Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

gümüldür fiyaskosu

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında pisimiyav tarafından paylaşıldı.

1. pisimiyav

pisimiyav Üye

merhaba sevgili arkadaşlar malum yaz iyiden iyiye kendini göstermeye başladı ve banada bahçe sulama yapmak için gümüldür yolları gözüktü.yaklaşık 1 aydır gümüldürdeyim ve havalar malesef rüzgarlı yağmurlu seyretti.havalar iyi oldukça ve fırsat buldukça bende botla ava çıktım.bu sene çok umutluydum çünki değişik avlanma yöntemleri uygulayacaktım.heyecanla yeni yöntemlerimi denemek için süngerburnu sıçanadası kanlıada bölgelerinde avlanmalar yaptım.hangi yöntemi denediysem sonuç alamadım.resmen denizi kurutmuşlar ne kadar zehirli av değeri olmayan balık varsa hepsini yakaladım ama bir türlü istediğim gibi hedef balığım olan çupra antenli mercan sinarit türü balıklardan yakalayamadım.son zamanlarda kanlıadaya dip başı efes tatbikatı yapıldığı için tepemden geçmeyen helikopter savaş uçağı kulağımda patlamayan bomba kalmadı.az daha kim vurduya gidecektim.yaklaşık 10 defa ava çıktım ve toplamda 6 çipura 2 kolyoz 1 sargoz 1 ısparoz sayısını bilmediğim köpek balığı 10 vatoz 2 trakonya 2 ahtapot 1 mığri 1 adet siyah çorap ( parmak yeri yırtık ) tutabildim.

OLTA SİSTEMİ : kendi yöntemim 8 li sıralı denize yatırma şeklinde 60 lık anabeden misinaya 35 lik kösteklerden oluşan 8 adet maruto iğne

MERALAR : gümüldür kanlıada sıçandası süngerburnu açıkları derinlik ortalama 60 -100 metre arası denemeler.

NOT : amatör balıkçılıkta 6 adet iğne sınırı var biliyorum ama olmayan balığa sınırı koysan ne olur.mecbur kaldım ve biraz limitleri zorladım.

AVLARIMDAN KARELER

GÜMÜLDÜR ORTAKÖY AÇIKLARI YAKLAŞIK 1 METRE KÖPEKBALIĞI

KANLIADA 1 METRE KÖPEKBALIĞI

YAKLAŞIK 6 KG AHTAPOT

ORTAKÖY SÜNGERBURNU ARASI 1.5 METRE KÖPEKBALIĞI

KANLIADA UFAK BOY KÖPEKBALIĞI

TATBİKAT

YAKLAŞIK 750 GR ÇUPRA

uthmani, balkes19, zaad ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. hawk17

hawk17 Aktif Üye

Sevgili Hasan kardeşim;Her ne tuttuysan tuttun vede bunlar için seni yinede tebrik ederim..lakin eğer bu avlarını bahse konu 60-80-100 metrelerde deniyorsan ve hala çupra tutuyorsan seni ayrıca tebrik ederim.Havalar bayağı ısındı artık ve bizim boğaz sularında bile bu derinliklerde artık avlanılmıyor.maçula yönteni ile çupra tutmaya çalışşanını da buralarda hiç görmedim.Daha ziyade kışın derin sularda mercan avında kullanırlar bu olta yöntemini..Bence sen mercan 20-40 mt çupra için ise 5-20 mt aralıklarını denemelisin diye düşünüyorum..rast gelsin arkası her daim bol gelsin..

pisimiyav ve Bledax bunu beğendi.
  4. pisimiyav

pisimiyav Üye

merhaba sevgili mehmet abicim.her alanın ve bölgenin kendine has koşulları vardır ve bende ona göre hareket etmekteyim.bizim gümüldür yapısı itibari ile kumluk ve erişteliktir.bu yüzden troller gırgırlar ağcılar duman etmiş balık bırakmamışlar. benim düşüncem ve bölgemdeki balıkçılar dahil herkesin değerlendirmesi zaten balık yok var olan balıkta sular ısınmaya başladığı için derine kaçtıkları yönündedir.daha öncelerde 5-20 metreler dahil deneme yapmadığım yer kalmadı.güncel bu derinliklerde av yapan tekne veya kıyıdan av yapanlar dahil her an takipteyim tek bir balık daha alan yok.genelde orta suda gopez var.çipura sinarit mercan gibi balıkları incelediğimde genelde bu balıkların dipte tavuk gibi eşelenerek yemlendiğini gördüm.zaten dikkat ederseniz üçlü klasik oltalarda genelde balık hep en alt taraftaki iğneyle yakalanır.

