Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Grida (Altın Lekeli Lagos)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında AKIN KAPTAN tarafından paylaşıldı.

1. AKIN KAPTAN

AKIN KAPTAN Editör Moderatör

Bu aralar benim için balıkçılık demek JIG demek. Bildiğim taşalarda gücüm tükenene kadar seğirtiyorum ama beklenen akya sürüleri halen gelmedi. Balık bulucuda güzel balıklar çizsede bizim zokalarlar ilgilenen pek olmuyor. Artık dip sırtısında da verim çok düşük. Denizin rengi bile değişti. Lodos fırtınalarını ve sağanak yağmurları bekliyorum.
    Bu kıtlığa rağmen ısrarıma dayanamayan bir lagos yakalamak kısmet oldu. Aynı taşta saatlerce tepindiğimi görünce dayanamamış gelmiş. Zıpkıncı forumlarında daha sık görülen, oltacılara nazlanan grida, vaktinin çoğunu taşlarda geçiren bir lagos türü. Bölgeci bir hayvan olduğundan aynı merada birden fazlasına rastlamak çok zor. Zaten istirye ve beyaz lagoslar kadar yaygın bir tür değil. Yeri yurdu belli olduğundan hertürlü avcının yoğun baskısı altında.

Zipkinci.com sitesinden alıntıdır.

Bu balıkta canlı yem tutmaya çalışırken çaparime yakalanan ve benim ilk defa gördüğüm sincap balığı (diğer adları hindistan balığı, naylon balığı). Kızıl deniz türlerindenmiş. Mercan resifleri ve mağaralarda yaşarmış. Vücudu çok kalın ve keskin dikenlerle koruma altında. Öyle lanet dikenleri varki balıkçılar bu balıkla uğraşmayı hiç sevmezlermiş. İngilizce adı "squirrelfish". Yabancı forumlarda orfoz ve lagos avında canlı yem olarak kullanıldığını okudum. Birdaha gelirse deneyeceğim.

Geçenlerde bodrumlu bir dostumdan öğrendiğim balıkçı atasözünü sizlerle paylaşayım. "BALIĞI HAVA TUTAR, BALIKÇI TUTTUM ZANNEDER". Hepinize rastgelsin.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. oktay16

oktay16 Moderatör

Tebrikler Akın abi, güzel bir akya raporunu okuyacağımı hissediyorum:) rast gelsin.

4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Akın, ne olursa olsun balığı bir şekilde buluyorsun. Bunda da araştırararak kendini geliştirmenin çok büyük etkisi var.

Artık balık avı sadece kısmetle olmuyor.

Ben Ata sözünü değiştireyim biraz, belki ilerde benim söylediğimde Ata sözü olur :D

"BALIĞI HAVA TUTAR, BALIKÇI HAVA ATAR" :D

5. KORBEY

KORBEY Yeni Üye

ÜSTADIM GÖZÜMÜZ ŞENLENDİ YİNE SAYENDE:)

6. löngöz

löngöz Daimi Üye

Tebrikler Akın,,eğitici ve bilgilendirici av olmuş,,sincap balığı ilginç,berber balığına benziyor ama daha farklı,,,,güney ege gridası hemen kendini belli ediyor....
    rastgelsin...:)

7. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Her nekadar "cik" avlarını sevmesemde, sizden ve değişik bilgilerle olması farklı.;)
    Keyifli avlarınız daim olsun.
    Sevgi ve selamlarımla...

8. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Akın
    Bir haftasonunu daha balıkla kapatarak önündeki çalışma haftasına göğüs ilerde, başın dik giriyorsun.
    Darısı başımıza. :)

9. Fatih Koç

Fatih Koç Daimi Üye

Tebrikler Akın gridayı jigle tuttuğuna göre ''attım ağzına gitsin boğazına'' olmuş olmalı tam :)
    Kolay kolay gezmeyen bir balık .. Tam yuvasına denk getirmiş olmalısın..
    Azmin çabaların buna ilaveten paylaşımlardaki bilimsel açıklamalarla gerçek bir kaynaksın sen bizler için..
    Son balık asker balığı değil mi..?
    Pek severim kendisini buralarda birçok acemi zıpkıncıyla dalga geçen arkadaş ufacık boyuna rağmen yuvalandığı kayayı kimselere kaptırmayan keskin dişli arkadaş..
    etide fena değildi :)
    Teşekkür ederim görsel şölen için..
    ve Çarşamba günü itibarıyla trofe akyalar dilerim..
    rastgele..

10. AKIN KAPTAN

Sağol Oktay. İnşallah haftaya.

11. AKIN KAPTAN

Orjinali belkide böyledir. Sağolasın Hamdi Abi.