Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gümüşlük Avları - 5

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

 1. John Dory

  John Dory Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  20 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  31
  Her işte bir hayır vardır derler...

  Sahte balığım daha ilk atışımda baş üstünden kıyıya tonozlamış teknenin halatına takıldığında içimden bir ses bunu diyordu. Gecenin 3'ünde eve girmiş, vaktinde uyanamama korkusuyla uyumamış, saat 5 civarında hava henüz aydınlanmadan her zamanki avlağımda yerimi almıştım.

  "Bu sayede belki başka avlağa gider, orada balığı bulurum" diye düşündüm. Ama önce zifiri karanlıkta denize girip oltamı takılı olduğu yerden kurtarmam gerekiyordu. Ne kadar gece denize girmekten korkmasam da, etrafta in cin top oynarken, kapkaranlık suya girme fikri çok hoşuma gitmiyordu. Hava aydınlanana kadar burada öylece bekleyecek halim de yoktu. Kaderime razı olup göğüs hizama kadar gelen suya girdim ve oltamı kurtardım. Hazır suya girmişken olduğum yerden birkaç atış yapmaya karar verdim. Açığa yaptığım ikinci veya üçüncü atışta balık sert kafa darbeleriyle oltanın ucundaydı. Sakin ve sorunsuzca balığı kendime yaklaştırdım. Ancak tam balığı alacağım derken bedenin sonundaki klips kamışın uç halkasına takıldı. Suda olduğum için balığı elimle almak durumundaydım ama balık oltanın bedeninden faydalanarak bana yaklaşmıyordu. En sonunda balığı bu şekilde alamayacağımı anladım. Oltayı suya batırdım, bedene eriştim, balığı kafasını sudan çıkartmamaya özen göstererek kendime çekip yakaladım.

  Onunla ilk tanışmamız, çiftlik balığı olarak tezgahlarda yerini almasından öncesine dayanıyordu. Büyüdüğüm, balıkçılığı öğrendiğim sahil kasabasının balıkçı tezgahlarında nadiren görünürdü. Ama göründüğünde tezgahtaki palamutlar, lüferler tüm ihtişamını kaybeder, yanında adeta bir istavrit gibi sönük kalırlardı. Bahsettiğim balıklar en ufağı 8-9 kilo olan Karadeniz levrekleriydi. Ama bu balıklar senede sayılı defa tezgahta boy gösterir, bunun dışında trofe boyutlarda olmayan levreklere rastlamak mümkün olmazdı. Yakaladığım onca lüfer, palamut arasında bir gün o levreklerden birini denk getirmek en büyük hayalimdi. Kıyı yollu sırtı çekerken gelen her vuruşta içimde bir umut doğar, gelenin lüfer veya palamut olduğunu gördükten sonra içimdeki umut, buruk bir mutluluğa dönüşürdü. Onca sene ne yaptıysam ne ettiysem olmadı, Karadeniz'den levrek çıkarmayı başaramadım.

  Elimde tuttuğum balık çocukluğumda balıkçı tezgahlarında gördüğüm ebatta olmasa da, onca senelik hayalimin sonucuydu. Aynı avlaktaki ısrarlarım sonucu belki de umudumun en az olduğu, beklentimin en düşük olduğu zamanda çıkagelmişti. Orada olduğunu en başından beri hissediyordum, denedim, sabrettim ve aldım.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Balığı karaya bıraktıktan sonra at çeklere devam ettim. Birkaç atış sonrasında balık yine oltanın üstündeydi. Biraz mücadeleden sonra kendini iğneden kurtardı ve uzaklaştı. Hedefime çoktan ulaştığımdan en ufak bir üzüntü hissetmedim. Güneş artık etrafı aydınlatmaya başlamıştı. At çeki bırakıp yemli oltaya döndüm. Ne de olsa gelirken aklımda iri çupralar vardı. Denizden madya topladım. Bu mevsimde kıyılarda harami balıklar çok olacağı için madya, kalamar gibi dayanıklı yemler kullanmakta fayda vardır. Ancak benim iğnelere taktığım madyalar saniyeler içinde oltadan süpürülüyordu. Geçen sene başıma bela olan ufak balıklar bu sene işin dozunu kaçırmışlardı. Güneşin de iyiden iyiye yakmaya başlamasıyla avı bitirdim.

  İlerleyen günlerde at-çek ve yemli avlarıma devam ettim. 3. günün sabahı, yine güneş doğmadan yaptığım denemelerde oltama iki minik ahtapot misafir oldu. İkisini de incitmeden evlerine gönderdim. Yemli avlarda ise hüsrana uğradım. Kaydadeğer hiç balık alamadım.

  [​IMG]

  Son günümde rüzgarın biraz azalmasını fırsat bilerek denize çıktım. Buna rağmen dalgadan dolayı koyun dışına çıkabilmek mümkün olmadı. Ben de koyun içinde yemli olta ile avlandım. Kullandığım mamunlar çok bayat olduğu için verimli bir av yapmak mümkün olmadı. Tek tük çektiğim karagözlerin arasında oltam bir ara dibe takılır gibi oldu. Oltayı biraz zorlayınca dipten kurtardım, ancak oltadaki ağırlık devam ediyordu. Gelenin ahtapot olduğu belliydi. Kısa bir mücadelenin sonunda ahtapotu küpeşteden kepçeledim. Bir ara gözümde ahtapot ızgarası canlansa da, bu güzel canlıya kıyamayıp denize iade ettim.

