Hoş Geldin, Ziyaretçi!

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için forumka kayıt olmalı yada giriş yapmalısınız. Forum üye olmak tamamen ücretsizdir.

Hangisi daha iyi tavsiye Humminbird Helix 5 Dı, Dragonfly 5.7 ve LOWRANCE ELİTE 5

dusty35

Aktif Üye
Ayrıntılı açıklamanız için teşekkür ederim.bu konuda bilgili olduğunuzu belli oluyor. Bu bilgilerden faydalanmak anlamında ben de tavsiyeleri Nizi bekliyorum. Gökova körfezinde kullanmak üzere kayaları bulmak ve hem yemli hemde jiğ avı yapmak istiyorum. Körfezin 50 metrelik yerleride var 200M Üstün de olan yerleride var.bugüne kadar 90 yüz metre üstünde avlanmadı m.ama bundan sonra avlanmayı düşünüyorum. Bana né tavsiye edersiniz
Not:2. El tavsiye edermisiniz
Devrim Bey ,
Ben jigging yapacağım , dipte yatan balığı da mümkün mertebe görmek isterim , 100 + metrelerde avlanacağım dediğiniz vakit şartlar dramatik olarak değişir.
Bir balık bulucunun en zorlandığı şeylerden bir tanesi belli derinliğin üzerindeki dipte yatan veya dibe çok yakın duran balığı ayırt edebilmektir.
600 W ve hatta tercihen 1 kW ayna kullanacaksınız. Bu aynaların fiyatları BB nun kendisi kadardır ve hatta daha pahalıdır.
Bu aynayı yorumlayacak kaliteli bir cihaza ihtiyacınız olacak.

Amatör seviyesinden çıkıp profesiyonel cihazlara doğru yönelmeniz gerekecektir.
Buna gerçekten ihtiyacınız var mı ? Yoksa bu konun başlığı sınıfındaki cihazlar benim işimi görür ayrımını iyi yapın.
Zira fiyatınız 4-5 kat çivarında artacaktır ve bu tür cihazları kullanabilmek de belli bir bilgi ve deneyim gerektiriyor.

Eco 150 diye bi model kullandım. Biraz deneyimim var ama çok yetersiz geldi cihaz.Yada ben kullanmayı bilmediğim için olabilir. Ama almışken iyi bi cihaz almak istiyorum, tabi aralarında o kadar fiyat farkı varsa bi daha düşüneyim :) yinede bir iki seçenek sunarsanız sevinirim

dusty35

Aktif Üye
Eco 150 diye bi model kullandım. Biraz deneyimim var ama çok yetersiz geldi cihaz.Yada ben kullanmayı bilmediğim için olabilir. Ama almışken iyi bi cihaz almak istiyorum, tabi aralarında o kadar fiyat farkı varsa bi daha düşüneyim :) yinede bir iki seçenek sunarsanız sevinirim
Tabi sevinirim.
Furuno /Simrad /Lowrance 1 kW destekleyen cihazları tavsiye ederim.
Kendi kullandığım aleti de önerebilirim Furuno 585 + Airmar TM 260

Bu markaların hepsinin CHIRP cihazları da var. Ama tekrar ediyorum bu CHIRP'ten mucize beklemeyin.
Ayna cihazdan daha önemlidir ve tek marka var. O da Airmar.

emreersoz

Aktif Üye
Adı
Emre Ersöz
Kan Grubu
B Rh Pozitif
Devrim bey ;

Tuncer beyin dediği gibi iş kayanın yanında yatan dip balığını görmek ise şartlar gerçekten çok değişiyor..furuno modelleri kaya yanında yatan balığı göstermek konusunda çok başarılı ama ona da aynen 1kw yada üstü aynalar lazım..sizin av tarzınızda benimki ile nerdeyse aynı .sizin sadece taşı doğru bulmanız ve markalamanız çok önemli .bunun içinde konu başlığında geçen modeller yeterli olacaktır.taşı bulduysanız muhtemelen balığı da bulmuşsunuzdur.ondan sonrası sizin avcılığınız ve deneyiminiz.birde buurda adı geçmeyen GARMİN ECHO 42DV yeni çıkacak bir model bunu da incelemenizi öneririm.şuan piyasada 50DV VE 70DV modeli var ve çok başarılı olduğu söyleniyor.

