Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hadi beraber başlayalım...

Konu, 'LRF (Light Rock Fishing) Yöntemi İle Balık Avı Teknikleri' kısmında CRD tarafından paylaşıldı.

1. CRD

CRD Aktif Üye

Arkadaşlar selamlar.
    LRF yöntemi kervanına bende katılmak istiyorum.
    Şu ana kadar genelde tekneden yemli av yaptım. Tüm ekipman ve bilgim bu yönde sayılır.
    Yılbaşı çekilişinden Shimano Catana 1000FB kazandım.
    Bu arada organizasyonu gerçekleştiren tüm balık sevdalıları ve İbrahim Bey'e (i.samay) tekrardan teşekkürler.
    İyi bir fiyat performans takımı kurmak istiyorum.
    Kafamda bazı ürünler şekillenmeye başladı ancak daha önce ki yaptığım hatalı alımları düşününce sizlere danışmanın en iyisi olduğuna karar verdim.
    Şimdi sizden ricam bana bu konuda yol göstermeniz.

• Bütçe = Bir hevesle giriyorum. Çokta açılmadan denemeler yapmak istiyorum. Kafamda 150 TL gibi bir bütçe ayırdım. Gerekirse esnetirim biraz.
    • Hedef Balık = Kışın çevre göl ve akarsularda alabalık vb. Yazın Didim sahilden ne denk gelirse :islik:
    • Makina = Shimano Catana 1000FB ( Sabit )
    • Kamış = Shimano Catana CX Telespin 180L 3-14gr düşünüyorum. ( Taşıma ve muhafaza kolaylığı nedeniyle teleskobik düşünüyorum. Ayrıca takım oluyor :)) Tüm önerilere açığım.
    • Misina = Kafam karışık bu konuda. Çok çeşit var ( Mono, FC, örgü vb. ). Aklımdakiler;
    Shimano Catana Spinning 0,205
    Kendo %100 FC 0,20
    Fladen Warbird 0,13
    • Jig Head = ..........
    • Silikon = ..........
    • Klips vb. = ..........
    • Aklıma gelmeyenler = ..........

Ben bu satırları yazarak kuyuya taşı attım. Hadi beraber çıkaralım.:krnz:

Şimdiden tüm balık sevdalılarına teşekkürler.

i.samay bunu beğendi.
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Spinlevrek

Spinlevrek Aktif Üye

Kimse cevap yazmamış. Genç arkadaşımızın hevesi kırılmasın. Ben bir iki tavsiyede bulunayım.
    • Jig Head = 2-5 gr. arası alanları tercih et (Not:Sahil yörelerindeki malzemecilerde ucuzlarını bulabilirsin)
    • Silikon = Küçük silikonlar al 5-10 cm. Savagear sandell slug olabilir. Ayrıca Raglou Ragot herzaman iş yapar.
    • Klips vb. = Efe nin 7 veya 8 numaralı fırdöndülü klipslerini kullanabilirsin.
    • Aklıma gelmeyenler = Ben Spin de ip misina kullanıyorum. Power Pro 0.13 alabilirsin (dikkat piyasada çok sahteleri olduğu söyleniyor). Ya da benim tavsiyem LRF için Mono daha iyi. 0,22-0,25 arası okuma bluefish ya da okuma seabass iyidir.
    Kolay gelsin

CRD bunu beğendi.
  4. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Kamışı biraz daha düşük atar alırsan daha iyi olacaktir.

Jig head ve silikon için alternatif çok.

Misina ince ipte kullana bilirsin.

CRD bunu beğendi.
  5. Pellegra45

Pellegra45 Aktif Üye

Ben olsam 0.12-0.18 arası iyi bir mono misina alırım. Sonuçta lrf yapılacak. Silikon set olarak da ilk aklıma sava gear ın lrf seti var. 35TL gibi bir maliyeti var. Rast gelsin...

CRD bunu beğendi.
  6. sessizdenizci

sessizdenizci Daimi Üye

CRD bunu beğendi.
  7. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

kamışı 0-10gr atarlısı varsa ondan tercih etsen daha mantıklı, atacağın ağırlıklar maksimum 8-9 gr olacağı için. Birkaç tane silikonla ve jidheadle başlamalısın, asla fazla malzeme alma, önce meranı belirlemelisin, jighead i özellikle kaliteli seçmelisin, fosforlu olanları bile mevcut çeşit çok.. Rastgelsin :)

CRD bunu beğendi.
  8. Azer

Azer Aktif Üye

Bu arada Kendo FC %100 bana çok üzücü anlar yaşattı, düğüm mukavemeti çok düşük.
    Ben yanlış düğüm attığımı düşündüm, fakat aldığım yerdeki malzemeci de bağladı ve kolay kolay koptuğunu görünce "kendonun FС'si ancak bu kadar olur" dedi :D
    Onun yerine Shimano Ultegra FC aldım. %100 FC yazmıyor ama FC yazıyor...