öyle bir sistem yapmalıyımki tüm oltaların ruhunu taşımalı ve hepsinin avcılık yeteneğini tek bir noktada barındırmalı dedim.tekniğimi açıklamak istemediğim için eksik anlattım buda yanlış anlamalara sebeb vermiş olabilir.biraz detaya girersek sistem çapari tarzı sıralı iğnelerin seyirtme yerine paragat versyonuyla dipte yatırılması esasına dayanıyor.hem çaparinin hem paragatın hem üçlü klasik olta hırsızının hem bırakmanın hepsinin en vurucu yanlarının birleşmesine dayanıyor.8 li iğne sistemini balığın olduğu yere gerekli ağırlık ayarlarıyla paragat gibi yatırılmasıdır.misina renginden tutunda cinsine ve köstek uzunlukları ve aralarındaki mesafeye kadar kendine has ayarları vardır.yani dipte 8 tane iğne belirli aralıklarla yatar konumda beklemektedir.ben bu yöntemle balığın çok zayıf olduğu alanda dahi çok iyi sonuçlar aldım.ama vermeyince mabud ne yapsın mahmut hesabı balık hiç yoksa brucelee tekniğinide uygulasan ne fayda.az sayıda balık derinde az olan kaya bölgelerine kaçmış.balık olmayınca ortada ortalık avcı yunus köpekbalığı gibi balık kaynıyor.bende kendime 60 -100 metrelerde iş yapan kaya mera araştırmaları ve denemeleri yaptım.bu yöntemle geçen sene yakaladığım 39 cm 1.650 gr çipura resmini paylaşayım.

balığı fırın tepsisinden kuyruğu taştığı için dikey olarak tepsiye koyduk.diğer iki küçük balık iğnenin geri döndürülemez şeklinde zarar verdiği için mecburen alıkonuldu.

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Hasan.
    Sonuçta yokluk ortamında bile bir kaç balık yakalamışsın.
    Bazılarını ciddi bir heyecan ve adrenalin yarattığını tahmin edebiliyorum.
    Trol ve gırgırlar kendi bindikleri dalı kesiyorlar ama farkında değiller.
    Devletimizin de pek umurunda olduğunu düşünmüyorum ben bu durumun.
    ..

pisimiyav bunu beğendi.
  6. süheyl

süheyl Aktif Üye Gold Üye

Tebrik ederim müadele iyidir azda olsa sonuç var çok güzel....rasgele

pisimiyav bunu beğendi.
  7. pisimiyav

pisimiyav Üye

teşekkür ederim şeref ve süheyl abi değerli yorumunuz için.

NOT : arkadaşlar yazmayı unuttum köpekbalıklarının tamamı denize geri salınmıştır.büyük boylu olanlar bota ve bana zarar verme ihtimaline karşı köstek veya bedenden olabildiğince balığa yakın noktadan kesilip denize geri yollandı.hatta sadece köpek balıkları değil benim için av değeri olmayan tüm balıklar titiz bir şekilde öncelik benim güvenliğim baz alınarak denize geri yollandı.onları denize zarar vermeden geri salmanın kıvrıla kıvrıla gözden kayboluşlarını seyretmenin heyacanı yaşandı.sadece ufak boy köpekbalığı 15-20 saniye sersemce denizde bocalandıktan sonra tekrar derinlere gitti.6 kg ahtapot dahil hepsini saldım.sadece yiyeceğim çipura sargoz türü balıkları alıkoydum.bana burda köpekbalıkları ahtapotları getirmemi ticari değeri olduğu falan söylendi hiç biri umurumda değil.bu balıklar canlı varlıklar ve o kadar saf ve güzellerki.hiç bir maddi bedel o güzelim varlıkları yaşam alanlarından koparmaya değmez.ben sadece ailemle yiyebileceğim kadar av değeri olan balık peşindeyim.bu yüzden başımı yastığa koyduğumda vicdanen kendimi daha huzurlu hissediyorum.

