Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GPS & Deniz Navigasyonu (Akıllı Telefonlar ve Tabletler için)

Konu, 'Genel Konular' kısmında SworDFish48 tarafından paylaşıldı.

1. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Selam Arkadaşlar;
    Bu konuda sizlere Denizde kullanılan navigasyon cihazları hakkında bilgi verecegim, öncelikle taşınabilir akıllı telefonlar ve tablet pc ler için en populer ve en cok yaygın olan kullanımı basit "navionics" isimli programın kaba taslak nasıl kullanıldıgını ne işe yaradıgını elimden geldigince anlatmak istedim. Notebook PC ler için olan kısmını en yakın zamanda yeni bir konu ile anlatacagım.

Nedir bu program ne işe yarar özetleyecek olursak; Sığlıkları görebildigimiz, seyir hızımızı, gidecegimiz rotanın mesafesini,hava durumunu gorebilecegimiz, rota çizip gidecegimiz noktaya en kısa sürede gidebilecegimiz, balık tuttugumuz meraları işaretleyebilecegimiz vs... kısacası denizdeki en iyi yardımcınız diyebilirsiniz.

Bu program internet bağlantısı gerektirmez, telefonunuzda yada tabletlerinizde GPS özelligi olmak zorunda.

navionics kullanım:

benim kullandığım sürüm 2.5.7 ve bu sürüm üzerinden anlatacagım, daha yeni yada eski sürümlerde hemen hemen aynı bir kaç göresellik lerfelan farklı.

Genel olarak

a) çizdigimiz iki nokta arasındaki mesafe
    b) seyir hızımız
    c)haritanin ölçeği zoom ( - ve +) yaptıgımız zaman değişir.
    d) Zoom yakınlaştırma uzaklaştırma, elinizle ekrana dokunarak buyutme kucultme yapabilirsiniz.
    e) bu buttona tıkladıgımızda açılan pencerede yakınımızdaki restaurant,marina, alışveriş merkezler vs.. gibi yerlerin bilgilerini görebiliriz.
    f) bu buttona tıkladıgımızda cihazınızın kamerası açılır ve fotograf cekebilirsiniz cektiginiz fotograf harita uzerinde kırmızı ok neredeyse oraya harita uzerine kayıt eder haritamızda fotograf resmi gorebilirsiniz. menu-archive-photos adımlarından cektigimiz fotografları gorebilirsiniz.
    g) o an neredeysek orayı gosterir.
    h) resimlerde gorundugu gibi restaurant,demirleme yeri, vs.. lerin uzerine tıkladıgımızda bilgileri gorebiliriz.

Örnegin çatal bıçak resmine tıkladık.

New Season Restaurant isimli restaurantı gosterdi restaurant isminin uzerine tıkladıgımızda restaurantın telefon numarasını adresini gorebiliriz, add to favorites favorilere ekleme Distance Form Gps bulundugunuz yerden o yerin mesafesini ve derecesini gosterir. depth area açık mavi renkte 5-10m sığlık, land area sarı renk kumsal demek. üzerine tıkladıgımızda daha acıklayıcı bilgileri gorebilirsiniz.

Menu buttonu;

Bize gerekli olan kısımlar;
    Wind&Tides
    Archive
    Settings
    diger kısımları kurcalayabilirsiniz pek onemli birşeyler yok.
    Wind&Tides:
    eger cihazınızda internet bağlantısı varsa,
    Güneş doğma ve batma saati, Rüzgar Yönü ve şiddetini görebilirsiniz

[COLOR="red"]Archive:
    [COLOR="red"]Tracks: ana harita gorunumunde tracks buttonuna tıkladıgınızda ilerlediginiz yolu kaydetmeye baslar ve sizin talimatınızla kayıt ederseniz bu kısımda gorebilirsiniz.
    [COLOR="red"]routes: kayıtlı rotalarımızın bulundugu kısım
    [COLOR="red"]markers: harita uzerinde işaretledigimiz noktalar burada kayıt olur.
    [COLOR="red"]Photos : çektigimiz fotografların bulundugu kısım.

