Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

hangi makinayı almalıyım ?

delimavi_75

Yeni Üye
slm arkadaşlar geçen sene aldığım Shimano Vengeance AX Surf 4,20 mt 200 gr Surf Kamışıma uygun makina arıyorum.Av yerim genelde yeşilköy ve zeytinburnu.İstavrit ve lüfer avlıyorum

delimavi_75

Yeni Üye
ayırdığım bütçeyi yazmayı unutmuşum 200 tl civarı

sakacı

Üye
biraz bütçeyi zorla.şöyle 40TL daha üzerine koy,2013 ün en çok talep gören ve forumlarda da hakkında iyi şeyler yazılan Ryobi Ap Power 8000 al derim.Çünkü bu makine jig dahil tüm avlar için tek kelime ile süperdir.geriye dönüş sıfırdır.diş sıyırma yapmaz.Yedek parça derdi de yok.bir çok ryobi serisinin parçası ile uyumludur.Vallah benden bu kadar.Umarım yardımcı olabilmişimdir.Saygılar

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Ryobi Ap 8000 iyidir; peşin alırsanız iskonto da yaparlar ve o bütçeye sığar sanıyorum; olmadı bir önceki model Applause 8000'de alınabilir; aslında 6000'lik olanları da alınabilir; gövde aynı; kafalar farklıdır sadece... Ve gayet güzel işinizi görür; Applause'den bir adet bende var ve deneyimlerim bu tip işler için gayet yeterli olacağını söylüyor...

Ama bu tip makinaları jig gibi ağır işlerde kullanmayın; ya da kullanmaya kalkmayın bence; çok da sağlıklı olmaz... Her geri bırakması olmayan makina jig makinası değildir; ve aslında sadece mandal ya da düğme olmayıp o mekanizmayı aynen barındırmaktadır bu tip makinlar...

sakacı

Üye
furunotr merhaba.Ap power 8000 i jig için kullananlar çok sayıda.hatta direk distürbitörüne bile sorup almıştım.dediğim gibi jig için kullanılabilecek bir makinadır.Ben jig olarak kullandım.hiç bir sakınca da görmedim.aksine verim aldım.Evet telefonda biraz konuşunca iskonto yapabiliyor firma.Ben kargoyu ücretiz aldım,üstüne de 20TL indirim aldım.

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
Kullanıyorlar ise hata yapıyorlar; Jig'in şakası yok; son derece kaliteli ekipmanlar ister... Bilhassa kamış ve makina konusunda; 20-30 hatta 50 kiloluk bir balık; belki de orkinos denk gelebilir ve o makinayı Allah korusun düşünemiyorum o halde... Elini de kırabilir insanın; başka sakatlıklara da sebep olabilir... Jig için en azından Saltiga ya da Stella kullanılmalı; mümkünse çıkrık diye tabir ettiğimiz makinaların iyisinden...

3-5 kg.lık; belki 10 kg.lık balığı o da balığın karakteristiğine göre pekçok makina ile avlayabilmek zaten mümkün...

Satıcılara bakmayın siz; onlar herşeyi söyler...

Aslında Ryobi'nin Jig için ürettiği makina başka zaten...

Sanırım şu model jig makinası...

Ryobi Metaroyal 5000 Fishing Safari Spinning Reel

B

BS Okuru

Misafir
Kullanıyorlar ise hata yapıyorlar; Jig'in şakası yok; son derece kaliteli ekipmanlar ister... Bilhassa kamış ve makina konusunda; 20-30 hatta 50 kiloluk bir balık; belki de orkinos denk gelebilir ve o makinayı Allah korusun düşünemiyorum o halde... Elini de kırabilir insanın; başka sakatlıklara da sebep olabilir... Jig için en azından Saltiga ya da Stella kullanılmalı; mümkünse çıkrık diye tabir ettiğimiz makinaların iyisinden...

3-5 kg.lık; belki 10 kg.lık balığı o da balığın karakteristiğine göre pekçok makina ile avlayabilmek zaten mümkün...

Satıcılara bakmayın siz; onlar herşeyi söyler...

Aslında Ryobi'nin Jig için ürettiği makina başka zaten...

Sanırım şu model jig makinası...

Ryobi Metaroyal 5000 Fishing Safari Spinning Reel
haluk abı sanıyorum sende ryobi Applause 8000 makıne vardı sayende makıneyı deneme fırsatım oldu gercekten bogaz ıcın gayet ıs gorucek bır makıne kanatına vardım yakın zamanda bende yenı model Ryobi Ap.Power 6000 makine almayı dusunuyorum bır cok arkadasada bu makıneyı tavsıye ederım...

Not: Ryobi Ap.Power 6000 makınenın bır turda kac cm sarması konusunda hıc bır bılgı yer almıyor bır turda kac cm sarıyor Ap.Power 6000 yada 8000 olan ?

furunotr

Daimi Üye
Adı
Haluk Pirinç
8000 olan 99 cm. sarıyor; sanırım 6000'de 99 cm. sarar; kafa iç çapları farklı olsa gerek; 6000 olan et kalınlığı daha fazla olup daha az misina alır; 8000 ise haliyle daha derin olup daha fazla; dış çaplar aynı olsa gerek; bu durumda sarım miktarları da aynı olacaktır... Zaten makinaların diğer yerleri aynı; yalnız 6000 misina sarılmamış haliyle 8000'in misina sarılmamış haline göre daha ağır olmalı mantiken; misina sarınca her ikisi de aşağı yukarı aynı ağırlıkta olacaktır...

Benim de beğendiğim ve kullandığım bir makina Applause; Ap ise 2 bilya daha fazla olup kafa ve rotoru bir parça makyajlanmış; sarımı da sanki biraz daha rahat gibi (boşta deneyebildim); bunun dışında dişli, gövde v.s. aynı makinalar...

Fiyat farkına değer mi??? Değer bence...

sakacı

Üye
haluk abı sanıyorum sende ryobi Applause 8000 makıne vardı sayende makıneyı deneme fırsatım oldu gercekten bogaz ıcın gayet ıs gorucek bır makıne kanatına vardım yakın zamanda bende yenı model Ryobi Ap.Power 6000 makine almayı dusunuyorum bır cok arkadasada bu makıneyı tavsıye ederım...

Not: Ryobi Ap.Power 6000 makınenın bır turda kac cm sarması konusunda hıc bır bılgı yer almıyor bır turda kac cm sarıyor Ap.Power 6000 yada 8000 olan ?
Ryobi Safari Metaroyal ı da inceleme şansım oldu iyi bir makinaya benziyor.Ancak Ap power 8000 e göre fiyatı biraz üst sekmentte.Tabi iş hobidir.Paraya kıyan alır.Makina hakikaten güzelmiş.