Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Haliç Sorunsalı

Konu, 'Kıyıdan Balık Avcılığı ve Uygulamalı Teknikleri' kısmında cyrelman tarafından paylaşıldı.

1. cyrelman

cyrelman Yeni Üye

Öncelikle herkese merhabalar ben bir Eyüp semti sakiniyim ve evimin haliçe uzaklığı sadece ama sadece 100 metre! Denize bu kadar yakın olmama rağmen balık tutmak için maalesef Unkapanı yada Galata'ya gitmek zorunda kalıyorum. Çünkü benim yaşadığım yerin tamamen kefal yatağı olduğu söyleniyor ve bu duruma hiç anlam veremiyorum. Benim sadece bir kaç kilometre ötemde aynı denizde! kiloluk Lüferler, Levrekler, Palamutlar ve daha nice balıklar yakalanırken burada kefalden başka balık çıkmadığı söyleniyor. Burada doğru dürüst sahilde balık tutan bir Allah'ın kulunu bile görmedim inanın. Aklım almıyor doğrusu yanıbaşımızda olta atacak yer bulunamazken burada tam tersi bir Allah'ın kulunun bile balık tutmaması beni epey düşünüdürüyor. Peki siz bu durumu neye bağlıyorsunuz? Halice karadeniz suyuda veriliyor artık. Gerçekten Haliç'in Unkapanın'dan öteside balık yaşamıyor mu dersiniz? ki Bence bu doğru bir yaklaşım olamaz! çünkü buralar eskiye göre çok ama çok temizlendi, haliçte artık ciddi anlamda bir kirlilikten kesinlikle söz edemeyiz hatta semt sakinleri bilir ki yaz aylarında sahilde elinizi atsanız yakalayacağınız derecede sürüler halinde gezen binlerce hatta onbinlerce istavrit yavrusu olur ki buda balıkların buranın yerlisi olup burada ürediklerine ve dolayısıyla da balığın yaşaması için gerekli su parametrelerinin oluştuğuna işaret eder. Zaten istavrit varsa haliyle çinekopta vardır lüfer de... Peki öyleyse sorun ne? Neden burada kefal haricinde balık yakalanmıyor? Üstadların görüşlerine ihtiyacım var.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. Rapalacı

Rapalacı Daimi Üye

Bende Eyüp'te oturuyorum.
    Haliçte balık olmadığını kim söylemiş :)
    Bence iyice bir yoklayın.
    istavrit değilde çino lüfer levrek ;) olduğunu söyleyebilirim.

4. cyrelman

cyrelman Yeni Üye

Kıyıyı boydan boya geziyorum (Balat - Silahtar). Olta atan kimse yok. Atanlarda kefale atıyor.

5. çinekolog

çinekolog Aktif Üye

Zamanında spin ile gayet iyi balıklar(dişli) alıyorlar duyuyoruz ama bizde uzak diye gidemiyoruz:)

6. cyrelman

cyrelman Yeni Üye

2,40 spin takımım var. Sahte yemle bir şeyler çıkar mı?

7. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Balat kalkan balığı da yapar. 15 gün sonra atmaya başlarız.

8. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Limit üstü bireyler yakalanabiliyor mu? Kalkan avcılığını merak ettiğim bir tür.

9. murat karahan

murat karahan Aktif Üye

Limit üstü çıktığı oluyor ama avcılığı merak edilebilecek bir tür değil. Karadeniz'de tahta balığı deriz biz kalkana, aynen odun gibi gelir zaten.

10. cross

cross Üye

öncelikle hayırlı akşamlar herkese.. hocam haliçte balık var bu sene çok güzel lüfer yaptı o sıkıntı değil.. sıkıntı şuradaki oranın balığı kokuyor.. yerli balık olduğuundan balıkta değişik bir koku var o yüzden biz oralarda tuttuğumuz balıkları yemek yerine ona buna veriyoruz.. cümleten rastgelsin

11. cyrelman

cyrelman Yeni Üye

O zaman avcilimizi geliştirmek için olta atabiliriz. Yanlız spin kamış ve sahte yemle balık alınabilir mı?

GT-I9100 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi