. limandan avlanabilirler.
  Şimdiden rastgele...
   
 9. TEKNOTURK

  TEKNOTURK Aktif Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  891
  Beğeniler:
  53
  Şehir:
  İstanbul
  @Tamamdır Şeref Abi, takımın sağlamından yollarım. İlk 2-3 sefer idare eder, baktı çok tutuyo, kendi ister zaten şöyle olsun böyle olsun diye :)

  @Bahadır Abi teşekkürler. Paylaştığın harita ve mekanları ileteceğim kardeşime.

  Forumun gözünü seveyim, hiç bilmediğim bir yerin ne-nerde-nasıl yapılırını şıp diye öğreniyoruz. Hatasız, dolanmadan, keyifle avlanmak kalıyor birtek kardeşime.
  Teşekkürler tekrar ikinize de :)
   
 10. m1976k

  m1976k Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  ortaca /muğla
  sayın hcm bornova niree inciraltı niree bu hem tehlikeli hem uzun hemde yorucu bir yolculuk olur. erkancığım kardeşlerinin yasak alanı dışında avlana bileceği yerler incir altından başla güzel bahçe sahil evleri diye gider buralara belediyenin otobüsleri çalışmakta bu arada zannediyorum hürmol arkadaşımız bu bölgelerin analizini daha iyi bilir bence özelden ondan bilgi alırsan sana sağlam meraları söyler..
   
 11. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  bende konuyu yeni gördüm,,sevgili Bahadır konuyu yeterince anlatmış,,ben göztepede oturuyorum,,o bölgelerde avlananlara dilimin döndüğünce anlatmaya çalışıyorum ağır metal içeren balıkların vucuta verdiği taribatı.......

  bornavadan metroyla konağa gelmek çok kolay ,,konaktanda aktarmayla inciraltı,,güzelbahçe,seferihisara gidebilir,ama izmirde istanbuldaki gibi kıyı balıkçılğı yok,,genelde gündüz isparoz ,lidaki avlıyabilirsiniz gecede levrek at-çek olabilir..

  ayrıca başka bir altarnatifte FOÇA dır ,,foçaya bornavadan metroyla HALKAPINAR oradan aktarmalı ALİAĞA metrosu eğer 90 dakikayı doldurmamışsan ESKİ FOÇA aktarmalı ve tek biletle gidebilisin...

  birde her hafta sonu ÇEŞME (50 tl) FOÇA(35 tl) öğle yemekli balık turları var,,
  şu ara çeşmede iri mercan,karagöz ve kalamar çıkıyor....
  rastgelsin....:):)