Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hanoz çetesi .

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında murat48 tarafından paylaşıldı.

1. murat48

murat48 Aktif Üye

Pazar nihayet geldi. Yani kurt dökme günü.
    Hafta içinde baktığım hava durum rapor siteleri kafamı birhayli karıştırmıştı. Kimisi iyi, kimisi yağmurlu, kimisi de rüzgarlı diyordu. Geçen yıl bir kere denediğim avlak yerine, Gemiler koyuna gitmeye miçom (eşim) ile karar aldık. Orası korunaklı bir koy idi. Etrafında bol koylar ve adacıklar olduğundan rüzgardan fazla etkilenmeyiz diye düşünmüştük. 04:30 'da uyanıp, hazırlıklardan sonra saat 07:00'de avlağımıza ulaşmıştık. Hava yeni aydınlanıyordu. Çıkmaya yüz tutan güneş hem bizi hem içimizi ısıtıyordu artık. Kışın bolca yağan yağmurlar bizim teknemizi indirdiğimiz yeri tahrip etmiş ve zemini yumuşatmış. Birşey olmaz diye kıyıya yanaşayım dedim. :mad: Demez olaymışım. Arabayı kuma saplayıverdik. 10cm. ileri 20 cm geri, sağ yap sağ yap, olmadı biraz solaaa. :( Heyecan ve hevesimiz döktüğümüz terlerle azalıp gitti. Ama bitmedi tabi ki .:)
    Saat 08:00'de teknemizi su ile bir zahmet buluşturduk.
    Sima olarak daha önceden tanıdığım bir avcı da bizim kıyıdan ayrılmamız için sıra bekliyordu. Az muhabbetten sonra : ilerideki adaya gideceğiz, sizde oraya gelin. Karıştan büyük patlak göz çekeriz dedi. Hevesle onlarında inmesini bekleyip takıldık peşlerine. Şükür motorumu değiştirdiğimden artık giden avcıların peşlerine takılabiliyordum. Önceden millet , ileride bekleriz seni diyorlardı. Nerdeeee. Biz limandan çıkıncaya kadar onlar kayboluyorlardı. Bence İllaki büyük motor şart.
    Onların 50 mt. ilerisine çapamızı attık. At çek hanoz , at çek hanoz. Eee kaptan , nerde bizim patlak gözler diyordum. Az kaldı şimdi olur artık diye diye öğleni bulduk. Saat 13:00'de yeni aile dostumuz Salim ve eşi de kurtlanıp kıyıya gelmişlerdi. Küçük ceviz kabuğumuza onları da alıp, açıldık. Salim eşi ile 15 parça kadar hanoz yakalamıştı ve mutluluktan çatlayacaktı.

Onun için hanoz olması önemli değil, balık tutmak önemliydi çünkü. Malum bu hobiye yeni iştigal eden bir dostumuz.
    Patroniçeler de boş durmuyorlar. Ballılar maşallah. :)

İşleri olduğu için saat 15:30 gibi sahile onları geri bıraktık.
    Köroğlu - Ayvaz biraz uzakları keşfedelim diye yüklendim gaz koluna. Kelebekler vadisini duymuş ve merak ediyorduk. Geçen yıl gezi teknesini 15 dk. fark ile kaçırmıştıkki sezon kapandı.
    Gemiler adasındaki tarihi yerleri görerek, Ölüdeniz'i teğet geçerek kelebekler vadisine ulaştık. Millet denize giriyor bile. Nasıl bir manzara... Vadide çok yüksekten akan birde çağlayan var. Ömüre ömür kattığı kesin. 5 yıl geri gittik diyebiliriz . Deneyiniz. :)

O kadar ulu dağlar vardı ki, dağdan 15 metre açığında derinlik 60-70 metreleri bulabiliyordu. İşte ispatı.

