Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güllük Körfezi (12-15 Mayıs 2012) (Lüfer, Levrek, Kalamar, Çipura)

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Denizci Bora tarafından paylaşıldı.

1. Denizci Bora

Denizci Bora Üye

Saygıdeğer üstadlar ve arkadaşlar,

12-15 Mayıs 2012 tarihleri arasında Güllük'te bulunduğum zamanda vakit buldukça balığa gittim, fena da olmadı; çeşitli avlar yapma imkanı buldum.

Öncelikle 12 Mayıs günü çevreyi tanımak ve tahmin ettiğim çipuraları almak için mamunla hazırladığım yemli takımımı suda denedim. Öğle saatlerinde peşi sıra gelen kaba lidakilerin bir kısmını yemlide kullanmak için alıkoyarken bir kısımını da saldım. Sonrasında balık 14.00 sularında kesince ara verdim. Havanın kararmasına yakın tekrar deneme yapmama karşın bir tane daha kaba lidakiden başka bir vuruş alamadım. Çipura / kaba lidakilerimi yaşatmak ve yemlide kullanmak için yaptığım çipura havuzunda nasıl yüzdüklerini seyretmek çok zevkli idi. Gece mamunla özenerek hazırladığım yemli takımımı tekrar suyla buluşturdum. Uzun bir bekleyişin ardından olta bir anda sarsılmaya başladı. Derin sudan almaya başladığım balığın ağırlığını olabildiğince hissediyordum. Kiloluk bir Çipura geliyor diye düşünmeme karşın suüstünde parlamaya başlayan beden hiç de öyle görünmedi. İnce uzun parlak bedeni ile güzel bir levreği sudan çıkarmayı başardım.

İlk günün ganimetleri hazırladığım havuzda yüzerken :

Sonrasında bu gecelik yeter diyerek avımı sonlandırdım.

13.05.2012

Dünden aldığım levreğin hevesi ve suda gördüğüm kalamarların heyecanı ile hazırlıklarımı yapmıştım. Öncelikle bölgede olduğunu bildiğim lüferi de yoklamadan geçemezdim. İlk gün sahteme atlayıp da kaçırdığım lüferi halen unutmamıştım. Bu yüzden akşam ilk önce taze tırsi ile hazırladığım yemli takımımı suya gönderdim. Ardından yemliyi beklerken kalamar sahtelerimi iki köstekli takımımla suyla buluşturdum. Bir yandan at-çek yaparken bir gözümle de yemli takımımı kolluyordum. Bir iki saat sonra kahvemi almış keyif yaparak yemlimi izlemeye devam ederken bir de baktım kamış eğildi eğildi sarsılmaya başladı. Kahve bir yana ben olta başına, asıl asıl derken oltadaki boşluk lüferin geldiğinin habercisi idi; seri şekilde almaya devam ettim. Avlandığım yer su seviyesinden 6 metre yukarıda olduğundan kamışla almak zorda olsa lüferim livarımdaki yerini aldı. Gelen lüfer 38 cm boyu ile kendi rekorumu kırmama yetmese de çeşit açışından güzel, heyecanı boldu.

