Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hamsine Sahip Çık ...

Konu, 'Genel Konular' kısmında Ersin tarafından paylaşıldı.

 1. Ersin

  Ersin Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.375
  Beğeniler:
  112
  Şehir:
  Çorum
  [​IMG]

  Hamsine Sahip Cik ... - imza.la

  Hamsi için bir e-imza

  Hamsi balığının koruma altına alınması için internette 'Hamsine Sahip Çık' sloganı ile e-imza kampanyası başlatıldı.
  Yavru lüfer balığı avının durdurulması için Greenpeace'in öncülüğünde başlatılan ve yaklaşık 416 bin imzanın toplandığı 'Seninki kaç santim?' kampanyasından sonra, bilim adamları tarafından da neslinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu açıklanan hamsi balığının koruma altına alınması için internette 'Hamsine Sahip Çık' sloganı ile e-imza kampanyası başlatıldı.

  Kısa sürede yüzlerce imzaya ulaşan kampanyada, Karadeniz'in ünlü balığı hamsinin bilinçsizce avlanma nedeniyle tükendiğine dikkat çekilerek, hamsi avcılığında denetimlerin yetersiz olduğu ve avcılık yasağı dönemi ile avlanma sahalarının yeniden düzenlenmesi gerektiği savunuluyor.

  Dar bir zaman aralığında avlanan on binlerce ton hamsinin kalite gözetmeksizin genelde çok düşük fiyatlarla balık unu-yağı sanayinde değerlendirildiği, ancak balıkçıya önemli bir ekonomik katkı sağlamadığı belirtilerek, hamsi balığı işleyen balık unu fabrikalarına da kota getirilmesi talep edilen kampanyada tekne başına balık unu fabrikasına gönderilecek günlük hamsi miktarının azami 300 tonla sınırlandırılması isteniyor.

  Başlatılan e-imza kampanyasının çağrı metninde ise şu ifadelere yer veriliyor: 'Karadeniz insanının geçim kaynaklarının başında balıkçılık, balıkçılık ve Karadeniz denilince de akla Hamsi gelir. Hamsi tüm dünyada olduğu gibi ülkemiz denizlerinde ve özellikle Karadeniz'de eko sistemin temeli olup, hemen hemen diğer tüm balıkların varlığı ve bolluğu hamsiye bağlıdır. Doğru bir avcılık uygulamasıyla üç ayı aşan hamsi av sezonunda yıllık av miktarı 400 bin tonu bulabilir. Bu yıl gözlendiği gibi yüzlerce yıldır uygulana gelen avcılık sisteminin dışına çıkıldığında 15-20 gün gibi süren kısa av sezonu ve 150 bin ton civarında av miktarına erişmek ancak mümkün olmaktadır.

  Üstelik dar bir zaman aralığında avlanan hamsinin çoğu balık kalitesi ne olursa olsun çoğunlukla çok düşük fiyatlarla balık unu-yağı sanayinde değerlendirilebilmekte ve balıkçıya önemli bir ekonomik katkı sağlayamamaktadır. Yanlış uygulamalar nedeniyle hamsi sürülerinin kısa sürede dağılması ve av vermemesi nedeniyle bazı balıkçılarımız özel izin alarak Gürcistan ve Abhazya sularında avlanmaktadır. Gürcistan sularında denetim varlığına rağmen Abhazya'da yeterli denetim olmadığından hamsi ve diğer balık türleri stokları üzerine ağır bir baskı kurulmaktadır. Karadeniz'deki av gücünün %90'ından fazlası ülkemize aittir. Başka sularda avlansa dahi, yok edilen eninde sonunda bizim avlayacağımız balık stoklarıdır. Bu denetimsiz avcılık nedeniyle avlama boyundan küçük çok miktarda balık burada imha edilmektedir. Bu durumun araştırılarak hamsinin ülkemiz sularına yerleşmesi, göçünün tamamlayabilmesi ve verimli bir av sezonu geçirilebilmesi için; Hamsi av sezonunun 1 Kasım tarihinden sonraya alınması, Ereğli (Karadeniz) batısında hamsi avcılığına izin verilememesi,Tekne başına balık unu fabrikasına gönderilecek günlük hamsi miktarının azami 300 tonla sınırlandırılması,30 metreden sığ kıyı sularında gırgırla avcılığın önlenmesi,Gırgır ağlarına boy ve derinlik sınırlaması getirilmesi,Abhazya'da ki avcılığın türler, minimum avlama boyu ve av miktarı bakımından denetimi konusunda girişimde bulunulması için gereğini saygılarımızla arz ederiz.'
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. ryetik

  ryetik Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  28 Aralık 2010
  Mesajlar:
  809
  Beğeniler:
  14
  Şehir:
  İstanbul - Samsun
  Bu veriler avlanmis ve satılmış dolayısıyla sistemde görünen hamsiler için geçerli. Birde hamsinin bol zamanı kasa parasını bile çıkartmıyor , limana kadar mazot yakmaya değmez deyipte denize geri dokulenler var. Bir seferde 30 ton döküldüğünü bilirim.
  Küçük balık olmazsa büyük balikta olmaz. Herkesin bu kampanyaya destek vereceğine eminim.
  Teşekkürler Ersin Bey , bilgilendirme için.
   
 4. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.789
  Şehir:
  İstanbul
  insan=canavar

  Çıkarı için yapmayacağı yoktur insanoğlunun.
  Teker teker herşeyi tüketmeden de rahat etmeyeceği aşikar.
  Kime sorsan o doğrusunu yapar, mazereti ben yapmasam o yapar...
  Devletinse her zaman daha önemli işleri var!..
   
 5. Emir Şengezer

  Emir Şengezer Daimi Üye

  Yaş:
  35
  Kayıt:
  14 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.477
  Beğeniler:
  61
  Matrix filminde ajan Smith'in dediği gibi insanlar virüstür, yeryüzünün kanseridirler. Bir yerde çoğalır oradaki kaynakları tüketir diğer türleri yok eder sonra kaynağı olan başka bir bölgeye gider/bulaşır.

  Çok büyük küresel bir kıtlık yüzünden milyarlarca insan kırılmadan sanırım aklımız başımıza gelmeyecek.

  Denizde hamsi biter mi diyenlere kapak olsun, hamsi bitiyor.
   
 6. piroglu52

  piroglu52 Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2012
  Mesajlar:
  73
  Beğeniler:
  0
  Şehir:
  Ordu
  Öncelikle bilgilendirme ve böylesine önemli bir konuyu başlattığı için Ersin beye teşekkürlerimi sunuyorum.
  Keşke 30 tonla sınırlı kalsaydı,iç piyasa doyduğu, balık unu fabrikalarının da tıkandığı için sadece bir gecede bir gırgırın ağdan denize geri boşaltığı hamsi miktarı 300ton, evet yanlış duymadınız,ne ağların boyunun limiti var ne de derinliğinin tek kota kasalamaya, ona da çözüm bulmuşlar, kendilerinin değil de başka bir motorun balığı gibi kota fazlasını da piyasaya sürebiliyorlar.

  Bu ülkenin üç tarafı denizlerle çevrili ve hala bir su ürünleri bakanlığımız bile yok,baraj ve gölleri saymıyorum,hal böyleyken biz daha çok imzalar toplarız.