Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güney Ege Jig Takımı Yardımı

Konu, 'Jigging (Vertikal Jigging) Jig İle Balık Avı Teknikleri' kısmında knnkc77 tarafından paylaşıldı.

1. knnkc77

knnkc77 Yeni Üye

Sevgili balık sevdalısı dostları,
    Biraz uzun olacak olan konumuz için yardımlarınızı ister genel, isterseniz madde olarak sunarsanız benim ve benim durumumda olan birçok balık sevdalısına yardımcı olacaksınız. Şimdiden ilginize teşekkür ederim…

Öncelikle kısmen kendimi tanıtayım:
    Okuma Raw II 40 makara , Okuma V Sistem 2.70 10-40 kamış, Sufix 832 Advanced Superline 0.20mm- 13.5 kg /30 lb çekerli ip misina, Berkley trilene 0.30 mm 8,3 kg/18lbs shock leader düzeninde muhtelif markalı 12-28 gr rapalalarla Karadeniz (Samsun) ve Güney Ege (Dalaman, Göcek…)meralarında avlanan at-çek avcısıyım.
    Aynı zamanda yazın Güney Ege’de kaldığım dönemde(1-1.5 ay)6-7 metrelik pancar motorlu tekneyle Göcek Koyları, Göcek Adaları, Yassıca Adalar, Zeytin Ada, İnlice çevrelerinde, zannediyorum 70-120 metrelerde mercan, barbun vs. avlıyorum.

Şimdi gelelim asıl meseleye: JİG…
    1. Geçen seneden beri içimde kalan ve yaz yanaştıkça beni gıdıklayan bu disiplin, öcelikle yukarıda belirttiğim koylarda , Fethiye açıklarına çıkmaksızın (malum altımızdaki pancar motoru…)yapılabilir mi? (Yapılamasa bile bir yolunu bulup bu sene deneyeceğim )

2.Makina, Kamış, ip ,leader ve yem konusunda özellikle bu meralarda (Fethiye, Göcek ) deneyimi olan arkadaşların yardımı…
    Birçok forumda çok sayıda yazı okudum ve kismen makinamı belirledim. Bir orta seviye okuma kullanıcısı olarak yaşadığım birkaç olumsuzluktan dolayı fiyatta en az iki kat fark olmasına rağmen bu defa shimano almaya kararlıyım gibi…
    Belki de jig’den daha ziyade (yukarıda belirttiğim pancar motoru sebebinden dolayı) mercan avlarında kullanacağımdan da dolayı okuma saina 3 10000’i diskalifiye ederek shimano biomaster sw 8000pg’ ye karar kıldım.
    a) Sizce her iki avcılıkta da(mercan-jig)kullanabileceğim bir makına mıdır, seçim doğru mudur
    düşüncelerinizi ,tavsiyelerinizi bekliyorum.
    b) Aralarında ciddi fiyat farkı olmasına rağmen okumanın 24 kglık bir drag kuvveti var. Sizce
    makine seçiminde drag ne kadar önemli; okuma abartıyor mu?(Önceki makinem okuma trio 40 ikinci sezon kullanımda (ki bir sezon benim için en fala 2 ay) iki kiloluk bir turna/ıskarmoz/baracuda dan 15 dakika sonra ikinci o kuvvette ki balıkta tabiri caisse dişli sıyırdı ve ipe yapışım derken… L)
    c) Okuma ömür boyu garantili. Özellikle Cengiz Balıkçılık’a gönder J. Peki ya sorun yaşarsanız
    shimano da durum nasıl? Kaç yıl garanti ve nereye gönderiyosunuz? (Tabii böyle bir bilgi gereksiz de diyebilirsiniz J)

3. Makaraya spinde de oldukça memnun olduğum sufix 832 ipin 0,33 mm, 36 kg/79 lb ya da 0,38mm,39 kg/86 lb sini sarmayı düşünüyorum. Sizce hangisi uygundur ya da öneriniz nedir?
    Yoksa 13 kg drag ‘a sahip makinaya daha fiyat olarak uygun bir ip mi olmalı ya da siz neler kullanıyorsunuz nasıl yapmalıyım?
    Sizce bu kalınlıktaki ip mercan avının verimini düşürebilir mi?
    Bir de, ip kamış tutarlılığı çok önemli mi? Atıyorum 0,38 mm/ 79 lb ipi, 30-50lb yazan bir kamışta kullanmanın sakıncası ne olabilir, kullanılmaz mı, sizler bu değere önem veriyor musunuz?

