Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi İçecek de Ne Kadar Şeker Var !!

Konu, 'Sağlık' kısmında Hamdi tarafından paylaşıldı.

1. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Merhaba arkadaşlar,

Yurt dışında bir okulda öğrencilerin dikkatini çekmek için böyle bir pano yapmışlar. Bence tüm okullara koyulması gerekir.

Şeker miktarlarına bakar mısınız?

FB_IMG_1433254810125.jpg

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. ErdalYildiz

ErdalYildiz Aktif Üye

Daha önce Sosyal medyada görmüştüm.Belki bu konu ile alakalı olmasa da öğretmen olarak bir basit mücadelemi anlatayım.Her yıl 12-18 Aralık arası Yerli malı haftası olarak kutlanır.Çalıştığım okullarda farklı sınıflar sırayla etrafta yetişen ürünler ve annelerinin yaptıkları yiyecekleri getirirler ve genelde sınıf bazında etkinlik yapılır.Burada ilginç olan öğrenciler genellikle yabancı marka içecekleri sofraya getiriyordu.Yabancı ürünlerin yerli malı haftasında tüketilmesinin yanlış olduğunu anlattım.Kısmen bunu başarırken tüm zamanlarda annemizin yaptığı içeceklerin kesinlikle hazır içeceklerden iyi olduğu hakkında bilgilendirmeler yaptım.Asitli içeçekler yerine doğal olanı tercih etmlerini istedim.Eğer mecburen içmek istiyorsanız yerli içecekleri kullanmaları hakkında bilgilendirdim ve hala amaç için uğraşıyorum.Çünkü çocukları çok seviyorum.İnşallah bilinçli ve güzel nesiller yetişir güzel ülkemde.

4. eylmz

eylmz Daimi Üye

Güzel calışma bizde okulumuzda yaptık kola Fanta meyve suyu Meyveli maden suyu sade maden suyu ve su şeklinde gerçekten güzel bir calışma zaten okullarda Gazlı içecek satışı yasak
    Şahsen Gazlı icecekler mideme asırı zarar verdiğinden asla tüketmiyorum ve asla tavsiye etmiyorum heleki cola denilen zehiri
    :)

ErdalYildiz ve Hamdi bunu beğendi.
  5. GRAFTT

GRAFTT Üye

Paylaşım için teşekkürler. Hakikattende içimizde rahatça gezinen zehir diyebiliriz bunlarada.

Şahsen yapım gereği şekerli yada tatlı şeyleri pek sevmem, daha doğrusu yapay yiyeceklerdeki tatlı şeyleri sevmem. Hazır meyvesularıi kola, vb herşeyi içmeyi bırakalı 4 yıl oldu. Şimdi canım ferahlamak istediğinde sadece soda, keyif yapmak içinse soda+ayran yapıyorum :)

Çayı şekersiz içeli 10 yıl oldu. Şekersiz çay içilirmi diyenlerden biride bendim, arkadaşlarla toplanmış çay içerken herkes şeker alıp çayına koymuştu, tam ben şeker alıp çayıma atayım derken baktımki şeker kalmamış, bişey olmaz bir seferde çayımı şekersiz içeyim dedim o gündür bugündür çayı şekersiz içenlerden oldum :) Şu anda ben, eşim ve 8 yaşındaki oğlum olmak üzere tüm ailece çayımızı şekersiz içiyoruz :rolleyes:

bulent45 ve Hamdi bunu beğendi.
  6. İsottevfik

İsottevfik Aktif Üye

Güzel bir konu. :harika:

Şeker, şeker olarak karşımıza çıksa bu kadar gam yapmayacağım. Kökü pancardır diyeceğim. :) Colanın altında ki o kadar şekeri tartsan, ancak o colanın parasına eş değer olur.

Düşünün, bir toplu iğnenin başı kadar bir tatlandırıcı, o kadar şekere karşılık gelir. Yani, şekerden çooook daha ötesi.

Hamdi ve EBU ŞEHRAZAT bunu beğendi.
  7. coner

coner Daimi Üye

Alkoldede şeker oranı yüksektir...
    Onada dikkat...

Hamdi bunu beğendi.
  8. KayaBalığıKaya

KayaBalığıKaya Daimi Üye

Balığın yanında kola güzel gidiyor ama yaw. Neden öyle diyorsunuz hemen :)

lufermania, coner ve Hamdi bunu beğendi.
  9. arif_balık_peşinde

arif_balık_peşinde Aktif Üye

ben uykusuz kaldığım için genelde günde bir veya iki tane redbull içiyorum günlük şekeride hiç aramam normalde çayda şeker kullanmam tatlı yemem ama redbull içmezsem ayakta uyurum nasıl yapsak acaba :(

coner ve Hamdi bunu beğendi.
  10. hunter

hunter Daimi Üye

Bunlar hep batının uydurması. :D @coner
    Ne yapacağız şimdi Eşref bey,öneri bekliyoruz senden. :)

lufermania, coner ve Hamdi bunu beğendi.
  11. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Burada güzel bir dönüşüm var aslında..
    Şeker önce mayalanarak alkole dönüşüyor.. Bu açıdan bakınca alkolün içinde şeker yok..
    Nedense vücuda girince bu sefer tersine bir işlemle alkol şekere dönüşüyor... :)

Ayran iç ayrannn :D
    Ne de olsa milli içecek.. :)

Redbull2da da seni uyanık tutan şey aslında kafein..
    Bu nedenle kahve içmek de aynı etkiyi yapacaktır..

Zaten bu batı denen tek dişi kalmış canavar olmasaydı şimdi uzaydaydık biz.. :D

lufermania, coner, Hamdi ve 3 kişi daha bunu beğendi.