Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

GÜNEYDEN SAROSA DÖNÜŞ VE SİNOLAR

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında TAHİR GÜRHAN tarafından paylaşıldı.

1. TAHİR GÜRHAN

TAHİR GÜRHAN Aktif Üye

Sevgili Dostlarım,
    Güney seyahatimizi tamamlayıp ailece İstanbula döndük.Bir kaç gün oğlum Çetin le hasretgiderdikten sonra ,bu kadar büyük şehir bana yeter diyerek Sarosa geri döndüm.29 Derece Taşucundan İstanbula oradanda 12 derece ve akşamları 6 derecelere düşen Saros a gelince biraz alışmak zor oldu.Zira bir şort ve tişört le gezerken birden polar vs gimek zorunda kalmıştım.Birinci gün romork üzerinde durmakta olan teknemi denize indirmek ,evi temizlemek ve geliboluna gidip odun kömür tedariki ile geçti.Akşamında ise Kavak köyündeki arkadaşlarım Ali İhsan ve Nail Abiyle Akya avlarını anlatarak geçirdim.
    Sert havada ertesi gün kıyılarda sahte ile ispendek avladım.Akşam bu lezzet fıçısı balıklardan bir tanesi ile kendime şahane bir ziyafet çektim.Balıklar maalesef henüz irileşmedi fakat tam yenecek boyutlarda.
    Ertesi gün havanın biraz kalmasıyla önce levreğe bakıp ardından yem tutabilirsem gidip sinarite bakmaya karar verdim.Karakıyıda önce silikonla sonra sahte balıkla 3 ispendek aldım ve bu arada bir kolyoz ,bir zargana ve de birçinekop yemlik olarak livarda yerlerini aldılar.
    0.50 fl misina ile hafif bir takım yaparak zarganayı monte ettim.Yaklaşık 2 saat sonra saat 14:30 gibi bir vuruş oldu ve arkasından kısa bir mücadele .2.5 kg lık güzel bir Sino artık livardaydı.Kışlık parlak renkleriyle harika bir delikanlıydı.Çabalarım başka sonuç vermemişti.
    Doğan güneş havanın çok sert olduğunu belgelemiş ve penceremden denizdeki kuzucuk tabir ettiğimiz dalgaların beyazlıklarını ortaya çıkarmıştı.Bende zaten uzun zamandır halletmek istediğim teknemin belgelerini tamamlama işlemini yapmak üzere balıkçılığa ara verip Geliboluna yollandım.Liman başkanlığında gördüğüm yakın ilgi ve alaka beni şaşırttı.Örnek bir devlet dairesi böyle olur dedirttiler bana.Sağolsunlar..Müracaat için evraklarımı verdim ve aynı gün öğleden sonra Liman Başkanı bizzat gelerek teknemin kontrolunu yapıp ölçümledi ve ertesi gün beni arayarak ruhsatımn hazır olduğunu ve gelip alabileceğimi söylediler.Tüm liman Başkanlığı ekibini tebrik ediyorum.Bu arada bana Geliboluda yardımcı olan sevgili dostum İsmail Gürlen ede sonsuz teşekkürler.
    O akşam Güneyli köyündeki yazlığında olan sevgili dostum Aygünle buluştuk ve ertesi gün onunla denize çıkmaya karar verdik.Uzun yıllar karada ve denizde birlikte avlandığım kankam Aygün le gece geç saatlere kadar kafaları çekip ,eski günleri yad ettik.Geçirdiği ciddi av kazasında beli kırılan ve ciddi bir ameliyat geçiren Aygünün kısa zamanda kendini toplmaış olması ve sağlıklı insanların bile zorlanacağı haraeketleri yapması beni sevindirdi.
    Ertesi gün sabah 8 gibi denize açıldık ve saatlerce canlı zarganalarımızı dolaştırdık.Bu sırada önümüzde atlayan Akyalara yemimizi beğendiremedik.Fakat akyalar devasa boyutlardaydı.Aklım kalmadı desem yalan olurdu.Öğleden sonra takımlardan biri balığın müjdesini verdi.İlk tasmayı vurduğumda balık kafa atmadığı için bunun orta boy bir akya olduğunu zannettim.Takımı Aygüne verip ben boştaki takımı topladım.Bu sırada Aygünde biraz sonra bu sinarit dedi. Ve kısa bir mücadele sonunda kurşunlar elimdeydi.Kakıcı ustalıkla kullanan Aygün balığımızı tekneye aldı.
    İki kanka dalgalı denizin ortasında bir çak yaptık ve sonra artan dalgalarda eve doğru yöneldik.Yol boyunca başka vuruş olmadı.Akşam ise bir gün önceden sodaya yatırılmış kalamar tava ve taze sinarit menüsü vardı.Harika bir av anısı daha hatıralarımızdaki yerini almıştı.
    Ertesi gün Sarosa veda edip bayramı çocuklarımla birlikte geçirmek üzere İstanbula döndüm.Şimdi istanbul da yaşamaya alışmaya çalışıyorum fazla uzun sürmeyeceği kesin bayram bitiminde tekrar ver elini Saros.

Sarosdan sevgilerimle

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. sa®gozmehmet

sa®gozmehmet Aktif Üye

Tebrikler Tahir abim :) Saroz sana güzel bir bayram şekeri hediye etmiş,bayram sonrası daha güzel avlar yapman dileğiyle,Selamlar...

4. hızır şeref gültekin

hızır şeref gültekin Daimi Üye

tebrikler üstad sinarit çok çok güzel rast gele

5. freefish

freefish Aktif Üye

gözlerim açıldı.
    Tahir abi bayramlık çikolatamı alır gelirim elinden öperim
    ama harçlık yerine SİNO yu isterim :)

6. sayitusta

sayitusta Aktif Üye

Üstadlara da anca böyle bir av yakışır....

7. ArateuS

ArateuS Aktif Üye

Aygün bey'e büyük geçmiş olsun , kısa zamanda toparlanıp tekrar sahalara dönmesi gerçekten çok sevindirici .
    Yine sporu ve skoru güzel olan bir avınızdan dolayıda sizi tebrik eder , bayramınızı kutlarım .

Sevgi ve Saygılar

8. Orhan Küçükbiçmen

Orhan Küçükbiçmen Daimi Üye

Sevgili Tahir kardeşim seni ve Aygün kardeşimi tüm kalbimle kutlarım,:harika::harika::harika:
    Çok güzel bir trofe avı gerçekleştirmişiniz, ellerinize sağlık afiyetler olsun bu sizlere gerçekten deniz ananın bayram hediyesi olmuş iyi bayramlar dileriz sevgiler hoşçakalın.:):):)

9. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Tahir abi, dönüşün muhteşem olmuş :)

10. sadi

sadi Aktif Üye

Harika avlar ve bi o kadar harika balıklar ;)
    Emeğinize ve ellerini sağlık kaptan.
    Avlarınızın hep böyle bereketli olmasını dilerim
    Hayırlı bayramlar

11. m1976k

m1976k Aktif Üye

tebrikler süper bir av olmuş ...devamı da bol olur inşallah...