Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Gümüşlük Avları

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında John Dory tarafından paylaşıldı.

 1. John Dory

  John Dory Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  20 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  31
  Ailemin Nisan ayında Bodrum Gümüşlük'e taşınmasından bu yana fırsat buldukça sık sık yanlarına gidip geliyorum. Ancak genelde kaldığım sürenin haftasonuyla sınırlı olmasından ötürü bugüne denk ciddi bir avlanma denemesi yapamamıştım. Nihayet yıllık izinden istifade rahat rahat olta atmak için fırsat buldum.

  Yeni avlak, yeni balıklar, yeni takımlar... Kaç senedir balık tutarsanız tutun, gittiğiniz yeni avlağın acemisisinizdir. Bu noktada tecrübe uyum sağlama hızını belirler. Karadeniz'de ilk lüferimi 9-10 yaşımda tutmuşumdur. Karadeniz için hemen hemen 15 senelik bir tecrübem söz konusu.. İstanbul'a yerleşeli ise 7 sene oldu. Buradaki ilk 1-2 senemde zaten çok sık Ereğli'ye gidip geldiğim için İstanbul'da kıyıdan olta atma gereği duymamıştım. Yani Boğaz ve çevresi kıyı avcılığı için de tecrübemin geçmiş 5 seneye dayandığını söyleyebilirim. Bunun dışında Marmara'nın geri kalanı, Ege ve Akdeniz için tecrübem sadece bir kaç sefer olta atmaktan ibaret. Ege ve Akdeniz'i daha çok bu denizlerde yaptığım dalışlardan tanımaktayım.

  Ailemin yılın büyük bölümünde Bodrum'da yaşayacak olması ve Ereğli'de bağlı olan teknemizi de buraya taşımamız benim balıkçılığım için de yeni bir sayfa açmam anlamına geliyor. Hem kıyı, hem açık deniz avlarında başarılı olabilmek için katetmem gereken uzun bir yol var. Açık deniz taşlarını, kıyı avlaklarını ve kısmen yeni yöntemleri öğrenmem gerekiyor.

  Daha önceki gidişlerimde burada çeşitli gözlemler yapma fırsatı bulmuştum. Bölgede avlananlarla yaptığım sohbetlerde koyun içinde genellikle kefal ve sarpa çıktığını, bunun dışında pek balık olmadığını belirtmişlerdi. Gümüşlük koyunun içi sıklıkla erişteliklerle kaplı. Bu yüzden klasik dip oltasını her yerde çalıştırmak mümkün değil. Bu gittiğimde her şeyden önce maske-şnorkel yardımıyla dip oltasıyla avlanmaya uygun yerleri tespit ettim. Uygun avlak olarak eriştenin nispeten seyrek olduğu, 1 metrelik sığlıktan 8-10 metreye dik inen bir yamacı seçtim. Sığ olsun, derin olsun tüm derinliklerde yamaç bölgeler her zaman daha fazla balığın dikkatini çeker. Hemen her sabah 5.30-9:30 arasında bu bölgeden olta attım.


  [​IMG]


  Takımım beden ve köstekler 0,28 FC misina olmak üzere, çift köstek 5 numara Owner Seigo'dan ibaretti.


  [​IMG]


  Yakın çevreden taze mamun, boru kurdu gibi yemleri bulmak mümkün değildi. Turgutreis'ten almış olduğum dondurulmuş mamun ise kıyıdan atışlar için hiç uygun değildi. Yem olarak çoğunlukla taşların arasından topladığım madyaları ve balıkçıdan aldığım kalamar ayaklarını kullandım. Bu bölgeden alabildiğim tek kayda değer balığı da kalamar ayağıyla aldım. Bunun dışında kullandığım tüm yemler, sağlamlığıyla ünlü madya dahil olmak üzere ufak balıkların hışmına uğradı. 5 gün bıkıp usanmadan yaptığım kıyı denemelerinin 2. günü sabah hava aydınlanırken aldığım kilo civarı çipura Gümüşlük'ün bana hoşgeldin hediyesi oldu.


  [​IMG]


  [​IMG]


  Diğer günlerde buradan yapmış olduğum denemeler sonuç vermedi. Almış olduğum birkaç lidaki, ufak sargoz ve çeşitli türlerdeki ıskarta balığı denize iade ettim.