not : çok sık köpekbalığı vatoz türü balık yakaladığım için üzüntüden ve istediğim balıkları tutamamanın verdiği tepkiden videolarda of çektiğim anlar oldu.ama bunlar balıkların çekerken vermiş olduğu aksiyondan iri bir lahoz akya trança gibi beklentinin boşa çıkmış olduğu için üzüntümden ve kısmende sinirimden vermiş olduğum tepkidendir

Son düzenleme: 4 Haziran 2016
    uthmani bunu beğendi.
  8. Mustafa 1'sen

Mustafa 1'sen Aktif Üye

Tebrikler Hasan bey.. Az da olsa yüzünüz gülmüş buna da şükür :) Darısı diğer av daşlara diyelim..

pisimiyav bunu beğendi.
  9. pisimiyav

pisimiyav Üye

mustafa bey güzel dilekleriniz için teşekkür ederim

ortada tamamen balık yok denemez Allah bereket versin ama birazda umduğumu bulamadığım için sanki ukala bir tavırla sonucu beğenmemişim gibi olmuş.benim kastettiğim ortalama sabah en erken 5 en geç 7 arası ava çıkıyorsun.kışın yaptığın düşündüğün bütün planları tek tek uyguluyorsun.avcılık adına ne varsa yapıyorsun tek başına botu motoru malzemeleri indir bindir temizle yapıyorsun bunun ortalaması günlük tek bir çipura veya benzeri bir balık dahi yakalamıyorsun.insan bunca çabanın karşılığını alamadığı için hem üzülüyor hemde denizlerimizi bu hale getirenlere karşı öfke duyuyor.devletteki yetkililere bakınca bir sonraki kuşağın neslin bu durumu kurtaracağı şeklinde duyarsız kalmasıda eklenince insan iyiden iyiye soğuyor bu sevdadan.Allah amatör balıkçının yardımcısı olsun ne diyeyim.üç tarafımız denizlerle çevrili ama avdan günde iki adet orta halli balıkla dönünce nerdeyse göbek atacağız.

10. Mustafa 1'sen

Mustafa 1'sen Aktif Üye

Estafurullah Hasan bey sanırım yanlış anlaşıldım.Şimdi altta hepinizin bildiği üzere bende bir yerde gördüğüm vatandaşın birinin benzer avından bir kare paylaşıyorum.Şimdi bu şahsı muhterem ilk avında veyahut 3. seferde baracüda diyebileceğimiz balığı alı koymuş lakin öyle bir balığı alı koyup da diğer ufakları alı koymak ne derece doğrudur tartışmaya nacizane gerek yok diye düşünüyorum.Velhasıl sizinde yakındığınız hepimizin de yakındığı aynı konu.Ben bu durumları göz önünde bulundurarak buna da şükür yine avınızda size selam verilmiş,yüzünüz azda olsa gülmüş.Hepimizi kas ederek söylüyorum ki limit üstü bile olsa ki ben ispendek diye adlandırdıkları ve yahut bu vatandaşın tutmuş olduğu yerel ismiyle turna dedikleri bu arkadaşın alı koyduğu nice balıkları suya geri iadesini yapmış olarak söylüyorum ki büyüyüp büyüyüp bize tekrar selam versinler diye, dediğiniz gibi gelecekte sportif olarak bu tutkuyu tadıyla yaşamaya devam edelim diye.Eğer farkına varmadan sizi yanlış düşüncelere sürükledim ise özrü borç bilirim.Saygılarımı Sunarım.
    olta_balikciligi-fotogaleri-252-980-h-.jpg

pisimiyav bunu beğendi.
  11. pisimiyav

pisimiyav Üye

yok yok mustafa kardeşim kesinlikle yanlış anlamadım siz çok güzel ve doğru bir yorumda bulundunuz.ben sadece avlardan beklediğim verimi alamadığım için sizin yorumunuza cvp verdikten sonra açılan paragrafı fırsat bilerek sonucu beğenmemişim gibi hatalı yazımımı düzeltmek istedim.tamemen benle alakalı.güzel yorumunuz için tekrardan teşekkür ederim