[COLOR="red"]Setting:
    [COLOR="red"]map overlay: tik attıgınızda aşağıda bulunan harita görünümlerinden satalite,bing,terrain gorunumlerinden herhangi birini seçebilirsiniz. Bu durumda haritanızda sarı renkte olan kara yı bu gorunumlerle değiştirebilirsiniz. cihazınızda internet bağlantısı olması durumunda bu görünümleri gerçekleştirebilirsiniz. Cihazınızda internet bağlantısı yoksa map overlay tik ini kaldırıp kullanmanız daha mantıklı.
    Bu kısımda dip ölçme birimini hız birimini yakıt birimini değiştirebilirsiniz.
    fuel kısmında, saatte yaptıgınız hızı ve makinenizin saatte kaç lt yazdıgını yazarak facebookta arkadaslarınızla paylaşabilirsiniz. benim kullandıgım uygulamada bu ozellik çalışmıyor çünki ben crackli free olanını kullanıyorum. Orjinal para ile satılan sürümlerde çalışıyormu denemek lazım. pek onemli bir detay değil zaten:)

[COLOR="DarkGreen"][U]A- Rota çizimi:[/U]

[IMG]http://imageshack.us/a/img442/3750/screenshot2012113019050.png[/IMG]

"[COLOR="Red"]Route" buttonuna tıklıyoruz ve açılan pencereden "[COLOR="red"]Create New Route" diyoruz.

[IMG]http://imageshack.us/a/img526/5564/screenshot2012113019082.png[/IMG]

bulundugumuz yerden(kırmızı ok) bir tık yapıyoruz ([COLOR="red"]1) goruyoruz ve gidecegimiz yere dogru [COLOR="red"]2-3-4-5 seklinde ilerleyebiliriz.

[IMG]http://imageshack.us/a/img267/2571/screenshot2012113019102.png[/IMG]

[IMG]http://imageshack.us/a/img812/8038/screenshot2012113019110.png[/IMG]

Sol altta" [COLOR="red"]Undo" buttonuna tıkladıgımızda en son noktadan geriye doğru cizdigimiz rotayı siler.
    [COLOR="blue"]Rotamızı kaydetmek için;

[IMG]http://imageshack.us/a/img248/7493/screenshot2012113022413.png[/IMG]

"Route" tıklıyoruz açılan pencereden "[COLOR="red"]Save Current Route" tıklıyoruz rotamız kaydedilmiştir.
    "[COLOR="red"]Delete current Route" tıklayınca cizdigimiz rotayı silmiş oluyoruz.
    [COLOR="blue"]Kayıt edilen Rotamızı bulmak için;

"[COLOR="red"]Menu" Buttonundan açılan pencereden "[COLOR="red"]archive" sonra "[COLOR="red"]Routes" i tıklıyoruz, açılan pencerede Kayıt ettigimiz Rotalarımızı Görüyoruz En alttaki rotamız en son cizdigimiz Rotadır.

[IMG]http://imageshack.us/a/img27/9805/screenshot2012113019195.png[/IMG]

[COLOR="Blue"]Rotamızı düzenlemek istedigimizde;
    "[COLOR="red"]Route" açılan pencereden "[COLOR="red"]Edit Current Route" diyoruz tekrar yukarıda anlattıgım gibi çizim yaptıgımız aşamaya geldik "[COLOR="red"]undo" ya tıklayarak en son çizdigimiz noktadan geriye doğru silebilir yeni noktalar ekleyebiliriz. Örneğin [COLOR="red"]6-7-8-9 ekleyelim. Tekrar kaydetmek için yukarıda anlattıgım işlemleri yapıyoruz.

[IMG]http://imageshack.us/a/img811/7522/screenshot2012113019255.png[/IMG]

[COLOR="blue"]Boş harita ekranına dönmek için;
    "[COLOR="red"]Route" sonra "[COLOR="red"]Create New Route" en son olarak tekrar "[COLOR="red"]Route" tıklıyoruz.