CRD bunu beğendi.
  9. Eray Aksoy

Eray Aksoy Aktif Üye

Kamışı ben de daha az atarlı olması gerektiğine katılıyorum.Bende okuma 3-12 gr. atarlı var ve zorlanıyorum.Jig Head olarak arzu ettiğimiz ağırlık ve gramajlarda ürün kolay bulunmuyor.Hafif olacağından 0-10 veya 1-10 gr. atar aralığındaki bir kamış çok daha iyi olacaktır.

Jig Head seçiminde ise 1-5 gr. arası muhtelif ağırlıktaki ve bu iş için imal edilmiş olan ürünlerden seçin.

99864_buyuk_1.jpg

images.jpg

Mümkün mertebe ise alttaki jiglerden almayın derim.

jig heads.gif

Jig head alırken mutlaka iğne boyuna dikkat edin.Bana LRF için jig veren arkadaş öyle iğneleri olanlardan vermiş ki sanırım kılıç balığına atacağımı sanmış.Yani alırken mutlaka 6-7-8 numara iğneleri olmasına özen gösterin.Zira hedef balığın ebatı da ağız büyüklüğü de belli sonuçta.

Silikon olayı ise işin önemli kısımlarından biridir.Savagear in seti ve piyasada satılan muhtelif kurt,ilarya,solucan solucanları da olsa ben size yine bu iş için özel üretilmiş ürünlerden tavsiye edeceğim.Alttaki ürünler gibi olup muhtelif markalarda,genellikle japonca veya çince yazılı ambalajlarda bulunan ürün gruplarını tavsiye ederim.

dsc_0332.jpg

dsc_0332.jpg

ima-lrf-lures.jpg

99963_buyuk.jpg

IMG_3131.JPG

Makinaya saracağınız misina da çok önemli.Arkaya 0,20 mm. monofilament veya o ayarda bir misina sararsınız.Üstüne de 50 m. lik paketlerde de satılan herhangi bir markanın güvendiğiniz bir FC misinasını ekleyin.FC misina mutlaka olsun derim.Başkası ne der bilemem ancak FC çok önemli ve mutlaka ısrar ettiğim bir ekipmandır LRF için.FC misina tercihi ise 0,14 - 0,16 - 0,18 mm. olarak seçilebilir.Ben 0,16 mm. çok ideal olduğunu düşünüyorum.3 kg. çekerli bir tane edinirseniz harika olur.

Jig Head ler ve silikonlar biraz maliyetlidir.Yani paketleri 10-20 lira arası değişir ve biraz da geçebilir.İlk başta deneme olayına gireceğinizden dolayı ben size 4 gr. bir Jig ve bir paket de arzu ettiğiniz silikonlardan edinmenizi tavsiye ederim.Maliyeti aşmamak gerek.Ha baktınız oldu ve keyif alıyorsunuz o zaman sınır yok.Ne isterse bütçeniz el verdiğince alın.Bu arada kamış olarak ilk başta size alttaki ürünlerden tavsiye ederim.Tamam çok üst ürünler değil ama maksadımız belli.Sonra isterseniz daha iyisini de alırsınız.

Lineaeffe rapid spin 0-10 g 2,10 kamış Lineaeffe olta kamışları AVmarketi.com

Shimano Catana CX Spinning 240UL olta kamışı Shimano olta kamışları AVmarketi.com

10. CRD

CRD Aktif Üye

Arkadaşlar iyi akşamlar.
    İlginize ve bilgilendirmelerinize çok teşekkür ederim.

Denizli'de yoğun kar yağışı var. Fiber internet bile kesintili şu anda evde. Bu sebepten yazıyı dar tutup; kamış ve misina olayını önden çözmek istiyorum.

Kamış için; Shimano Catana CX Telespin 165UL alsam mı diye düşünüyorum. Teleskobik olması aslında çok tercih edilmeyen bir durum ama taşıma ve muhafaza kolaylığı beni cezbediyor.

Misinayı FC düşünüyorum. İlgimi çeken ürünler altta.
    Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

Son düzenleme: 13 Ocak 2015
  11. Eray Aksoy

Eray Aksoy Aktif Üye

Kamışın uzunluğu rahatsız etmeyecekse uygundur.1,65 boyu iyi hesap edin.Ama onun haricinde iyidir.Misina için iki ürün de olur ama 0,22 mm. Trabucco asla olmaz.Fazlasıyla kalın bir misina.0,16 veya maksimum 0,18 mm den fazla almayın.

CRD bunu beğendi.