Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gümüşlük Avları - 2

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

 1. John Dory

  John Dory Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  20 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  31
  Bayram öncesi İstanbul kıyılarındaki sessiz bekleyiş, bayram için yapmış olduğum Gümüşlük planının heyecanını bir kat daha arttırıyordu. Malum, balık olmayınca balıkçı kendini malzemeye verir, ben de öyle yaptım. Haftalar öncesinden eksiklerimi tamamlamaya, kafamda planlar yapmaya başladım. Genel inancım balığa ne kadar büyük beklentilerle giderseniz, o kadar büyük hayal kırıklığıyla döneceğiniz yönündedir. Buna rağmen kendimi alamadım, kurdukça kurdum, hayal ettikçe ettim. Her şey eksiksiz olsun istiyordum. Gümüşlük civarında yem bulma sıkıntısı yaşamamak için İzmir'den boru kurdu sipariş ettim. Gitmeden bir gün önce babama taze kalamar almasını rica ettim. Gümüşlük'te ihtiyaç duyabileceğimi düşündüğüm her şeyi İstanbul'dan tedarik ettim. (Buna rağmen gittiğimde en temel eksik olarak yapacağım ava uygun iğnemin olmadığını farkettim.) Yapabileceğim tüm hazırlıkları tamamlamıştım, artık sadece benim Gümüşlük'e gitmem gerekti.

  Bekleyiş esnasında günler biraz zor geçti, ama en nihayetinde Çarşamba gecesi Bodrum'daydım. Eve 1 gibi girdim, takımlarımı son bir kontrolden geçirdim. Ertesi sabah için babamın bir arkadaşı da benimle beraber balığa gelmek istiyormuş. Biraz gecikmeyle sabah 6 gibi onu da alıp yola koyulduk. Takımlarımız çift köstekli klasik dip oltası ve 40 gram gezer kurşun tek iğneli takımlardı. İğne eksiğini evde şansına bulduğum kıyıda köşede kalmış birkaç tane 5 numara Mustad 496 ile giderdim. Ancak ilk gün deniz bize tamamen hayal kırıklığı yaşattı. Erişteler yüzünden gezer kurşunlu takımın çalışmadığını gördüm. Bu sırada ufak balıklar iyice azıtmış, daha da sıkıntı verir olmuştu. Sonuç olarak saat 9 gibi eve elimiz boş olarak döndük. Umutlarımı akşama saklıyordum. En kötü ihtimalle, geçen sefer yaptığım melanur avlarını tekrarlarım diye düşünüyordum. Akşam dondurulmuş mamun, sardalya, boru kurdu ve kalamardan oluşan zengin menümle iskelenin yolunu tuttum. Avlanma yöntemi yine 0,25 naylon misina, 2-3 gramlık kıstırma kurşun ve tek iğneydi. Ancak ne yazık ki geçen sefer büyük keyif yaşatan melanur ve sargozlardan da eser yoktu. Yine de umutlarımı ertesi sabah için koruyup eve döndüm.

  İkinci bayram sabahı, saat 5.30 gibi uyandım. Hazırlıklarımı tamamlayıp sahile varmam saat 6'yı bulmuştu. Bu sefer tek oltamı kalamar ile yemleyip, spin kamışımla da kıyıdaki avcıları yoklayacaktım. Tercihlerim Rapala XRap Sub-Walk S, Savage Gear Sand Eel, Strike Pro'nun modelini hatırlayamadığım (internette de bulamadım) bir sahtesiydi. Denemeye Strike-Pro ile başladım ve daha ilk atışta balık kıyıya çok yakın bir yerde oltaya bindi. Balığın büyük olmadığı belliydi ancak verdiği mücadele çok güçlüydü. Yine de çok zorlanmadan balığı kıyıya getirdim. Kıyıya alırken balığın ispendek olduğuna kesin gözüyle bakıyordum ancak balığı karaya çıkardığımda bunun bir akya palazı olduğunu gördüm. Sahteye sırtından takılmasından ötürü de normal direncinin ötesinde bir mücadele vermişti. Niyetim tabi ki çok daha büyük boylara ulaşabilen bu ufaklığı denize iade etmekti. Sirkülerde akyanın minimum limitini bilmiyordum, bunun da pek bir önemi yoktu zaten. Balık küçüktü. Sirkülere sonradan baktım, akyanın limiti 30 santimetreymiş, balık limitin üstündeydi ancak 40 cm de olsa benim balığı alıkoymak gibi bir niyetim yoktu.

  [​IMG]

  Yine de oltama ilk kez teşrif eden bu balığı salıvermeden önce biraz incelemek istiyordum. Bir yandan da balığın beslenme saatini kaçırmak istemiyordum. Balığı geçici olarak yanımdaki kovaya koydum. Ancak 15 dakika sonra kovaya baktığımda balık maalesef ölmüştü. Balığın bu kadar çabuk öleceğini tahmin etmiyordum, yakalar yakalamaz salmadığım için pişmandım. Bu arada sahtemi Rapala XRap'e çevirdim. Havanın aydınlanmasına yakın güçlü bir vuruş da ona aldım. Balığın yaklaşık 20 metre ilerimde sahteme yaptığı hamleyi ve kuyruğunu gördüm. Ancak atlayan balık her neyse maalesef sahteye yakalanmadı. Yine de balığın yarattığı o çırpıntıyı görmek bile keyif almak için yeterliydi. Ardından tekrar bir vuruş alamayınca, hava da iyiden iyiye aydınlanınca spin denemelerimi bıraktım. Bu sırada yemli oltaya da orta boy güzel bir sargoz gelmişti. Onu da alıp avı noktaladım.