[COLOR="DarkGreen"][U]B- Oldugunuz yeri işaretleme:[/U]

Bir yere gittiniz çok güzel balık avladınız yada bir taş buldunuz kıyıdaki binalardan tepeciklerden kerteriz almak istemiyorsunuz bir dahaki sefere aynı yere aynı noktayı bulmak kolay olsun istiyorsanız bu ozelligi kullanmanız lazım.
    Bulundugumuz noktaya parmagımızla dokunuyoruz ve çıkan artının sağında bulunan soru işaretine tıklıyoruz, karşımıza gelen pencereden "[COLOR="red"]Add to Favorites" diyoruz. marker yazan kısıma tıklıyoruz ve bu noktayı daha kolay bulabilmek için birşeyler yazıyoruz.

[IMG]http://imageshack.us/a/img35/3962/screenshot2012113020285.png[/IMG]

[IMG]http://imageshack.us/a/img825/4802/screenshot2012113020315.png[/IMG]

Örneğin " mercan,karagoz bağla açıgı" yazdık kayıt tarihi ve koordinatları gorebiliyoruz, son olarak "[COLOR="red"]add" diyoruz ve yerimizi işaretliyoruz.

[IMG]http://imageshack.us/a/img59/1537/screenshot2012113022424.png[/IMG]

[IMG]http://imageshack.us/a/img266/6945/screenshot2012113020352.png[/IMG]

haritada işaretledigimiz noktayı goruyoruz, bu noktanın uzerine tıkladıgımızda noktayı kayıt ederken yazdıgımız kelimeleri gorebiliriz. Depth area dip derinligi bilgisi, "[COLOR="red"]Distance Form Gps" bulundugumuz yerden işaretledigimiz nokta arasındaki mesafe, derece ve yolu gosterir.

[IMG]http://imageshack.us/a/img705/7416/screenshot2012113020371.png[/IMG]

Önemli olan kısımları elimden geldigince açıklamaya çalıştım aklınıza takılan bir soru veya diger açıklama yapmadıgım kısımlardan merak ettiginiz yerler varsa sorabilirsiniz elimden geldigince yardımcı olurum:)

[COLOR="Red"]Bu programı yüklemek hakkında

[COLOR="DarkGreen"]Android cihazlar için:
    Android işletim sistemi olan ve GPS özelligi olan akıllı telefon veya tabletlerde kullanabilirsiniz. Gps olmayan android cihazlara yükleyebilirsiniz fakat sadece harita uzerinde gezinti yapabilirsiniz bulundugunuz yeri ve takip ettiginiz yolu rotayı gostermez. Kullandıgınız android işletim sistemi olan cihazınızın işlemcisi,ramı ne bağlı olarak programın kullanımındaki takılmalar kilitlenmeler değişebilir.
    Android marketten ücretli olarak indirebilirsiniz.
    Programı "[COLOR="red"]NAVIONICS EUROPE" şeklinde aratıp bulabilirsiniz.
    Programa ücret vermek istemiyorum derseniz özel mesaj atarsanız programı yükleyeceginiz linki yazarım. Bu konu içerisinde programın linkini verirsem Forumumuza ceza gelebilir.

[COLOR="darkgreen"]Apple Cihazlar için:

iphone 3gs, iphone 4, iphone 4s, iphone 5, ipad 2 ve yeni ipad de kullanabilirsiniz.
    itunesten "[COLOR="Red"]NAVIONICS EUROPE" yazarak programı yükleyebilirsiniz. kampanya vardı bir süre bitmediyse indirimli olarak yükleyebilirsiniz.
    Programa para vermek istemiyorum diyorsanız;
    Cihazınızın Jailbreak li olması lazım. Diyelim cihazınız jailbreak li muhakkak "installous" programını yüklemişsinizdir oradan "[COLOR="red"]NAVIONICS EUROPE" şeklinde arama yaparak programı bulabilirsiniz ve yeni versionu çıktığında update yapabilirsiniz.
    Bu program hakkında Sormak istediginiz soruları konu başlıgı altında sorabilirsiniz elimden geldigince yardımcı olurum.
    [COLOR="red"]Not: bazı online satış sitelerinde ve forumlarda ücretsiz olan programı ücret karşılığı kurulum yapıyorlar sakın o uyanıklara para kazandırmayın ücretsiz yayınlanan programı satıyorlar, neredeyse programı satan firmadan daha fazla kazanıyorlar.

