Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hafta içi kaçamağı ve üçü bir arada keyfi...

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında Çağatay Yılmaz tarafından paylaşıldı.

1. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Çarşamba akşamı ofiste otururken pencereden dışarıya dalmış bakıyordum. Elektrik tellerinin zangır zangır titrediğini fark ettim. Yerimden kalkıp, pencereden kafamı dışarı çıkardım, konak bölgesi oldukça sert esiyordu. İshak abiyi arayıp, hafta içi levrek kaçamağı önerdim. O dünden razıymış, hemen kabul etti. Acele ile ofisten çıktım, eve vardığımda saat 18.00'i bulmuştu. Vakit geçirmeden hazırlanıp evden çıktım, İshak abiyi evinden aldım, düştük yola.

Yolda şansımıza sadece tek bir yemcide mamun bulduk, biraz da boru kurdu takviye ettik. Meraya ulaştığımızda, biraz süngülerimiz düştü zira biz gelmeden hemen önce sıkı bir yağmur bastırmış, İzmir'in aksine o bölgede rüzgarı düşürmüştü. Denizde beklediğimiz çalkantı yoktu. Ona rağmen oltaları attık. Kısa süre sonra tekrar durum değerlendirmesi yapıp, bulunduğumuz yerden ayrılmaya karar verdik. Hemen toplandık arabaya bindik, tekrar yola çıktık. Yolda denizi kontrol ede ede giderken, ilk meraya oranla biraz daha çalkalanan bir yerde şansımızı denemeye karar verdik. Bu arada saat 21.00 olmuştu. Ertesi gün mesai olduğu için kısıtlı sürede av yapacaktık. Aslında ikinci olta attığımız yerde de aman aman bir rüzgar ve çalkantı da yoktu. Bu durum aslında daha baştan beklentilerimizi aşağıya çekti.

Sanırım saat 22.00 sularıydı. Kamış elimde beklerken, bir dokunuş hissettim. Gayri ihtiyari sol ayağımı biraz açıp pozisyon almışım, bu durum İshak abinin gözünden kaçmamış olacak, başladı bana mırıldanmaya "yapma o hareketi....yapma o hareketi... yapma o hareketi..." diye. :p Daha üçüncü cümlesinde, beklenen hareket benden geldi ve kamışı çalınıp iğneyi balığın damağına oturttum ve balığı kıyıya aldım. Eski avlara oranla boyu daha küçüktü, yaklaşık 36 cm. boyunda bir ispendekti. Ben balığın ağzından iğneyi çıkarırken, İshak abi de kamışını konuşturdu, hemen hemen aynı boyda bir balığı o da aldı. Bu olayın ardından, İshak abinin bana hitaben "...yapma o hareketi..." lafına epey bir güldük. :p

Bir süre sonra, ilkinden biraz daha iri bir ispendeği de aynı şekilde kamış elde pür dikkat vaziyette gafil avlayıp, torbama koymayı başardım. :)

Saat 23.00 sularında da ikinci balıkla hemen hemen aynı boyda üçüncü balığımı da aldım. Yakaladığım balıkların hepsi birbirine yakın boydaydı. O saatten sonra ben işi mavraya vurmaya başladım. Sürekli İshak abiyle uğraştım. Ona, seni bu akşam çok gergin görüyorum diye takıldım durdum. :p

Dönüş saatine az bir zaman kala İshak abi'de ikinci balığını aldı. O da diğer balıklara yakın boydaydı. Ertesi gün iş ve mesai olduğundan dolayı saat 23.50 civarı avı sonlandırıp dönüşe geçtik.

Aslında diğer avlarımıza göre boydaki küçülme dikkat çekici. Ama ne hikmetse o gece hep bu boylardaki balıklar denk geldi. Yasal sirküler 18 cm, bizim vicdani sirküler de 30 cm. olunca, her biri en az 35 cm. gelen balıkları alıkoyduk. Dün akşam da en azından ben kendi payıma düşeni afiyetle yedim. :)

Daha irisi sizlere denk gelsin.:)

Benim balıkların tepsideki içtiması. :p

İshak abinin balıkları.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Çağatay ve İshak,
    Hvayı koklayıp yapılan bu kaçamak toplamda beş levrek getirmiş.
    Her zaman rastgelsin.

