Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Güzel Türkçe mize sahip çıkalım...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Koza tarafından paylaşıldı.

 1. Koza

  Koza Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  17 Kasım 2015
  Mesajlar:
  146
  Beğeniler:
  248
  Şehir:
  istanbul
  Mustafa Kemal den;
  Türk milletinin dili Türkçedir. Türk Dili dünyada en güzel, en zengin ve kolay olabilecek bir dildir. Onun için her Türk, dilini çok sevip onu yükseltmek için çalışır. Bir de Türk Dili, Türk milleti için kutsal bir hazinedir. Çünkü Türk milleti geçirdiği sonsuz felaketler içinde ahlakını, göreneklerini, anılarını, çıkarlarını kısacası; bugün kendisini millet yapan her niteliğinin, dili sayesinde korunduğunu görüyor. Türk Dili, Türk ulusunun yüreğidir, beynidir.
  Türk Dili'nin özleştirilmesi, zenginleştirilmesi ve kamuoyuna bunların benimsetilmesi için bütün yayın araçlarından yararlanmalıyız. Her aydın, hangi konuda olursa olsun, yazarken buna dikkat edebilmeli, konuşma dilimizi ise uyumlu, güzel bir duruma getirmeliyiz.
  “Türk demek Türkçe demektir; ne mutlu Türküm diyene!”
  Türk Dili zengin, geniş bir dildir. Bütün kavramları anlatma yeteneği vardır. Yalnız, onun bütün varlıklarını aramak, bulmak, toplamak, onlar üzerinde işlemek gereklidir. Öyle istiyorum ki Türk Dili bilimsel yöntemlerle kurallarını ortaya koysun. Bütün dallarda yazı yazanlar bütün terimleriyle çoğunluğun anlayabileceği, güzel, uyumlu dilimizi kullansınlar.
  Başka dillerdeki her bir sözcüğe karşılık olarak dilimizde en az bir sözcük bulmak ya da türetmek gerekir. Bu sözcükler kamuoyuna sunulmalı, böylece, yaygınlaşıp yerleşmesi sağlanmalıdır.

  Sevgili dostlar. Yukarıda Atatürk den bazı sözler paylaştım. Zaten hepimizce malum , güzel dilimizin nasıl bir işgal altında olduğu. İşgal sadece sınırlar üzerinden yürümez. Bence en tehlikeli hallerinden biri kültür işgalidir. Bu da en iyi dili yozlaştırarak yapılır.
  Bende dahil olmak üzere bir çoğumuz kendi dilimizden git gide uzaklaşıyoruz. Eminim bu forumda yabancı dillere hakim ve bu konuda çözümler üretebilecek , karşılıklar bulabilecek bir çok değerli arkadaşımız vardır. Böyle bir çabaya girişsek bir nebze de olsa neticeye ulaşabilirmiyiz.
  Aşağıda paylaşımlardan bazı örneklemeler verdim. Yazan arkadaşlar lütfen kırılmasın , bende yazıyorum çünkü.
  Yorumu sizlere bırakıyorum....
  Hedef balık ne idi? Perch
  aksiyon sınıfı olarak regular aksiyonlu bir kamış ama regular fast aksiyona yakın davranmakta
  jighead iğnesinden alınıp kendi jigheadıni yapabilirsin
  Monofilament ve braided florokarbon
  Leader
  albright knot
  organizer kutu
  mini organizer
  o sebepten walk to dog ile onu kullanmıyorum
  Spin için üretilmiş jigler
  Shock Leader dedikleri olay
  LRF (Light Rock Fishing ) Tekniği ile Balık Avcılığı
  drop shot tekniği ile donatılmış bir silikon
  LRF için baitcasting makinalar
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Emrecan Kaya

  Emrecan Kaya Aktif Üye

  Yaş:
  21
  Kayıt:
  29 Eylül 2012
  Mesajlar:
  372
  Beğeniler:
  616
  Şehir:
  İstanbul-İzmit
  Çok haklısın Gökhan abi, katılmamak elde değil. Ama bir de şöyle bir sorun var ki; yurt dışından ithal ettiğimiz kelimelerin, kelime gruplarının Türkçe'de malesef karşılığı yok. Olanların ise anlaşılmasında ve araştırılmasında büyük bir kısıtlama var.

  Örneğin LRF (light rock fishing) stiline merak sardık, bununla ilgili araştırma yapacağız. Mecburuz bunu bu şekilde yazmaya, tekniği öğrenmek için didiklememiz lazım her sayfayı. Ancak diyelim ki bunu Light Rock Fishing olarak değil de Hafif Kaya Balıkçılığı olarak araştırmaya kalksak, karşımıza çıkacak sayfa sayısı bir elin parmaklarını geçmez.

  Bir ürün düşünelim, mesela bir jig sahtesi olsun. Bunun Türkçe karşılığı ne olabilir? Elbet uydurabiliriz bir şeyler ama dünya çapında kalıplaşmış kelimeleri millileştirmek ne kadar kolay olabilir? Bu çaba ayakta alkışlanacak bir şey, dilimize sahip çıkmak hepimizin görevidir.

  Ancak dilin yozlaşmasıyla birlikte insanlar da yozlaşıyor, yozlaşıyoruz. Bu da geri dönülemeyecek bir yola girmemize sebep oluyor. Bir nevi akıntıya karşı kürek çekiyoruz.
   
  Son düzenleme: 2 Haziran 2016
  Mesut1903 bunu beğendi.