  [​IMG]

  Önceki akşamki iskele denememden sonuç alamayınca bu sefer denememin saatini değiştirmeye karar verdim. Tüm herkes uykudayken ben sabaha karşı 3.30 gibi iskelede yerimi almıştım. O derin sessizlikte olta atmak gerçekten çok keyifliydi. Atar atmaz gelen vuruşlar saat seçimimin doğru olduğunu gösteriyordu. Av beklediğim kadar verimli olmasa da 5'e kadar bir melanur, iki sargoz çekmiştim. Ardından spin denemelerime başlamak için yemli avı bıraktım. Maalesef sabah yemli olsun, sahte olsun ne denediysem sonuç alamadım. Kovada canlı olan iki sargozu da önceki gün istemeden alıkoyduğum akya palazının karşılığı olarak evlerine geri gönderdim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Ertesi ve son günkü denemem de aynı plandaydı. O denememde de porsiyonluk ayarda bir çipura ve iki sargozla son buldu.

  [​IMG]

  [​IMG]

  Akşam İstanbul'a dönmeden önce koyun açık denize bakan arka kısmındaki kayalıklardan spinle denemelerim oldu. Hafif çalkantılı deniz gün batmak üzereyken harika bir av ortamı oluştursa da netice vermedi.

  Büyük beklentilerle gittiğim balık seferi, genel inanışımı doğrulayarak beklentimi vermemişti. Yine de deniz her seferinde akşam 3 kişilik ailemi doyuracak kadar balığı da benden esirgememişti. Bir dahaki seferim 29 Ekim'de... O zamana kadar İstanbul'da hasret kaldığım lüfer ve palamutların peşinden koşacağım.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. horasanlı

  horasanlı Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  735
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  Pendik Güzelyalı
  Tebrik ederim çok güzel bir av olmuş Dolu dolu yaşamışınız tatili.
   
 4. Ümit

  Ümit Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  610
  Beğeniler:
  66
  Şehir:
  İstanbul ve Silivri
  Tebrik ederim Emre,

  "Genel inancım balığa ne kadar büyük beklentilerle giderseniz, o kadar büyük hayal kırıklığıyla döneceğiniz yönündedir. Buna rağmen kendimi alamadım, kurdukça kurdum, hayal ettikçe ettim"

  bu söylemine aynen katılıyorum, acaba fazla beklentiye kapılmadan mı avlarımızı gerçekleştirmeliyiz, artık ben bu şekilde düşünmeye başladım, aslında hayal kırıklığı olarak değilde, mutlu olamamak mı diyelim? Tekrar tebrik ederim, bu güzel raporun içinde ayrıca teşekkürler...
   
 5. enis59

  enis59 Daimi Üye

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.211
  Beğeniler:
  4
  tebrikler harika bir av olmuş
   
 6. John Dory

  John Dory Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  20 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  31
  Teşekkürler.

  Ümit abi,

  En güzel avlarımı balığa yanıma kova, livar almadığım zamanlar yapmışımdır desem yeterince açıklayıcı olur herhalde :) Mutlu olamamak mı demeyelim çünkü ben oradan tek bir balık dahi tutamadan dönseydim bile mutlu olacaKtım. Önemli olan o heyecanı yaşamak, balığı ha vurdu ha vuracak diye beklemek. Yoksa balığın oltaya gelmesi, onu çekmek saatler süren avın zaman olarak en fazla %2-3'ünü oluşturan kısmı. Asıl keyif sabahın 5'inde güneşin doğuşunu izlemek, denizin üzerinde avlanan balıkları takip etmek...
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.553
  Beğeniler:
  9.494
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre güzel avlar yapmışsın, Gümüşlükte senden daha güzel raporların geleceğine inanıyorum :)
   
 8. ahmet10

  ahmet10 Aktif Üye

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  397
  Beğeniler:
  107
  Güzel bir rapor...
  İstanbul için size şimdiden rastgele:)
   
 9. haydibalıga

  haydibalıga Aktif Üye

  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  138
  Beğeniler:
  0
  Tebrikler Emre. Yüksek vasıflı düşüncenden ve uygulamandan.

  Hırs ve yüksek beklenti hep mutsuzluk vermiştir ne mutlu sana mutlu olmanın yolunu bu genç yaşında bulmuşsun.

  Daim olsun.
   
 10. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.749
  Beğeniler:
  6.689
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre
  Bana göre bayramı bayram yaparak kutlamışsın.
  Balık az da olsa, çok ta olsa bana göre en önemlisi olta ucundaki titreşimi beklemek, onu hissetmek.
  29 Ekimde daha iyileri rastgelir inşallah
   
 11. Emre

  Emre Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  5
  Devamı geleceği belliydi Emre tebrikler. Git gide çeşitler artıyor.