4. löngöz

löngöz Daimi Üye

tebrikler sevgili dostlar,,yine güzel bir ava imza atmışsınız..:)
    çok örnek bir rapor ve balıkların boyları ile ilgili ne kadar titiz bir davranış,,
    bu güzel duyarlılığınız için ayrıca teşekkürler....:)

5. müthişaman

müthişaman Daimi Üye

Tebrik ediyorum Çağatay Bey.
    Yemlide seri devam ediyor.

6. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Teşekkürler Şeref, bence aslında bunlara levrek demeyelim, ispendek diyelim. levrek tutan arkadaşlara ve levreklere haksızlık olmasın. :)

Teşekkürler Bülent abi. Levrek için tebliğ'deki 18 cm. boy sınırı neye istinaden konulmuş bence muamma ama aslında saçmalık. 18 cm. boyundaki hayvana "ispendek" bile denmez, biz ona "benekli" deriz. Akdeniz levreği bakımından ilk üreme boy sınırı 30 ila 35 cm. arasındadır. Biz ekip olarak buna istinaden kendi vicdani boy sınırımızı 30 cm. olarak belirlemiştik. Tesadüf, bu avda yakalanan balıkların en küçüğü 34 cm. boyunda, o yüzden de içimiz rahat. Ama İshak abi ile yaptığımız değerlendirme sonrası alt sınırı 35 cm. olarak belirleyelim düşüncesine vardık. Bu sayede en azından 30 ila 35 cm. arası olasılığı garantiye almış oluruz, üreme şansı oldu mu olmadı mı tartışmasını kendi kafamızda bitiririz diye düşünüyorum.

7. salihzade_61

salihzade_61 Yeni Üye

Tebrikler, tadı nasıldı bu mevsimde birde 35 cm levreğin ağırlığı nekadar olur merak ettimde, hoşçakalın..

8. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Teşekkür ediyorum sevgili Emre. Sanırım yemlide serinin son günleri bunlar. Mart ayının sonlarına doğru bu tarz avlarımız sonlanır büyük olasılıkla. Levrek bakımından o tarihten sonrasında meydan sırtıcılara ve belki de atçek'çilere kalacak, tabi liman içi ya da benzeri yerlerde çıplak iğne süzdürme tarzı av yapan arkadaşları da unutmamak lazım. :)

Ama benim açımdan yemli avda levrek biter, balık avı bitmez. İspanyolca kursuna başladım, inşallah önümüzdeki bahar aylarında levrek avı biter bitmez Raul Mario'yu kıskandıracak çupra avları yapıp, onları videoya çekmeyi planlıyorum. :p
    Şaka yapıyorum tabi ki, Raul kim, ben kimim. "Gelecek :p zaman olur ki hayali cihan değer" diye bitirelim sözümüzü. :p

Yalnız, gözüm hala senin modifiye ettiğin teleskopik atçek kamışında onu da bu vesile ile tekrar dile getireyim. :p

9. Çağatay Yılmaz

Çağatay Yılmaz Aktif Üye

Tadı oldukça güzel, dün yedik tadı damağımızda kaldı.

Ağırlık bakımından, aşağı yukarı 400 ila 600 gram arasında gelir bu boydaki balıklar. Örnek istersen 36 cm. gelen balığı tartmıştım, fotoğrafı aşağıda.

10. salihzade_61

salihzade_61 Yeni Üye

Teşekkür ederim verdiğin bilgiler için, afiyet olsuun..

11. hunter

hunter Daimi Üye

Sevgili Çağatay tebrikler,
    İshak abiyle güzel avlara devam,maşallah'ınız var boşunuzda yok. :)

Bensiz avlara devam edin bakalım siz. :D
    Selamlar.