  Dip yemlisi haricinde gündüzleri iskele dibinde görmüş olduğum melanurlar bana kırk takla attırmış olmalarına karşın oltama yüz vermemişlerdi. Turgutreis'teki malzemeciye bu balıkları nasıl yakalayabileceğimi sorduğumda bana kıbrıs oltasını önermesi pek aklıma yatmamıştı. O kadar uyanık bir balığı kıbrıs gibi kaba bir takımla yakalamak bana pek mümkün gelmiyordu. Şansımı bir de gece denemeye karar verdim. Takımı olabildiğince sade tutarak bu huylu balığı ürkütmemeye çalıştım. Malzemecinin bana önermiş olduğu 0,35 misina yerine 0,24 naylon misina, kıstırma kurşun ve kıstırmanın 15 cm kadar altına koyduğum tek iğne ve dondurulmuş mamun ile avlandım. Akşam karanlık çöktükten hemen sonra beklediğim vuruş oltanın ucundaydı. Tartıda genelde 250-350 gram civarı olan bu balıkların oltada verdiği mücadele tarifsizdi. Melanurların arasında gelen sargozlar da çok iri olmamasına rağmen ava renk katıyordu. 2 gecelik avımda ufak sargoz ve melanurları, ve av sonunda kovada canlı kalan tüm balıkları denize iade ettim.


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  [​IMG]


  Bu sırada oltama takılan kardinal balığını da (Apogon imberbis) fotograflayıp denize iade ettim. Gündüz dalışlarında kaya gölgelerinde ve mağaralarda sıkça rastlanan bu balık, gece buralardan çıkarak aktif biçimde avlanıyor.


  [​IMG]


  Bu avlar dışında yine dalışla yerini tespit ettiğim bir çupra merasında şansımı denedim.. Avlağın derinliği 7-8 metre civarı, ve dibi tamamen eriştelikti. Avlakta bulunan kilo ve üstü çipuralar daha ziyade orta suda geziyorlardı. Şamandıralı stoperli düzenekle takımı eriştelerin üzerinde tutup bu çipuralardan birkaçını avlamayı hedeflesem de bu konuda başarılı olamadım.

  6 günlük av maceram son tutmuş olduğum bu melanurlarla sona erdi. En başta dediğim gibi acemisi olduğum bir deniz için çok da kötü sayılmayacak bir başlangıçtı. En azından yanımdan geçen diğer oltacıların "Burada böyle balık çıkıyor muymuş?" diye şaşırması bile yetti. Tekneyi denize indirdiğimizde çok daha büyük tecrübelerin beni beklediğine eminim. Şimdilik bu kadar...
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Emre

  Emre Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  5
  Emre tatilde harika iş çıkardın.
  Günbegün telefonla gelen raporlarla heyecanlandım ve mutlu oldum.
  Karadeniz ve marmaranın ardından ege sularını da keşfetmiş bulunuyorsun, ama daha egede alınacak çok yol var :)
  Eline sağlık.
   
 4. Murat BİLGE

  Murat BİLGE Aktif Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2010
  Mesajlar:
  850
  Beğeniler:
  11
  Şehir:
  İstanbul/Eyüp
  ''Şimdilik bu kadar derken..''
  Daha ne olmasını bekliyordunuz? veya daha ne olsun?
  Paylaşım için sağol.
  Anlatımda geyet güzeldi.
  Tekneyi indirdiğinde ne olacak merek etmeye başladım.
   
 5. balıkoltası

  balıkoltası Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  4.624
  Beğeniler:
  3.821
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre. Çipura ve melanurlar çok güzel gerçekten. Tekneyide indirince orda dahada güzel avlar yapacağına inanıyorum. Rastgele.
   
 6. Arif

  Arif Aktif Üye

  Yaş:
  48
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  417
  Beğeniler:
  117
  Şehir:
  İzmir
  Tebrikler Emre.. Tebdil-i mekan olmuş, her zaman ferahlık vardır derler.. Ege avlarının da zengin geçeceğini ümit ediyorum..

  Görüşmek üzere..
   
 7. John Dory

  John Dory Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  20 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  31
  Sağol Emre. Umarım bir gün beraber de gitme imkanımız olur. Çok yakın zamanda her türlü avı yapma şansımız olacak.

  Teşekkürler. Şimdilik bu kadar derken bu daha ilk ciddi denememdi. Umarım bundan sonrası çok daha iyi olacak.
   
 8. Emre

  Emre Aktif Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  155
  Beğeniler:
  5
  Her türlü ekiman ve Full teknik destek ile hizmetindeyim :)
   
 9. John Dory

  John Dory Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  20 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  87
  Beğeniler:
  31
  Sağol Birol. Umarım öyle olur.

  Arif abi sağol. Çeşitlilik bakımından Ege gerçekten çok şanslı.
   
 10. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.756
  Beğeniler:
  6.696
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler Emre
  Çok güzel bir deneyim olmuş
   
 11. erkan85

  erkan85 Üye

  Yaş:
  32
  Kayıt:
  16 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  31
  Beğeniler:
  0
  tebrıkler guzel avlara imza atmışssınz...