Duyuruyu Kapat
Google Gözat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Hasan reisin takasında güzel bir gün.

Konu, 'Balık Avı ile İlgili Fotoğraflı Av Hikayeleri' kısmında ismail talay tarafından paylaşıldı.

 1. ismail talay

  ismail talay Aktif Üye

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  113
  Beğeniler:
  0
  Hava durumu bir gün önceden incelendi, her şey güzel, hava Burhaniye'de parçalı bulutlu, rüzgar 14Km/saat.. Tahminler böyle olunca ver elini ''Hasan Reisin Takası''

  Sabah saat 05,30 da yola çıktım uyur uyanık yaklaşık bir buçuk saatlik yolculuktan sonra Hasan reisimle buluştuk sabahcı kahvesinde, birer bardak afyon patlatıcı çay içtikten sonra vira bismillah dedik çıktık limandan.

  Hedefimiz Karagöz ve ara ara da mercan.

  [​IMG]
  Karagöz

  [​IMG]
  Mercan

  Takımımız klasik üçlü takım
  [​IMG]

  ve yemimiz SÜLÜNES
  [​IMG]

  Aşağı yukarı bir saat tam yol giderek varabilecektik meraya, Hasan reisin takası, pancargini motorun pat pat sesi ile ilerliyordu, hava hafif poyraz, deniz hafif kırpıntılıydı, hava iyi olacak tahminlerimizi suya düşüren anların gelmesi yarım saat sürdü, takayı ayran çalkağı gibi sallayan dalgalar gelmişti.

  İlerlemek bir yana, hasan reisin önceden işaretlediği ve güzel karagözler aldığı kerterize çapamızı atmış fakat çapanın dibi taramasını engelleyememiştik. Saat dokuz olmuş biz hala takımları suya atamamıştık. Hasan reis ; ''ismailim bu böyle olmayacak poyraz kuytusuna geçelim ya nasip! belki buluruz bir iki balık'' dedi.

  Başka çare yoktu, yoksa bu kerterizde akşama kadar bırakın ayranı tereyağı olmamız bile içten değildi, zira dalgalar takamızı pervasız çalkalıyordu. Hasan reis motoru harlattı. Yarım saatlik bir seyirden sonra nihayet kuytuya çapayı attık. Deniz hafif kırpıntılı ama poyraz soğuk soğuk ensemize vuruyordu. Ama iki inatcı avcı bir araya gelmiş soğuk moğuk nafile! Attım ağzına gitsin kör boğazına , diyerek saldık takımları 24 metreye, altımız kayalık ve kayaları çevreleyen çamur mercan için biçilmiş kaftan.

  Yarım saat tek vuruş yok, Hasan Reis tecrübeyle sabit yine iki ileri bir geri çapayı çekerek yer değiştiriyor takımları balıkların kafasına düşürmeye çalışıyordu. Ümidimiz hep vardı bu kadar çilenin bir mükafatı olmalıydı.Neşemizden yitirdiğimiz hiç birşey yoktu. Ve ilk vuruş benim oltamdaydı, balığı yukarı alamasamda bu vuruş ümitlendirmişti ikimizde. ''Bulduk galiba Reisim bu vuruş karagözdü'' dedim ve yemleri yenileyip koyverdim aşağıya daha yere değer değmez sağlam bir vuruş ve tasmaladım , o keyfin tarifi yok. Elimde kamış makinanın karagözü yukarı çekerken attığı her tur vuslata bir adım atmak gibi. Hey maşallah be hasan reisim ne güzel bir karagöz. *
  [​IMG]

  Aile aşağıda abi dağılmadan ben devam edeyim , hemen yemleri kontrol edip bir daha saldım aşağıya, aşağıda yamyamlar mı var ne abi, daha yere değmedimi ne ? iyi bir vuruş iyi bir tasmalama !eee ustam kim ?? hasan resisim bu defa var yarım kilo dedim.. o 24 metrenin her cm sinde heyacan vardı *balık yarım kilo değildi ama bir karagöz birde bonusu mercan da teknemize teşrif etmişti. *Neşemiz yerine gelmişti.

  Hasan Reisimin neşesini sormayın, henüz oltasında tık olmamasına rağmen benim neşeyle balıkları çekmiş olmam onu da çok mutlu ediyordu.

