Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güzel Türkçe mize sahip çıkalım...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Koza tarafından paylaşıldı.

1. Koza

Koza Aktif Üye

Mustafa Kemal den;
    Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.
    Türk Dili'nin özleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için bütün yayın araçlarından yararlanmalıyız. Her aydın, hangi konuda olursa olsun, yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise uyumlu, güzel bir duruma getirmeliyiz.
    “Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene!”
    Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar.
    Başka dillerdeki her bir sözcüğe karşılık olarak dilimizde en az bir sözcük bulmak ya da türetmek gerekir. Bu sözcükler kamuoyuna sunulmalı, böylece, yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır.

Sevgili dostlar. Yukarıda Atatürk den bazı sözler paylaştım. Zaten hepimizce malum , güzel dilimizin nasıl bir işgal altında olduğu. İşgal sadece sınırlar üzerinden yürümez. Bence en tehlikeli hallerinden biri kültür işgalidir. Bu da en iyi dili yozlaştırarak yapılır.
    Bende dahil olmak üzere bir çoğumuz kendi dilimizden git gide uzaklaşıyoruz. Eminim bu forumda yabancı dillere hakim ve bu konuda çözümler üretebilecek , karşılıklar bulabilecek bir çok değerli arkadaşımız vardır. Böyle bir çabaya girişsek bir nebze de olsa neticeye ulaşabilirmiyiz.
    Aşağıda paylaşımlardan bazı örneklemeler verdim. Yazan arkadaşlar lütfen kırılmasın , bende yazıyorum çünkü.
    Yorumu sizlere bırakıyorum....

Hedef balık ne idi? Perch
    aksiyon sınıfı olarak regular aksiyonlu bir kamış ama regular fast aksiyona yakın davranmakta
    jighead iğnesinden alınıp kendi jigheadıni yapabilirsin
    Monofilament ve braided florokarbon
    Leader
    albright knot
    organizer kutu
    mini organizer
    o sebepten walk to dog ile onu kullanmıyorum
    Spin için üretilmiş jigler
    Shock Leader dedikleri olay
    LRF (Light Rock Fishing ) Tekniği ile Balık Avcılığı
    drop shot tekniği ile donatılmış bir silikon
    LRF için baitcasting makinalar

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Emrecan Kaya

Emrecan Kaya Aktif Üye

Çok haklısın Gökhan abi, katılmamak elde değil. Ama bir de şöyle bir sorun var ki; yurt dışından ithal ettiğimiz kelimelerin, kelime gruplarının Türkçe'de malesef karşılığı yok. Olanların ise anlaşılmasında ve araştırılmasında büyük bir kısıtlama var.

Örneğin LRF (light rock fishing) stiline merak sardık, bununla ilgili araştırma yapacağız. Mecburuz bunu bu şekilde yazmaya, tekniği öğrenmek için didiklememiz lazım her sayfayı. Ancak diyelim ki bunu Light Rock Fishing olarak değil de Hafif Kaya Balıkçılığı olarak araştırmaya kalksak, karşımıza çıkacak sayfa sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

Bir ürün düşünelim, mesela bir jig sahtesi olsun. Bunun Türkçe karşılığı ne olabilir? Elbet uydurabiliriz bir şeyler ama dünya çapında kalıplaşmış kelimeleri millileştirmek ne kadar kolay olabilir? Bu çaba ayakta alkışlanacak bir şey, dilimize sahip çıkmak hepimizin görevidir.

Ancak dilin yozlaşmasıyla birlikte insanlar da yozlaşıyor, yozlaşıyoruz. Bu da geri dönülemeyecek bir yola girmemize sebep oluyor. Bir nevi akıntıya karşı kürek çekiyoruz.

Son düzenleme: 2 Haziran 2016
    Mesut1903 bunu beğendi.