Şimdi sıra kalamara gelmişti; daha önce avlamadığım bu enteresan hayvan ben de ilgi uyandırmıştı. Bir yandan da kalamarı yem olarak kullanırsam neler alabileceğimin de merakı yok değildi. At-çek'e devam ederken 02.00 sularında oltamda güzel bir ağırlık hissettim. Tamamdı kalamarı almıştım; yalnız şu sudan sonraki 6 metrelik yükseklik beni endişelendiriyordu. Her yazıda kepçe ile sudan alın, yoksa düşer, narindir kolları, uyarıları aklımdaydı ama alınacak önlemde yoktu; şans artık diyerek yavaşça çekmeye devam ettim. Sudan çıkarken iyice zorladı oltamı, hiddetle tükürdü; ben düştü düşecek diye ne hızlı çekebiliyorum; ne yavaş çekiyorum bir an önce karaya alayım diye... Sonunda ilk kalamar geldi havuzuma girdi; şimdi lüfer, kaba lidaki ve kalamardan oluşan bir havuzum olmuştu :). Hemen sürü halinde gezinen bu balığın diğer dostları da bölgeyi terk etmeden oltamı attım. 2. atışta bir tane daha oltama bindi. Onu da havuzuma aldım. Ancak yarım saat daha denememe karşın sonuç alamayınca yemli takımıma yoğunlaşmaya karara verdim. Artık bir kalamar feda edilecekti. Biraz anatomi incelemesinden ve uğraşıdan sonra kalamar yemlerim hazırdı. Hava aydınlanmadan takımı suya gönderdim. Başladım beklemeye... arada bir birşeyler tırtıklasa da tam olarak yemi alamıyordu. Bunda büyük balık almak için yemleri büyük tutmamın da etkisi vardı. Tam gün doğarken olan oldu, kamışın ucu önce oynadı oynadı sonra sarsıla sarsıla zili çalmaya başladı. Heh dedim şimdi iri çipura veya bölgede olmasını umduğum bir akya geliyor. Tasmaladım ama o da karşılık verdi. Lüfer olmasından da şüphelendiğimden kaloma veremedim; ağır ağır mesafeyi azaltırken dibe basan deli fişekliği bana levreği hatırlattı. En sonunda dayanamadım kalomayı açtım. Biraz daha oynadıktan sonra son ana geldik. Balık yüzeyde kendini göstermişti tahmin ettiğim gibi kilo üstü bir levrekti. Amma zurnanın son deliğine gelmiştik çare yok 6 metre kaldıracağız. Haydi bakalım diye seri almaya çalışırken bir an makinanın kolu dönmedi öylece kaldı; kamış U olmuştu. Keşke keşke derken 2 metre kala kafa atarak misinayı patlattı. Suya düşüşünü ve derin suda yavaşça kayboluşunu unutamayacağım sanırım. Çok ahlandım; ama yapacak bir şey yok. Geceyi bir lüfer iki kalamar ve standart haline gelen kaba lidakilerle kapattım.

14.05.2012

Dün kaçırdığım levrek canımı sıkmıştı; bu sefer ne yapıp edip kepçe buldum. Gece 01.00 gibi kalamarla hazırladığım oltamı denize bıraktım. Bir yandan da eşimin de çok sevdiği kalamar sayımı artırmak için at-çek ile kalamar avıma başladım. Çok geçmeden İlk kalamar geldi; bu sefer daha ağırdan geliyordu; nitekim sudan çıkan kalamar yüzümün gülmesini sağlayacak nitelikte idi. Vakit kaybetmeden yine attım, bu sefer sudan çıkarken kepçemin menziline giremeden düştü; neyse dedim; devam... Bir üçüncü rastgeldi. Bunu almayı başarmıştım. İki kalamar havuzda pek anlaşamasalar da onları seyretmesi zevkli idi :) Gece 03.00 sularında yemli kamışa gelen sert vuruşlar heyecan yaratsa da bir çipura daha gelmişti. Gerçi kafa darbeleri ve verdiği his ile çekmesi zevkli idi ama dün geceki levreği unutturammıştı.

Sabah hava aydınlandıktan sonra Güllük'e ve bu güzel balıklara veda ederek ayrıldım.

Herkese rastgele...

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. mahmutignak

mahmutignak Aktif Üye

Çok güzel avlar gerçekleştirmişiniz.Ellerinize sağlık.Afiyet olsun

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

harika çeşit harika görüntüler ellerinize sağlık devamı rast gele :)

5. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Bora, güzel çeşitleme yapmışsın :)

6. oktay16

oktay16 Moderatör

Güzel av olmuş bora, beklentilerin dorultusunda bilinçli avlanmak daha büyük keyif, tebrik ederim.

7. cagatay.

cagatay. Üye

Bu kadar çeşidi ancak balıkçıda görebiliyoruz.Kalamar gözü fotografı harika.
    Kısmetiniz daim olsun.

8. wolf

wolf Aktif Üye

süper balıklar.süper resimler

9. BİROL

BİROL Daimi Üye

Maşallah diyelim nazar değmesin.

10. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Bora
    Çok güzel avlar yapmışsın.
    Mera da bereketliymiş.. :)
    Her zaman rastgelsin

11. m1976k

m1976k Aktif Üye

Tebrikler arkadaşım daha ne olsun bundan sonrasına afiyet olsun denilir heralde ....