Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Harika bir proje "Akvaryum Süs Balıkları" İş Kapısı Olacak

Konu, 'Genel Konular' kısmında lost_zombie tarafından paylaşıldı.

 1. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Bu proje hayata geçirilmiş en faydalı projelerden biri olacaktır emin olun köy enstitülerini anmadan geçmemek gerek.
  bakınız nekadar doğru ve amacına uygun bir proje
  tamamıyla Türkiye için açık teşkil eden bir konu bu fırsatı değerlendirmek gerek.

  "Akvaryum Süs Balıkları" İş Kapısı Olacak
  Akvaryum süs balıkları, kenar semtlerde yaşayan yoksul kadınlara gelir kapısı olacak.
  Akvaryum süs balıkları, kenar semtlerde yaşayan yoksul kadınlara gelir kapısı olacak.

  Zirve Üniversitesi tarafından hazırlanan istihdam içerikli "Kadınlar Üretiyor Herkes Kazanıyor" projesi, Devlet Planlama Teşkilatı (Dpt) tarafından finanse edilen Sosyal Destek Programı (SODES) kapsamında kabul edildi.

  Proje kapsamında, kenar semtlerde yaşayan yoksul 80 kadına Zirve Üniversitesi bünyesinde önce girişimcilik eğitimi, daha sonra evlerinde kolay bir şekilde üretim yapabilmeleri için "akvaryum balıkları üretimi" kursu ve İngilizce kursu verilecek. Teorik eğitimin ardından başarılı kursiyerlere, akvaryum balığı üretim ünitesi hediye edilecek ve evlerinde üretim imkanı sunulacak. Üretilen akvaryum balıklarının kurulacak kooperatif ile pazarlanması sağlanacak. Böylece, Türkiye'de akvaryum balıkları üretiminin ciddi bir sektör haline getirilmesi ve ihracatının yapılması hedefleniyor.

  Zirve Üniversitesi Projeler Genel Koordinatörü Ali Bayram, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hem Gaziantep'e hem de Türkiye genelinde çok ciddi ithal akvaryum balığı geldiğini, Türkiye'de üretim oranının ise çok düşük olduğunu söyledi.

  Bayram, "Hatta Suriye'den dahi kaçak yollarla ciddi akvaryum balığı girişi var. Biz o yoldan çıktık; üretimi nasıl olabilir diye araştırdık. Bakir bir alan, karlı bir sektör. Ev ortamında bile yapılabilecek bir şey. Akvaryumda yapıyorsunuz, şebeke suyu kullanabiliyorsunuz" dedi.

  -"Teorik eğitimlerin yanında pratik eğitimler verilecek"-

  Kadınlara farklı bir meslek eğitimi vermek istediklerini, hazırladıkları

  "Kadınlar Üretiyor Herkes Kazanıyor" projesinin Dpt tarafından kabul edildiğini ve projeye başladıklarını anlatan Bayram, hedef kitlelerinin kenar semtlerde yaşayan yoksul kadınlar olduğunu, yaş sınırlaması koymadıklarını, İŞKUR'a kayıtlı işsizler arasından kursiyerleri seçeceklerini kaydetti. Bayram, şunları söyledi:

  "Zirve Üniversitesi bünyesinde küçük bir üretim birimi oluşturacağız. Teorik eğitimlerin yanında pratik eğitimler ağırlıklı olacak. Toplam 80 kadına iki grup halinde önce 60 saatlik girişimcilik eğitimi daha sora evlerinde kolay bir şekilde üretim yapabilecekleri akvaryum balıkları üretimi kursu ve 128 saat İngilizce kursu verilecek. Başarılı olanlara, evde üretim imkanı sağlayacak malzemeler hediye edilecek. Danışmanlık desteği verilecek. Üretilen akvaryum balıklarının, kooperatif özelliği taşıyan bir yapıyla pazarlaması yapılacak."

  Projenin maliyetinin 110 bin lira olduğunu belirten Ali Bayram, kursiyerlere de yol ve yemek masrafı olarak ayda 100 lira vereceklerini bildirdi.

  -"Dubai ve Avrupa ülkelerine süs balığı ihracatı yapılabilir"-

  Dünyada akvaryum endüstrisinin yıllık 7 milyar dolarlık ticaret hacmi olduğunu belirten Ali Bayram, Türkiye'de 16 ülkeden 3,8 milyon dolarlık 227 akvaryum balık türü ithal edildiğini bildirdi.

  Amerika ve Uzakdoğu ülkelerinde çok büyük alanlarda akvaryum balıkları üretildiğini ifade eden Bayram, şunları söyledi.