  Ve ardısıra bir karagöz daha aldım aynı yerden.

  [​IMG]
  Hay maşallah be reisimmm!!!!

  Hasan reisim benden bir buçuk metre sağda, benim yemlerin talibi çok, hasan reisimi arayan soran yok! Hınzırlık bu ya hasan reisime takılmaya başladım. ''Hasan reisim boynuz kulağı geçtimi ne ? bak ben dördüncü balığı çektim sende daha tık yok :))''

  baktım ki sağ tarafımda bir hareket var ama sessiz, hasan reis takımı yukarı alıyor soruyorum ''geliyormu abi'' yine ses yok ..Sessizliğin bozulması uzun sürmüyor hepi topu 24 metre sonra ...Hasan reis bombayı patlatıyor.

  [​IMG]

  Boynuz kulağı gecebilir ama duyamaz!! :)))

  Tornadan çıksa bu kadar olmaz abi ve ardından bir daha !!

  [​IMG]

  İyiden iyiye keyfimiz artıyordu, tabi bu artışa parelel soğukta !! yaklaşık 45 dakika ardı ardına karagözleri takaya alıyorduk, Kamışın ucunu neredeyse denize değdiren bir vuruş sonrası trofe değerinde *mercan olduğunu tahmin ettiğim bir balığı alamadım. Tüh be usta çok büyüktü be!! Kaçan balık işte :)))

  Balık vurmamaya başladı dedi reis, galiba az kaydık dedi. Yine kendi usulüyle çapanın ipini bir koyuverdi bir çekti. Bu hamleden sonra bende hasan reisimin emeklerine karşılık bu sargoz u çekiverdim. Hay maşallah !!!

  [​IMG]

  Familya aşağıda yine reisim de hadeeeee!!! gitmeden alalım şunların birini ikisini daha ..

  Alalım ismail dedi reis ve aldı.

  [​IMG] hay maşallah!!!

  E reisim kulak alırda boynuz alamaz mıııı?

  [​IMG]..

  Herşey keyifli gidiyordu, ama soğuk canımıza tak etti, az önce kaçtığımız poyraz bizi yine yakalamıştı. At cek , at çek bu hengamenin içine az yorulmuş, bir haylide üşümüştük, Meşhur bigadiç kasabı serdarın sucukları kara tavada yerini aldı.

  [​IMG]

  sonra da olması gereken yere midemize teşrif etti.

  [​IMG]
  Bize bu rızkları veren yaradanıma şükürler olsun.

  Poyraz artmış, hava sıcaklığı iyiden iyiye azalmıştı.Kuytuda olmamıza rağmen teknenin sallantısı bizi bir hayli rahatsız etmişti.
  [​IMG]
  Zaman yine su gibi akmıştı, tabi burunlarımızda soğuktan kendini koyvermişti.nasibimizide almıştık. Kovamız neredeyse dolmuştu.
  [​IMG]

  İşin kötüsü bulunduğumuz yer poyraz kuytusuydu, aha şu burundan çıktıkmıydı, kıyamet kopuyordu denizde..'' ismailim benim oğlanı çağıralım bizi alsın içmelerden, tekneyi orada iskeleye bağlarız , sonra ben gelir alırım'' dedi hasan reis.

  sabah dibi taran çapa yı bu kez yukarı alamıyorduk takılmıştı, iki ileri bir geri denemediğimiz yol kalmadı ama nafile, ipi kestik bir şamandra eşliğinde çapayı denizde bıraktık sonra almak üzere.

  Hasan reisim Oğlu ozan ı aradı, ozanın gelmesi yarım saati bulacaktı, kararan hava ile birlikte kıyılarken kalamar zokalarını çıkardı koca usta, hadi çekelim bakalım sırtıyı dedi. fırdöndüden sonra altı kulaç sal dedi. Çok yavaş çekeceksin vuruş aldığında yoksa yırtılıyor kaçıyor dedi. Hafif hafif seyirtirken ilk vuruş geldi benim zoka ya , hayatımda ki ilk kalamarı aldım tekneye, ardından bir tane daha aldım.Epey iri kalamarlardı. Sonra bir kalamarda reisim aldı. Böylece deniz ananın bu güzelliğinide gider ayak yaşattı bana reisim saolsun.