Yalnız balık bulucuda bu kadar balık var , aşağıda tık yok. Onu bir türlü çözemedik. İnip bakayım dedim ama bana göre su buuuzzzzz. :)

30 - 50 - 75 - 90 - 120 - 150 metrelerde olta attık. Olmaz böyle şey. Her derinlikte honoz mu gelir yahu. Sarı, kahve, kırmızı hanozlar boy boy. Hanozlar bu bölgeyi çevirmiş ve abluka altına almışlardı.Böylece hanozların tüm türlerini öğrendik. Ne jigte hayır var , ne yemli denememizde. Denizlerimizin olmazsa olmazı 2 büyük balonu unuttum. (Patlayasılar) İcaplarına fevkalade bakıldı tabi ki. Birde 25 cm civarında deniz süngeri haricinde birşey bulamadık.
    Jig denemeleri de boş.

Toplam 56 parça hanoz ile günümüzü sonlandırdık.
    Ama gözlerimizin ve içimizin bayram yaptığı çok güzel bir gün geçirdik.
    Haftada 2 gün balık zevkini yaşıyorum.
    Birincisi pazar günü, balık tutarken
    ikincisi de av raporumu yayınlarken. ;)
    Esen kalınız.

2. Sponsorlu Bağlantılar
  3. salim35

salim35 Yeni Üye

çok sonradan tanıdıgım ve ilk tanımak istedigim insanlardan biri olan murat abime,bu pazar balık tutma zevkini yaşattıgı için minnettarız.......ayrıca güzel paylaşımlarının devamını diliyoruz.....

4. löngöz

löngöz Daimi Üye

çok keyifli bir gün geçirmişsiniz,,hanoz larda çıtır çıtır pek güzel olur,,hatta filato çıkarabilirsiniz,,
    afiyet olsun,,rastgelsin..:)

5. agartan

agartan Moderatör Yönetici

Tebrikler Murat
    Keşke kendi avlağınıza gitseymişsiniz diyeceğim ama olan olmuş, bolca hanos tutulmuş.
    Hiç bu kadar Hanos'u birarada görmemiştim. Gerçi yine de gördüm sayılmaz. Hayalimde canlandırdım. :)
    Herşeye rağmen oltada tıkırtıları hissetmenin keyfi birçok şeyde yok.
    Afiyet olsun.

6. Bahadır Sarıca

Bahadır Sarıca Daimi Üye

Tebrikler sevgili Murat.
    Vallahi hanosu kırmışsınız.:D:p
    Şaka bir yana şu eşlerle yapılan avlara gıpta ediyorum. Maalesef ben eşimi bir kere tekneye binmeye ikna edebildim, o da ilk aldığımdaydı.:(
    Keyifli avlarınızın devamı dileklerimle.
    Sevgi ve selamlar...

7. murat48

murat48 Aktif Üye

Hava durumu bizi ters köşeye yatırdı malesef. Orası daha korunaklı diye tercih etmiştik. Bu hafta kendi meramıza gideceğiz . Tabi ki hava şartları müsade ederse.
    Hanozları iştimaya alacaktım. Yorgunluktan ertesi güne attım bu işi. Ertesi gün de patroniçeler süpriz yapıp tava hallerini sundular. Toplu fotograflarını yayınlayamadım.
    Daha iyi avlar sizlerin olsun. Teşekkür ederim.

8. Hamdi

Hamdi Admin Site Admin

Tebrikler Murat, rekor kırmışsınız :p

Ama fotoğraflar harika içimiz açıldı, sağolun :)

9. horasanlı

horasanlı Aktif Üye

Tebrikler Murat abi gerçekten güzel bir av olmuş. Güzel avlarınızın devamını dilerim.

10. Selahattin

Selahattin Moderatör Yönetici

Maşallah hanosu kırmışsınız abi:) Gün keyifli geçtikten, tava da dolduktan sonra gerisi hikaye tebrikler daha güzellerine rastgelsin:)

11. ihtiyarr

ihtiyarr Üye

afiyet olsun,,rastgelsin. tebrik ederim.