Laptop için harita gps programının anlatımını yakın bir zamanda hazırlayıp yayınlayacagım.

Herkese iyi seyirler;)[/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]

memo18111 ve Dentex bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Eline sağlık.
    Cep telefonlarıyla deniz navigasyonu yapmak çok pratik görünüyor. Hem de ekstra bir masraftan kurtarıyor ki az bir para da değil aslında..

Bence burada en önemli husus cep telefonlarının şarjlarının sürekli kullanımda çok fazla dayanmaması. Bu da işi,avı, dönüşü zorlaştırabilir.
    Buna çözüm olacak eklentileri de (yedek pil, şarjlı kapaklar, solar kaynaklı güç kaynakları vs vs) teknede/çantada bulundurmak lazım..

Bence..

4. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Çok onemli Konuya değinmişsin abi, şarj olayı çok onemli bu programı kullanırken çok hızlı bir şekilde şarj tükeniyor. Yazdıgın yöntemleri kullanarak arkadaşlar bu programı kullanırken şarj bitmesine karşı önlem alabilirler. Ben şarjım full olsa bile bu programı kullanırken çakmaklığa takıyorum telefonu.

5. Zaptinamumkun

Zaptinamumkun Aktif Üye

Çok doğru benim tavsiyem seyir halinde iken mesafeniz 3 5 mil ise sürekli açık tutarak gidilmemesi sürekli bu programı açık tutarsanız iPhone 4 gibi cihazlarda pilin nasıl bittiğini anlamazsınız bu arada bende 2 yıldır bu programı kullanıyorum denizcinin cebinde olması lazım

6. levrekci

levrekci Üye

bu aplikasyonu iphone'a ücretsiz indirebilme imkanı var mı?

7. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Tabiki ucretsiz olanini yuklemeniz icin cihazinizin jailbreakli olmasi lazim. cihaziniz jailbreakli ise installous programindan "navionics europe" arama yaparak indirebilirsiniz.

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tam istediğim anlatım, benimde kullandığım bir program. Konuyu inceleyerek eksik bildiklerimi tamamlayacağım.

Eline sağlık Ahmet.

9. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Android işletim sistemi olan cihazlarınıza "Apptoide" aplikasyonunu yukleyip bu program aracılığı ile "navionics" programını indirebilirsiniz.
    europe 2.6.0 versionu ve europe HD yeni versiyonlarını bulabilirsiniz.

10. bacteria

bacteria Aktif Üye

güzel paylaşım ve detaylı anlatım.. elinize sağlık...

geçenlerde fethiyenin deniz haritasını alayım dedim.. x yatçılıkta var dediler.. 62 tl dediler o kadar para vereceğime bulurum bir application onu alırım dedim .. bu uygulamayı buldum ama bu konudan ve crackli olanından haberim yoktu.. mecburen ücretli aldım :mad: .. ama haritadan daha uyguna geldi ve çok daha pratik..

fazlasıyla hakediyor o parayı onu da söyleyeyim

bir gece tekne ile çıktığımızda o karanlıkta, zaten bulunduğumuz yerin her tarafı koy körfez, gözle önümüzü görmenin imkanı yok.. doğrudan bu program ile yol aldık.. o gece parasını fazlası ile hakketti ;)

tek handikap.. mesajlarda da dendiği gibi şarj olayı.. gps i açtığınızda su gibi içiyor şarjı.. yanımda yedek telefonla çıkıyorum :)

sonuç olarak süper bir program .. her eve lazım

11. SworDFish48

SworDFish48 Aktif Üye

Çakmaklı sarj cihazı ile şarj sorununu çözebilirsiniz...

.