  Günün sonunda hasılatımız bu soğuk gün için hiçte kötü değildi.
  [​IMG] *

  derken avımızı sonlandırdık, karanlıkta zorda olsa bulduğumuz iskeleye bağladık takayı.
  [​IMG]

  ama ne iskele !! yaklaşık 15 metre iki demir profilin üzerinden geçmemiz gerekiyordu.

  [​IMG]

  nihayetinde güzel bir günü daha zahmetlide olsa noktaladık dostlar, İşte bu muhteşem adam, bu değerli büyüğüm sayesinde güzel ve zevkli bir gün yaşadım. Hasan reisim koca gün bana '' e hadi ismailim tut bir kapaklık balık dedin durdun, nasip değilmiş tutamadık, o kamışı yere eğen mercanı alsaydık kapak olurdu. Ama benim tuttuğum en büyük balık sensin ustam. Sen bana nice büyük balıklar tutabileceğim incelikleri öğretiyorsun.

  Kapak kapak dedin abim, al sana kapak. kim demiş yaş elli diye. 18 gibi maşallah.Her şey için teşekkürler reisim.

  [​IMG]

  Rasgeleyin dostlar.
   
 2. Sponsorlu Bağlantılar
 3. Tolga

  Tolga Aktif Üye

  Yaş:
  40
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  711
  Beğeniler:
  40
  Şehir:
  ISTANBUL
  Çok güzel bir rapor olmuş. Tuttuğunuz balıklarda çok güzel. Tebrik ederim. Paylaşımınızdan dolayı da teşekkür ederim.
   
 4. müthişaman

  müthişaman Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  2.126
  Beğeniler:
  218
  Şehir:
  İstanbul
  Özenle hazırlanmış çok güzel bir rapor.Yalnız,iskele biraz tehlikeli görünüyor.
  Tebrik ediyorum.
   
 5. bahaberk

  bahaberk Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  32
  Beğeniler:
  1
  Tebrik ederim güzel bir av olmuş deniz ana bereketini esirgememiş.her zaman rasgelsin.
   
 6. agartan

  agartan Moderatör Yönetici

  Yaş:
  51
  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.754
  Beğeniler:
  6.695
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrikler
  Güzel bir gün ve güzel bir rapor olmuş.
  Sucuklar iştah açıcıydı.
  Her zaman rastgelsin
   
 7. Hamdi

  Hamdi Admin Site Admin

  Yaş:
  42
  Kayıt:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  19.556
  Beğeniler:
  9.494
  Şehir:
  İstanbul
  Tebrik ederim çok güzel bir av olmuş. Rapor içinde ayrıca teşekkür ederim, çok güzel bir rapor olmuş :)
   
 8. oktay16

  oktay16 Moderatör

  Yaş:
  37
  Kayıt:
  31 Ağustos 2010
  Mesajlar:
  4.585
  Beğeniler:
  874
  Şehir:
  BURSA
  Tebrikler Tolga abi,
  İlk Başta Hasan reis'e, sana böyle güzel bir günü yaşattığı için, üstadların yanında avlanmak başka oluyor, inanıyorsun ava, biliyosun ki bombayı patlatacak er veya geç:) senin adınada öyle olmuş, kalamarlar harika görünüyor....devamına rastgele, bol şans...
   
 9. AKIN KAPTAN

  AKIN KAPTAN Editör Moderatör

  Kayıt:
  30 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.915
  Beğeniler:
  61
  Şehir:
  Marmaris
  Sucuklar beni bitirdi. Güzel rapor için ellerinize sağlık.
   
 10. m1976k

  m1976k Aktif Üye

  Kayıt:
  20 Kasım 2010
  Mesajlar:
  472
  Beğeniler:
  7
  Şehir:
  ortaca /muğla
  tebrikler çok güzel bir paylaşım olmuş ellerinize sağlık rabbim verdiğ nimetlerden bizleri mahrum etmesin inşallah...
   
 11. Turuncu

  Turuncu Aktif Üye

  Kayıt:
  21 Şubat 2011
  Mesajlar:
  303
  Beğeniler:
  158
  Kalamarlar çok güzel. Yakaladığınızda ay durumu nasıldı?
  İskele çok korkunç görünüyor