  [​IMG]

  [​IMG]

  İlk günkü avın bana denizin hoşgeldin hediyesi olduğunu biliyordum. Daha önceki gelişlerimde de hep güzel balıkları geldiğim akşamın hemen ertesi sabahı almış, sonraki günlerde ise çabalarım sonuç vermemişti. Nitekim bu sefer de ilerleyen günlerde hayalini kurduğum avların hiçbirini gerçekleştiremedim. Canlı yem ile uzun olta planım dinmek bilmeyen sert poyraz nedeniyle, kıyıdan gerçekleştirmeyi düşündüğüm çupra ve melanur avlarını ise balığın merada bulunmaması sebebiyle yapamadım. Halbuki hiçbir şey avlayamasam bile geçen sene iskeleden yaptığım melanur avlarını garanti görüyor, sadece bu av için tatili dört gözle bekliyordum. Balık olmamasının yanı sıra iskelede balık tutmanın da yasaklandığını öğrendim. Yasağın sebebini bir belediye görevlisine sorduğumda olta atma bahanesiyle iskeleye gelenlerin iskeleyi ve denizi pislettiğini söyledi. Kendisine neden balık tutmayı yasaklamak yerine, etrafa ve denize çöp atmayı yasaklamadınız diye sordum. İşin bu yanı pek düşünülmemiş olacak ki, yine aynı cevapla karşı karşıya kaldım. Tatmin edici bir cevap almanın mümkün olmadığını görüp konuyu uzatmadım. Ancak maalesef belediyenin haklı olduğu bir nokta var ki, o da sadece Bodrum'da değil, Türkiye'nin hemen her yerinde birçok balıkçının arkalarında birçok çöp, yem ve artık olta malzemesini bırakarak gittiği gerçeği. Balıkçıyım diyenin her şeyden önce doğaya saygılı olması, canlılara zarar verebilen ve çevrenin görüntüsünü bozacak her türlü davranıştan kaçınması gerekir.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.763
  Beğeniler:
  6.700
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre.
  Anladığım kadarıyla bu senin ilk levreğin. Hayırlı olsun.
  Devamı da en kısa sürede ve çok daha irileşmiş olarak gelir umarım.
  Aradığın balıkları bulamamış olsan da onların peşinden koşabilmiş olman bile bence düşlediğin tatilin gerçekleşmesi.
  Temizlik konusundaysa haklısın. Aslında bu sadece balıkçılara mal edilemeyecek kadar derin. Başta piknikçiler, çekirdek çitleyip yere tükürücüler, biz balıkçılar, sıradan hiç bişey olmayan insanlar vsvs. Herkes eline ne geçerse ya denize, ya yola..
  Yakında lüfer sezonu başlayacak. Bugün oturduğumuz o banklar akşam olunca avcıların yem kesme tahtaları haline gelmekte. :(
  Devletimizin tüm birimleri ise denetleyip düzenlemek yerine yasaklamayı seçiyor. Seçiyor ama pisleyen bir olmayınca yasaktan sonuç gelmesi de mümkün değil.

  Nice nice mutlu yıllara Emre.. :)
   
 4. balıkoltası

  balıkoltası Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  4.625
  Beğeniler:
  3.821
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre ilk levreğin hayırlı olsun. Çok sevindim. Darısı başıma diyeyim. Zira gruptan levrek tutamayan ben kaldım bir tek :)

  Rastgele.
   
 5. hunter

  hunter Daimi Üye

  Yaş:
  47
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  3.970
  Beğeniler:
  650
  Şehir:
  İstanbul-Pendik
  Sevgili Emre tebrik ederim kardeşim.

  Çok hayal ettiğin Karadeniz Levreği almana bende çok sevindim,insan düşleyip gerçekleştirdiği bir şeye ulaştığındaki mutluluk tarif edilemeyecek bir duygudur. :)

  Umarım diğer hedef balıklarınlada tez vakit karşılaşır ve bu sevinci yaşarsın.
  Selamlar.
   
 6. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  13
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  Avlarından dolayı tebrik ederim Emre , ahtapotları salman bilinçli balıkçılık , soyun devamı v.s den öte çok insani bir davranış bunun içinde ayrıca tebrik ederim. İnanıyorumki Karadeniz' dede istediğin gibi avlar yapacaksın ve burada olduğu gibi harika bir rapor yazacaksın bende yine bir çırpıda zevkle okuyacağım. Ellerine sağlık..
   
 7. İrfan

  İrfan Moderatör

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  4.010
  Beğeniler:
  384
  Şehir:
  Bursa /Mudanya/Osmangazi
  Tebrikler sevgili Emre,ilk levreğin hayırlı ve uğurlu olsun.devamına rastgelsin.:)
  selamlar..
   
 8. Orhan Küçükbiçmen

  Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

  Kayıt:
  16 Ekim 2010
  Mesajlar:
  1.509
  Beğeniler:
  26
  Sevgili Emre kardeşim bu güzel avını, yakışıklı levreğini, çok güzel bir fotoğraflı raporunu anlatımını ve bizlerle paylaşımını tebrik ediyorum,senden yakında trofeler bekliyoruz, sevgiler, hoşçakal.:):):)
   
 9. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.557
  Beğeniler:
  9.496
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre, levreği kapmışsın :)
   
 10. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  Marmaris
  Tebrikler Emre. Doğum günün kutlu olsun.
   
 11. Selahattin

  Selahattin Moderatör Yönetici

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  2 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  7.982
  Beğeniler:
  4.431
  Şehir:
  Şişli, İstanbul
  Tebrikler Emre ilklerin tadı her zaman başka devamına daha güzelleri nasip olsun rastgele kardeşim:)