Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güllük Çupra Avı Tüyoları Verecek Varmı?

Konu, 'Tekneden Balık Avcılığı ve Genel Teknikleri' kısmında engin1981 tarafından paylaşıldı.

1. engin1981

engin1981 Üye

Arkadaşlar 30 nisanda Güllükte balık çiftliklerine yakın birçok teknenin yanında bizde olta attık. yem olatak mamun sülünez ve yarım yengeç kullandık. yaklaşık 5 saat sonunda 9 kişiden sadece 3 kişi ortalama 700-800 gr civarı birer çupra aldık. İki tekne ötedeki bir vatandaş 15 dk da bir çupra çekiyordu. karşımızdakide 3-4 tane çekti. Çok çeken ne kullanıyor bilmiyorum ama karşımdaki midye kullanıyordu. sadece midye kullanıyor olmak bunu açıklamak için yeterli değildir sanırım.
    Buradaki çuprala yemi emiyormuş. da biz emdiğini nasıl anlayacağız. yardımcı olacak varmı bu konuda.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. i_gulistan

i_gulistan Aktif Üye

Hocam bunun açıklaması tecrübe zemin ve ksımet tir.Belki diğer teknenin saldığı yerin yapısı belki altında bir kaya felan vardır balıkların konuşlanacağı belkide kullanılan yem burda önem arz ediyor ben çipurada karides veya sardalya yı tek geçerim balık varsa iş yapar bir de doğru takım kullanmak gerekir çipura için kullandığın iğne ve kullandığın köstekte uygundur.Yani bu işin özetinde bazen yanyana birde kıyıdan olta atıyoruz biz çekemezken aynı yem aynı iğne hatta takımını bile benim bağladığım bir arkadaş balık alıyor bu işin özetinde tecrübe en öncede kısmet demekle açıklayabilriz :)

4. befalcon

befalcon Aktif Üye

En küçük emişleri hissedebilmen ve doğru zamanlama ile tasmalama yapman gerekiyor. Öncelikle tecrübe ön plana çıkıyor. Misinayı elde tutmak kısmen çare olabilir. Ancak sert misina seçmelisin. Kamış makine kullanacaksan; kamışın hassas olmalı ve makinende ince ip misina kullanmalısın. Bir de balığı toplamak için kurşun yerine yaylı kurşun kullanıp buna pellet hamuru sarman gerek. Çupra nazlı ise hiç hissettirmeden yemini de almasını bilir. Açsa zaten ikişer üçer atlarlar. Rastgelsin

5. Abdullah SÜRÜCÜ

Abdullah SÜRÜCÜ Daimi Üye

Bunun için ilk yapmanız gereken kesinlikle kamış kullanmamaktır... Yıllar önce cümbür cemaat gittiğimiz bir avda (kıyıdan) herkes kamışla avlanırken bir arkadaşım el ile avlanıyordu. Balıkları avlamak için kullandığımız mesafe 20-30 metreyi geçmiyordu... Hepimiz de aynı yemi aynı tarz köstekleri kullanıyorduk. Arkadaşımız 11 çupra alırken bizler yaklaşık 7-8 kişi birer en fazla 2 şer çupra almıştık. Hatta arkadaş dalga geçiyordu. Gelin oğlum gelin buradan atın balık burada diyor sonra bizim yerimize geçiyordu. Yine balık alıyordu :) Aradan yıllar geçti hala karşılaştığımızda aynı mevzuyu hatırlatır dalga geçer :) Sizi gibi kofti kamış balıkçıları. Kamış sıralamakla balık yakalanmaz der... Çupranın çok aç olduğu bir döneme denk gelirseniz kamışlıda kamışsız da balık alırsınız. Ama böyle günlere yılda en fazla 1 yada 2 kere denk gelirsiniz. Diğer günlerde çupranın yemi ağzına aldığı emdiği diye tabir ettiği anı yakalayarak tasmalamanız gerekir... Buda tamamen tecrübe... Ne yazıkki tecrübe dene şey ne okuyarak ne de satın alınarak elde edilen bir şey... Bileğinize kuvvet ve hassasiyet diliyorum. Bol çupralı avlar yapmanız dileğiyle...

6. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

Güllük körfezinde balık çiftliklerin yanında tekneden yengeç, karides, sardalye, mamun ve pellet yem dahil kullandığım halde ağustos ayında ( yıllık izinde ) çipura tutabilmiş değilim. Bu mevsimde deneyimli balıkçılar balığın derin sulara çekildiğini söylüyor. Mercan, kupez, levrek , kolyos ve kalamar dışında çipura yakalayamadım. şimdi yılan dili oltalar hazırladım. bakalım bir değişiklik olacak mı ?

7. havatemiz

havatemiz Aktif Üye

yılan dili olta .

8. ayarsiz

ayarsiz Aktif Üye

Merhaba Engin bey,
    Genelde güvercinliğe gitmekteyim aynı yerlere çiftlik yakınlarına gidiyor tekneler. Avlanma şekli şu aralar yılan dili midye yi iple sağlamlaştırarak yapıyorlar. İlk gördüğümde bende sinir olmuştum tek balıkla döndüm sonra araştırdım öğrendim midye ile tuttuklarını. Ben bir tane tutarken diğer teknelerdeki bir biri bir diğeri çekiyordu balıkları acayip sinir bozucu bir durum Midye yi kancaya iple bağlamak için bir kaç video var you tube da araştırırsan bulabilirsin. Tekrar giderseniz aklınızda olsun güvercinlikte her zaman yem değişikliği gerçekleşiyor, çupra mamun alırken yengeç yapıyor yengeç alırken midye yada palet hepsinden bulundurunuz yanınızda. Kolay gelsin iyi avlar dilerim.

9. Okyanuss

Okyanuss Üye

Çember iğne kullanmayı deneyebilirsiniz

10. engin1981

engin1981 Üye

Hocam sasamenin iki farklı iğnesi ve maruto nun bir iğnesini aldım aksam eve gidince bakıp size sorarım uygun mudur diye.teşekürler

11. engin1981

engin1981 Üye

Ferhat Bey teşekürler cevabınız için. İzmirden donmuş midye içi aldım buzlukta duruyor.Kaptanda midye ayarlayacağını söyledi. Bizde bulursak küçük yengeç bulamazsak ikiye bölüp yarım yengeç kullanacağız. ayrıca azda olsa mamun ve sülünezde alacağız. Midyeyi kancaya bağlama olayını söylemeniz çok iyi oldu sağolun. Biraz araştıma yapacağım bunu için.

ayarsiz bunu beğendi.