Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hamsi yarı yarıya azaldı!

Konu, 'Genel Konular' kısmında karantina14 tarafından paylaşıldı.

 1. karantina14

  karantina14 Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  6 Ocak 2014
  Mesajlar:
  328
  Beğeniler:
  162
  Şehir:
  İstanbul
  Arkadaşlar bu durumda geleceğimiz ne durumda olacak bilemiyoruz. Hamsi bile her geçen gün azalıyorsa diğer balıklar da bu durumda azalacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda yetkililer belli av yasağı zamanlarını arttırsa ve denetimlerine ciddi olarak yapsalar daha iyi olacaktır.
  Hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

  Karadeniz'de avlanan balığın yüzde 70'ini oluşturan hamsi yarı yarıya azaldı. 24 yıl önce 350-400 bin ton olan popülasyon 150-200 bin ton aralığına düştü.

  Karadeniz'de avlanan balığın yüzde 70'lik kısmını oluşturan ve 24 yıl önce 350-400 bin ton popülasyonu bulunan hamsinin, son yıllarda 150-200 bin ton aralığına düştüğü bildirildi. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Balık, bunun nedeninin hava koşulları olduğunu söyledi ve "Çünkü hamsi soğuk kar sularını sever" dedi.
  Hamsi yarı yarıya azaldı! - Milliyet.com.tr
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. scorpion26

  scorpion26 Daimi Üye

  Yaş:
  41
  Kayıt:
  24 Temmuz 2013
  Mesajlar:
  1.535
  Beğeniler:
  800
  Şehir:
  İstanbul
  Küçük balık yoksa, büyük balıkta yok. :(
   
 4. Can_Ordu

  Can_Ordu Aktif Üye

  Yaş:
  31
  Kayıt:
  24 Ekim 2013
  Mesajlar:
  510
  Beğeniler:
  207
  Şehir:
  Ordu
  Balık ufak olsa bile tutup yağ fabrikasına satıyorlar. Sonarlarla Gürcistana kadar balığı kovalıyorlar. Çok kez şahit oldum. Denetim yok. Sıfır.

  Bence her balık ve balıkçı için tıpkı ton balığında ülkeler arası kota olduğu gibi kota uygulaması gerekli. Şu denizi bir yıl azat etsek balık bolluğu olur. Hamsi zincirin en alt halkasında olan bir yem balık o yoksa büyük balık da yok.

  Japonya bu işi nasıl çözmüş? Her balıkçı yakalayacağı balık kotası kadar yavru balığı doğaya salmak zorunda. Ve bu balıkların otolitleri (kafataşları) kırmızı markırla işaretli avcılar bu balıkları alıp doğaya salıyorlar ve ava başlıyorlar kotaları kadar. Geri dönüşte yakalanan balıkların incelemesi yapılıyor ve otolitlere bakılıyor. Yakalanan balığın kaçı laboratuar kaçı doğadan bir araştırma yapılıyor. Doğal stok hep kontrol altında tutuluyor. Sonra diyoruz ki yüz ölçümü bizden ufak olan bir ülke nasıl balıkçılığı yönetiyor? Hala balıkçılık bakanlığımız yok. Denizi olmayan ülkenin bile Balıkçılık Bakanlığı var bizim yok :)

  Hayırlısı...
   
  ellidokuz bunu beğendi.
 5. HastaRuH

  HastaRuH Daimi Üye

  Kayıt:
  29 Mart 2013
  Mesajlar:
  1.067
  Beğeniler:
  395
  Şehir:
  Tekirdağ
  bilinçli denilecek doktor ve eczacılara sorduk kıraçanın tadı güzelmiş ne olacakmış anlatmaya çalıştım vazgeçmediler sezon açılınca kıraça aldılar :(