4. Kamış hakkında hiçbir bilgim yok. ;Bu meralarda kaç gr atarlı jigler kullnılıyor, nasıl bir aksiyona sahip olmalı hiçbir bilgim yok. Önerilerinizi bekliyorum. Her model her marka olabilir ancak takım olması açısından shimano burun farkıyla önde olabilir J
    Bir de mercan avında kullanabileceğim ya da kullandığınız yumuşak/hafif aksiyonlu jig kamışı varmı/ kullanılabilir mi yoksa yine 30 tl lik silikon kamışlara devam mı?

5. Leader… 0.33 ya da 0,38 e kaç mm üstü olmalı jig de… Hangi markalar tavsiyenizdir neler kullanıyorsunuz?

6. Ve jig yemleri… Özellikle verim aldığınız, hangi metrelerde kaç gr kullanığınız yemleriniz?

Herhalde değinmediğimiz bir klipsler falan kaldı JJJ

Tüm balık sevdalısı kardeş,arkadaş ve ağabeylerimize şimdiden teşekkürü bir borç bilir;saygılar sunarım…

CRD bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Kenan ,
    uzun uzadıya da yazabilirim , ki baştan öyle yaptım sonra vazgeçtim. Sen belli ki araştırmacı bir insansın ki ben de öyleyimdir.
    Şunlara açıklık getireyim. Makine drag ı : kalama tam sıkık iken kaç kg a kadar kaçırmaz anlamına geliyor. Senin misinen 20 kg taşırsa makinende 25 kg drag olsa ne olur ?
    Sen onu mecburen 15 kg civarı kullanacaksın.

Ömür boyu garanti değil ,ömür boyu parça garantisi var. Okumada

Ben sana kendi kullandığım takımı örnek vereyim.
    Daiwa saltist 6000 makine / daiwa saltist deep action 190 kamış / berkley whiplash 0,18 ip / 0,5 FC suffix leader. ip leader arası albright knot.

Memnunum ama lever drag bir çıkrık daha iyi olurdu.
    Unutmadan bir de balık bulucuya ihtiyacın var.

knnkc77 bunu beğendi.
  4. knnkc77

knnkc77 Yeni Üye

Tuncer Bey, Öncelikle ilginize teşekkür ederim.
    Elinizdeki makina düşüncelerim arasında olan bir makine idi. Ancak 6,2 devir hızı, forumlardan ve netten okuduklarım doğrultusunda jig için, dip için yüksek bir devir olduğu kanaatine vararak vazgeçtim. Kombininiz gayet güzel, teşekkür ederim.Bu sistemi yemli mercan avında kullanıyormusunuz. Yoksa bu avcılığa hiç bakmıyor musunuz?
    0,5 FC suffix leader derken 0.50 demek istediğinizi sanıyorum ki demekki 32 mm lik bir farkla da bağlantı yapılabiniyor...
    Ben spin'de daha çok double uni knot kullanıyorum ama bu zamana kadar pek denemeyi düşünmediğim albright knot'u da deneyeceğim.
    Teşekkürler...

dusty35 bunu beğendi.
  5. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Kenan ,
    Ben bunun yarı fiyatına bile biomaster almam. Hem yurt dışı kaynaklı hem de başka bir forumda makine hakkında sıkıntılar işittim. Belki de benim shimano'ya çok güvenmemekle alakalı saplantılı ön yargılarım da olabilir.

saltist'e gelince ;evet bu orta sınıf bir jig makinesi. dedeiğin gibi 1:6,2 devri var. Tabi ki bir trolling makinesi gibi çekmez , ama o mercan dediğin şey 5 kg'dan küçük ise kesinlikle sorun olmaz :)

0,5 rakamı ile 0,50 rakamı aynı be abi ;)

albright knot'un bir özelliği de kalınlık farkları olan misineleri birbirine bağlamadaki başarısıdır.
    Evet 0,5mm ile 0,18 mm arasında 0,32 mm klaınlık farkı var. Ama ben bir yerde hata , daha doğrusu dalgınlık yaptım.Benim kullandığım leader 0,5mm değil 0,6 mm dir.
    Yani fark aslında 0,42 mm.

knnkc77 bunu beğendi.
  6. knnkc77

knnkc77 Yeni Üye

Pardon ya, gerçekten sıfırı at, kafa durduuu :(
    Evet o dediğiniz sıkıntıları ben de forumda özellikle bir arkadaşın yazılarında okumuştum. Saragosa ile ilgiliydi. Oysa onca saragosa kullanıcısının sesi çıkmadığına göre hayatlarından memnunlar galiba. Buna rağmen bu yazılardan etkilendim ve Saragosa'nın bir üst segmenti olarak düşündüğüm (shimanocular daha iyi bilir) biomaster'e geçtim. Makinedir arıza yapacaktır tabii ama insan verdiği onca paranın karşılığını da beklemiyor değil; hevesi kursağında kalsın istemiyor.
    Bağlantıda ince ipin kalın misinayı kestiğiyle ilgili yazılar okumuştum. Sizden anladığım kadarıyla 0.42 mm lik bir fark ciddi bir fark ki sorun da yaşatmıyor :)
    Teşekkürler...

dusty35 bunu beğendi.
  7. γavuz

γavuz Daimi Üye

slmlar... bende bir turunçlu olarak yakınız biraz çok değil tabi :D görüşümü söylim sana..
    abim shimanonun bio makinesi bildigim kadarı ile jiğ makinası değil 8/10 kg drag diyor ama jig için tasarlanmamış diye biliyorum (yanılıyorsam özür dilerim,iyicene araştır bence oo makinayı) hee işini görmezmi hayli hayli mercan filen rahatlıkla avlarsın.. ama acık deniz orası daha sağlam makinalar yönel derim ne olur ne olmaz..
    sufixden bahsetmişin 0.33 ip 36 kg çekerli vallahi çok iyi cekeri lakin ben sufixin bu cekerli ipini görmedim hiç..
    diğer bir konu kamış konusu.. hafif balık avındaysan oo düşüncede kamışı az abi 2.10 ve de üzeri al hem esner hemde yormaz pekfazla seni yani 2.40 -2.70 , 10-30 lb olabilir .. misina ise 0.30 ip kullansan bile yeterli.. ama ucuna 0.55 - 0.60 fluo misinadan lider yap.. eğerki bu iple 3/4/5 iğneli çapari yaparsan yem takıp kursunla hiç bişe yapma tak fırdöndüyü ucuna.. sonrasında fırdöndüden aşşa doğru ne kadar çapari bedeni yapıcaksan bağla sonrasında devam et abi..
    sahte kullanıyorsanda bu takımlarla gizel jiğ avıda yaparsın abi.. 6/7 kilo sinagrit 8/10 kilo trança lahos orfos alırsın fakat çıkarsa karşına 30-40 kilo akya o zaman işler değişebilir.. takımı biraz daha kuvvetlendirmen gerekiyo kısacası..
    sana tavsiyem.. 2.10 uzunlugunda 60/70 lb çekerli bir kamış alman.. vede 1000 tl gibi fiyat biçmişin makinaya bırak alma derim onu.. 550-600 grm agırlıgında çıkrık makinalar var 2 vitesli canavar gibi.. al bir tane onlardan iyi kalite 800/1000 tlye alırsın iyisini al bir kamışda tak 0.35 sağlam bir ip misina, ister yemli yap ister jiğ yap istersende ipi değiştirip orkinos avlamaya git banamısın demez.. :D
    yapacagın şey makinadan gelen ipe sağlam bir fır döndü takman oo orda kalıcak sürekli,ondan aşşagıda fluodan bedenler yapman veya jiğde lider yapman çok kullanışlı olur yinede sen bilirsin
    salıcakla Bu arada kullandıgım ip Power pro vede lineaeffe american braid çok memnunum ikisindende

Son düzenleme: 2 Mayıs 2015
    rafrafi, knnkc77 ve mrt55 bunu beğendi.
  8. dusty35

dusty35 Aktif Üye

Kesme işlemi bu bağlantının neresinde oluyormuş ?

