Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hamsi yarı yarıya azaldı!

Konu, 'Genel Konular' kısmında karantina14 tarafından paylaşıldı.

1. karantina14

karantina14 Aktif Üye

Arkadaşlar bu durumda geleceğimiz ne durumda olacak bilemiyoruz. Hamsi bile her geçen gün azalıyorsa diğer balıklar da bu durumda azalacaktır diye düşünüyorum. Bu durumda yetkililer belli av yasağı zamanlarını arttırsa ve denetimlerine ciddi olarak yapsalar daha iyi olacaktır.
    Hakkımızda hayırlısı olur inşallah.

Karadeniz'de avlanan balığın yüzde 70'ini oluşturan hamsi yarı yarıya azaldı. 24 yıl önce 350-400 bin ton olan popülasyon 150-200 bin ton aralığına düştü.

Karadeniz'de avlanan balığın yüzde 70'lik kısmını oluşturan ve 24 yıl önce 350-400 bin ton popülasyonu bulunan hamsinin, son yıllarda 150-200 bin ton aralığına düştüğü bildirildi. Ordu Üniversitesi (ODÜ) Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Balık, bunun nedeninin hava koşulları olduğunu söyledi ve "Çünkü hamsi soğuk kar sularını sever" dedi.
    Hamsi yarı yarıya azaldı! - Milliyet.com.tr

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. scorpion26

scorpion26 Daimi Üye

Küçük balık yoksa, büyük balıkta yok. :(

4. Can_Ordu

Can_Ordu Aktif Üye

Balık ufak olsa bile tutup yağ fabrikasına satıyorlar. Sonarlarla Gürcistana kadar balığı kovalıyorlar. Çok kez şahit oldum. Denetim yok. Sıfır.

Bence her balık ve balıkçı için tıpkı ton balığında ülkeler arası kota olduğu gibi kota uygulaması gerekli. Şu denizi bir yıl azat etsek balık bolluğu olur. Hamsi zincirin en alt halkasında olan bir yem balık o yoksa büyük balık da yok.

Japonya bu işi nasıl çözmüş? Her balıkçı yakalayacağı balık kotası kadar yavru balığı doğaya salmak zorunda. Ve bu balıkların otolitleri (kafataşları) kırmızı markırla işaretli avcılar bu balıkları alıp doğaya salıyorlar ve ava başlıyorlar kotaları kadar. Geri dönüşte yakalanan balıkların incelemesi yapılıyor ve otolitlere bakılıyor. Yakalanan balığın kaçı laboratuar kaçı doğadan bir araştırma yapılıyor. Doğal stok hep kontrol altında tutuluyor. Sonra diyoruz ki yüz ölçümü bizden ufak olan bir ülke nasıl balıkçılığı yönetiyor? Hala balıkçılık bakanlığımız yok. Denizi olmayan ülkenin bile Balıkçılık Bakanlığı var bizim yok :)

Hayırlısı...

ellidokuz bunu beğendi.
  5. HastaRuH

HastaRuH Daimi Üye

bilinçli denilecek doktor ve eczacılara sorduk kıraçanın tadı güzelmiş ne olacakmış anlatmaya çalıştım vazgeçmediler sezon açılınca kıraça aldılar :(