  "Ülkemizde akvaryum balığı üretimiyle ilgili ciddi bir boşluk var. Singapur başta olmak üzere dünyanın değişik yerlerinden özellikle Uzakdoğu ülkelerinden ciddi ithalat yapıyoruz. Ama Türkiye'nin iklim koşulları ve su kaynakları düşünüldüğünde bu işi en iyi yapabilecek ülke olmasına rağmen düşünülmüyor, belki biraz da küçümseniyor, yatırımcı akvaryum balığından çok bir şey kazanacağını düşünmüyor. Ama dünyada bununla ilgili çok ciddi bir sektör var. Bu işi yapan ciddi kazanır. Çünkü Türkiye'de üretim yapan çiftlikler çok az sayıda, iç piyasa talebinin ancak yüzde 10-unu karşılıyorlar."

  Zirve Üniversitesi'nin projesinin bir maya niteliğinde olduğunu, girişimciler tarafından örnek alınarak büyük yatırımlar yapılabileceğini vurgulayan Bayram, akvaryum balıkçılığının tüm türler dikkate alındığında en fazla kar getiren yetiştiricilik alanı olduğunu, pazarlamada sorun yaşanmadığını söyledi.

  Bayram, "Bu tarz tesisler kurulduğu zaman iç piyasayı bile tatmin edemeyecektir. Arzu eden ihracata yönelik de çalışabilir. Dubai ve Avrupa ülkelerinde bunun çok ciddi pazarı var, ciddi manada Uzakdoğu-dan süs balığı alıyorlar" dedi.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  43
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.598
  Beğeniler:
  9.538
  Şehir:
  İstanbul
  Güzel düşünülmüş bir proje, umarım maksadı dışında olan insanlar kullanmaz.
   
 4. YaşaR

  YaşaR Moderatör Yönetici

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.039
  Beğeniler:
  225
  Şehir:
  İstanbul
  Lise yıllarımda bir arkadaşımızın babaannesi bodrum katında hiç bir yerden ışık almayan 60 m2 bir daireyi bize vermişti. Buraya yaklaşık 20 adet akvaryum kurduk. Akvaryumları kendimiz imal ettik. Cam Silikon ve raflar. Üretmesi kolay olan balık türlerinden üretip semtimizde ve civar semtlerdeki akvaryumculara sattık. Bunun yanında akvaryum dekorasyon malzemeleri de ürettik. Çok güzel para kazanmıştık. ;)
   
 5. lost_zombie

  lost_zombie Daimi Üye

  Yaş:
  49
  Kayıt:
  3 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.488
  Beğeniler:
  93
  Şehir:
  İSTANBUL
  Yaşar bu işte ciddi kar marjı var sen yapmışsın sende bilirsin.Ben sene 1990 evlenirken televizyon ve buzdolabımı almıstım terasta ürettiğim japon balıklarıyla.
  Bugün içinde aynı şey geçerli eğer bu proje doğru uygulanırsa ciddi bir kaynak olduğ görülür.
   
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Çoğalsın diye derelere atmasınlarda ben başka birşey istemem. :D
  Proje umarım başarılı olur..
   
 7. lüferoski

  lüferoski Aktif Üye

  Yaş:
  39
  Kayıt:
  12 Kasım 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  10
  Şehir:
  istanbul.
  valla ben yıllarca tanganika türü besledim üretmeside beslemeside çok zevkli ama inanın çokta kolay bir iş değil tabi sadece malivi gölünün balıkları üretilcekse bişey diyemem ama bizim kadınlarımız istedikten sonra herşeyi başarırlar ayrı konu.:)
   
 8. löngöz

  löngöz Daimi Üye

  Yaş:
  61
  Kayıt:
  5 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  1.821
  Beğeniler:
  113
  Şehir:
  İZMİR,AKYAKA
  çok güzel bir proje,,
  büyük küçük farketmez ,ülkemizin üretimle ilgili her türlü projeye ihtiyacı var,,,
   
 9. hızır şeref gültekin

  hızır şeref gültekin Daimi Üye

  Yaş:
  33
  Kayıt:
  17 Mayıs 2010
  Mesajlar:
  3.985
  Beğeniler:
  370
  Şehir:
  rize
  deniz balıklarına da el atsalar yaa :D
   
 10. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.871
  Beğeniler:
  6.791
  Şehir:
  İstanbul
  Bizim açgözler denize salınan balıklar kıyıdan 200 metre açılamadan eraflarını çevirip anında tüketirler.