knnkc77 bunu beğendi.
  9. knnkc77

knnkc77 Yeni Üye

Memnun oldum Yavuz kardeşim,
    13 kg draglı bir makina bu ve jig de kullnıldığıyla ilgili videolar var ancak bizde kullanan var mı ben de rastlamadım ve o yüzden bilgilerinize sundum.(ancak Boğaz'da bolca kullananları okudum)??? Hani jiê çok çıkamazsak mercanda hafif hafif kullanırım hesabi kafama yatmıştı.(800-850 gr lık makinaları 100-150 gr kurşunla bir saat içinde helede balık yoksa çok zahmet vereceği kanısındayım :)
    Sufix 832 Advanced Superline misina hakkında öyle dsöyleyince kafama takıldı. Tablosunda bu değerleri gösteriyor ama gerçekten satılanı ben de görmedim :)
    Çıkrık çok yabancı olduğum(jig den bile) bir konu. Kısmen sol kullanım da var ama genel olarak sağ kullanımlı.yabancılarım diye hiç bakmamıştım. Mercan'da çıkrık kullanılabilir mi , mercana uygun kamış bulunabilir mi? Hiç düşünmedim valla... Ama birçok artısının olacağı doğruuu. Bir göz gezdireyim bakayım teşekkürler ilgine...

10. knnkc77

knnkc77 Yeni Üye

Hocam ben bunu okumuştum sadece. Öyleki spin'de de genel olarak 10-15 mm üstünü kullanırız (Belkide daha uyumlu olduğu için). Ben hep double uni knot kullandım ve bir sorun da yaşamadım. Albright knot dediğiniz gibi... Video anlatımı da gayet güzel. (Daha önce belirttiğim gibi spinde de denicem ki bir çok kişinin kullandığı düğüm bu zaten diye düşünüyorum.) Belki de o kullanıcının yanlışından kesme oldu. Ben sadece bu denli açık mm kullanımı olunca işin aslı sevindim :) Teşekkürler...

11. murat.k

murat.k Yeni Üye

Merhabalar, Bende Jiğ işine Aralık gibi bir merak ile başladım. Gidip bir Cuma günü ilk olarak
    Okuma Salina II 10000 Makina
    Okuma Sarsota 180cm kamış.
    Sufix, muadili bir örgü ip misina
    Pro Hunter K-5 Quest Inchiku 200 gr Jig
    Pro Hunter Fanky Lures, Gold-orange ve Chrome 150gr
    Aldım ve Pazar sabahı çıktık denize. Gerek takımı hazırlarken gerekse Tekneye çıkınca ilk bi 2-3 kg Balon balığı tutayım bu iş nasıl oluyormuş balıkla boğuşması nasıl oluyormuş göreyim sonra bakarız demiştim.
    2-3 atış attıktan sonra birden kamış egilmeye başladı. teknede bulunan diğer 2 kişi heycanla '' İşte geliyor bir akya '' demeye başladılar ama Ben '' Balondur Balon '' diyordum her sarışta :) ve malum Sonuç ta dediğimiz oldu ve ilk balonumuzu tuttuk. Yer değiştirdikten sonra tekrar şanşımızı denerken takriben 4kg bir Akya yakaladım, ve inanılmaz bir zevkti...
    Eve gelince babamla muhabbet ederken avı anlatırken bana şu çümleyi kurdu ve şimdi nekadar doğru oldugunu anlıyorum....
    '' Bu Abdest, Sana Çok Namaz Kıldırır '' ve gerçekten o günden sonra hemen akabinde balık bulucu araştırmaları ve siparişi, 2 tane shimano, 1 tane daiwa jig ve diger jig agırlıkları, igneleri ipleri...vs, internetten onlarca Yunan jig videoları, İzlememe karşılık sonuç hala
    o takriben 4kg gelen Akya.....

Jig olayında merayı sanırım biliceksin, balık bulucu kullanıyorsan kullanmayı bileceksin.. yoksa sonuç günün yorgunluğu oluyor ve stres atayım derken stres olabiliyorsun ( Hele Hele yunanlıların jig videolarını izlersen...)
    Sonuç olarak bu kısacık tecrübemle sana şunları tavsiye edebilirim. Umarım yanlış olmaz.
    Hedef balık Akya ise Parlak, Parlayan renkler yada nikelajlı gümüş renkleri kullanabilirsin, ben anlattıgım akyayı ve balon balığını , Pro Hunter Fanky Lures Jig Yemi 150 gr Chrome ile avlamıştım
    Leader olarak benim düştüğüm hataya düşme ben 0.80mm FC misina aldım ve örgü ip e cok kaba, ve sert duruyor şuan görüntüsü benim bile hoşuma gitmiyor. en kısa zamanda değiştirmeyi düşünüyorum.

knnkc77 bunu beğendi.