Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

hangi balığı alıp pişirelim..

Konu, 'Balık Yemekleri' kısmında erolarman tarafından paylaşıldı.

1. erolarman

erolarman Üye

evimize balıksız döndük,çocuklarada balık sözümüz var,eşimiz balık var akşama diye alternatif bir yemek pişirmeye girişmemiş ve biz eve balık getirmekle yükümlüyüz o akşam..
    işte burası zurnanın zırt dediği yer..

tezgahta yetiştirme levrek,çipura..tercih etmiyorum .yemlerinin ne olduğunu , ne olmadığını çok araştırdım..balık doğal olmalı..

barbun,tekir dip balığı, uzmanlar nadir yenmesini öğütlüyor.akvaryumun çöpçü balıkları.lezzetlimi evet,bende bayılıyorum tadlarına.özledim ama uzak durmasınıda öğrendim..

çinekop,lüfer, vucudunda en fazla kursun vb. çıkan balık..sebebi ise dip balıklarını tüketerek vücuduna kattığı için. ..nadir yenmeli..

su sıcakladımı karadenizliler hamsi yemez,balık kurt yapar derler.

Bayat kalkanların yakalarını palamut kanıyla boyayıp taze diye sattıklarını gördüm,vatosların kuyruklarını kesip kalkan diye sattıklarını,has pullu Gelibolu sardalyesi diye TİRSİ SATANLARIDA.. (sardalyenin PULSUZU pek makbul değildir) balik alirken bircok bayat baliginda hayretle tezgahta bilmeyenlere satildigini goruyorum..

ne halt edeceğimi bilemez genelde istavrit alırım..

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 1 Mayıs 2013
  2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. beetl38

beetl38 Üye

Abicim güzel ülkemizde sadece balık değil şu an nereye elimizi atsak sıkıntı var. Yok gdo , hormonlu, ilaçlı ,suni gb daha önceleri fazla duymadığımız kelimeler girdi yaşantımıza. Bence fazla kafaya takmadan ve bütçenin yeterli olduğu mevsiminde her türlü balığı alıp afiyetle yiyebilirsiniz.

4. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Bu kadar ince düşünmeye kalkınca size bu dünyada yer yok maalesef...

Ben çiftlik çipurasını da, çiftlik levreğini de beğenerek yiyorum.
    Bütün dünya da yiyor.

Barbun tekir dip balığı ama üzerlerinde korkulacak kadar yabancı madde olmaz. Zaten büyümeye fırsatları olmadan tavaya giriyorlar.

Lüfere de laf etmişsin ki bunun affedilecek yanı yok.

Bence sen bakliyatlarla idare et.. :)

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Nisan 2013
  5. duzensiz

duzensiz Daimi Üye

çipuranın orta boyları 400gr civarı olanlar tezgahta taş çatlasın 5 lira. bir tanesi bir porsiyon yanında salata ile gayet doyurucu. varsa imkan mangalda yaparsınız yoksa imkan 35-40tl civarına bir adet elektrikli ızgara alırsınız. afiyetle pişirir yersiniz. en basit örnektir bu. detaya takılmayınız kurşunmuş, mazotmuş vs. tek dikkat etmeniz gereken balığın gözleri, pırıl pırıl bakıyorsa sorun yok.

6. siprus

siprus Yeni Üye

şuan en lezzetli ama tezgahlarda az bulunan istavrit, sarıkanat bulursanız un layıp tavasını yapıp afiyetle yiyin, mübarek balık o kadar lezzetliki ... dün akşam 1.5kg götürmüşlüğümüz var söylemesi ayıp :)

hem yok dip balığıydı, çiftlik balığıydı polemiğinede girmez.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 30 Nisan 2013
  7. balıkoltası

balıkoltası Daimi Üye

Sarıkanat, Çipura veya kalkan derim. Yanlız sarıkanatı Karaköyden falan canlı bulmaya çalışın. Çünkü ölüler buzhanedir. Kalkanı güvenilir tanıdık bir balıkçıdan alırsanız sorun çıkmaz. Bu aralar bizim balıkçıda güzel iri mezgitte görüyorum.

Hamsinin sezonu kapandı artık yenmez.

8. Sevgi

Sevgi Üye

Ben çipura yı tek geçiyorum. En sevdiğim balıklardan. Biz fırında yapıyoruz, soğan, sarmısak ,tereyağ ve az zeytinyağı ile terbiye edip fırına atıyoruz. Muhteşem oluyor.

Birde mevsiminde çinekopa bayılırım.

9. toprak126

toprak126 Üye

Çiftlik çipurasıyla,çiftlik levreği arasında tad farkı hiçyok.Birtek görünüşleri farklı.

10. Kuzey34

Kuzey34 Yeni Üye

Ben Karakulak kızartmayı çok severim . Süper leziz :)
    Tatmadıysanız muhakkak deneyin derim.

11. erolarman

erolarman Üye