Tekrar sagolun. İlla taşın dibindeki balığı göreyim diye bi isteğim yok. Taşı göreyim yeter. Şu anda el gps im var bulduğum taşları(yerel balıkçılardan ögrenebildiğim yada bana gösterdikleri kadar)işaretliyorum. Ama doğal olarak iyi avlakları söylemiyorlar. Söylediğiniz modelleri İnceliyeceğim, şu anda çalıştığım için inceliyemedim. İyi günler

Marmarasinariti

Aktif Üye
Adı
Tuncay Kuşcu
Kan Grubu
O Rh Pozitif
Tekrar sagolun. İlla taşın dibindeki balığı göreyim diye bi isteğim yok. Taşı göreyim yeter. Şu anda el gps im var bulduğum taşları(yerel balıkçılardan ögrenebildiğim yada bana gösterdikleri kadar)işaretliyorum. Ama doğal olarak iyi avlakları söylemiyorlar. Söylediğiniz modelleri İnceliyeceğim, şu anda çalıştığım için inceliyemedim. İyi günler
Evet taşı bulmak balığı bulmak demektir, özellikle jig avları için baş faktördür. Sizin taş bulabilmek içinde olmazsa olmazınız yanal taramadır! Derinlikler 200 metreye kadar ulaşıyor ve ben 90 metreye kadar çalışırım diyorsanız, şu an piyasadaki yanal görüntülü cihazlar genelde 50 metreden sonra göstermezler. Ben Hummimbird Onix ile 70 metreye kadar yazdırabilmiştim, fakat siz 90 metre diyorsunuz! Bildiğim kadarıyla şu an o kadar derinliğe inebilen yanal yok balık bulucularda.

Fakat önümüzdeki ay Garmin in full dokunmatik 7400 xsv modelleri piyasaya çıkacak ülkemizde! Bu cihazlarla taktığınız aynaya göre yanal taramada 150 veya 250 metreye kadar görüntü alabilmeniz mümkün! ayrıca bu aynaların içinde yine chirp 2d gönderilerde mevcut! Hatırladığım kadarıyla 1kw ya kadar olan chirp aynaları kara kutuya gerek duyulmadan direkt olarak bağlıyabiliyorsunuz veya ben 2-3 kw bir chirp ayna bağlıyacağım derseniz,cihazıa gsd26 karakutusunu bağlayarak bunuda gerçekleştirebiliyorsunuz. Tabi bunlar çok ekstra, sizin ihtiyacınız olan yanal taramayı garmin in gt50 (150 metre) veya gt51 (250 metre) aynalarıyla halledebilirsiniz!

Belkide dünya varolduğundan beri kimsenin bilmediği, dev trofelerin yaşadığı gizli bir taş bulacaksınız! Düşüncesi bile heyecan verici :)

Son düzenleme:

doguguclu

Yeni Üye
Adı
Doğu Güçlü
Kan Grubu
A Rh Pozitif
1 yıl evvel verilmiş en son cevap.
İzninizle Humminbird almak isteyenler için konuyu hortlatıcam.
1 yıldır Amerikadan getirttiğim Humminbird Helix Sonar + DI cihazını kullanıyorum.
Bu cihazın tatlısu için üretilmiş olduğunu hatırlatmak isterim.Ancak tuzlusuda da benim işimi gayet iyi görüyor.
DI yani Down İmaging özelliği hemen hiç bir işe yaramıyor aklınızda olsun keşke Sonar + GPS modelini alsaydım diyorum her seferinde.Nasıl olsa GPS im var diye ve reklamlarına kanarak DI özellilkli olanını aldım.Belki 2 kere kullanmışımdır.
Aleti kullandığım en derin su 20 mt ve gayet yeterli geliyor.Biz sadece kayaları bulurken ve sürü balığı bulurken kullanıyoruz.
Sürü balıklarında istavrit,kolyoz,sardalya gibi balıklarda çok başarılı hem balığı hem sürünün bulunduğu derinliği bulurken oldukça başarılı.
Fiyat performans olarak kıyaslarsak ben 250 USD a almıştım bence yeterli bir ürün.

sunodyssey

Yeni Üye
Adı
selim
merhaba,
neden DI özelliğini kullanmadınız? 30 metreden derinde DI özelliği kullanılamıyor mu? ben SI ve DI modelleri arasında kararsız kaldım.
teşekkürler

67 coşku

Yeni Üye
Adı
Coskun e
Kan Grubu
A Rh Pozitif
Hummunbird 688 kullandım beş para etmez