Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hangi sahte yem ? (Rapala)

Konu, 'Balık Avında Kullanılan Sahte Yemler' kısmında SaRsLaN tarafından paylaşıldı.

1. SaRsLaN

SaRsLaN Üye

Öncelikle herkese bol eğlenceli, zevk aldığımız güzel avlar dilerim.

Yeni bir yöntem olan kıyıdan at-çek yaparak balık avlama hakkındaki araştırmalarım oldukça
    hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu konuda kullanılacak rapalanında önemi oldukça fazlaya benziyor.

Bu başlık altında;
    -Deniz bulanıksa hangi rapalayı kullandığınız
    -Deniz dalgalıysa hangi rapalayı kullandığınız
    -Deniz durgunsa hangi rapalayı kullandığınız
    ve hangi rapalayla hangi balıkları tuttuğunuz hakkında tecrübe ve önerilerinizin yazılması hepimize
    bir fikir verecek ve yardımcı olacaktır diye düşünüyorum.

Başlık belkide şu şekilde olabilirdi 'Benim Uğurlu Rapalam'

Ayrıca bu başlık altında yeni alınacak rapalalar hakkında da bilgi alış verişi yapabiliriz.

Şimdiden teşekkür ederim..

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. SaRsLaN

SaRsLaN Üye

İlk olarak ben önerilerinizi almak istiyorum :)

Büyük bir hızla ekipman hakkında bilgi toplarken kullanacağım rapalalar hakkında da bilgi edinmeye çalışıyorum.

Öncelikle fiyatlar oldukça farklılık gösteriyor çok pahallı ve çok ucuza bulunabiliyor. İşe yarayanı bulmak en önemlisi.

Kısacası altta resimleri bulunan rapalalar sizce iş yaparmı? :)

-------------------------------
    Pelican Helium 15/ 60 Mm Maket Balık
    KDV Dahil : 4,17 TL
    ProCatch BBK 11cm-30gr Maket Balık
    KDV Dahil : 17,66 TL
    Mobydick 7cm Maket Balık Set
    KDV Dahil : 21,19 TL| Peşin fiyatına 12 x 1,77 TL
    Mobydick 5cm Maket Balık Set
    KDV Dahil : 21,19 TL| Peşin fiyatına 12 x 1,77 TL

4. mrtsezal

mrtsezal Aktif Üye

ges diye adlandırdığımız, gelıbolu sahtesi levrek avın da oldukça başarılı,kıyıdan at çek yaparak bir çok arkadasımız levrekleri kandırabiliyor,ProCatch markası iş yaparmı görünüşü yada sudakı aksiyonu aynımı bilmem ama el yapımı polyester cam rapala çok güzel avlar gerçekleştiriyor.....diğer sahteler için, at-cek avında daha bilgili arkadaşlarımız yardımcı olacaklardır......iyi günler..

5. SaRsLaN

SaRsLaN Üye

Söylediğiniz ürünleri değerlendiriyorum ve bu kadar kişi memnunken GES kullanmamak olmaz diye düşünüyorum. Siparişim için görüşmelere başladım ancak farklı ürünler hakkında da bilgi almak istiyorum.

Mesela River2Sea Rover 98 GR15 marka yani altta resimde bulunan ürünüde çok fazla tavsiye eden var. Bu konuda bilgin varmı abi?

6. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Rover98, Rower2Sea 128, Daiwa Saltiga serileri, Rapala maxrap serileri son zamanlarda en çok iş yapan ve övgüyle bahsedilen sahteler.

7. Faruk Usta

Faruk Usta Daimi Üye

bu sahtenın HA16R renk kodlu olanını tercih et

8. SAHAPBURAK

SAHAPBURAK Aktif Üye

Sertaç Kardeşim, öncelikle hedef av balığınız nedir? ne avlamayı düşünüyorsunuz?
    Onu belirleyip ona göre sahte almanız daha iyi olur.
    Sevgiler;:)

9. SaRsLaN

SaRsLaN Üye

Aslında kafamdaki balıklara göre sahte bakıyorum ama burayı yazmayı unutmuşum :)

Ben Lüfer ve Levrek balığına bayılırım özellikle Lüfere :)

Elle tutarken onun yeme asılma anı benim için çok özeldir. Bu yöntemlede keyif vereceğine eminim :)

10. Volkan

Volkan Daimi Üye

Sevgili Sertaç, önce genel birkaç bilgi vereyim.

Lüfer fazla ayrıntılara takılmaz, ilgisini çeken, balığa benzeyen her şeye saldırır :) Üzeri dikine çizgili tükenmez kalemle yakalanabilmesi buna en güzel örnek.

Levrek ise tam tersine son derece dikkatli bir kontrol manyağıdır. Her şeyden kıllanır, yem seçerken de illa ki hep yediğine benzesin ister.

Özellikle levrek avında her sahte her yerde iş yapmaz. Çanakkale boğazında çok verimli olan bir sahteyle, İstanbul'da eli boş dönebilirsin. Ama tabii ki kullanım alanı çok geniş sahteler de mevcuttur.

Aşağıda birkaç örnek vereceğim, hem lüfer hem levrek için. Bu örnekler arttırılabilir, ama benim naçizane düşüncem, bu sahtelerin her at çek meraklısının çantasında mutlaka olması. Bence ilk etapta bunları al yeter. Önem sırasına göre arz ediyorum.

Lüfer için;

Yozuri Tobimaru 105 (Azcık pahalıdır)

Maria Princess GX-2 (Mavi olan)

Levrek için;

Rapalanın (Husky Jerk olur, X-Rap olur, Maxrap olur) Bulması zor ama MU, S, FT (Çanakkale tarafında özellikle)

Daiwa Saltiga Laser Sardine

Yozuri Crystal Minnow : Red Head ( C5 ), Black Silver ( C4 ) (rapalanın S modelini alacaksan bunu alma)

RIVER2SEA ROVER 98 HA 16-R

Her ikisi için;

GES (gelibolu sahtesi/cam sahte)(kırmızı kafalı olanı+kefale benzeyeni)

Alba Toby Kaşık 2 ve 3 numaralar

Dediğim gibi bunlar arttırılabilir ama bence ilk etapta bunlar olsun. İnşallah faydalı olmuştur.

11. SaRsLaN

SaRsLaN Üye

Çok teşekkür ederim verdiğin bilgiler için. Faydasını göreceğime eminim. Ancak ilk başta verdiklerim modeller sanki söylediklerine çok benziyor arada o kadar fark olurmu ki?

O zaman ilk etapta bu belirttiklerini deneyeceğim zaten zamanla ekipman sayısı ister istemez artıyor. Seneler önce aldığım ekipmanlardan hiç kullanmadıklarım bile var. Ayrıca bu rapalaların boyutları önemli midir?

Ayrıca bundan 6-7 sene evvel Amerika'dan bir abimiz bana poşet poşet sahte yumuşak yem getirmişti sanırım memlekette duruyorlar onlarıda ailemden istemem lazım :) ama sanırım onlar tatlı suda kullanılıyor.